Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1113        SUBSKRYBUJE: 7110

Porady dla pracowników

Work-life balance - jak zachować zdrową równowagę?

Work-life balance - jak zachować zdrową równowagę?

Najpierw szkoła, potem studia i aktywne życie zawodowe. Trzeba jednak pamiętać, że ludzie cały czas się uczą. Po osiągnięciu ciekawego stanowiska, przychodzi czas starania się o awans, z którym wiążą się nadgodziny, liczne kursy i szkolenia. Czasochłonne, jednak niezwykle potrzebne. Co w sytuacji, gdy chcemy założyć rodzinę? Jak to wszystko ze sobą połączyć i znaleźć czas na pracę oraz na rodzinę?
Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Według definicji podanej przez Ministerstwo Zdrowia, ubezpieczonym zdrowotnie jest każdy, kto podlega obowiązkowi bycia ubezpieczonym. Zdarza się jednak, że pewne kwestie pomijamy przez nieuwagę, a w związku z tym może okazać się, że zapomnieliśmy o tej niezwykle istotnej – własnym zdrowiu. Sprawdźmy więc, kto i kiedy powinien opłacać składkę zdrowotną ZUS i w jaki sposób możemy upewnić się, że dopełniliśmy wszelkich obowiązków, w wyniku których przysługuje nam ubezpieczenie.
L4 na dziecko

L4 na dziecko

Zwolnienie lekarskie na dziecko to nie pretekst do bezproduktywnego spędzenia kilku dni w domu i unikania codziennej pracy, lecz trudny okres dla każdego rodzica. Kłopoty zdrowotne pociechy spędzają sen z powiek rodzicom i trudno się dziwić. Co warto więc wiedzieć na temat L4 na dziecko?
Cel zawodowy - warto go określić

Cel zawodowy - warto go określić

Dobrze zdefiniowany i poprawnie zamieszczony cel zawodowy w CV daje szanse wyróżnić się na tle innych kandydatów w procesie rekrutacyjnym do pracy. Jednak nie każdy wie jak poprawnie go określić. W poniższym artykule podpowiemy, jak określić cel zawodowy i gdzie go umieścić w CV. Dodatkowo dowiecie się, jak zasada SMART może pomóc w określaniu indywidualnych celów.
Badania okresowe - ABC

Badania okresowe - ABC

Do obowiązków pracodawcy należy dbanie o swoich pracowników i ochrona ich zdrowia. Dlatego też okresowo wysyła wszystkich zatrudnionych na badania profilaktyczne. Na podstawie badań lekarz pracy może wydać orzeczenie, w którym zadecyduje, czy pracownik może zajmować dane stanowisko.
Stres w pracy - znajdź przyczynę

Stres w pracy - znajdź przyczynę

Stres w miejscu pracy towarzyszy wielu osobom. Według badań przeprowadzonych przez międzynarodową firmę ADP wynika, że codziennie doświadcza go co piąty Polak. Niestety jest to najwyższy wynik spośród innych europejskich krajów, które wzięły udział w ankiecie. Zobacz jakie są przyczyny i skutki stresu w pracy, a także jak sobie z nim radzić.
Multitasking - jak sobie z nim radzić w pracy

Multitasking - jak sobie z nim radzić w pracy

Według definicji multitasking to umiejętność wykonywania kilku, niezwiązanych ze sobą czynności jednocześnie. Polskim odpowiednikiem tego słowa jest wielozadaniowość. Umiejętność ta ceniona przez pracodawców, dlatego też bardzo często pojawia się ona w ofertach rekrutacyjnych. Jednak czy rzeczywiście ten sposób pracy jest najbardziej efektywny? Sprawdźmy.
CV dla ucznia

CV dla ucznia

Coraz więcej uczniów, którzy ukończyli 16 rok życia, korzysta z możliwości podjęcia pracy dodatkowej lub dorywczej pracy wakacyjnej. Jednak, aby starać się o jakiekolwiek zatrudnienie należy najpierw przygotować CV, a jak wiadomo jego głównym punktem jest doświadczenie zawodowe, którego uczniowie jeszcze nie posiadają. Poniżej podpowiadamy, jak wybrnąć z takiej sytuacji i co powinno znaleźć się w CV ucznia.
Fundusz Pracy - jakie cele realizuje?

Fundusz Pracy - jakie cele realizuje?

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że średnia pensja Polaków wynosi 4973 zł brutto, jednak rzeczywisty zarobek netto to 3530 zł. Skąd taka różnica? Wynika ona ze składek odprowadzanych przez naszego pracodawcę. Jedną z nich jest składka na rzecz funduszu pracy, która wynosi 2,45 %. Zobacz co jeszcze warto o nim wiedzieć.
Wczasy pod gruszą - komu przysługują?

Wczasy pod gruszą - komu przysługują?

W niektórych przedsiębiorstwach pracownicy dostają dodatkowe dofinansowanie na urlop od pracodawcy. Czym są „wczasy pod gruszą”, komu się należą i jak je zdobyć?
CV po niemiecku - co powinno zawierać?

CV po niemiecku - co powinno zawierać?

Otwarte granice między państwami Unii Europejskiej sprawiły, że Polacy często wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Ze względu na wysokie zarobki oraz niewielką odległość geograficzną, często wybieramy Niemcy. Dlatego też podpowiemy jak poprawnie napisać CV po niemiecku.
Jak napisać wypowiedzenie?

Jak napisać wypowiedzenie?

Jeśli chcemy zakończyć pracę w danej firmie jednym ze sposobów jest złożenie wypowiedzenia o pracę. Umowa o pracę może być rozwiązana zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę. Jak napisać poprawne wypowiedzenie o pracę i jakie elementy powinno zawierać?
Praca w szczególnych warunkach - wcześniejsza emerytura i rekompensata finansowa

Praca w szczególnych warunkach - wcześniejsza emerytura i rekompensata finansowa

Marynarz, kierownik pociągu i tancerz – co łączy te zawody? Są to prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Umożliwiają one przejście na emeryturę już po 15 latach pracy. Podpowiemy, co należy wiedzieć, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę lub rekompensatę finansową.
Medycyna pracy - kiedy musimy udać się do lekarza?

Medycyna pracy - kiedy musimy udać się do lekarza?

W ciągu trwania umowy o pracę konieczne jest poddanie się wstępnym, kontrolnym i okresowym badaniom pracowniczym. Badania te przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy, a pracodawca zobowiązany jest do wydania skierowania oraz opłacenia kosztów. Obowiązkiem każdego pracownika jest odbycie przynajmniej jednej wizyty w przychodni medycyny pracy.
Typy osobowości - jaki mają wpływ na predyspozycje zawodowe

Typy osobowości - jaki mają wpływ na predyspozycje zawodowe

Na to jak się zachowujemy, jakie podejmujemy wybory w życiu oraz jakimi jesteśmy ludźmi ma wpływ nasza osobowość. Ludzie są różni i właśnie to jest w nich interesujące. Wyobraźmy sobie, że gdybyśmy wszyscy byli tacy sami byłoby po prostu nudno. To, jaki mamy temperament wpływa na nasze predyspozycje zawodowe. Sprawdź jakim typem osobowości jesteś. Ułatwi Ci to zrozumienie siebie oraz innych i sprawi, że łatwiej będzie znaleźć pracę, która pasuje do Twoich predyspozycji.
Karta Multisport - przydatne informacje

Karta Multisport - przydatne informacje

Obecnie pracodawcy coraz częściej dostrzegają, że zrelaksowany i zdrowy pracownik jest bardziej efektywny w pracy i chętniej wykonuje powierzone mu zadania. Jednym ze sposobów, aby zmobilizować pracownika do częstszej aktywności fizycznej jest karta Multisport.
Podanie o pracę - jak napisać?

Podanie o pracę - jak napisać?

Na rynku pracy zatrudniający szczególnie cenią osoby zaangażowane i wykazujące chęć do pracy. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, ale zależy Ci na danym stanowisku, warto pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jesteś odpowiednim kandydatem. W tym celu najlepszym sposobem jest napisanie podania o pracę.
Umowa kontraktowa - kiedy wybrać taką formę zatrudnienia?

Umowa kontraktowa - kiedy wybrać taką formę zatrudnienia?

Coraz większą popularność zyskuje zatrudnienie na kontrakt. Czym właściwie jest zatrudnienie na kontrakt, czym różni się od form zatrudnienia przewidzianych w kodeksie pracy i kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdźmy!
Czy staż wlicza się do lat pracy?

Czy staż wlicza się do lat pracy?

Określenie ilości przepracowanych lat to podstawowe zadanie osoby aktywnej zawodowo. Staż pracy uprawnia bowiem do wielu przywilejów na każdym etapie zatrudnienia, w tym oczywiście nadaje dostęp do wypłaty przyszłych świadczeń emerytalnych. Co wlicza się do lat pracy, z jakich umów wynikają i czy możemy do nich zaliczyć także odbyte staże?
Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

W polskim prawie pracy głównym czynnikiem regulującym podstawowe uprawnienia pracownicze w perspektywie krótko i długo terminowej jest wyliczony staż pracy. Składa się na niego ogół zawartych stosunków pracy na przestrzeni lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie formy umów i regulacji dają podstawy do wliczenia ich do stażu pracy. Przykładem może być właśnie jeden z typów umów cywilnoprawnych, czyli umowa zlecenie. Sprawdź co musisz wiedzieć, zanim zgodzisz się ją zawrzeć!
Umowa na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony

Praca niejedno ma imię, jednak nie zawsze chodzi tu jedynie o branżę, środowisko, miejsce czy zakres obowiązków. Zasadniczo charakter pracy w ogromnej mierze kształtowany jest przez rodzaj umowy, o którą się opiera. W polskim prawie wyróżnia się kilka typów umowy o pracę, jednak to właśnie umowa na czas nieokreślony stanowi optymalne rozwiązanie, zwłaszcza z perspektywy pracownika. Z czym się wiąże i co warto o niej wiedzieć?
Umowa na okres próbny

Umowa na okres próbny

Udało się! Otrzymałeś posadę i zaczynasz nową pracę. Ale nie powinieneś zapominać, że przed tobą jeszcze jedno wyzwanie, mianowicie okres próbny. Jest to czas na wdrożenie pracownika w pełnione obowiązki w podjętym już stosunku pracy, który prawnie jest regulowany przez umowę o pracę na okres próbny. Sprawdź co warto o niej wiedzieć i dlaczego jest tak istotna?
Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Sektor IT ma swoją specyfikę, która odróżnia go od innych sektorów na rynku pracy. Pracownicy niemal nigdy nie mają powodów do narzekań na brak pracy czy też na niesatysfakcjonujące warunki zatrudnienia. Rozwój technologii napędza machinę poszukiwania specjalistów IT. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej branży.
Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Zmiana pracy czasem bywa wynikiem decyzji pracodawcy, ale często też jest owocem trudnej i czasochłonnej decyzji pracownika. Taka decyzja bywa trudna i stresująca. Istnieją jednak sposoby, aby zmienić stanowisko, pracę albo branżę bez wspomnianych efektów ubocznych. Kluczem jest właściwa analiza własnych potrzeb, oczekiwań, a także odpowiednie przygotowanie.
Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podstawowym prawem każdego pracownika jest możliwość przerwy w pracy. W zależności od profilu zawodu i decyzji przełożonych taka przerwa może przybierać różne formy i zmieniać swój czas trwania. Ważne jest, aby dała pracownikowi sposobność do wykonania poszczególnych czynności na ustalonych z góry zasadach. Sprawdź jaki typ przerwy Ci przysługuje oraz w jaki sposób możesz zorganizować swój dzień w pracy.
Marketing internetowy - praca, na którą jest popyt

Marketing internetowy - praca, na którą jest popyt

Najprościej mówiąc, marketing internetowy to forma marketingu, używająca jako medium Internetu i stron WWW. Ale czy to potężne narzędzie można tak prosto zamknąć w ramach definicji? Otóż kryje się pod nim wiele rozwiązań, ale i wielu ludzi, którzy w marketingu internetowym pracują. Sprawdźmy, czym zajmuje się e-marketer i gdzie taką pracę znaleźć!
Zwolnienie lekarskie - ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach?

Zwolnienie lekarskie - ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach?

Zwolnienie lekarskie, czyli tzw. L4, możesz otrzymać od lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy z powodu choroby. Procedura wydaje nieskomplikowana, ale czy na pewno? Jest kilka ważnych kwestii, o których trzeba wiedzieć i pamiętać.
Wypowiedzenie umowy o pracę - poznaj możliwości i normy prawne

Wypowiedzenie umowy o pracę - poznaj możliwości i normy prawne

Każdy pracownik może stanąć w obliczu sytuacji, kiedy będzie musiał podjąć decyzję rozwiązaniu umowy o pracę, bądź taką też decyzję podejmie wobec niego przełożony. Jedną z form zakończenia współpracy jest wypowiedzenie. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju umowy o pracę przyjmuje ono różne formy. O czym warto pamiętać decydując się na wypowiedzenie umowy?
Wzór CV - czy warto skorzystać z gotowca?

Wzór CV - czy warto skorzystać z gotowca?

CV, czyli życiorys zawodowy. Każdy poszukujący pracy bądź planujący zmienić obecny angaż powinien zatroszczyć się o prawidłowe CV, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. W związku z tym w sieci pojawiają się setki gotowych wzorów i programów, by takowe stworzyć. Sprawdź, jakie są wady i zalety gotowych wzorów i dowiedz się, jak stworzyć profesjonalne CV i czy warto w tym celu sięgnąć po gotowy szablon CV.
List motywacyjny. Sprawdź, czy umiesz dobrze go napisać!

List motywacyjny. Sprawdź, czy umiesz dobrze go napisać!

Poszukując pracy zapewne rozpoczynasz od przeglądania stron z ofertami oraz przygotowania swojego portfolio. Obowiązkowy punkt stanowi CV, będące swego rodzaju wizytówką – opowiada o Twoich doświadczeniach i osiągnięciach. Obok niego powinien znaleźć się list motywacyjny, który poniekąd jest uzupełnieniem CV, ale także służy wypromowaniu Ciebie i utwierdzeniu rekrutera w przekonaniu, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na spotkanie.
Kompetencje zawodowe - czym są i które są najbardziej pożądane?

Kompetencje zawodowe - czym są i które są najbardziej pożądane?

Szukasz pracy? Przygotowujesz CV? Idziesz na rozmowę rekrutacyjną? Bez względu na to na którym z poziomów obecnie się znajdujesz, warto byś był w posiadaniu wiedzy na temat kompetencji zawodowych. To kluczowa kwestia, która powinna zostać ujęta w profilu pracowniczym, a o którą rekruterzy lubią zahaczyć, szczególnie gdy kandydat zaznaczy w CV fakt posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, jak zdefiniować swoje kompetencje zawodowe.
Umowa o dzieło - co powinieneś o niej wiedzieć?

Umowa o dzieło - co powinieneś o niej wiedzieć?

Gospodarka sprawia, że pracodawcy chcąc ograniczyć kosztu utrzymania pracowników decydują się na inne rozwiązania, aniżeli umowa o pracę. Do takich należy między innymi umowa o dzieło. Jej istota opiera się na tym, że przedmiotem umowy jest efekt końcowy wykonanego dzieła, a nie proces tworzenia go. W związku z tym założeniem, znacząco różni się od tradycyjnego stosunku pracy i innych rodzajów umów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o umowie o dzieło.
Staż pracy - jak go poprawnie wyliczyć?

Staż pracy - jak go poprawnie wyliczyć?

Na staż pracy składa się łączna długość okresów zatrudnienia, które mają istotne znaczenie przy ustalaniu uprawnień pracowniczych. Dzięki niemu można wyznaczyć liczbę dni przysługującego urlopu wypoczynkowego, ustalić prawo do emerytury, odprawy czy nagrody jubileuszowej. Warto więc skrupulatnie pilnować i rozliczać wszystkie okresy zatrudnienia, by nie tracić swoich przywilejów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Świadectwo pracy - co powinno zawierać i kiedy powinniśmy je otrzymać?

Świadectwo pracy - co powinno zawierać i kiedy powinniśmy je otrzymać?

1 stycznia 2017 roku zmieniły się zasady wydawania świadectw pracy. Zmiany dotyczą istotnej kwestii, czyli terminów wystawiania tego dokumentu. Ponadto zmodyfikowana została również treść świadectwa pracy. Sprawdź, co powinno zawierać i kiedy otrzymasz świadectwo pracy.
Praca zdalna - wady i zalety

Praca zdalna - wady i zalety

Praca zdalna oznacza wykonywanie całości bądź części powierzonych przez pracodawcę zadań poza siedzibą firmy – najczęściej z domu. Rozwój takiej formy pracy nastąpił w chwili, kiedy do głosu doszły nowe media. To specyficzny rodzaj pracy. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć mankamentów to nie każdy odnajdzie się w takim trybie pracy. Sprawdź, jakie są plusy i minusy pracy zdalnej.
Trzynastka - kto może na nią liczyć?

Trzynastka - kto może na nią liczyć?

Trzynasta pensja to inaczej dodatkowe wynagrodzenie roczne. Przysługuje tym pracownikom, dla których przewidują to przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe. Sprawdź, kiedy możesz otrzymać trzynastą pensję.
Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera

Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera

Napisanie odpowiedniego CV z pewnością spędziło sen z powiek niejednej osobie. Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze uczniem, świeżo upieczonym absolwentem, czy doświadczonym pracownikiem, ponownie wkraczającym na rynek pracy – Twoje CV musi być napisane w sposób czytelny i rzetelny. Jeśli dodamy do tego kapkę kreatywności, przyszłe stanowisko pracy będzie od nas już o krok.
Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

Nie każdy podatnik czuje się na siłach, aby samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym za dochody uzyskane w roku poprzednim. Wiele osób korzysta z pomocy specjalistów zatrudnionych w urzędach skarbowych czy biurach rachunkowych. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądne – w ten sposób można uniknąć kosztownych błędów.
Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

W ostatnim czasie wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o urlopy, z których mogą skorzystać rodzice aktywni zawodowo. Zostały uproszczone zasady korzystania z urlopów związanych z macierzyństwem, dzięki czemu rodzice obopólnie mogą cieszyć się tym niezwykłym czasie. W związku z tym, kobiety coraz częściej zastanawiają się czy na urlopie macierzyńskim można pracować i jeśli tak, to na podstawie jakiego typu umowy.
Umowa o dzieło a ZUS

Umowa o dzieło a ZUS

Umowa o dzieło to jeden z rodzajów nawiązania stosunku prawnego pomiędzy osobą zlecającą wykonanie danego dzieła (również niematerialnego), a osobą, która zobowiązuje się je wykonać. Jeżeli jesteś zatrudniony wyłącznie w oparciu o umowę o dzieło, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że ta umowa nie jest oskładkowana. Wkrótce może się to jednak zmienić – Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej rozważa możliwość oskładkowania tej umowy.
Emerytury po reformie, czyli obniżenie wieku emerytalnego

Emerytury po reformie, czyli obniżenie wieku emerytalnego

Podniesienie wieku emerytalnego spotkało się z dużym niezadowoleniem społeczeństwa. Większość podkreślała, że pracujemy wystarczająco długo, a dodatkowe lata pracy wcale nie spowodują, że wypłacane w przyszłości świadczenia emerytalno-rentowe będą wyższe. Głos w dyskusji zabierali również specjaliści, wskazują, że podwyższenie wieku emerytalnego jest koniecznością.
Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Jesteś osobą bezrobotną, która intensywnie poszukuje zatrudnienia? Zastanawiasz się gdzie najlepiej ją znaleźć? W dzisiejszych czasach duże ułatwienie stanowi możliwość znalezienia zatrudnienia w sieci. Znajdziesz w niej wiele portali z ogłoszeniami pracy. Zapewne zastanawiasz się, które warto odwiedzać. Czy ciekawych ogłoszeń powinieneś szukać wyłącznie na portalach z ogłoszeniami, czy też warto rozszerzyć poszukiwania o inne miejsca? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Jak napisać CV na komputerze - niezbędne wskazówki

Jak napisać CV na komputerze - niezbędne wskazówki

Stało się – po raz pierwszy lub kolejny poszukujesz zatrudnienia. Ponieważ przyjęło się, że na ogłoszenie należy odpowiedzieć, wysyłając CV, musisz takie przygotować. Gdy to zrobisz, pojawia się pytanie, w jakim formacie je zapisać przed wysłaniem. Jeśli nigdy głębiej nie zastanawiałeś się nad tą kwestią to znak, że prawdopodobnie naraziłeś się na niepotrzebny błąd. Nie każdy format CV jest odpowiedni i warto o tym pamiętać.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Zatem z pewnością słyszałeś o kreatywności rekruterów, którzy pytaniami potrafią zaskoczyć kandydatów. Poznaj trzy najtrudniejsze i najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wraz z przykładowymi odpowiedziami.
Nie mogę znaleźć pracy

Nie mogę znaleźć pracy

Życie zawodowe jest dla wielu z nas bardzo ważne. Bywa jednak tak, że czasem jesteśmy zmuszeni zmienić pracę. A to, może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Dlaczego? Jakie powody powodują, że świadomie – po raz kolejny – musimy odnaleźć się na rynku pracy? Co sprawia, że jest to wyjątkowo trudne zadanie?
Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą

Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą

Praca w jednej firmie ma wiele zalet. Daje poczucie stabilności i pozwala na dokładniejsze zaplanowanie przyszłości. Większość ludzi obawia się diametralnych zmian, zwłaszcza jeśli chodzi o posadę, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że czasami jest to jedyny sposób na rozwój i satysfakcję ze swoich osiągnięć.
Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Przed rozmową kwalifikacyjną możesz być bardzo zdenerwowany. Aby nie okazało się, że nie masz przy sobie rzeczy, która jest istotna i może zaważyć na wyniku rozmowy kwalifikacyjnej, powinieneś zapoznać się z naszymi wskazówkami.
Wypalenie zawodowe - co musisz o nim wiedzieć

Wypalenie zawodowe - co musisz o nim wiedzieć

Wypalenie zawodowe staje się coraz większym problemem. Dotyka wiele osób aktywnych zawodowo, bez względu na branżę czy staż pracy. Wszystko zależy od organizacji zakresu obowiązków i predyspozycji. .
Zdjęcie do CV - dodawać czy nie?

Zdjęcie do CV - dodawać czy nie?

Zamieszczanie w CV zdjęć staje się coraz bardziej popularne. Poszukując pracy, z pewnością przeglądasz różne lokalne portale z ogłoszeniami o pracę. Być może zauważyłeś, że niektóre firmy wprost piszą, że oczekują od pracownika dołączenia do CV zdjęcia. Możliwe, że sam wielokrotnie zastanawiałeś się nad kwestią, która opcja okaże się korzystniejsza – CV ze zdjęciem czy bez. Poniżej staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę w Curriculum Vitae pełni nasze zdjęcie oraz o czym warto pamiętać przy jego wyborze.
Zainteresowania w CV - co wpisać?

Zainteresowania w CV - co wpisać?

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w CV, dotyczą naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Nie można ich zmodyfikować ani pomijać, w przeciwieństwie listy naszych zainteresowań. Rozważna selekcja twoich życiowych pasji, może pomóc w wywarciu wrażenia, na którym nam zależy. Poza tym, CV to także sposób na przyciągnięcie uwagi zespołu rekrutującego i kreatywną prezentację swojej osoby w oczach przyszłego przełożonego. Podpowiadamy, czy wskazanie hobby w CV jest obowiązkowe oraz doradzamy, czy warto zawsze informować pracodawcę o naszych zainteresowaniach?
Kompetencje miękkie i twarde - co musisz o nich wiedzieć?

Kompetencje miękkie i twarde - co musisz o nich wiedzieć?

Przeglądając ogłoszenia, mogłeś zetknąć się z terminem kompetencje miękkie i twarde. Jeżeli jednak nie, to czas zacząć je prawidłowo rozróżniać.
Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę

Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę

Ile osób pracuje w wyuczonym zawodzie? Ciekawe wnioski płyną z raportu „AKTYWNI+ Młodzi Polacy na rynku pracy” przygotowanego przez serwis Gumtree i jego partnerów. Wynika z niego, że tylko 50% absolwentów uniwersytetów i szkół wyższych pracuje w wyuczonym zawodzie.
5 kroków, które musisz wykonać przed wyjazdem do pracy za granicę

5 kroków, które musisz wykonać przed wyjazdem do pracy za granicę

Maj i czerwiec to miesiące, w których najwięcej osób zainteresowanych sezonowym wyjazdem do pracy za granicę, przegląda oferty pracy publikowane na portalach ogłoszeniowych. Nie brakuje też osób zgłaszających się od razu do agencji zatrudnienia.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?

Na rozmowach kwalifikacyjnych pada wiele pytań. Większość z nich dotyczy dotychczasowej ścieżki zawodowej kandydata. Co jednak, gdy pracodawca lub jego przedstawiciel pyta o nas samych, nasze wady czy silne strony?
Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jesteś na etapie wybierania studiów? A może dopiero skończyłeś gimnazjum? Chcesz się przekwalifikować i uniknąć kosztownych błędów? Niezależnie od sytuacji, powinieneś zajrzeć do katalogu zawodów.
Obsługa komputera - jak napisać o niej w CV?

Obsługa komputera - jak napisać o niej w CV?

Komputery i nowoczesne urządzenia są dziś obecne niemal w każdym zakładzie pracy. Wszystko dlatego, że usprawniają wykonywanie pracy. Jesteś pracownikiem? To znaczy, że powinieneś postawić na naukę obsługi komputera i nowoczesnych programów.
Zdjęcie do CV - czy warto je zamieścić?

Zdjęcie do CV - czy warto je zamieścić?

Znalezienie ciekawego ogłoszenia na portalu, na którym ogłoszenia zamieszczają pracodawcy, jest momentem, w którym trzeba zacząć konstruować dokumenty aplikacyjne. Do tych należą CV i list motywacyjny. Podczas ich tworzenia, wielu osobom nasuwa się wątpliwość, czy w CV powinno znaleźć się zdjęcie. Wiele osób poszukujących zatrudnienia takowe zamieszcza, ale są też tacy, którzy są temu przeciwni. Czy rzeczywiście zdjęcie w CV jest konieczne?
List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę - czy warto go wysłać?

List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę - czy warto go wysłać?

CV i list motywacyjny to podstawowe dokumenty, które przygotowujemy chcąc otrzymać lub zmienić pracę. O ile CV to po prostu spisanie, najczęściej w porządku chronologicznym, podstawowych informacji o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym, o tyle list motywacyjny to dokument, w którym „sprzedajemy” siebie. Wiele osób twierdzi, że to forma reklamy. Jeżeli będzie udana, to rekruter zainteresuje się kandydatem i będzie chciał go lepiej poznać. Czy zawsze warto wysyłać list motywacyjny?
Biurko - jak powinno wyglądać twoje?

Biurko - jak powinno wyglądać twoje?

Pracownicze biurko to dla wielu pracowników przestrzeń, która musi być dostosowana do ich potrzeb. Nic dziwnego – to właśnie przy nim spędzają co najmniej 8 godzin dziennie. By na biurku dobrze się pracowało, powinno ono być nie tylko solidne, lecz także dobrze wyposażone. Co koniecznie musi znaleźć się na biurku? Jak wybrać idealne biurko?
Błędy w CV - 3 rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Błędy w CV - 3 rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Każdy pracodawca ma swoje oczekiwania, o których trudno spekulować. Dla jednego duże znaczenie mają zainteresowania i osiągnięcia, dla innych wyłącznie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Trudno to dokładnie przewidzieć, więc treść CV może być różnie konstruowana. Jedno jest jednak pewne, niezależnie od indywidualnych upodobań pracodawców, trzeba wiedzieć jak napisać CV, aby nie popełniać błędów i nie tracić w oczach zatrudniającego już na starcie.
Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Jeśli szukasz pracy, to listem motywacyjnym możesz pokazać jak bardzo Ci na niej zależy oraz jakim będziesz pracownikiem. To dokument stanowiący uzupełnienie CV, ale też Twoja reklama i wizytówka w jednym. Sprawdź więc jak napisać list motywacyjny i aplikuj na stanowisko, o którym marzysz.
Referencje - jak je zdobyć i wykorzystać w procesie rekrutacyjnym

Referencje - jak je zdobyć i wykorzystać w procesie rekrutacyjnym

Intensywnie poszukujesz zatrudnienia? Jeżeli posiadasz referencje, to znalezienie posady może być znacznie łatwiejsze. Jeżeli takich nie masz, to czas o nie wystąpić do byłych pracodawców i podpiąć do CV. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak zdobyć referencje od pracodawcy oraz, jeśli jesteś pracodawcą, jak napisać referencje dla pracownika.
Jak napisać cv i list motywacyjny - wszystko co musisz wiedzieć o dokumentach aplikacyjnych

Jak napisać cv i list motywacyjny - wszystko co musisz wiedzieć o dokumentach aplikacyjnych

Dla wielu osób poszukujących pracy, stworzenie CV czy listu motywacyjnego to spore wyzwanie. Rzeczywiście, autoprezentacji nie zawsze uczymy się w szkole i to jeden powodów, dla których trudno nam pisać o sobie. Trzeba jednak zmierzyć się z tym wyzwaniem, dlatego przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak napisać CV oraz jak napisać list motywacyjny!
Staż a praktyka - o czym napisać w CV?

Staż a praktyka - o czym napisać w CV?

Doświadczenie zawodowe to jeden z najbardziej pożądanych zasobów, jakim może dysponować kandydat poszukujący zatrudnienia. Osoby młode, zwłaszcza studenci i świeżo upieczeni absolwenci, powinni zatroszczyć się o zdobywanie praktycznych umiejętności jak najwcześniej. Jakie staże i praktyki wybrać oraz jak ocenić ich potencjał w podniesieniu szans na znalezienie wymarzonej pracy?
Staż - 5 powodów, dla których warto się na niego zdecydować

Staż - 5 powodów, dla których warto się na niego zdecydować

By otrzymać dobrą posadę, większość bezrobotnych stara się przygotować zestaw atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych i jednocześnie zdobywa dodatkowe umiejętności. Zainteresowani mogą zdobyć cenne doświadczenie na wiele sposobów, decydując się np. na wzięcie udziału w kursach zawodowych czy odbywając staż w wybranej firmie. Drugie rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że posiadając więcej niż jeden zawód, bezrobotny szybciej znajdzie posadę. Sprawdź, co zyskujesz decydując się na staż.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinien być przypadkowy. Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się na rozmowę, od wyniku której zależy to, czy otrzymasz pracę, to powinieneś pamiętać, że ubiór jest bardzo ważny. Sprawdź, jak zrobić dobre wrażenie na swoim rozmówcy.
Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Urlop wychowawczy nie jest urlopem obowiązkowym dla matki lub ojca – to jeden z dodatkowych urlopów, do którego mają oni prawo. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego i kiedy przysługuje on rodzicom?
Staż a praktyka - najważniejsze różnice

Staż a praktyka - najważniejsze różnice

Obecny rynek pracy ceni sobie pracownika posiadającego doświadczenie zawodowe. Aby je zdobyć, młody pracownik musi przejąć inicjatywę i znaleźć sposób na zdobycie praktycznych umiejętności. Jeżeli jesteś na początku budowania swojej kariery, to możesz zastanawiać się, które rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze – staż czy praktyki? By odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać różnicę między tymi dwiema formami zatrudnienia.
Sekretarka - specyfika zawodu sekretarki i asystentki

Sekretarka - specyfika zawodu sekretarki i asystentki

Rozwój rynku usługowego sprowadza się do rosnącej liczby biur, kancelarii i gabinetów. Ich prowadzenie wiąże się z kolei z koniecznością zatrudnienia sekretarek. To właśnie one dbają o kalendarz, zajmują się obsługą firmowej korespondencji czy odbierają telefony od klientów. Jeżeli chcesz w przyszłości pracować jako sekretarka, to sprawdź, jak zdobyć ten ciekawy zawód i dać sobie szansę na zdobycie wszechstronnego doświadczenia zawodowego.
Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Gdy o pracę trudno, wielu pracowników zastanawia się, czy nie zmienić miejsca zamieszkania. Przeprowadzając się do większego miasta, mogą powiększyć swoje szanse na znalezienie nowej posady. Co warto wiedzieć o mobilności?
Wykształcenie w CV - jak je opisać?

Wykształcenie w CV - jak je opisać?

Utarło się twierdzić, że idealny pracownik to ten, który posiada zarówno bogate doświadczenie zawodowe jak i gruntowne wykształcenie. Takie przeświadczenie jest krzywdzące dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w budowaniu kariery zawodowej. W ich przypadku pracodawca powinien skupić się na potencjale kandydata i ocenić pracownika na podstawie posiadanych kompetencji. Jak opisać swoje wykształcenie, aby zwrócić uwagę rekrutera i dowieść, że zasługuje się na szansę?
Pracownik po godzinach. Czy wolontariat się opłaca?

Pracownik po godzinach. Czy wolontariat się opłaca?

Wolontariat kojarzy się ze spędzaniem czasu wolnego wśród innych, potrzebujących osób. By zostać wolontariuszem, wcale nie trzeba wiele – wystarczy odrobina chęci. A trzeba pamiętać, że taki rodzaj działalności może mieć niebanalny wpływ na nasze życie zawodowe.
Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Wielu osobom agencja pracy tymczasowej kojarzy się z pracą ponad siły i marnym wynagrodzeniem. Choć z całą pewnością nie jest szczytem marzeń, to trzeba przyznać, że sprawdza się w zwłaszcza wtedy, gdy pracownik przez dłuższy okres nie może znaleźć pracy albo posiada inne zobowiązania – na przykład jest studentem. Decydując się na nawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej, warto znać swoje prawa i o nich pamiętać. Tych jest całkiem sporo.
Książeczka sanepidowska - komu jest potrzebna i jak ją wyrobić?

Książeczka sanepidowska - komu jest potrzebna i jak ją wyrobić?

Podjęcie pracy, przy świadczeniu której możliwe jest przeniesienie choroby zakaźnej na inne osoby wymaga od pracownika wyrobienia książeczki sanepidowskiej. Najczęściej dotyczy więc handlu, turystyki oraz gastronomii. Jeśli pracujesz w branży lub planujesz to w przyszłości zadbaj o spełnienie wymaganych formalności już teraz. Podpowiadamy komu może być potrzebna książeczka oraz jak wygląda procedura jej wyrobienia.
Dokumenty aplikacyjne - CV to nie wszystko

Dokumenty aplikacyjne - CV to nie wszystko

Pakiet dokumentów aplikacyjnych stanowi wizytówkę każdej osoby starającej się o pracę. Najczęściej błędnie utożsamia się je jedynie z CV i listem motywacyjnym. Tymczasem nie zawsze tylko w taki sposób osoba zainteresowana może zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Sprawdź, jak w prosty sposób urozmaicić swoją aplikację i podwyższyć szansę na interesujące zatrudnienie.
Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Pracownicy świadczący pracę w oparciu o umowę o pracę mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jego rolą jest umożliwienie zatrudnionym regenerację sił oraz dostęp do realizacji codzienny spraw w ciągu roku. Poza nim ustawodawca przewidział również urlop bezpłatny. Co warto wiedzieć o wnioskowaniu o dni wolne? O jakim urlopie rozmawiać z pracodawcą i kiedy podjąć taką decyzję?
Staż - ile można zarobić?

Staż - ile można zarobić?

Staż można rozpatrywać pod wieloma względami. Z całą pewnością pozwala on na zdobycie doświadczenia, które jest bezcenne z punktu widzenia każdego pracownika. Co warto wiedzieć o stażu? Kto może taki organizować?
Umowa zlecenie a urlop

Umowa zlecenie a urlop

W wielu przedsiębiorstwach optymalizacja kosztów wiąże się z wprowadzeniem umów cywilnych i zatrudnianiem w oparciu o niezainteresowanych kandydatów. Czy zleceniobiorca ma prawo do płatnych dni wolnych?
Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

Rozpoczęcie pracy w nowej firmie jest szansą na zdobycie nowych doświadczeń, poznanie nowych ludzi, może być też kolejnym etapem rozwoju. Pierwszy dzień w zakładzie pracy najczęściej jednak wiąże się ze stresem i szeregiem pytań.
Czas pracy - dostępne możliwości

Czas pracy - dostępne możliwości

Pracownik musi wiedzieć, ile godzin jest zobowiązany do przepracowania na rzecz swojego pracodawcy. Dzięki temu możliwe jest ustalenie wymiaru czasu, jaki obowiązuje zatrudnionego w danym okresie rozliczeniowym. Taka informacja jest istotna również z punktu widzenia pracodawcy lub osoby w jego imieniu układającej grafik.
Mobbing - co musisz wiedzieć?

Mobbing - co musisz wiedzieć?

Gdy w zakładzie pracy dochodzi do mobbingu, pracownik może zastanawiać się nad tym, co powinien zrobić. Dobrym rozwiązaniem może być skierowanie sprawy do sądu. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których pracownik był zmuszony rozwiązać umowę o pracę z powodu np. zastraszania.
Portfolio - ważny dodatek do CV

Portfolio - ważny dodatek do CV

Przyjęło się, że na ogłoszenia o pracę odpowiadamy za pomocą standardowych dokumentów – CV i listu motywacyjnego. Czasem jednak potrzeba znacznie więcej. Portfolio, gdyż on nim mowa, to zbiór prac, mający zaprezentować konkretne umiejętności kandydata. W jaki sposób je przygotować?
Poziomy znajomości języka - jak opisać swoje umiejętności w CV?

Poziomy znajomości języka - jak opisać swoje umiejętności w CV?

Znajomość języków obcych jest dziś niezbędna, bez względu na profil firmy lub rodzaj stanowiska. Rozwój rynków pracy zwłaszcza w obszarze międzynarodowej współpracy wymaga umiejętności komunikacji, dlatego jeśli znasz jakikolwiek język obcy, koniecznie zamieść taką informację w dokumentach aplikacyjnych. Warto jednak pamiętać nie tyko o nauce i podnoszeniu swoich kwalifikacji, lecz także certyfikacie. Podpowiadamy jak określić poziomy znajomości języka obcego oraz jak najkorzystniej przedstawić je w swoim CV.
Odpowiedzialność materialna pracowników

Odpowiedzialność materialna pracowników

Podpisanie umowy o pracę wiąże się z tym, że pracownik ponosi również materialną odpowiedzialność za szkodę, którą wyrządził firmie lub osobie trzeciej. W zależności od zajmowanego przez pracownika stanowiska, jego materialna odpowiedzialność może kształtować się w różnorodny sposób.
Rodzaje umów o pracę

Rodzaje umów o pracę

Pracodawca, który decyduje się na utworzenie stanowiska pracy może wybrać formę zatrudnienia pracownika. Jedną z możliwości jest zaoferowanie mu umowy o pracę. Na jaki czas można zawrzeć taką umowę? Co warto wiedzieć o jej rodzajach?
Mobbing w pracy i formy dyskryminacji, czyli ciemna strona życia zawodowego

Mobbing w pracy i formy dyskryminacji, czyli ciemna strona życia zawodowego

Tworzenie efektywnego i przyjaznego środowiska pracy dla swoich podwładnych to priorytet. Tym samym na pracodawcy ciąży pewna pula obowiązków. Część z nich odnosi się do konieczności zapewnienia pracownikom równego traktowania w zakładzie pracy i podejmowania działań, dzięki którym wyeliminowany zostanie mobbing w pracy.
Certyfikaty językowe - czy warto je mieć?

Certyfikaty językowe - czy warto je mieć?

Szkół językowych na współczesnym rynku działa wiele. Pracownicy, którzy chcą awansować lub więcej zarabiać powinni rozważyć zapisanie się do jednej z takich. Znajomość języka obcego może pomóc przede wszystkim w zdobyciu lepiej płatnej posady lub awansie.
Kiedy należy się odprawa?

Kiedy należy się odprawa?

Pracownik, który przechodzi na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość, choć została określona w Kodeksie pracy, nie wyklucza możliwości przyznania przez pracodawcę swojemu podwładnemu wyższej odprawy.
Praca w urzędzie - marzenie niejednego

Praca w urzędzie - marzenie niejednego

Znalezienie dobrej pracy nie jest łatwe. Wie to każdy, kto próbował. I choć nowe oferty pracy w urzędach pojawiają się sporadycznie, to chętnych wciąż nie brakuje. Kusi zarówno stabilne zatrudnienie, jak i możliwości rozwoju. Gdzie szukać ofert?
Zwolnienia grupowe - co warto wiedzieć?

Zwolnienia grupowe - co warto wiedzieć?

Pracodawca, który chce dokonać zwolnień z uwagi na redukcję etatów, nie zawsze ma pełną dowolność. W przypadku tych podmiotów, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników, konieczne jest uwzględnienie odrębnych przepisów. Jak wyglądają w praktyce zwolnienia grupowe?
Nagroda jubileuszowa - komu przysługuje?

Nagroda jubileuszowa - komu przysługuje?

Nagroda jubileuszowa nie przysługuje każdemu pracownikowi. Aby taką otrzymać istotne jest miejsce zatrudnienia, zaś jej wysokość zależy od stażu pracy. Osoba zatrudniona, która spełnia wymagania prawo do niej nabywa w dniu upływu okresu uprawniającego do jej odbioru.
Urlop wypoczynkowy - jak obliczyć długość swojego urlopu

Urlop wypoczynkowy - jak obliczyć długość swojego urlopu

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest wyłącznie od stażu pracy. Do niego zalicza się również czas nauki. Niemniej, nie każdy wie jak powinien obliczyć wymiar urlopu i tym samym, ile dni będzie wypoczywał w danym roku. To częsta rozterka osób młodych, które nie mogą się doczekać, aż będą mogli skorzystać z maksymalnego wymiaru urlopu, czyli 26 dni.
Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Każdy pracownik ma swoje obowiązki i prawa. Analogiczna sytuacja dotyczy jednak także pracodawców. Twój szef, wbrew wszystkiemu, również musi pamiętać o tym, aby wywiązywać się ze swoich. O jakich konkretnie mowa?
Spóźnienie? Twoja wypłata może być niższa

Spóźnienie? Twoja wypłata może być niższa

Podpisanie przez pracownika umowy o pracę zobowiązuje go do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Ewentualne spóźnienia mogą być podstawą do obniżenia wynagrodzenia. W jaki jeszcze sposób podmiot zatrudniający może dyscyplinować swojego podwładnego?
Zasiłek macierzyński - wysokość świadczenia i rodzaj umowy

Zasiłek macierzyński - wysokość świadczenia i rodzaj umowy

Z roku na rok rośnie liczba pracowników, którzy wykonują powierzone im czynności służbowe na podstawie umów cywilnoprawnych. Te określane są często mianem umów śmieciowych, gdyż nie uprawniają do korzystania z uprawnień pracowniczych, które są dostępne pracowników świadczących pracę w oparciu o umowy o pracę. Sprawdźmy więc, jaki wpływ ma rodzaj umowy na wysokość świadczenia przy zasiłku macierzyńskim.
Obowiązki pracownika

Obowiązki pracownika

Każdy pracownik, który podpisał z pracodawcą umowę o pracę ma swoje obowiązki, które powinien wypełniać z należytą starannością. Jaki jest zasadniczy obowiązek osób zatrudnionych? Jakie obowiązki na zatrudnionych nałożone zostały przez Kodeks pracy?
Praca na pół etatu - warunki

Praca na pół etatu - warunki

Umowa o pracę może zostać zawarta na pełen etat lub na jego część. Świadczenie pracy w niepełnym wymiarze godzin jest zwłaszcza doceniane przez kobiety, które opiekują się małym dzieckiem, studentów, którzy część dnia spędzają na uczelni czy osoby, które mają już jakąś pracę bądź pobierają rentę, emeryturę czy zasiłek. Trzeba jednak pamiętać, że praca na pół etatu wiąże się z różnymi warunkami i konsekwencjami. Sprawdź, o jakich mowa.
Call center - wady i zalety

Call center - wady i zalety

W dobie intensywnego rozwoju techniki i komunikacji elektronicznej zawieranie umów na odległość i handel wszelkiego rodzaju produktami stał się bardzo popularny. Równocześnie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników trudniących się telefoniczną obsługą klientów. Dlatego osoby poszukujące pracy coraz częściej spotykają się z propozycją objęcia stanowiska o takim charakterze.
Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Podstawowym celem działalności urzędów pracy jest pomoc osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy. W praktyce urzędy nie zawsze spełniają swoją misję należycie, gdyż rzadko kiedy sięgają po wszystkie dostępne rozwiązania. W efekcie coraz częściej są one nazywane ?przechowalniami? bezrobotnych.
12