Porady dla pracowników

Urlop wypoczynkowy 2018 - gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?
Urlop wypoczynkowy to przywilej osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Niemniej, na wypoczynek decydują się również studenci, emeryci i renciści, osoby samozatrudnione, ale także wszyscy inni, którzy mogą wygospodarować pewien wymiar wolnego czasu i odpowiednie środki finansowe. Zatem planując swój tegoroczny urlop, sprawdź koniecznie gdzie i dlaczego warto się udać.
Marketing internetowy - na to jest popyt!
Najprościej mówiąc, marketing internetowy to forma marketingu, używająca jako medium Internetu i stron WWW. Ale czy to potężne narzędzie można tak prosto zamknąć w ramach definicji? Otóż kryje się pod nim wiele rozwiązań, ale i wielu ludzi, którzy w marketingu internetowym pracują. Sprawdźmy, czym zajmuje się e-marketer i gdzie taką pracę znaleźć!
Coraz bliżej rozliczenia PIT. Jak dobrze to zrobić?
30 kwietnia mija ostateczny termin rozliczenia PIT. O czym warto pamiętać przy jego wypełnianiu, na co uważać i na co zwrócić szczególną uwagę? Przedstawiamy kompendium dla każdego pracownika zmagającego się z PIT-em.
Wypowiedzenie umowy o pracę - poznaj możliwości i normy prawne
Każdy pracownik może stanąć w obliczu sytuacji, kiedy będzie musiał podjąć decyzję rozwiązaniu umowy o pracę. Jedną z form zakończenia współpracy jest wypowiedzenie. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju umowy o pracę przyjmuje ono różne formy. O czym warto pamiętać decydując się na wypowiedzenie?
Dresscode, czyli stosowny wygląd. Jak się ubierać do pracy?
Dresscode nie jest w Polsce zjawiskiem nowym, jednak wciąż ewoluuje. W ostatnim czasie kanon stroju służbowego nieco się zaostrzył. Spotykany jest w bankach, sklepach, urzędach, ale również w wielu innych placówkach usługowych – szczególnie w firmach posiadających wiele oddziałów. Dlaczego dresscode jest taki ważny oraz jak ubrać się do pracy, jeśli pracodawca nie zapewnia nam uniformu?
Webmaster - zawód na czasie
Przyszłościowy zawód – wiele się o nim mówi, ale nie każdy wie o jakich profesjach mowa. W dzisiejszych czasach wskazuje się stanowiska bezpośrednio związane z wymianą treści – głównie tą publikowaną w sieci. Tym razem przyjrzymy się sylwetce webmastera i ocenimy, jakie predyspozycje warto mieć, by odnaleźć się na takim stanowisku.
Zwolnienie lekarskie - najważniejsze informacje
Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, to dokument wystawiany wyłącznie przez lekarza. Stwierdza on czasową niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków, co usprawiedliwia jego nieobecność. Mimo że zasady wystawiania zwolnień wydają się jasne, wciąż budzą wśród pracowników wątpliwości, m.in. w obszarze wysokości wynagrodzenia, czasu zwolnienia oraz ewentualnych konsekwencji. Sprawdź najważniejsze informacje związane z L4!
Gotowe wzory CV - czy warto z nich korzystać?
CV, czyli życiorys zawodowy. Każdy poszukujący pracy bądź planujący zmienić obecny angaż powinien zatroszczyć się o prawidłowe CV, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. W związku z tym w sieci pojawiają się setki gotowych wzorów i programów, by takowe stworzyć. Sprawdź, jakie są wady i zalety gotowych wzorów i dowiedz się, jak stworzyć profesjonalne CV.
Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się, czym są kompetencje zawodowe
Szukasz pracy? Przygotowujesz CV? Idziesz na rozmowę rekrutacyjną? Bez względu na to na którym z poziomów obecnie się znajdujesz, warto byś był w posiadaniu wiedzy na temat kompetencji zawodowych. To kluczowa kwestia, która powinna zostać ujęta w profilu pracowniczym, a o którą rekruterzy lubią zahaczyć – czasem mimochodem, niepostrzeżenie. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, jak zdefiniować swoje kompetencje zawodowe.
Co powinieneś wiedzieć na temat umowy o dzieło?
Nowe standardy świadczenia usług oraz rozwój poszczególnych branż zmieniają oblicze gospodarki, a w szczególności krajowego rynku pracy. W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się umowy cywilno-prawne. Stanowią je umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Należą one do specyficznego rodzaju umów i są regulowane przez przepisy Kodeksu Cywilnego.
Czy wiesz, jaki jest twój staż pracy? Sprawdź, co się z tym wiąże
Na staż pracy składa się łączna długość okresów zatrudnienia, które mają istotne znaczenie przy ustalaniu uprawnień pracowniczych. Dzięki niemu można wyznaczyć liczbę dni przysługującego urlopu wypoczynkowego, ustalić prawo do emerytury, odprawy czy nagrody jubileuszowej. Warto więc skrupulatnie pilnować i rozliczać wszystkie okresy zatrudnienia, by nie tracić swoich przywilejów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!
Rozważasz podjęcie pracy za granicą? Oto, co powinieneś wiedzieć
Polski rynek pracy zdaje się być coraz bardziej przystępny dla poszukujących pracy. Nie mniej jednak wciąż odstaje od rynków zagranicznych, gdzie w wielu przypadkach możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie, czy lepsze warunki zatrudnienia. Dodatkowo, czasem życiowa sytuacja zmusza nas do wyjazdu. Co warto wiedzieć o pracy za granicą? Jakie kroki podjąć i w jakich sektorach szukać zatrudnienia?
Co ma zawierać świadectwo pracy i kiedy powinieneś je otrzymać?
1 stycznia 2017 roku zmieniły się zasady wydawania świadectw pracy. Zmiany dotyczą istotnej kwestii, czyli terminów wystawiania tego dokumentu. Ponadto zmodyfikowana została również treść świadectwa pracy. Sprawdź, co powinno zawierać i kiedy otrzymasz świadectwo pracy.
Praca zdalna - wady i zalety
Praca zdalna oznacza wykonywanie całości bądź części powierzonych przez pracodawcę zadań poza siedzibą firmy – najczęściej z domu. Rozwój takiej formy pracy nastąpił w chwili, kiedy do głosu doszły nowe media. To specyficzny rodzaj pracy. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć mankamentów to nie każdy odnajdzie się w takim trybie pracy. Sprawdź, jakie są plusy i minusy pracy zdalnej.
Jak napisać ciekawe CV?
Napisanie odpowiedniego CV z pewnością spędziło sen z powiek niejednej osobie. Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze uczniem, świeżo upieczonym absolwentem, czy doświadczonym pracownikiem, ponownie wkraczającym na rynek pracy – Twoje CV musi być napisane w sposób czytelny i rzetelny. Jeśli dodamy do tego kapkę kreatywności, przyszłe stanowisko pracy będzie od nas już o krok.
Sposoby na chwilę relaksu w pracy
Niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska, każdy miewa chwilę słabości i odczuwa zmęczenie w ciągu dnia. Może się to przytrafić zarówno analitykowi finansowemu, który spędza przy komputerze kilka godzin; kelnerowi, który gania z talerzami już 8 godzinę z rzędu; budowlańcowi, który pracuje fizycznie na słońcu od 7 rano. Odpoczynek w pracy jest konieczny dla zapewnienia właściwego funkcjonowania organizmu. Nie od dziś wiadomo, że osoba zrelaksowana jest bardziej wydajna, ma większą motywację do pracy i działa kreatywniej.
Umowa o pracę na czas nieokreślony coraz bardziej popularna
W społeczeństwie nie brakuje sporów dotyczących kwestii tego, która umowa o pracę jest korzystniejsza dla pracownika. Znajdziemy wielu zwolenników umów na czas określony, jednak zdecydowanie bardziej pożądanym rodzajem zatrudnienia są umowy na czas nieokreślony. Według najnowszych danych GUS, zatrudnionych w ten sposób jest 9,5 miliona Polaków. Oznacza to, że liczba umów na czas nieokreślony wzrosła o ponad pół miliona w ciągu ostatnich dwóch lat.
Gdzie w internecie znaleźć najtańsze dolary?
Wymiana walut online może być dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, daje bowiem ciekawe możliwości – gdzie szukać zatem taniego dolara, który umożliwi nam tanie zakupy lub zarobienie na walucie?
Jesteś zleceniobiorcą? Nie zapomnij o ewidencji godzin pracy
Pracujesz w oparciu o umowę cywilnoprawną, a dokładniej zlecenie? Musisz wiedzieć, że od 1 stycznia 2017 r. masz prawo do wynagrodzenia nie niższego niż 13 zł brutto na godzinę. Ponieważ jednak pracując w oparciu o taką umowę, możesz co miesiąc wyrobić różną ilość godzin, powinieneś prowadzić ewidencję godzin pracy.
Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie?
W ostatnich miesiącach w Polsce weszło w życie wiele nowych ustaw, które w zamyśle rządzących, mają ułatwić podatnikom funkcjonowanie w porządku prawnym. Jednym z pomysłów, które być może wkrótce zostanie zrealizowany, dotyczy sporządzania PIT-ów przez urzędników.
PIT 2016 - rozliczyć się z małżonkiem czy samodzielnie?
Nie każdy podatnik czuje się na siłach, aby samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym za dochody uzyskane w roku poprzednim. Wiele osób korzysta z pomocy specjalistów zatrudnionych w urzędach skarbowych czy biurach rachunkowych. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądne – w ten sposób można uniknąć kosztownych błędów.
Pracujesz "na czarno"? Sprawdź, jakie sankcje ci grożą
Utrata pracy to bardzo złożone zagadnienie. Szczególne trudności w odnalezieniu się na rynku pracy mają pracownicy niewykwalifikowani, którzy nie posiadają wykształcenie, nie mogą również pochwalić się dużym doświadczeniem.
3 sposoby, jak dorobić do emerytury
Nie zawsze emerytura jest spełnieniem marzeń. Choć osoby, które dzisiaj przechodzą na emeryturę mogą liczyć, że ZUS będzie im na czas wypłacał świadczenie, to jednak – jak wynika z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów – emeryci są jedną z najbardziej zadłużonych grup – łącznie ich zobowiązania wynoszą niemal 3 mld zł.
Pomoc dla rozliczających PITY 2017
Podatnicy rozliczający PITY 2017 mogą to zrobić samodzielnie, z pomocą rodziny i znajomych, zlecić rozliczenie do biura księgowego lub skorzystać z programu komputerowego.
Firma nie ujawnia swojej nazwy w ofercie pracy. Czy powinieneś wysłać CV?
Intensywnie szukasz pracy, zatem przeglądasz ogłoszenia publikowane na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Czy powinieneś odpowiadać na oferty, w których pracodawca nie ujawnia swojej nazwy? Czy powinieneś z góry założyć, że jest to oszustwo?
5 nawyków, których warto się oduczyć - inaczej czeka cię zwolnienie
Praca w biurze ma to do siebie, że pracownik samodzielnie ustala sobie przerwy, decyduje o organizacji czasu pracy. To stwarza wiele pokus. Czy wiesz, że niektóre twoje zachowania mogą doprowadzić do tego, że pewnego dnia zobaczyć na swoim biurku wypowiedzenie zawartej umowy o pracę? Poznaj nawyki mogące zaszkodzić twojej karierze.
Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź pewny siebie - łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i w związku z tym poszukujesz cennych porad, które mógłbyś wykorzystać? Specjaliści nie mają wątpliwości, że podczas takiego spotkania powinieneś być pewien siebie. Nie jesteś? Zatem sprawdź, jak możesz wywrzeć takie wrażenie.
Oferty pracy w Wiśle - czyli na które zdecydowanie nie odpowiadać?
Poszukując zatrudnienia, z pewnością przeglądasz aktualne ogłoszenia o pracę. Specjaliści nie mają wątpliwości, że musisz wykazać się ostrożnością. Oszuści nie śpią, a w ostatnich latach szczególnie często próbują wyłudzić pieniądze od tych, którym oszczędności właśnie się kończą.
Praca w Szczyrku - czy warto być... Mikołajem?
Okres przedświąteczny to czas, gdy pracy dorywczej nie brakuje. Chcesz zarobić? Może czas wykorzystać magię tego okresu i na pewien czas zamienić się w Mikołaja? Okazuje się, że zarobki tych w ostatnich latach poszybowały w górę.
Wysyłam CV - co napisać w mailu?
Szukasz pracy, więc intensywnie przeszukujesz portale z ogłoszeniami o pracę. Gdy znajdujesz interesujące oferty, przygotowujesz dokumenty aplikacyjne. Aby je wysłać, korzystasz ze skrzynki mailowej. Przed kliknięciem przycisku „wyślij”, musisz uzupełnić pola „tytuł” i „treść wiadomości”. Co wpisać w te pola?
W jaki formacie wysłać CV?
Stało się – po raz pierwszy lub kolejny poszukujesz zatrudnienia. Ponieważ przyjęło się, że na ogłoszenie należy odpowiedzieć, wysyłając CV, musisz takie przygotować. Gdy to zrobisz, pojawia się pytanie, w jaki formacie je zapisać przed wysłaniem. Co radzą specjaliści?
Zwolnienie dyscyplinarne a poszukiwanie pracy - czy masz szansę zostać zatrudnionym?
Zostałeś zwolniony dyscyplinarnie? W takim razie z pewnością zastanawiasz się, co dalej z twoją karierą zawodową. Czy masz szansę znaleźć zatrudnienie? Jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą o dyscyplinarce?
Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej. Co możesz zrobić?
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i tuż po jej zakończeniu byłeś dumny, że tak dobrze ci poszło. Zgodnie ze wskazówkami specjalistów napisałeś wiadomość z podziękowaniem za rozmowę. Minęło kilka dni, telefon milczy, a ty zastanawiasz się co dalej. Znasz to? Poznaj zatem odpowiedź, jak zachować się, jeżeli pracodawca nie odzywa się po rozmowie o pracę.
"Strach ma wielkie oczy", czyli jak pozbyć się strachu przed rozmową kwalifikacyjną
Jeżeli choć raz szukałeś pracy, to musiałeś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przed tą wiele osób czuje strach. Dlaczego? Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Szukasz pracy w Tychach? Dlaczego warto zapisać się na nasz job alert?
Jak długo pozostajesz bez pracy? Niezależnie od tego, czy kilka dni, czy też kilka miesięcy musisz wiedzieć, że czas działa na twoją niekorzyść. Nie tylko się rozleniwiasz i coraz trudniej jest ci codziennie zmotywować się do poszukiwania pracy.
5 zasad, o których musisz pamiętać poszukując pracy w Chorzowie
Stało się – szukasz pracy. Jeżeli ostatni raz szukałeś posady kilka lub nawet kilkanaście lat temu, to czas przypomnieć sobie, jak robić to prawidłowo. Poznaj 5 zasad, o których musisz pamiętać, poszukując zatrudnienia.
Czy odpowiedzieć jeszcze raz na tę samą ofertę pracy?
Być może spotkałeś się z taką sytuacją – odpowiedziałeś na ogłoszenie, które po kilku tygodniach lub miesiącach pojawiło się ponownie. Czy powinieneś zgłosić swoją kandydaturę raz jeszcze?
Jak szukać pracy w Tychach, aby ją znaleźć?
Straciłeś stanowisko? A może zdecydowałeś się odejść z dotychczasowego zakładu pracy? Poszukiwania nowej posady mogą być nie tylko żmudne, lecz także poważnie zachwiać twoim poczuciem wartości. Jak szukać zatrudnienia, aby je znaleźć?
Czego od pracodawcy oczekują młodzi?
Młodzi ludzie wkraczający obecnie na rynek pracy są bardziej wymagający niż poprzednie pokolenia. Nie wystarczy już tylko dobre wynagrodzenie czy renoma firmy, ale coraz więcej osób oczekuje dodatkowych benefitów. Sprawiają one, że pracownicy mają większą motywację do pracy i czuja się docenieni przez pracodawcę. Jak czerpać z tego korzyści dla obu stron?
Czy wiesz, jak może ci pomóc agencja zatrudnienia?
Agencje zatrudnienia to nie nowość na polskim rynku – takie podmioty działają na nim od wielu lat. Mimo jednak to, nie każdy pracownik wie, jak mogą mu pomóc.
Czy zdarza Ci się kłamać w CV?
CV i list motywacyjny można uznać za nasze wizytówki. Dokumenty te wysyłamy wówczas, gdy aplikujemy na wybrane stanowisko. Jako osoba poszukująca zatrudnienia, z pewnością wiesz, że to zadanie jest prawdziwym wyzwaniem.
Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie rodzicielskim
Wychowanie dziecka wiąże się z koniecznością poświęcenia mu sporej ilości czasu. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem wychowania dzieci podkreślają, że budowanie więzi z dzieckiem w pierwszych latach jego życia powinno być dla rodziców priorytetem.
Jak zdobyć doświadczenie, mając już wykształcenie?
Mogłeś skoncentrować się na studiach, ufając, że dobre oceny, otrzymanie stypendium naukowego i wyróżnień wystarczy, aby zainteresować potencjalnego pracodawcę. Niestety, nie tędy droga. Dziś dla pracodawców liczy się choć minimalne doświadczenie – każdy, kto zatrudnia, chce wiedzieć, że osoba, którą przyjmie do pracy, będzie potrafiła się odnaleźć.
Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?
Kończąc studia I lub II stopnia, możesz czuć niedosyt. Udało ci się znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie? Z pewnością ucieszyłeś się, ale już po kilku dniach pracy mogłeś zacząć się martwić. Posiadając w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, wcale nie masz doświadczenia, a przecież właśnie to cenią sobie pracodawcy.
Poszukujesz pracy w Mysłowicach? Nie wysyłaj CV z automatu!
Przedłużające się bezrobocie to powód do zmartwień. Gdy sterta niezapłaconych rachunków rośnie, ty czujesz się coraz gorzej. W takiej sytuacji może pojawić się myśl, że skoro twoje dotychczasowe sposoby poszukiwania zatrudnienia okazały się nieskuteczne, to czas rozpocząć wysyłać CV w odpowiedzi na dosłownie wszystkie ogłoszenia pojawiające się na portalach ogłoszeniowych.
Jakie ubezpieczenie zakupić przed wyjazdem do pracy za granicą?
Według danych zaprezentowanych przez GUS pod koniec 2014 r. poza granicami Polski przebywało 2,3 mln Polaków. Wiadomo, że liczba ta zmienia się w zależności od miesiąca, w którym są prowadzone badania. Przykładowo latem wiele osób decyduje się na sezonowy wyjazd za granicę.
Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Musisz się ubezpieczyć!
Praca sezonowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że takie pracy nie można utożsamiać wyłącznie z pracą w okresie letnim, czyli wakacyjnym. Wielu pracodawców poszukuje pracowników również na sezon zimowy.
Poszukując pracy w Chorzowie przygotuj swoją wizytówkę - jak poprawnie napisać CV?
Codziennie na portalach ogłoszeniowych pojawiają się setki, jeżeli nie tysiące nowych ogłoszeń. Poszukując pracy, z pewnością na nie zaglądasz. Przesyłając dokumenty aplikacyjne na adres wskazany w ogłoszeniu, faktycznie wysyłasz CV w formie elektronicznej. To zaś daje ci spore możliwości, jeżeli chodzi np. o szatę graficzną tego dokumentu.
Znajomi pomogą ci w znalezieniu pracy
Poszukiwania pracy wydają się dziś być znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu – mamy przecież do dyspozycji internet, a w tym nie brakuje choćby lokalnym portali z ogłoszenia o pracę. Co prawda, ogłoszeń na takich portalach jest mnóstwo, ale nie oznacza to, że wszystkie będą spełniać oczekiwania osoby poszukującej.
Wypalenie zawodowe - co musisz o nim wiedzieć i jak ono przebiega?
O wypaleniu zawodowym powstało wiele artykułów. Specjaliści przestrzegają przed jego skutkami. Te są naprawdę poważne, bo – jak się okazuje – pracownik potrzebuje od kilku do kilkunastu miesięcy, aby wypocząć.
Czy zamieszczać zdjęcie w CV?
Poszukując pracy, z pewnością przeglądasz różne lokalne portale z ogłoszeniami o pracę. Być może zauważyłeś, że niektóre firmy wprost piszą, że oczekują od pracownika dołączenia do CV zdjęcia.
Jak efektywnie zaplanować ścieżkę kariery zawodowej?
Z danych uzyskanych w Badaniu zarobków mieszkańców Śląska wynika, że ponad 70% mieszkańców Śląska jest zadowolona ze swoich zarobków, pod warunkiem że otrzymuje miesięcznie powyżej 3 000 złotych netto. Ankietowani z tej grupy wykonują najczęściej zawód zdobny z wybranym kierunkiem studiów.
Oferty pracy dla studentów - jak pogodzić studia z pracą?
Oferty pracy dla studentów pojawiają się często wśród ogromnej ilości ogłoszeń o pracę, dostępnych w internecie. Czy możliwe jest efektywne pogodzenie studiów z pracą? Jak znaleźć takie oferty?
Masz problem ze słomianym zapałem? Sprawdź, jak sobie poradzić
Szef właśnie ogłosił, że potrzebuje osoby, która przygotuje dla niego istotny raport. Oczywiście zgłosiłeś się na ochotnika, po czym stwierdziłeś, że właściwie nie jesteś zainteresowany. Znasz taką sytuację? Dlaczego właśnie ty masz problem z tzw. słomianym zapałem?
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej często zależy to, czy zostaniesz przyjęty do pracy, czy też nie. Z tego względu im lepiej się przygotujesz, tym lepiej możesz wypaść. Od czego zacząć przygotowania?
Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną... Jak zdobyć informacje o firmie?
Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie, w takim razie czas zdobyć informacje o firmie, z którą możesz nawiązać współpracować. Uważasz, że to łatwe? Możesz się zdziwić.
Jakie błędy możesz popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Właśnie otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Chcesz wypaść jak najlepiej, bo posada jest bardzo atrakcyjna? W takie razie sprawdź, jakich błędów nie wolno ci popełnić. Mając ich świadomość, z łatwością ich unikniesz.
Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się głównie z pytaniami zadawanymi przez rekrutera osobie, która aplikowała na wolne stanowisko, czyli tobie. A jakie pytania ty możesz zadać potencjalnemu pracodawcy?
Jak znaleźć pracę w Bieruniu? 5 kroków, o wykonaniu których musisz pamiętać
Poszukiwanie pracy to mozolne zajęcie. Jeżeli jesteś w trakcie, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wcale nie będzie ci łatwo. Podstawą jest wykonanie pięciu kroków, które dadzą ci dostęp do szerokiej bazy ogłoszeń.
Czy pracodawca może cię zmusić do skorzystania z urlopu?
Za chwilę skończą się wakacje, a ty jeszcze nie skorzystałeś z urlopu wypoczynkowego? Powinieneś zatem sprawdzić, czy pracodawca może cię zmusić do wykorzystania przysługujących ci dni wolnych.
Dlaczego proces rekrutacji często jest tak długi?
Wysłałeś jedno, drugie, dziesiąte CV i nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi? Od ostatnich rozmów kwalifikacyjnych, na których byłeś minęło co najmniej kilka tygodni, a telefon dalej milczy? Dlaczego? Powodem może być wieloetapowy proces rekrutacyjny.
Urlop rodzicielski w 2016 r.
Hasło „urlop rodzicielski 2016” wywołuje spore zamieszanie. Wszystko dlatego, że od 2 stycznia 2016 r. w życie weszły znowelizowane przepisy odnoszące się do urlopów związanych z macierzyństwem. Rodziców korzystających już w tym okresie z urlopu macierzyńskiego obowiązują przepisy przejściowe, zaś do pozostałych osób zastosowanie mają nowe.
Na czym polega praca pozycjonera?
Praca pozycjonera wydaje się tyle ciekawa, co tajemnicza. Nawet osoby, które pracują w tej branży nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie należy do jego obowiązków. Warto zatem przyjrzeć się zadaniom, za które specjalista od pozycjonowania jest odpowiedzialny.
EKUZ na wakacjach - co musisz wiedzieć?
Wakacyjny wyjazd to marzenie każdego, kto pracuje. Oderwanie się od codziennych obowiązków, możliwość spędzenia czasu z najbliższymi i bez służbowego telefonu przy uchu… Wyjeżdżając na wakacje myślimy głównie o swoim wypoczynku. Zanim jednak ten okaże się faktem, warto zadbać również o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.
Praca w budżetówce - czy to się opłaca?
Urzędnicy na różnych stanowiskach przekonują, że praca w budżetówce opłaca się. Jest nie tylko stabilna, lecz także – co ważne – urzędnicy czy nauczyciele mogą liczyć na umowy o pracę. Podpisanie takiej umowy zapewnia pracownikowi wiele dodatkowych korzyści, np. możliwość skorzystania z płatnego urlopu wypoczynkowego.
Kiedy dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia są możliwe?
Zadłużony pracownik, który stracił zdolność kredytową i ma problemy z regularną spłatą zobowiązań musi liczyć się z tym, że prędzej czy później do zatrudniającej go firmy zostanie doręczone wezwanie do dokonywania potrąceń z jego wynagrodzenia.
Urlop na żądanie nie zawsze możliwy
Z urlopu na żądanie nie może skorzystać każda osoba pracująca zawodowo – prawo do takiego przywileju mają wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. To jednak nie rozwiązuje wszystkich pojawiających się wątpliwości. Te mają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.
Wolontariat w CV - tak czy nie?
Ile osób pracuje charytatywnie lub społecznie? Z badania „Aktywność Polaków w organizacjach obywatelskich” przygotowanego przez CBOS wynika, że ponad 10% ankietowanych udziela się w organizacjach związanych ze szkolnictwem. Nieco mniej respondentów (10%) czynnie uczestniczy w organizacjach charytatywnych pomagającym dzieciom.
Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie
Umowa o pracę gwarantuje pracownikom szereg przywilejów, np. prawo do urlopu wypoczynkowego. Zatrudnieni mogą być również pewni, że nie zostaną z dnia na dzień bezrobotnymi.
Urlop okolicznościowy na ślub - jak się o niego postarać?
Umowa o pracę jest najkorzystniejszą umową z punktu widzenia pracowników, bo pozwala im korzystać z różnych przywilejów. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego. Dzięki takiemu osoba zatrudniona może przygotować się do ważnej dla siebie uroczystości.
Urlop dłuższy niż 26 dni? Czasem to możliwe
Nie każdy ma prawo do urlopu. O dni wolne przeznaczone na odpoczynek mogą wnioskować wyłącznie zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Co do zasady prawa do urlopu nie nabywają osoby, które podpisały umowę cywilnoprawną, np. zlecenie.
5 mitów o urlopie na żądanie
Urlop na żądanie to jedno z uprawnień przysługujących pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Z punktu widzenia pracodawcy możliwość skorzystania przez pracownika z dnia wolnego bez wcześniejszych ustaleń jest kłopotliwe – konieczne jest przeorganizowanie dnia pracy. Sprawdź 5 mitów o urlopie na żądanie.
Nowoczesne formy szukania pracy
Realia dzisiejszego rynku pracy bywają dla wielu osób naprawdę trudne. Mimo dużego zaangażowania w szukanie etatu niejednokrotnie mijają kolejne tygodnie i miesiące na bezrobociu. Co prawda obecnie jest więcej możliwości, niżeli dawniej, gdzie jedną z nich okazuje się być komfortowe szukanie pracy za pomocą internetu.
Od czego zależy różnorodność wolnych etatów?
Dane dotyczące ogólnego rynku pracy wskazują na to, że nie w każdym regionie Polski, oraz nie w każdym mieście mamy tak samo równy dostęp do etatów w danych branżach. Zależność ta wnika z tego, iż każdy region, bądź też miasto charakteryzuje się większą lub mniejszą działalnością poszczególnych branż . Chcąc mieć w czym wybierać musimy pod uwagę brać wyłącznie duże miasta, gdzie na rynku prosperuje bardzo dużo branż, które mają zapotrzebowanie na szereg pracowników cechujących się różnorakimi kwalifikacjami i doświadczeniem.
Zwiąż się z piłką nożną zawodowo - nie tylko na czas Euro 2016
Na boisku widzisz piłkarzy, ale za ich sukcesem stoi cały sztab ludzi. Jeżeli myślisz o związaniu się ze światem sportu, ale twoja kondycja wyklucza aktywne uczestnictwo w piłkarskich zmaganiach, to mamy dobrą wiadomość – nadal masz szansę, aby pracować na sukces drużyny.
6 książek, które pomogą Ci znaleźć lepszą pracę!
Marzysz o tym, by w pracy nie tylko dobrze zarobić, ale i chodzić do niej z uśmiechem każdego dnia? Znalezienie idealnego zatrudnienia nie jest łatwe. Ale jeśli połączysz wysokie kwalifikacje z umiejętnościami miękkimi - tymi związanymi choćby z negocjacjami czy autoprezentacją - Twoje szanse na sukces rosną.
Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny
Ile osób wykonuje w Polsce pracę na umowę zlecenie? Szacuje się, że nawet co szósty pracownik może pracować na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych. Powody, dla których pracodawcy proponują podwładnym podpisanie właśnie takiej umowy, są oczywiste – chodzi o optymalizację kosztów zatrudnienia.
Kiedy masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Utrata zatrudnienia to dla wielu osób moment przełomowy. Odnalezienie się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy jest szczególnie uciążliwe dla pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Niezależnie od długości stażu pracy i dotychczasowego przebiegu ścieżki kariery, powinieneś wiedzieć, że możesz liczyć na szerokie wsparcie, gdy zdecydujesz się zarejestrować w najbliższym urzędzie pracy.
Praca sezonowa za granicą - sprawdź, co musi znaleźć się w umowie podpisanej z agencją zatrudnienia
Osoby zamierzające wyjechać za granicę do pracy sezonowej muszą być bardzo ostrożne. Lato to okres, gdy w sieci każdego pojawiają się dziesiątki, jeżeli nie setki ogłoszeń o pracy za granicą. Niestety, nie wszystkie z nich są prawdziwe. Część służy wyłącznie wyłudzeniom danych osobowych lub pieniędzy. Zamierzasz podreperować domowy budżet?
Wszystko, co musisz wiedzieć o świadczeniu chorobowym
Gdy pojawia się katar, kaszel i gorączka, większość z nas marzy o pozostaniu w łóżku. Korzystając ze zwolnienia lekarskiego, musimy liczyć z wizytą inspektorów z ZUS. W jakim celu?
Jak zostać hostessą?
Praca hostessy polega na promowaniu produktów wśród klientów. W zależności od produktu, hostessy mogą pracować w supermarketach, sklepach odzieżowych czy pojawiać się na prezentacji np. samochodów. O takim zajęciu marzy wiele młodych dziewczyn, bo praca – jak im się wydaje – jest prosta i nie wymaga kwalifikacji. W rzeczywistości jest jednak inaczej – by być dobrą hostessą, trzeba mieć konkretne predyspozycje. Na bardzo dobre zarobki może liczyć tylko część dziewczyn.
Jak zostać technikiem dentystycznym?
Z technikami dentystycznymi współpracują wszystkie gabinety stomatologiczne. Dzieje się tak dlatego, że dentysta nie jest w stanie wykonać wszystkich prac samodzielnie. O ile wstawienie plomby nie jest dla niego większym problemem, o tyle przygotowanie np. koronki wymaga użycia zupełnie innych materiałów stomatologicznych i posiadania zdolności manualnych. Z tego względu lekarz wykonuje jedynie odlew, który później jest przekazywany do pracowni, z którą współpracuje gabinet stomatologiczny.
Zawód taksówkarz pod lupą
Taksówkarz to osoba zawodowo zajmująca się transportem osób i rzeczy. Za każdy kurs taksówkarz otrzymuje wynagrodzenie. Najczęściej jest ono uzależnione od ilości przejechanych kilometrów, czasem dodatkowo kierowcy naliczają tzw. opłatę stałą lub początkową.
Targi pracy również z myślą o studentach, czyli dostań staż, rozwijaj karierę
Okres studiów to czas zdobywanie nie tylko wiedzy, lecz także doświadczenia. Większość młodych ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wykształcenie to nie wszystko. Wartość dyplomu zdewaluowała się, a pracodawcy sprawdzają przede wszystkim umiejętności potencjalnych pracowników.
Jak szukać dobrych ofert pracy?
Każdy przynajmniej raz w życiu szukał pracy. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy naszą karierę czy też chcemy zmienić stanowisko, wymaga to od nas czasu poświęconego na poszukiwania oraz przygotowania. Szukanie pracy wiąże się ze stresem, dlatego tak ważne jest określenie swoich oczekiwań względem nowej pracy i pracodawcy od samego początku.
Jak zostać syndykiem?
Praca syndyka koncentruje się głównie na zarządzaniu lub likwidowaniu majątku przedsiębiorstwa, lub przedsiębiorcy postawionego w stan upadłości. Syndycy posiadający licencję mogą się również zajmować zarządzeniem kryzysowym lub pomagać przedsiębiorcom w razie kłopotów finansowych.
Instruktor Nordic Walking - zawód na topie
Osoby aktywne fizycznie, które nie wyobrażają sobie życia bez sportu, najczęściej nie mogą narzekać na brak pracy. W ostatnich latach niemal w każdym większym mieście powstała siłownia.
Zawód kasjer pod lupą
Spotykamy ich na co dzień w sklepach spożywczych, drogeriach, sklepach zlokalizowanych na terenach galerii handlowych. Sprzedawcy, bo o nich mowa, to osoby mogące nam doradzić przy zakupie konkretnych produktów. Wskazać wystarczy na punkty sprzedaży armatury czy sprzętu komputerowego.
Jak zostać kucharzem?
Gotować i przyrządzać potrawy może każdy. Nie każdy jednak robi to z pasją, nie każdemu sprawia to ogromną przyjemność, wreszcie nie każdy poszukuje wyjątkowych połączeń smaków. To domena profesjonalistów – mistrzów sztuki kulinarnej zawsze dążących do tego, by zaskoczyć swoich gości.
Jak zostać pracownikiem kancelarii komorniczej?
Aktualnie w Polsce istnieje 11 izb komorniczych. Kancelarii komorniczych jest znacznie więcej, a w ostatnich latach na rynku wciąż pojawiają się kolejne. I o ile początkująca kancelaria nie potrzebuje pracowników biurowych, o tyle taka, w której spraw z roku na rok przybywa, owszem.
Praca w hotelu - od czego zacząć?
Słowo „recepcjonistka” niesłusznie kojarzy się głównie z pracą w hotelach. Recepcjonistki znajdują bowiem zatrudnienie nie tylko w hotelarstwie, lecz także ośrodkach zdrowia, salonach odnowy biologicznej czy fryzjerskich.
Jak zostać manikiurzystką?
Manikiurzystka to według Słownika Języka Polskiego PWN „kobieta zajmująca się zawodowo robieniem manikiuru”. Ten zawód to jeden z tych, które najczęściej wybierają panie.
Jak zostać listonoszem?
Listonosz to osoba zawodowo zajmująca się roznoszeniem przesyłek i pieniędzy. Jeszcze kilkanaście lat temu listonosze mogli znaleźć zatrudnienie wyłącznie na Poczcie Polskiej, która była jednym operatorem pocztowym działającym na rynku. Dziś sytuacja wygląda inaczej – operatorów jest więcej, a to oznacza, że osoby zainteresowane pracą w tym charakterze mają znacznie większe możliwości niż jeszcze kilka lat temu.
Jak zostać lektorem języków obcych?
Praca lektora języka obcego polega na wykładaniu tego języka na uczelniach wyższych. Myli się jednak ten, kto uważa, że lektorzy nauczają wyłącznie na poziomie początkowym lub średnio zaawansowanym – ci wykładający na uczelniach bardzo często koncentrują się na zapoznaniu swoich studentów ze specjalistyczną terminologią. Przykładem może być język angielski, którym posługują się lekarze lub prawnicy.
Pozycjoner - czy to zawód przyszłości?
Z internetu korzystamy nawet codziennie. Przeglądamy interesujące tematycznie witryny, zaglądamy na portale informacyjne, kupujemy w sklepach internetowych. Jednak czy kiedyś zastanawialiśmy się, dlaczego wchodzimy na konkretną stronę? Skąd o niej wiemy? Dlaczego jest popularna?
Czy umiesz walczyć o siebie, czyli w drodze o awans
Czy jest pracownik, który nie chce awansu? Z tym najczęściej łączy się podwyżka wynagrodzenia i prestiż. Sprawdź, jak skutecznie walczyć o awans i pokazać pracodawcy, że to właśnie ty na niego zasługujesz.
Jakich języków się uczyć, by nie mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia?
Nie od dziś wiadomo, że nauka języków obcych to klucz do tego, by móc znaleźć dobre zatrudnienie. Jakich języków powinieneś się uczyć, by mieć pewność, że odnajdziesz się na rynku pracy?
Rozwój zawodowy. Jak powinien przebiegać?
Niezależnie od miejsca zatrudnienia czy zawodu, który wykonujesz, powinieneś postawić na rozwój. Od tego zależy, czy odnajdziesz się na rynku pracy za kilka lat. Czy za rozwój zawodowy można uznać tylko zdobywanie doświadczenia? Co warto o nim wiedzieć?
Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Pamiętaj o tych wskazówkach
Spotkanie z potencjalnym pracodawcą może być źródłem stresu. Warto jednak nauczyć się nad nim panować i pamiętać o wskazówkach pozwalających przedstawić swoją kandydaturę w najlepszym świetle. Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Zobacz, co pomoże ci osiągnąć sukces!
Wyjeżdżasz za granicę? Wybierz dobre konto walutowe!
Przed wyjazdem za granicę trzeba pamiętać o wielu formalnościach. Do najistotniejszych należy m.in. założenie konta walutowego, na które pracodawca będzie przelewał wynagrodzenie. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki rachunek?
Przedstawiciel handlowy - tu potrzebna jest smykałka do handlu
Przedstawiciela handlowego można uznać za wizytówkę firmy, dla której wykonuje on pracę. Z tego względu nie każdy ma szansę wykonywać pracę właśnie na tym stanowisku. Sprawdź, jakie umiejętności powinieneś szlifować, jeżeli w przyszłości zamierzasz starać się o posadę przedstawiciela handlowego.
Studnia za granicą przepustką do dobrze płatnej pracy?
Studia cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Zdecydowana większość decyduje się na studia w kraju, nieliczni walczą o indeks na zagranicznych uczelniach. Czy opłaca się studiować za granicą?
"Opowiedz coś o sobie" - jak wybrnąć z tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?
Na rozmowach kwalifikacyjnych pada wiele pytań. Większość z nich dotyczy dotychczasowej ścieżki zawodowej kandydata. Co jednak, gdy pracodawca lub jego przedstawiciel pyta o nas samych, nasze wady czy silne strony?
Różowy czy zielony kołnierzyk. Czy wiesz, co kryje się pod tymi nazwami?
Trudno byłoby zliczyć zawody wykonywane na cały świecie. Amerykańscy socjologowie wprowadzili ciekawe terminy na określenie pracowników wykonujących pracę różnego rodzaju. Choć terminów nie znają wszyscy, to jednak dokonane podziały cieszą się dużym zainteresowaniem wśród innych osób zajmujących się zagadnieniem pracy.
Jak pracować nad koncentracją?
Umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu to coś, co wyrabiamy sobie przez całe życie zawodowe. Jeżeli zauważyłeś u siebie problemy z koncentracją i traci na tym twoja praca, to czas zastanowić się, co możesz z tym zrobić.
Zawody, w których dobrze się zarabia w Chorzowie
Pieniądze ponoć szczęścia nie dają, ale trudno się bez nich obyć. Myślisz o tym, by w przyszłości dobrze zarabiać? Sprawdź, wśród których zawodów wybierać, by w przyszłości nie narzekać na niskie wynagrodzenie.
Zawody, w których się podróżuje
Uwielbiasz podróżować? Hotele i pensjonaty to twój drugi dom? Może czas pomyśleć o zdobyciu takiego wyksztalcenia, które umożliwi ci spełnić swoje marzenia o egzotycznych podróżach na co dzień? Dziś jest to znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu.
Bezrobocie - słowo, którego nie powinno być w twoim słowniku
O bezrobociu mówi się dużo zarówno w sieci, w mediach, jak i na łamach prasy. Specjaliści zastanawiają się nad jego powodami, analitycy przedstawiają dane, a pracownicy zadają sobie pytanie, dlaczego właśnie oni znaleźli się w grupie osób niemogących znaleźć zatrudnienia.
Wybierz zawód tak, aby... mieć pracę w Bielsku-Białej
Praca – słowo, które najczęściej wymawiają osoby poszukujące zatrudnienia. Okazuje się, że znalezienie pracy wcale nie jest łatwe, mimo że z roku na rok coraz więcej pracodawców ma problem z obsadzeniem stworzonych stanowisk pracy. Dlaczego zatem wciąż są bezrobotni?
List motywacyjny nie tylko w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę
CV i list motywacyjny są podstawowymi dokumentami, które przygotowujemy chcą otrzymać lub zmienić pracę. O ile CV to po prostu spisanie – najczęściej w porządku chronologicznym – podstawowych informacji o sobie, o tyle list motywacyjny to dokument, w którym „sprzedajemy” siebie. Wiele osób twierdzi, że to forma reklamy. Jeżeli będzie udana, to rekruter zainteresuje się kandydatem i będzie chciał go lepiej poznać.
List motywacyjny? Do każdej firmy przygotuj osobny!
Podobnie jak CV powinno być przygotowane dokładnie dla konkretnego pracodawcy, tak i list motywacyjny musi być napisany od podstaw. To zupełna podstawa – w przeciwnym razie szanse na to, że potencjalny pracodawca odpowie, są bardzo mała.
Szukasz pracy w Tychach? Przygotuj list motywacyjny
Pracodawcy publikujący ogłoszenia o pracę m.in. na portalach ogłoszeniowych liczą na to, że osoby zainteresowane – w odpowiedzi na anons – przyślą swoje CV. Te firmy, które wymagają listu motywacyjnego, najczęściej zaznaczają taką informację w treści ogłoszenia o pracę. Jednak brak prośby o przesłanie listu wcale nie oznacza, że nie możesz takiego przygotować. Przeciwnie, jeżeli chcesz wyróżnić się wśród innych kandydatów i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to powinieneś stworzyć taki dokument i wysłać go razem z CV.
Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki
Podstawowym błędem podczas tworzenia listu motywacyjnego jest zlecenie napisania go osobie trzeciej. Kandydaci szukający pracy z reguły nie pofatygują się o stworzenie oryginalnego i godnego zainteresowania dokumentu, który pomógł by im otrzymać wymarzone stanowisko. Raczej decydują się na skorzystanie z gotowych wzorców zmieniając tylko adres firmy, nazwę pracodawcy, uzupełniając własnymi danymi osobowymi. Nie na tym jednak rzecz polega.
3 pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie o pracę
Na portalach, na których są publikowane ogłoszenia o pracę, bez trudu można znaleźć wiele ciekawych ofert pracy. Pozytywne przejście pierwszego etapu rekrutacji oznacza tyle, że niezbędne będzie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jak szukać pracy, by ją znaleźć?
Mimo intensywnych poszukiwań firmy, która mogłaby cię zatrudnić i dziesiątek wysłanych CV efekt wciąż jest marny? By może nie wiesz, jak szukać zatrudnienia…
Jak mówić o swoim poprzednim szefie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej padają pytania odnośnie poprzedniego miejsca zatrudnienia. Jak mówić o swoim byłym szefie? Tylko dobrze!
Certyfikaty - kiedy je dołączyć do CV?
W trakcie życia zawodowego uczestniczymy w różnych kursach i szkoleniach. Na zakończenie części z nich otrzymamy certyfikaty. Czy należy dołączać takie dokumenty do CV?
Zaświadczenie o niekaralności - czy warto je dołączyć do CV?
Jako osoba poszukująca pracy doskonale zdajesz sobie sprawę ze stopnia konkurencji. Jeżeli chcesz zdobyć pracę, to powinieneś wykorzystać wszystkie dostępne środki. Czy zaświadczenie o niekaralności może pomóc w otrzymaniu posady?
List motywacyjny napisany w oparciu o... schemat?
Utarło się, że list motywacyjny jest dokumentem, który warto wysłać wraz z CV i to nawet wówczas, gdy pracodawca o niego nie poprosił w ogłoszeniu o pracę. Ale czy warto taki dokument pisać w oparciu o schemat? Tak, pod warunkiem jednak, że informacje w schemacie zaciekawią czytelnika.
Wykształcenie w CV. O czym koniecznie poinformować pracodawcę?
W CV koniecznie należy podać podstawowe informacje o sobie. Osoby przygotowujące CV po raz pierwszy lub powracające na rynek pracy po dłuższej przerwie mogą zastanawiać się, które dane są wymagane, a podanie których jest opcjonalne.
List motywacyjny - jak powinieneś go napisać, żeby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?
List motywacyjny to sposób na przedstawienie się pracodawcy i uwypuklenie swoich mocnych stron. Jeżeli poszukujesz pracy i chcesz ją znaleźć szybko, to powinieneś pomyśleć o stworzeniu właśnie takiego dokumentu. Jak go napisać, by zainteresować potencjalnego szefa swoją osobą?
Jakie błędy możesz popełnić, pisząc list motywacyjny?
Już wiesz, że w najbliższym czasie będziesz poszukiwał zatrudnienia? Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie zawodowe czy wykształcenie, sprawdź, jakich błędów powinieneś unikać, tworząc list motywacyjny.
Czy wykształcenie może być przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia?
Współcześnie na rynku pracy wykształcenie nie jest uważane za najważniejsze – coraz więcej osób twierdzi, że liczy się zawodowe doświadczenie i umiejętności. Czy w związku z tym wykształcenie może być przeszkodą w otrzymaniu dobrze płatnej posady?
Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?
Sprzedawanie nieruchomości: mieszkań, domów czy ziemi nigdy nie było łatwiejsze. Dziś osoby zainteresowane wykonywaniem tego zawodu nie muszą posiadać specjalnych uprawień. Jeżeli szukasz ciekawej pracy, sprawdź, jak zostać agentem nieruchomości.
Optyk. Może to zawód dla ciebie?
W Polsce bardzo cenione są konkretne zawody, które pozwalają zdobyć pracę tuż po ukończeniu szkoły. Optyk to jeden z takich zawodów. Osoby posiadające kierunkowe wykształcenie w nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
Gdzie szukać ofert pracy?
Znalezienie pracy nie jest sprawą oczywistą. Pozornie ofert jest dużo. Problem jednak w tym, że zdecydowana większość z nich wiąże się ze stosunkowo niskim wynagrodzeniem. Gdzie zatem szukać zatrudnienia?
Papierowe CV i list motywacyjny mają... siłę!
Poszukiwania pracy wiążą się z koniecznością stworzenia CV i listu motywacyjnego. Współcześnie, jako osoby poszukujące zatrudnienia, przywykliśmy do elektronicznej formy takich dokumentów. Może czas odkryć na nowo moc drzemiącą w papierowych dokumentach aplikacyjnych?
Jakie informacje trzeba zawrzeć w liście motywacyjnym?
Poszukujesz pracy i w związku z tym przygotowujesz dokumenty, które będziesz rozsyłał do potencjalnych pracodawców? Jeżeli tak, to powinieneś wiedzieć, jakie informacje koniecznie muszą znaleźć się w liście motywacyjnym tak, by był interesujący dla odbiorcy.
Absolwent ma problem ze znalezieniem pracy? To smutna rzeczywistość...
Co roku uczelnie wyższe wydają tysiącom absolwentów dyplomy ukończenia studiów. Na znalezienie dobrze płatnej posady szanse mają jednak tylko niektórzy. Dlaczego? Skąd wynikają problemy młodych i wykształconych osób na rynku pracy?
Zawód z przyszłością - dietetyk
Specjaliści biją na alarm – coraz więcej z nas ma problem z nadwagą, coraz częściej też do lekarzy zgłaszają się osoby otyłe. Dodatkowe kalorie mogą być przyczyną nie tylko problemów z samopoczuciem, lecz także zdrowiem. I właśnie dlatego dietetyk to zawód z przyszłością.
Trenerem osobistym - człowiek z misją?
W ostatnich latach można zaobserwować wśród społeczeństwa wzmożone zainteresowanie zdrowym stylem życia. Osoby, które chcą zachować nienaganną sylwetkę i dobre samopoczucie na dłużej, nierzadko decydują się na skorzystanie z pomocy trenera osobistego. Jak takim zostać?
Instruktor fitness - idealna praca dla aktywnych
By pracować na siłowni lub w klubie fitness, trzeba mieć nie tylko dobrą kondycję, lecz także potrafić zachęcić osoby przekraczające próg takiego przybytku do intensywnego wysiłku. Kto nadaje się na instruktora fitness? Jaką szkołę skończyć, by znaleźć zatrudnienie w tym właśnie zawodzie?
Analityk kredytowy - zawód z przyszłością?
Choć banki już dawno zaostrzyły swoją politykę kredytową i dziś dokładnie analizują każdy wniosek, to zainteresowanie produktami bankowymi w dalszym ciągu jest bardzo duże. Dlaczego warto kształcić się w zawodzie analityka kredytowego? Jakie są perspektywy rozwoju w takiej pracy?
Jak sprawdzić wiarygodność firmy?
Poszukując zatrudnienia nie zawsze zwracamy wystarczającą uwagą na to, czy przedsiębiorstwo, w którym chcemy pracować rzeczywiście jest wiarygodne, a praca dla niego będzie czystą przyjemnością. Jak zatem sprawdzić, czy firma, do której aplikujemy, jest rzetelna?
Rok w Japonii bez większych kosztów? To możliwe! Poznaj rządowe programy!
Kraj kwitnącej wiśni kojarzy się z otwartymi, pracowitymi ludźmi. Turystów przyciąga azjatycka egzotyka, a specjalistów dobre wynagrodzenie oferowane w większości firm i możliwość rozwoju. Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem Japonii, to powinieneś wiedzieć o związanych z nią rządowych programach.
Czy awans może być kłopotem?
Jako pracownicy lubimy być doceniani. Pochwały czy awans to nasze cele. Gdy jednak otrzymujemy awans, zyskujemy też nowe obowiązki. Co wówczas, gdy jest ich za dużo i mamy problem z ich rzetelnym wypełnianiem?
Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany lub odwołany?
Urlop wypoczynkowy to czas, gdy chcemy cieszyć się dniami wolnymi. Jeżeli jednak nie wyłączymy telefonu komórkowego, to może okazać się, że będziemy zobowiązani przerwać wypoczynek i wrócić do zakładu pracy. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że pracodawca ma prawo odwołać swojego podwładnego z urlopu. Przepisy nie dopuszczają jednak odwołania pracownika z każdego powodu – istnieje sporo ograniczeń, o których powinieneś wiedzieć.
Czy opłaca się być wolontariuszem?
By zostać wolontariuszem, nie trzeba wiele. Osoby zainteresowane powinny określić swoje umiejętności i predyspozycje oraz wybrać jedną z organizacji pożytku publicznego, w której będą wykonywać pracę. Decydując się na takie rozwiązanie, odniosą najwięcej korzyści, bo będą się spełniać zawodowo i wykonywać zadania na stanowisku, na którym praca będzie sprawiać przyjemność.
Jak znaleźć staż w Polsce lub za granicą?
Doświadczenie to aktualnie jeden z najważniejszych punktów CV czy listu motywacyjnego. Zdecydowana większość pracodawców chce, by osoba, którą zatrudniają, umiała odnaleźć się w miejscu pracy i nie potrzebowała wsparcia innych pracowników. Rozwiązanie takie jest o tyle sensowne, że w ten sposób firma nie traci pieniędzy na douczanie dopiero zatrudnionej osoby. Ponieważ jednak nie wszyscy mogą pochwalić się doświadczeniem, pojawia się pytanie: jak takie zdobyć?
Idealna przerwa. Sprawdź, jak może wyglądać twoja
W zależności od pracodawcy i jego wizji firmy, pracownicy mogą korzystać z przerw 15 minutowych lub dłuższych, np. godzinnych. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jak spędzić swoją przerwę, to mamy dla ciebie kilka propozycji.
Idealna praca na wakacje. Czy taka istnieje?
Nie każda osoba szukająca zatrudnienia w czasie letniego sezonu jest zainteresowana sprzedawaniem pamiątek w turystycznych kurortach, nie każda chce pracować w gastronomii. Czy są sezonowe zajęcia, które pracownik może wykonywać np. we wrześniu?
Urlopy związane z macierzyństwem? Jesteś pod ochroną!
Każdy przyszły rodzic może obawiać się, jak da sobie radę z pogodzeniem życia zawodowego z wychowywaniem dziecka. Pomóc mogą urlopy związane z macierzyństwem, z których może skorzystać pracownik.
Kiedy możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego?
Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym i czasem, w którym pracownik może osobiście sprawować opiekę nad swoim dzieckiem. Zdarza się jednak, że zatrudniony musi zrezygnować z urlopu i wrócić do pracy. Jakie formalności należy wówczas spełnić?
Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?
Urlop wychowawczy nie jest urlopem obowiązkowym dla matki lub ojca – to jeden z dodatkowych urlopów, do którego mają oni prawo. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego i kiedy przysługuje on rodzicom?
Dla kogo urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?
Nie każdy rodzic ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Jeżeli zdecydowaliście się na przyjęcie dziecka na wychowanie, wystąpiliście do sądu o przysposobienie dziecka i pracujecie, to możecie wnioskować o przyznanie wam urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?
Zmiany w przepisach dotyczących uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem sprawiły, że osoby zainteresowane nie zawsze wiedzą, co im się należy. Kiedy można skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Co należy o nim widzieć?
Praca tymczasowa - więcej agencji, lepsze warunki
Poszukiwanie pracy to żmudne zajęcie, które nie zawsze kończy się powodzeniem. Jeżeli nie możesz znaleźć pracy, to rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy agencji pracy. Ponieważ takich podmiotów na rynku działa coraz więcej, możesz liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.
4 dni urlopu na żądanie od razu?
Jeżeli właśnie rozpocząłeś pracę na podstawie umowy o pracę, to możesz skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Przysługują ci one zawsze z początkiem roku kalendarzowego. Sprawdź, kiedy skorzystać z dnia wolnego na żądanie.
Ile czasu trwa twoja przerwa?
To, ile czasu możesz spędzić na odpoczynku w ciągu dnia pracy zależy m.in. od twojego wymiaru czasu pracy. Sprawdź, na jak długą przerwę możesz liczyć. Taka informacja przyda ci się zwłaszcza, jeżeli wkrótce rozpoczynasz pierwszą pracę.
Przerwy w pracy. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do przerwy w ciągu dnia pracy. To jednak, ile czasu pracownik będzie mógł odpocząć, zależy zarówno od tego, ile godzin pracuje, jak i od innych czynników wskazanych w Kodeksie pracy.
Jak zostać wolontariuszem?
Przygodę z wolontariatem może rozpocząć każdy zainteresowany i to niezależnie od wieku. Jeżeli rozważasz możliwość niesienia pomocy innym, to sprawdź, jak możesz zostać wolontariuszem i jakie korzyści możesz odnieść, decydując się na taki krok.
Czego oczekiwać po stażu?
Osoby bezrobotne lub te, które nie mają doświadczenia w pracy, mogą skorzystać z licznych programów aktywizacyjnych. Staż jest jednym z przykładów. Jeżeli rozważasz możliwość ubiegania się o taki, to sprawdź, na co możesz liczyć w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu.
Komunikacja niewerbalna a rozmowa kwalifikacyjna
Ponoć na rozmowie kwalifikacyjnej nie wystarczy tylko mówić, by zainteresować swoją kandydaturą rekrutera. Ruchy, jakie wykonujemy są równie ważne, jeżeli nie znacznie ważniejsze. Komunikacja niewerbalna może zdradzić zarówno nieprzygotowanie, jak i stres. Jak przygotować się od tej strony do spotkania z potencjalnym pracodawcą?
A gdyby tak mieć godzinną przerwę w pracy?
Pracownicy mają prawo do przerwy. O tym, kiedy i ile będą wypoczywali decyduje pracodawca, choć musi on mieć na uwadze przepisy prawa pracy. W ostatnich latach coraz popularniejsza jest godzinna przerwa, która zwana jest też przerwą na lunch.
Targi pracy - idealne wówczas, gdy szukasz zatrudnienia?
Poszukiwania pracy mogą trwać wiele tygodni. By zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej posady, nie warto ograniczać się wyłącznie do przeglądania ofert. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zainteresowanie się, kiedy w pobliżu są organizowane targi pracy.
Efektywne szukanie pracy w Tychach. Czy wiesz, co to znaczy?
Poszukujesz pracy. Doskonale wiesz, że podstawą jest przygotowanie solidnych dokumentów aplikacyjnych i zaprezentowanie się w sposób pozytywny na rozmowie kwalifikacyjnej. Mimo wielu atutów i doświadczenia nie możesz jednak znaleźć zajęcia. Może czas odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wiesz, jak szukać pracy?
Własna firma. Od czego zacząć jej tworzenie?
Założenie działalności gospodarczej to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób przedsiębiorczych, lecz także tych, które chcą się uniezależnić. Przed wyborem branży czy nazwy przedsiębiorstwa, warto sprawdzić, jakie kroki należy wykonać, by zrealizować marzenia o własnym, rentowym biznesie.
Zmiana miejsca pracy co 3-4 lata. Tak czy nie?
Dynamiczne zmiany na rynku pracy sprawiają, że w poszczególnych firmach pracujemy coraz krócej. Statystyczny pracownik zmienia miejsce zatrudnienia po 3–4 latach. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest korzystne?
Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?
Jeżeli niedawno po raz pierwszy rozpocząłeś pracę, to z pewnością zastanawiasz się, co z twoim urlopem. Czy przysługuje ci prawo do takiego w pierwszym roku pracy? Ile dni możesz wypoczywać i jak zawnioskować o dzień wolnego?
Zatrudnienie "na czarno" a szukanie pracy
Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że wiele osób decyduje się na pracę bez umowy. Tak zwana „praca na czarno” jest też problemem wówczas, gdy pracownik stara się zmienić posadę na lepszą. Jak rozmawiać z pracodawcami o doświadczeniu wyniesionym z nieudokumentowanej pracy?
Wakacyjne praktyki. Idealne rozwiązanie dla każdego studenta?
Choć wakacje to czas wypoczynku, zdecydowana większość studentów zamiast leżenia na plaży wybiera pracę. Popularnością wśród nich cieszy się nie tylko wakacyjna praca w największych kurortach, lecz także praktyki studenckie. Dlaczego te drugie są dobrym rozwiązaniem?
Agencja pracy. Czy warto szukać tam zatrudnienia?
Na rynku funkcjonuje ich całkiem sporo. Agencje pracy, bo o nich mowa, to podmioty, których działalność jest ukierunkowana na pomoc bezrobotnym i pracodawcom poszukującym pracowników. Czy warto szukać pracy przez agencję pracy?
Nauka zawodu. Gdzie się nauczyć zawodu?
Skończenie studiów nie zawsze gwarantuje dobrą pracę. Właśnie z tego powodu w ostatnich latach w szkołach policealnych można spotkać… absolwentów uniwersytetów. Jakie szkoły oferują naukę zawodu, którego wykonywanie pozwala na osiąganie dobrych zarobków?
Staż czy praktyki? A czym to się różni?
Jeżeli jesteś na początku budowania swojej kariery, to możesz zastanawiać się, które rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze – staż czy praktyki? By odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać różnicę między tymi dwiema formami zatrudnienia.
Mobilność. Czemu pracownicy są coraz częściej mobilni?
W ostatnich latach rośnie liczba pracowników, którzy są mobilni. Nie powinno to dziwić, bo współcześnie to właśnie oni muszą wykazać się elastycznością. Trudny rynek pracy sprawia, że muszą pokazać się pracodawcy od jak najlepszej strony.
Denerwująca rozmowa kwalifikacyjna
Nie od dziś wiadomo, że osoby przeprowadzające rekrutacje stosują różne sztuczki, by sprawdzić, czy siedząca przed nimi osoba poradzi sobie ze stresem, pracą po godzinach czy trudnymi komunikacyjnie sytuacjami. Czym jest stress interview i jak się przygotować do takiego spotkania?
Wynagrodzenie za pracę. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Pracujemy po to, by móc się utrzymać. Wynagrodzenie za pracę jest jednym z kluczowych elementów każdej umowy o pracę. Co warto wiedzieć o pensji wypłacanej przez pracodawcę? Jakie zapisy dotyczące właśnie wynagrodzenia można znaleźć w Kodeksie pracy?
Doradca zawodowy. Jak nim zostać i gdzie szukać pracy?
Jeżeli jesteś zainteresowany zagadnieniami z zakresu rekrutacji czy mobilizowania pracowników, to powinieneś pomyśleć o pracy w charakterze doradcy zawodowego. Dlaczego wybór takiego zawodu może być trafny? Kto powinien się nim zainteresować?
Tajemniczy klient. A kto to taki?
Jeżeli szukasz dodatkowej pracy, to powinna cię zainteresować praca w charakterze tajemniczego klienta. Dobre zarobki, elastyczne godziny pracy i konieczność składania tylko raportów – to główne powody, dla których praca w charakterze tajemniczego klienta cieszy się dużą popularnością.
Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić twoje umiejętności?
Kandydat zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną powinien mieć świadomość, że pracodawca będzie chciał sprawdzić jego umiejętności. W jaki sposób? Kreatywność osób rekrutujących na tym polu jest nieograniczona – już dawno obok testów pojawiły się inne możliwości.
Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?
Gdy o pracę trudno, wielu pracowników zastanawia się, czy nie zmienić miejsca zamieszkania. Przeprowadzając się do większego miasta, mogą powiększyć swoje szanse na znalezienie nowej posady. Co warto wiedzieć o mobilności?
Doświadczenie czy wykształcenie. Co jest ważniejsze w CV?
Nie każda osoba poszukująca pracy może pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Nie każdy doświadczony pracownik, który szuka lepszej pracy, ma w kieszeni dyplom ukończenia szkoły wyższej. Jak zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy?
Jak wygląda praca dietetyka?
W zależności od miejsca zatrudnienia, dietetyk może zajmować się badaniem żywności trafiającej na rynek lub pracować z osobami wymagającymi ułożenia specjalnej diety. Co ważne, dietetyka nie odwiedzają wyłącznie klienci marzący o zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Chcesz być zadowolony z wyboru zawodu? Poradź się doradcy zawodowego!
Nie zawsze zawód wybieramy świadomie. Dziś większość osób decyduje się na studia i to, na jaki kierunek się dostanie faktycznie decyduje o ich przyszłym zawodzie. To duży błąd – nieświadomy wybór zawodu oznacza tylko tyle, że osoba go wykonująca może nie spełniać się zawodowo.
Inwentaryzacja. Ile można dorobić i kiedy?
Inwentaryzacje odbywają się w praktycznie wszystkich podmiotach działających na rynku, ale z punktu widzenia pracowników, najważniejsze są te, które organizowane są przez duże sklepy. Bo właśnie wówczas można dorobić.
Przygotowujesz CV? Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z szablonu
Właśnie znalazłeś świetną ofertę pracy. Kusi nie tylko praca na jedną zmianę, lecz także atrakcyjne wynagrodzenie i możliwość rozwoju zawodowego. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ciekawego CV, by móc wziąć udział w rekrutacji. Dlaczego powinieneś zrezygnować z CV przygotowanego na szablonie?
Networking, czyli co?
Networking, choć brzmi obco, w praktyce jest wykorzystywany przez każdego z nas. Wszystko dlatego, że jednym z jego podstawowych zasad jest wzajemne polecanie siebie lub swoich usług. Najwięcej korzyści odnoszą ci, którzy wykorzystują networking do celów biznesowych.
Zagraniczny pracodawca. Na co może liczyć pracownik?
Poszukiwanie pracy to żmudne zajęcie, które nie zawsze kończy się sukcesem. Osoby poszukujące stałej posady chętnie aplikują do firm z zagranicznym kapitałem, bo są świadomi tego, że taki pracodawca może zaoferować im lepsze warunki pracy. A co dokładnie się na nie składa?
Dobry handlowiec w każdej firmie mile widziany
Dział sprzedaży w każdej firmie jest jednym z najważniejszych, bo stoi za jej sukcesem. By w tym dziale pracowali wyłącznie dobrze handlowcy, pracodawca określa cechy idealnego pracownika. Właśnie, kiedy szukać pracy na stanowisku specjalisty do spraw sprzedaży?
Opiekunka do dziecka czy guwernantka?
Wychowanie dzieci to temat rzeka. Rodzice doskonale wiedzą, że współcześnie ważne jest wykształcenie i właśnie dlatego, zanim powierzą swoje dziecko osobie trzeciej, chcą wiedzieć, że ta posiada niezbędne kwalifikacje i będzie umiała zatroszczyć się o ich pociechę. Poza agencjami opiekunek na rynku można znaleźć również firmy zatrudniające guwernantki.
Czy dodatkowa praca jest opłacalna?
Współcześnie posiadanie pracy nie zawsze jest gwarantem tego, że pracownik faktycznie będzie mógł opłacić rachunki, zakupić żywność czy odzież. Coraz więcej osób poszukuje dodatkowej pracy, która mogłaby pomóc w domknięciu domowego budżetu.
Jakim pracownikiem jesteś - skowronkiem czy sową?
Większość z nas jest przyzwyczajona do pracy od 8 do 16. Są jednak i tacy pracownicy, którzy rozpoczynają pracę w godzinach nocnych. Czy warto, przy ustalaniu ścieżki kariery, wziąć pod uwagę swoje preferencje w zakresie pory pobudki?
Wstydzę się swojej pracy. Co dalej?
Nie każda osoba ma tyle szczęścia, by pracować w wyuczonym zawodzie lub robić to, co lubi. Gdy podejmujemy zatrudnienie niezgodnie z naszymi oczekiwaniami lub wykształceniem, często pojawia się nie tylko wypalenie zawodowe, lecz także poczucie wstydu. Czy słusznie?
Jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
Postawienie wyraźnej granicy między życiem zawodowym a osobistym nie zawsze jest możliwe. Powodów jest wiele, a głównym to, że częściej wyżej stawiamy karierę niż rodzinę. Czy jest recepta na znalezienie równowagi między tymi dwiema płaszczyznami życia?
Praca przez agencję pracy tymczasowej. Na co możesz liczyć?
Kojarzy się z pracą ponad siły i marnym wynagrodzeniem. Praca tymczasowa z całą pewnością nie jest szczytem marzeń, ale sprawdza się w zwłaszcza wtedy, gdy pracownik przez dłuższy okres nie można znaleźć pracy. Osoby rozważające możliwość zgłoszenia się do agencji pracy tymczasowej, powinny pamiętać o swoich prawach. Tych mają całkiem sporo.
Wynagrodzenie - czy wiesz, ile... zarabiają twoi współpracownicy?
Zagadnienie wynagrodzenia jest bardzo delikatne. Wszystko dlatego, że my, pracownicy, nie lubimy chwalić się innym naszymi zarobkami. Jednocześnie nie mamy nic przeciwko temu, by… dowiedzieć się, ile zarabiają nasi współpracownicy. Dlaczego?
Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy?
Zmiana miejsca pracy nie przychodzi łatwo. Często martwi nas niemożność znalezienia nowej posady czy nieciekawa sytuacja na rynku pracy. Mimo wszystko, czasem warto przejąć inicjatywę i zdecydować się na złożenie wypowiedzenia.
Gdzie szukać wakacyjnej pracy?
O wakacyjną pracę najczęściej ubiegają się osoby młode, które chcą zarobić w okresie wolnym od nauki. Ale sezonowe zajęcie to również szansa dla bezrobotnych. Choć pracy w wakacje jest sporo, poszukiwania warto rozpocząć odpowiednio wcześniej.
Dzień zacznij od... śniadania! Co jadać w pracy?
O tym, jak ważne jest regularne spożywanie posiłków przekonuje wielu dietetyków i specjalistów z zakresu żywienia. Jeżeli jesteś pracownikiem, sprawdź, co możesz jadać w miejscu pracy, by mieć energię na rzetelne wykonywanie swoich pracowniczych obowiązków.
Licencjat, magisterka czy doktorat? A ty co masz w kieszeni?
Posiadanie w kieszeni dyplomu wyższej uczelni jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Absolwenci chętnie podkreślają swoje wykształcenie, lecz pracodawcy nierzadko kręcą nosem. Dlaczego? Czy wiedza jest mniej ważna niż doświadczenie?
Kalendarz tradycyjny kontra elektroniczny. A z jakiego ty korzystasz?
Większość pracowników nie wyobraża sobie bez niego dnia. Nosimy go w torebce, teczce lub korzystamy z tego, który jest dostępny w smartfonie. Kalendarz, bo o nim mowa, to produkt ułatwiający organizację.
Wracam do kraju z zagranicy. Jak mam szukać pracy w Tychach?
Poszukiwanie pracy jest zajęciem żmudnym i wymaga cierpliwości. Osoby powracające z zagranicy mają trudniej, bo najczęściej nie obserwowali szczegółowo zmian, jakie dokonywały się na rynku pracy. W jaki sposób najszybciej znaleźć zatrudnienie?
Jesteś pracownikiem młodocianym? Masz swoje prawa!
Pracownicy młodociani mogą korzystać z wielu przywilejów, ułatwiających im pogodzenie pracy z nauką. Ustawodawca przewidział szereg udogodnień z myślą właśnie o tej grupie pracowników. Jakie prawa mają pracownicy młodociani?
Praca biurowa: jak się zorganizować?
Choć przychodzisz do pracy jako pierwszy, to w połowie dnia okazuje się, że większość zadań jest nietknięta? A może niemal każdego dnia opuszczasz miejsce pracy, niosąc pod pachą teczki z dokumentami, które trzeba przejrzeć w domu? Jeżeli tak, to prawdopodobnie nie potrafisz się zorganizować w miejscu pracy. Jak to zmienić?
Jak zabłysnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa z doradcą zawodowym PUP w Bielsku-Białej
Szansa dla studentów, czyli Work& Travel
Studenci nierzadko skarżą się na brak możliwość dorobienia sobie. Wakacyjne oferty pracy nie zawsze pozwalają na dobry zarobek, a w trakcie roku akademickiego nie każdy student może pozwolić sobie na to, by obok uczelniach obowiązków,rzetelnie wykonywać powierzone mu zadania służbowe. Rozwiązanie? Jednym jest programWork& Travel.
EURES- zainteresuj się, zanim wyjedziesz za granicę
Na wyjazd za granicę decydują się nie tylko osoby chcące zarobić trochę pieniędzy w czasie wakacji, ale również bezrobotni, którzy nie mają szans na znalezienie posady w Polsce. Każdy z nich powinien zainteresować się działalnością sieci EURES.
Dokumenty aplikacyjne to nie tylko CV
Są wizytówką każdej osoby starającej się o pracę. Dokumenty aplikacyjne, gdyż o nich mowa, najczęściej utożsamiane są z CV i listem motywacyjnym. Tymczasem nie zawsze tylko w taki sposób osoba zainteresowana może zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy.
Czy praca w callcenter jest dla Ciebie?
Pracy na słuchawce najczęściej podejmują się studenci, gdyż kuszą ich elastyczne godziny pracy. Dla kogo przeznaczona jest praca w callcenter? Jakimi predyspozycjami trzeba się wykazać, by móc pracować w takim miejscu? I wreszcie, czy to się opłaca?
Utrata pracy to wykluczenie społeczne?
Stała posada zapewnia nie tylko pensję, lecz także szereg przywilejów pracowniczych. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą liczyć m.in. na płatny urlop czy możliwość skorzystania z L4. Jak jednak wygląda sytuacja, gdy pracownik traci pracę?
Skończyłeś studia? Pomyśl o własnej firmie!
Absolwenci uczelni i szkół wyższych są nie tylko doskonale wykształceni, lecz także ambitni. Jeżeli nie mogą przez dłuższy czas znaleźć pracy, często pojawia się pytanie o własną firmę. Czy warto zaangażować siły, by taką założyć?
Firmowa pieczęć? Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć
Nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadać pieczątkę firmową, ale taka przydaje się w codziennej pracy. Warto jednak wiedzieć, jakie dane powinny się na niej znaleźć, by spełniała ona swoje funkcje.
Jak przechowywać dokumenty związane z prowadzeniem firmy?
Każdy przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, musi liczyć się z tym, że już po kilku miesiącach będzie miał kilka opasłych segregatorów z różnymi dokumentami. W jaki sposób należy je przechowywać? Co można znaleźć na ten temat w przepisach?
Ochrona przed zwolnieniem. A kiedy jej nie ma?
Ustawodawca, z myślą o pewnych grupach pracowników, wprowadził przepisy, na podstawie których pracodawca nie może zwolnić swojego podwładnego. Ta specyficzna ochrona dotyczy jednak tylko niektórych zatrudnionych i – w szczególnych wypadkach – może przestać obowiązywać.
Kluby Pracy. Kto i kiedy powinien się nimi zainteresować?
Bezrobotni mogą liczyć na szerokie wsparcie. Pomagają nie tylko urzędy pracy, lecz także Kluby Pracy. Kiedy zainteresować się tymi drugimi? Na jakie wsparcie może liczyć osoba pozostająca bez pracy, gdy zgłosi się do Klubu Pracy?
By dobrze zacząć karierę- staż
Staż można rozpatrywać pod wieloma względami. Z całą pewnością pozwala on na zdobycie doświadczenia, które jest bezcenne z punktu widzenia każdego pracownika. Co warto wiedzieć o stażu? Kto może takie organizować?
Pierwszy urlop. Co musisz o nim wiedzieć?
Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę może liczyć na urlop wypoczynkowy, niezależnie od tego, jak długo świadczy pracę. Zasady przyznawania płatnego urlopu dla pracowników w pierwszym roku są jednak trochę inne niż w przypadku innych zatrudnionych.
Kłopotliwy dojazd do pracy.Pracować czy szukać dalej?
Świadczenie pracy rozpoczyna się wówczas, gdy pracownik przystępuje do pracy na swoim stanowisku pracy. Niestety czasem to właśnie dojazd do zakładu pracy jest największym problemem. Co robić wówczas, gdy zajmuje on zdecydowanie za dużo czasu?
Czarna lista pracodawców. Zanim wyślesz CV, sprawdź
Od momentu powstania Czarnej Listy Pracodawców Trójmiasta minęło trochę czasu. Podobne strony prowadzone są dla większości dużych miast Polski. W ten sposób pracownicy bronią się przed nieuczciwymi pracodawcami.
B2B czy B2C?
Poszukiwanie pracy wiąże się z koniecznością cyklicznego przeglądania ofert. Osoby dopiero wchodzące na rynek pracy mogą być zaskoczone zwrotami lub skrótami, którymi posługują się pracodawcy. Dobrym przykładem jest B2B czy B2C.
Odprawa pośmiertna-zasady wypłaty
Rodzinie zmarłego pracownika, który świadczył pracę w oparciu o umowę o pracę, może przysługiwać odprawa pośmiertna. Kiedy pracodawca ma obowiązek wypłacić takie świadczenie? I w jakiej wysokości?
Kiedy konieczne jest założenie działalności gospodarczej?
Definicję działalności gospodarczej znaleźć można w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nią, działalnością gospodarczą jest „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.
Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?
Rozpoczęcie pracy w nowej firmie jest szansą na zdobycie nowych doświadczeń, poznanie nowych ludzi, może być też kolejnym etapem rozwoju. Pierwszy dzień w zakładzie pracy najczęściej jednak wiąże się ze stresem i szeregiem pytań.
Czas pracy i system czasu pracy
Pracownik musi wiedzieć, ile godzin jest zobowiązany do przepracowania na rzecz swojego pracodawcy. Dzięki temu możliwe jest ustalenie wymiaru czasu, jaki obowiązuje zatrudnionego w danym okresie rozliczeniowym. Taka informacja jest istotna również z punktu widzenia pracodawcy lub osoby w jego imieniu układającej grafik.
Czy praca tymczasowa się opłaca?
Od strony formalnej praca tymczasowa to współpraca między trzema podmiotami, czyli pracownikiem, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą. Agencja jest przy tym pośrednikiem między osobą szukającą zatrudnienia a podmiotem zainteresowanym zatrudnieniem pracownika. Zgodnie z przepisami, agencja pracy zatrudnia pracownika, który świadczy pracę na rzecz pracodawcy.
Własna firma po 50. roku życia
Dojrzały wiek to czas, gdy pracownik wie całkiem sporo o funkcjonowaniu rynku pracy. Jeżeli dodać do tego umiejętność zarządzania własnym czasem, oddanie, pasję i doświadczenie, można powiedzieć, że... dostaje się idealny przepis na własną firmę!
Stres - Twój największy nieprzyjaciel
Dotyka praktycznie każdego z nas, lecz tylko nieliczni potrafią sobie z nim poradzić. Stres, gdyż o nim mowa, jest wynikiem zaburzenia równowagi między oczekiwaniami a możliwościami. W jaki sposób poradzić sobie ze stresem? Czy można nad nim zapanować?
Uprawnienia rodzicielskie - co musisz o nich wiedzieć?
Rodzice świadczący pracę na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z kilku szczególnych uprawnień, np. możliwości odmowy pracy w godzinach nadliczbowych. Warto dowiedzieć się też kiedy i w jaki sposób wnioskować o dodatkowe dni wolne.
5 zawodów z przyszłością
Jakie zawody będą popularne za kilka czy kilkanaście lat? Czy opłaca się wybrać na studia humanistyczne, czy może przyszłość jest tylko przed tymi, którzy ukończą jeden z kierunków ścisłych? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą wybrać mądrze.
Kwoty wolne od zajęcia w 2015 r.
O kwotach wolnych o zajęć mowa głównie w kontekście zajęć dokonywanych przez komornika sądowego czy organ administracyjny. Pracownicy powinni jednak wiedzieć, że nie tylko w tych dwóch przypadkach można mówić o kwotach wolnych od zajęcia.
Bony z urzędów pracy cieszą się popularnością
Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie poszukujesz pracy i jesteś osobą poniżej 30. roku życia, rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy urzędu pracy, dokładniej z bonów. Badania potwierdzają, że cieszą się one ogromnym zainteresowaniem wśród młodych bezrobotnych.
Ile wynosi najniższa krajowa od stycznia 2015 roku?
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin nie mogą zarabiać mniej niż 1750 zł brutto. Tyle wynosi najniższa krajowa od 1 stycznia 2015 r. W porównaniu z rokiem poprzednim to o 70 zł więcej.
Sytuacja panująca na lokalnym rynku pracy
Urząd pracy to instytucja publiczna, której zadaniem jest badanie i analiza sytuacji panującej na rynku pracy, a także – to instytucja udzielająca informacji i wsparcia osobom poszukującym pracy. W jaki sposób urząd pracy pomaga w walce z bezrobociem?
Staż - synonim wyzysku?
Osoby, które nie mają doświadczenia najczęściej mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Rozwiązaniem może być staż. Dzięki odbyciu takiego zyskać można niezbędną wiedzę. Część osób postrzega jednak staż w innych kategoriach niż możliwość rozwoju. Czy rzeczywiście słusznie?
Pracowniku, zmień się w szefa!
Część pracowników ma predyspozycje do tego, by zrezygnować z bezpiecznej, ciepłej posady i otworzyć własną firmę. Czy samozatrudnienie się opłaca? Kiedy warto pomyśleć o takiej formie zatrudnienia? Czy jest to korzystne wyłącznie z punktu widzenia pracodawcy?
Syndrom poniedziałku - jak przetrwać pierwszy dzień tygodnia?
Zaczyna się od lęku przed pracą. Niekiedy temu uczuciu towarzyszy również zniechęcenie czy obawa przed porażkami. Znasz to doskonale? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom poniedziałku. W jaki sposób walczyć z nim skutecznie?
Czy talent jest potrzebny w pracy?
Wykonywanie pracy powinno być przyjemne i przynosić satysfakcję. Specjaliści twierdzą, że choć talent może pomóc, nie jest potrzebny do tego, by stać się specjalistą w swojej dziedzinie. Czy rzeczywiście?
Portfolio - czy to Twoje CV?
Przyjęło się, że na ogłoszenia o pracę odpowiadamy za pomocą standardowych dokumentów – CV i listu motywacyjnego. Czasem jednak potrzeba znacznie więcej. Portfolio, gdyż on nim mowa, to zbiór prac, mający zaprezentować konkretne umiejętności kandydata. W jaki sposób je przygotować?
Rekrutacja ukryta - jak się do niej przygotować?
Normą jest, że w ogłoszeniach o pracę omija się nie tylko informacje na temat zarobków, lecz także – coraz częściej – nazwy firmy. Ukryta rekrutacja nie powinna przerażać, niemniej jednak wielu kandydatów poszukujących pacy zastanawia się, w jaki sposób przygotować się do niej.
Czytaj oferty uważnie!
Ofert pracy z każdym dniem przybywa. Wiele z nich oferuje aplikantom legalne i satysfakcjonujące źródło zarobku, jednak oszustów wśród ogłaszających niestety nie brakuje. Jak właściwie czytać ogłoszenia o pracę, by uniknąć rozczarowania i niepotrzebnego stresu?
Kiedy czas na zmianę pracy?
Zmiana posady może napawać pracownika lękiem czy niepokojem. Niekiedy jednak przejście do innej firmy jest koniecznością. Kiedy warto powiedzieć „stop”, by ruszyć dalej?
Awans - jak go zdobyć?
O awansie najczęściej mowa w kontekście zatrudnienia w danym zakładzie pracy. Tymczasem awansem można też nazwać zatrudnienie w nowej firmie – na lepszym stanowisku czy z wyższą pensją. Jak walczyć, by zdobyć awans?
Znasz języki obce? Zadbaj o... certyfikat
Znajomość języków obcych jest dziś niezbędna. Kandydaci, którzy poszukują stałego zatrudnienia powinni jednak pamiętać o certyfikatach. To dokumenty poświadczające przydatną wiedzę.
S jak stres
Kojarzy się negatywnie, lecz nie sposób go uniknąć. Stres, gdyż o nim mowa, uznawany jest za groźnego przeciwnika każdego zatrudnionego. Można go jednak oswoić i sprawić, że nie będzie obciążeniem. W jaki sposób to zrobić?
Praca bez etatu? Uważaj na odpowiedzialność materialną
Umowa o pracę w najpełniejszy sposób chroni pracowników. Dotyczy to również odpowiedzialności materialnej osoby zatrudnionej. Jak wygląda ta kwestia wówczas, gdy szef proponuje podpisanie umowy cywilnoprawnej?
Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy
Pracownik może skrócić zwolnienie lekarskie i wrócić wcześniej do pracy. Podjęcie takiej decyzji ma jednak swoje konsekwencje. Jakie dokładnie? Czy wcześniejszy powrót do pracy się opłaca?
Dla kogo program "Pierwszy biznes"?
W listopadzie bieżącego roku wystartował nowy program skierowany do ludzi przedsiębiorczych. ?Pierwszy biznes? umożliwia zaciągnięcie niskooprocentowanej pożyczki, która wykorzystana może zostać do założenia własnego przedsiębiorstwa. W jaki sposób postarać się o pieniądze?
Umowa zlecenie. Co ją charakteryzuje?
Jedną z popularniejszych umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie zawsze jednak jest ona wykorzystywana w sposób poprawny. Co ją wyróżnia? Kiedy warto rozważyć jej podpisanie?
Uwalnianie zawodów - co warto wiedzieć?
W jaki sposób zadbać o poziom oferowanych konsumentom usług? W dalszym ciągu możliwość wykonywania wielu zawodów jest uzależniona od zdobycia licencji. Już niebawem mają zostać uwolnione kolejne zawody.
Nauczyciel jest kobietą
Według MEN w szkołach i przedszkolach aktualnie pracuje ok. 650 tys. nauczycieli. Czy mimo niżu demograficznego warto postawić na taką ścieżkę kariery? Osoby, które myślą o stabilnym zatrudnieniu i nie boją się uczyć cudzych dzieci, powinny zainteresować się takim kierunkiem kształcenia.
A czy Ty podnosisz swoje kwalifikacje?
Zdobycie dobrze płatnej posady to tylko początek. Wielu pracowników przyznaje, że utrzymanie się w firmie wymaga od nich ciągłego dokształcania się. Czy rzeczywiście podnoszenie kwalifikacji ułatwia odnalezienie się na rynku pracy?
Możliwości przekwalifikowania bezrobotnych
Zdarza się, że po kilkunastu latach pracy w jednym zakładzie, na tym samym stanowisku, pracownik traci zatrudnienie i zmuszony jest szukać nowej pracy. Niestety, na rynku może brakować zapotrzebowania na pracowników o danych umiejętnościach. Bezrobotnemu pozostaje więc albo poczekać, aż zmieni się koniunktura rynkowa, przeprowadzić się do miasta, gdzie znajdzie zatrudnienie w dotychczas wykonywanym zawodzie, albo też przekwalifikować się na potrzeby zaangażowania do innej pracy. Jakie są możliwości przekwalifikowania osób bezrobotnych?
Umowa o pracę? Gwarantowana jest minimalna pensja
Pracownicy, którzy zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę mogą spać spokojnie ? niezależnie od okoliczności pracodawca zawsze jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie w wysokości równej minimalnemu wynagrodzeniu. Dotyczy to zarówno egzekucji komorniczej, jak i innych potrąceń dokonywanych z pensji.
Trudny temat - negocjacje z szefem
Podwyżka? Zmiana godzin pracy? A może dodatkowe uprawnienia? Część pracowników doskonale wie, w jakim momencie warto rozpocząć negocjacje z szefem. Z całą pewnością czekanie na to, aż szef sam zauważy osiągnięcia swojego podwładnego nie jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy najlepiej rozpocząć trudną rozmowę z przełożonym?
Kariera bezbłędna
Wpadki na polu zawodowym nie należą do rzadkości. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób minimalizować ryzyko ich wystąpienia. Część z nich może nie tylko niekorzystnie wpłynąć na karierę pracownika, ale również być przyczyną otrzymania od szefa wypowiedzenia.
Urlop bezpłatny - kiedy o niego wnioskować?
Zasadniczo urlop bezpłatny jest udzielany pracownikowi na jego pisemny wniosek. Z punktu widzenia osoby zainteresowanej ważne jest również to, że nie jest konieczne motywowanie swojego wniosku. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie musi wiedzieć, dlaczego jego podwładny chce skorzystać z urlopu bezpłatnego.
Gdzie szukać dokumentów?
Przez lata aktywności zawodowej pracownicy podpisują kolejne umowy o pracę lub cywilnoprawne. Te pierwsze mają znaczenie wówczas, gdy osoba zatrudniona szykuje się do przejścia na emeryturę. Wówczas też może pojawić się problem, gdy okazuje się, że dawny pracodawca już nie działa na rynku. Co w takiej sytuacji?
Dla kogo kontrakt menedżerski?
Osoby zarządzające (choćby zakładem pracy) nie zawsze muszą świadczyć pracę w oparciu o umowę o pracę. Z takimi pracownikami przedsiębiorca może zawrzeć kontrakt menadżerski. Na jego podstawie również może być świadczona praca. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest umowa zlecenie?
Umowa zlecenie jest jedną z umów cywilnoprawnych ? uregulowana została w Kodeksie cywilnym. Pracownicy, którzy świadczą pracę w oparciu de facto o nią przyjmują zlecenie, które muszą wykonać. Co warto wiedzieć o umowach zlecenie?
L4 dostarcz w terminie
Pracodawca i pracownik mają możliwości obciążać się dodatkowymi obowiązkami w podpisywanej umowie o pracę. Warto jednak wiedzieć, że żadna ze stron nie ma możliwości zmienić terminów ustawowych. Jeżeli, jako pracownik, dostarczysz L4 po terminie, to Twój szef może jedynie obniżyć wysokość zasiłku.
Ciemna strona pracy - dyskryminacja i mobbing
Na pracodawcy ciąży pewna pula obowiązków. Część z nich odnosi się do konieczności zapewnienia pracownikom równego traktowania w zakładzie pracy i podejmowania działań, dzięki którym wyeliminowany zostanie mobbing.
Z certyfikatem językowym o pracę łatwiej
Szkół językowych na współczesnym rynku działa wiele. Pracownicy, którzy chcą awansować lub więcej zarabiać powinni rozważyć zapisanie się do jednej z takich. Znajomość języka obcego może pomóc przede wszystkim w zdobyciu lepiej płatnej posady lub awansie.
Skorzystaj z urlopu na żądanie
Dla pracowników skorzystanie z urlopu na żądanie jest możliwością szybkiego załatwienia określonych spraw, które nie mogą zostać przełożone. Z punktu widzenia pracodawcy urlop na żądanie może być problemem organizacyjnym, ale ? poza nielicznymi wyjątkami ? nie może on podważyć decyzji swojego podwładnego.
Czas spędzony w sieci przyczyną zwolnienia
W godzinach pracy pracownik jest zobowiązany wykonywać polecenia swojego przełożonego. Jeżeli przeglądanie stron www czy prywatnych wiadomości będzie zdarzać się nagminnie, to pracodawca może wypowiedzieć umowę. W jaki sposób zachować umiar, aby nie pożegnać się z posadą?
Społeczny inspektor pracy - kto to taki?
Niewiele osób wie, jakie obowiązki ciążą na społecznym inspektorze pracy. Wśród jego głównych zadań należy wskazać na starania, jakie podejmuje, aby w zakładzie pracy panowały nie tylko bezpieczne, ale również higieniczne warunki pracy.
Chorego pracownika można zwolnić
Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przez ustawodawcę. Jednocześnie jednak w Kodeksie pracy znalazły się zapisy, które umożliwiają podmiotowi zatrudniającemu rozstać się z podwładnym wówczas, gdy jego nieobecność w zakładzie pracy trwa zbyt długo.
Kiedy praca na zastępstwo się opłaca?
Praca na zastępstwo jest w naszym kraju najpopularniejsza w okresie letnim. Wówczas większość pracowników wykorzystuje swoje prawo do urlopu, zaś ich obowiązki przejmują osoby zatrudnione na czas ich nieobecności. Z punktu widzenia tych, którzy pracują na zastępstwo ważne jest, że świadczenie pracy na takich zasadach może się opłacać.
Minimalne wynagrodzenie - od stycznia 2015 roku o 70 zł brutto wyższe
Z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że z najniższego wynagrodzenia utrzymywać musi się około 1,3 mln Polaków. Od stycznia 2015 roku zamiast 1680 zł brutto otrzymywać będą oni 1750 zł. Rząd zdecydował o podwyżce płacy minimalnej o 70 zł i jednocześnie zrezygnował z pomysłu jej zregionalizowania.
Zaległy urlop? Został jeszcze tylko tydzień!
Niecały tydzień pozostał na wykorzystanie zaległych urlopów pracowniczych. Osoby zatrudnione, którym przysługuje prawo do wolnych dni mogą rozpocząć wypoczynek do 30 września włącznie. Tak wynika z zapisów, które znajdują się w Kodeksie pracy.
Odprawa od pracodawcy - kiedy możesz na nią liczyć?
Pracownik, który przechodzi na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość ? choć została określona w Kodeksie pracy ? nie wyklucza możliwości przyznania przez pracodawcę swojemu podwładnemu wyższej odprawy.
Urlop ojcowski
Skorzystanie z prawa do urlopu ojcowskiego jest uwarunkowane dwoma kryteriami ? dziecko musi być w odpowiednim wieku, zaś zainteresowany pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek. Co istotne, z tego uprawnienia skorzystać mogą zarówno ojcowie biologiczni, jak i adopcyjni.
Premia nie zawsze oznacza to samo
Pensja rzadko kiedy składa się z jednego, podstawowego elementu, czyli wynagrodzenia zasadniczego. W praktyce większość pracodawców wypłaca swoim podwładnym również premie. Prawo do tego rodzaju, dodatkowego wynagrodzenia nie zawsze musi przysługiwać każdemu pracownikowi.
Praca w urzędzie - marzenie niejednego
Znalezienie dobrej pracy nie jest łatwe. Wie to każdy, kto próbował. I choć nowe oferty pracy w urzędach pojawiają się sporadycznie, to chętnych wciąż nie brakuje. Kusi zarówno stabilne zatrudnienie, jak i możliwości rozwoju. Gdzie szukać ofert?
Kiedy można obniżyć wynagrodzenie podwładnym?
Pracodawca, który ma problem z płynnością finansową najczęściej szuka oszczędności na wielu polach. Jednym z takich jest możliwość obniżenia wynagrodzenia swoim podwładnym. Czy i w jakich sytuacjach takie działanie będzie zgodne z prawem?
Wykaz prac zabronionych kobietom w ciąży - będą zmiany?
Pracownice w ciąży nie mogą wykonywać niektórych prac, nawet jeżeli wyrażą na to zgodę. Dzieje się tak dlatego, że ustawodawca chroni tę grupę w szczególny sposób. W najbliższym czasie szykują się również zmiany w tym zakresie, gdyż przepisy Kodeksu pracy muszą zostać dostosowane do przepisów Unii Europejskiej.
Praca na umowę zlecenie? Sprawdź swoje uprawnienia
Pracodawca, który zatrudnia zleceniobiorcę ma znacznie mniej obowiązków niż ten, który zatrudnia w oparciu o umowę o pracę. Nie oznacza to jednak, że zleceniobiorca nie ma żadnych uprawnień. W niektórych przypadkach podmiot zatrudniający musi liczyć się z kosztami.
Pracowniku, czas na przerwę!
Jednym z uprawnień, które przysługuje pracownikom jest przerwa w pracy. W przepisach ustawodawca wprowadził różne rodzaje pauz. Na dodatkowe liczyć mogą kobiety karmiące piersią, osoby młodociane i niepełnosprawne.
Komu przysługuje nagroda jubileuszowa?
Nagroda jubileuszowa nie przysługuje każdemu pracownikowi. Aby taką otrzymać istotne jest miejsce zatrudnienia, zaś jej wysokość zależy od stażu pracy. Osoba zatrudniona, która spełnia wymagania prawo do niej nabywa w dniu upływu okresu uprawniającego do jej odbioru.
Urlop szkoleniowy nie przysługuje każdemu
Aby skorzystać z urlopu szkoleniowego pracownik nie tylko musi świadczyć pracę w oparciu o umowę o pracę, ale również jego przełożony musi zgodzić się na podnoszenie przez niego kwalifikacji. Oznacza to, że w praktyce przysługuje on nielicznej grupie osób.
Obowiązki pracownika. Czy rzeczywiście znasz swoje?
Zakres obowiązków powinien być dokładnie określony w umowie o pracę. Wielu pracowników wciąż jednak nie wie, jakie dyspozycje może im wydawać szef. Czy polecenie pracy w innym miejscu niż wynika to z umowy jest już nadużyciem?
Alternatywa dla urlopu na żądanie
Pracownikowi przysługują cztery dnia urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Gdy jednak okazuje się, że na uporanie się z problemem nie jest potrzebny cały dzień, pracownik może skorzystać z alternatywy. Mowa tu o wniosku o zwolnienie od pracy w celu załatwienia swoich osobistych spraw.
Gdy pracodawca jest niewypłacalny...
Fakt, że konto pracodawcy jest puste nie musi oznaczać, że pracownicy pozostaną bez wynagrodzenia. W niektórych sytuacjach możliwe będzie skorzystanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kiedy dokładnie?
Drugi raz u tego samego pracodawcy
Powodów odejścia z zakładu pracy może być wiele. Czasem jednak pojawia się okazja powrotu do byłego już pracodawcy. Czy takie rozwiązanie jest dobre, czy może lepiej zdać się na stare przysłowie, które mówi, że dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki?
Skrócony macierzyński przez urlop bezpłatny
Pracownica, która urodzi dziecko na urlopie bezpłatnym, musi liczyć się z tym, że wymiar jej urlopu macierzyńskiego będzie skrócony. Dzieje się tak dlatego, że prawo do niego nabędzie dopiero po zakończeniu urlopu bezpłatnego, zaś liczony jest on dopiero od dnia porodu.
Idealnej pracy szukaj w wakacje
Każdy pracownik jest zainteresowany znalezieniem posady, która będzie odpowiadała nie tylko jego wykształceniu, ale również kwalifikacjom. Niestety, zdarza się, że rzeczywistość w firmie potrafi rozczarować. Co zrobić w takiej sytuacji?
Regulaminowe źródła prawa pracy w firmie
Pracownicy, którzy chcą znać swoje prawa i obowiązki powinni zapoznać się z przepisami Kodeksu pracy. Ale nie tylko przepisy tam zawarte ich obowiązują. Warto też pamiętać o regulaminowych źródłach prawa pracy, które mogą funkcjonować w firmie.
Spóźnienie? Twoja wypłata może być niższa
Podpisanie przez pracownika umowy o pracę zobowiązuje go do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Ewentualne spóźnienia mogą być podstawą do obniżenia wynagrodzenia. W jaki jeszcze sposób podmiot zatrudniający może dyscyplinować swojego podwładnego?
W jaki sposób wynagradzać może szef? O metodach wynagradzania
Pracodawcy najczęściej wypłacają wynagrodzenie raz w miesiącu. Mało który pracownik zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że to, ile wpływa na jego konto zależy między innymi od metody wynagradzania. W praktyce rozróżnić można kilka.
Rozstanie z klasą, czyli o odchodzeniu z pracy
Każdy pracownik ma prawo do tego, aby pożegnać się z pracodawcą. Warto jednak pamiętać, że sztuką nie jest rzucenie wypowiedzenia na biurko przełożonego. W jaki sposób rozstać się z klasą ze swoim szefem? I co to takiego exit interview?
Zostać urzędnikiem państwowym
W czasach, gdy o stały etat trudno, coraz większa liczba absolwentów szkół średnich rozważa możliwość zatrudnienia w administracji państwowej. Okazuje się, że urzędnicza posada to nie tylko pewność wypłaty na czas, ale również szereg przywilejów, które wiążą się z zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę.
Udowodnij, że chcesz u nas pracować, czyli o długiej rekrutacji
Każda firma, która poszukuje pracowników przygotowuje się do rekrutacji. Część zleca takie zadanie agencjom pracy (czyli jednostkom w niej wyspecjalizowanym), część zaś oddelegowuje zatrudnionych do przeglądania setek spływających na firmowego e-maila dokumentów aplikacyjnych. Tymczasem kandydaci narzekają, że coraz częściej muszą czekać miesiącami na informację, czy zostali przyjęci.
Fałszywe zwolnienie lekarskie i jego konsekwencje
Każdy pracownik, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i pozostać w domu. W praktyce jednak takie zwolnienie dla części zatrudnionych to dodatkowe dni wolne. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Znasz języki obce? Masz szansę na lepszą pracę!
Znajomość języka obcego jeszcze nie gwarantuje otrzymania intratnej posady. Z całą jednak pewnością podnosi szansę osoby, która się o nią ubiega, gdyż współcześnie umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym jest po prostu podstawą.
Potrzebni dobrzy sprzedawcy w porównywarce ubezpieczeń rankomat.pl
O sekretach dobrych relacji na linii pracownik - pracodawca i sposobach pozyskiwania nowych pracowników mówi Sylwia Krawiecka, p.o. Dyrektor Sprzedaży w rankomat.pl, która czuwa również nad rekrutacją nowych osób do bielskiego oddziału.
Praca na call center - wady i zalety
W dobie intensywnego rozwoju techniki i komunikacji elektronicznej zawieranie umów na odległość i handel wszelkiego rodzaju produktami stał się bardzo popularny. Równocześnie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników trudniących się telefoniczną obsługą klientów. Dlatego osoby poszukujące pracy coraz częściej spotykają się z propozycją objęcia stanowiska o takim charakterze.
Chcesz pracować na call center? Sprawdź warunki pracy
Opinii o pracy na call center jest chyba tyle samo co konsultantów telefonicznych. To prawda, że nie każdy może pracować w tym zawodzie i nie wszyscy są stworzeni do siedzenia przez 8 godzin przy komputerze ze słuchawkami na uszach, ale zdarza się, że taka praca jest świetną profesją. W końcu chwalą ją sobie nie tylko doświadczeni pracownicy, ale także osoby "stawiające pierwsze kroczki" zawodowe. Dlaczego więc za pracą konsultanta telefonicznego "ciągnie się ogon" złych opinii i słów "nigdy więcej"? Okazuje się, że wina często leży po stronie nieuczciwych pracodawców!
Konsultant telefoniczny - jak pracować z przyjemnością i dobrze zarabiać
Praca na słuchawkach przez 8 godzin dziennie to musi być koszmar. W dodatku - jak taki biedny pracownik może mieć czas chociażby na śniadanie? Ale ... okazuje się, że jest wielu pracowników call center, którzy nie zamieniliby swojej profesji na żadną inną. Gdzie więc tkwi sekret dobrej, przyjemnej i jeszcze w dodatku świetnie płatnej posady "na słuchawkach"?
Szukasz pracy? Uważaj na oszustów
Naturalnym jest, że osoby szukające pracy przede wszystkim przeglądają różnorodne portale z ogłoszeniami. Część ogłoszeń na nich umieszczana nie jest ukierunkowana na znalezienie pracownika, ale wyłudzenie danych osobowych. W jaki sposób rozpoznać takie anonse?
Pracodawca przejrzy Twoje e-maile
Każdy pracodawca ma prawo kontrolować aktywność swojego podwładnego w sieci w miejscu wykonywania przez niego czynności służbowych. Nie oznacza to jednak, że mowa tu o dostępie do wszystkich wysłanych i otrzymanych e-maili. Aby czytać prywatne wiadomości, pracodawca musi posiadać zgodę pracownika.
Gdy wyjeżdżasz w delegację za granicę
Pracodawca właśnie poinformował Cię, że wyruszasz w delegację za granicę. Poza spakowaniem walizki powinieneś dowiedzieć się, jakie obowiązki i prawa przysługują Tobie właśnie na zagranicznym wyjeździe służbowym. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Tak dla wolontariatu?
Z punktu widzenia uczniów i studentów wolontariat może być ciekawą pracą i pierwszym punktem w CV. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób stać się wolontariuszem, jakie ma się prawa i jakie obowiązki ma organizacja zatrudniająca wolontariuszy.
Praca "na czarno" w Unii Europejskiej
Badanie Eurobarometru wskazuje, że jeden na dziesięciu Europejczyków przyznaje, że w ostatnim roku skorzystał z usług firm, które zatrudniają ?na czarno?. W Europie praca nierejestrowana jest wciąż powszechnym zjawiskiem, choć sama skala takiego działania zależy wyłącznie od poszczególnych krajów.
Praca w wakacje - sprawdź, czego jeszcze nie wiesz
Planujesz podjąć pracę na wakacje? Jesteś pracownikiem młodocianym? Powinieneś wiedzieć, w jaki sposób chronić się przed nieuczciwym pracodawcą. Poznaj swoje prawa, aby móc egzekwować je podczas wykonywania wakacyjnego zajęcia.
(Nie)legalne działania firm - na co zwrócić uwagę?
Z kontroli przeprowadzonych przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w poprzednim roku niemal co 3 skontrolowany pracodawca naruszył przepisy dotyczące legalności zatrudnienia. Problemem jest nie tylko chęć nielegalnej optymalizacji kosztów pracy, ale również brak znajomości prawa pracy przez samych pracowników.
Zasady przyznawania premii w regulaminie
Każdy pracodawca, którego obowiązują przepisy zakładowe jest zobowiązany do tego, aby zamieścić stosowne informacje o wynagradzaniu pracowników w regulaminie obowiązującym w firmie. Zapisy regulaminowe dotyczą między innymi właśnie premii.
Szkodliwe zjawisko w pracy - mobbing
?Mobbing? to pojęcie, które stosowane było już w połowie ubiegłego stulecia. Wówczas jednak przywoływane było w zupełnie innym kontekście ? naukowcy opisywali nim agresywne zachowania dzikich zwierząt w stosunku do siebie. Współcześnie słowo to kojarzone jest przede wszystkim z łamaniem praw pracowników w miejscu pracy.
Dłużej pracujesz, dłużej wypoczywasz
Nadejście okresu urlopowego to dla wielu osób czas długo oczekiwanych wakacji. Nie każdy pracownik wie jednak, w jaki sposób obliczyć, ile dni wolnych mu przysługuje. Kto może liczyć na dłuższy okres wolnego? Co wówczas, gdy pracownik osiągnie wyższy staż związany z latami pracy?
Od kary porządkowej można się odwołać
Gdy pracodawca decyduje się na nałożenie kary porządkowej nie oznacza to, że pracownik nie ma palety środków, za pomocą których mógłby się odwołać. Z całą pewnością może wnieść sprzeciw, jeżeli przełożony naruszył przepisy prawa.
Wolontariat pracowniczy w firmie
W ostatnich latach przybywa firm, które wprowadzają program wolontariatu pracowniczego. Dzięki temu pracownicy nie tylko mogą podzielić się swoim doświadczeniem zawodowym czy umiejętnościami, ale mogą również nieść pomoc i jednocześnie integrować się.
Pracodawca rezygnuje z funduszu socjalnego
Optymalizacja kosztów zatrudnienia może przejawiać się na różnych płaszczyznach. Pracodawca może zdecydować między innymi o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń społecznych. O czym musi pamiętać w takim wypadku?
Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj ostatni etap rekrutacji, na którym dochodzi do spotkania przedstawiciela firmy z kandydatami. Ci powinni pamiętać, że podczas spotkania do rekrutującego przemawia nie tylko ich CV i zgrabnie przygotowane odpowiedzi, ale przede wszystkim mowa ciała.
Pracodawca informuje o warunkach zatrudnienia
Przyjęcie pracownika w szeregi załogi jest równoznaczne z koniecznością poinformowania go o warunkach zatrudnienia. W jaki sposób powinien zrobić to pracodawca? Jakie wytyczne należy przekazać pracownikowi, jeżeli w zakładzie pracy nie został sporządzony regulamin pracy?
Nagroda jubileuszowa a śmierć pracownika
Jeżeli prawo do nagrody jubileuszowej pracownik nabył przed śmiercią, to wypłacić należy ją rodzinie zmarłego. Poza nagrodą najbliżsi mają również prawo do odprawy jubileuszowej. Co warto wiedzieć o wypłacie osobom upoważnionym nagrody jubileuszowej po śmierci pracownika?
Z urlopu do... zakładu pracy
Prawo gwarantuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę urlop wypoczynkowy. Są jednak takie sytuacje, które dopuszczają możliwość przerwania wakacji pracownikowi, czyli odwołania go z wypoczynku. Kiedy nie można mówić o nadużyciach ze strony szefa?
Jakie umowy mogą zawrzeć strony?
Umowa o pracę w najpełniejszy sposób chroni pracownika, ale jest również zabezpieczeniem dla pracodawcy. Przepisy regulują, w jaki sposób i na jaki czas można zawrzeć taką umowę. Co warto wiedzieć o umowie o pracę?
Dodatek za pracę w godzinach nocnych
Praca w godzinach nocnych jest rekompensowana przez pracodawców dodatkiem do wynagrodzenia. Ten przysługuje każdemu zatrudnionemu i to niezależnie od tego, jaką pracę on wykonuje. Co więcej, wysokość dodatku ustala się w oparciu o wytyczne, które mają zastosowanie do każdego pracownika.
Obowiązki pracownika - tylko w umowie?
Najczęściej umowa o pracę jest tym dokumentem, który reguluje najważniejsze warunki zatrudnienia. Bardziej szczegółowe są zazwyczaj skonkretyzowane przez podmiot zatrudniający w dodatkowych dokumentach. Oznacza to, że pracownik powinien zapoznać się nie tylko z umową o pracę.
Dofinansowanie nauki do zwrotu?
Pracownik, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe ma prawo nie tylko do urlopu szkoleniowego czy też zwolnienia na czas zajęć, ale może też skorzystać z pomocy przyznanej przez pracodawcę. W niektórych przypadkach otrzymane środki zatrudniony będzie zobowiązany oddać. O jakich sytuacjach mowa?
Zatrudnienie terminowe a świadectwo pracy
Przyjęcie do pracy pracownika na podstawie umowy o pracę wiąże się z koniecznością wydania mu świadectwa pracy wówczas, gdy rozstaje się on z firmą. W praktyce część pracodawców ma problem z prawidłowym wystawieniem takiego dokumentu.
Zasady premiowania mogą się różnić
Pracodawcy mają obowiązek stosowania zasady równego traktowania w zatrudnieniu pracowników. Niekiedy nieprzejrzyste przepisy i różnorodne ich interpretacje sprawiają, że ewentualne zróżnicowania w premiowaniu mogą być wynikiem niecelowego działania podmiotu zatrudniającego.
Wyjście prywatne za odpracowaniem
Przepisy, które weszły w życie w sierpniu ubiegłego roku pozwalają pracownikom na odpracowanie wyjścia prywatnego z pracy i to bez niebezpieczeństwa wystąpienia nadgodzin. Zainteresowane osoby zobowiązane są złożyć stosowny wniosek i uzyskać zgodę przełożonego.
Tradycyjne kontra nowoczesne formy pracy
Coraz więcej pracowników wcale nie marzy o pracy w pełnym wymiarze godzin. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się migrowanie i obowiązki związane choćby z podjęciem nauki. Między innymi z tego powodu obok tradycyjnych form pracy wykształciły się również bardziej elastyczne. O jakich mowa?
Absencja? Poinformuj pracodawcę!
Pracownik, który nie pojawia się w pracy, jest zobowiązany poinformować pracodawcę o powodach swojej absencji. Za niedopełnienie tego obowiązku pracodawca może zastosować karę upomnienia lub karę nagany. W jaki sposób nie naruszyć obowiązku terminowego powiadomienia przełożonego o przyczynach nieobecności w pracy?
Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?
Podstawowym celem działalności urzędów pracy jest pomoc osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy. W praktyce urzędy nie zawsze spełniają swoją misję należycie, gdyż rzadko kiedy sięgają po wszystkie dostępne rozwiązania. W efekcie coraz częściej są one nazywane ?przechowalniami? bezrobotnych.
Portale społecznościowe a Twoja kariera
Miejscem, z którego pracodawca może zaczerpnąć informacji o potencjalnym pracowniku są różnego rodzaju portale społecznościowe. Współcześnie nawet najlepiej przygotowany komplet dokumentów aplikacyjnych nie zastąpi dobrze zbudowanego wizerunku w sieci.
Do urzędu pracy po dotację
Aktywizacja bezrobotnych ze społecznego punktu widzenia jest niezwykle ważna. Współcześnie taka forma wyraża się między innymi przez dotacje, które otrzymać mogą osoby bezrobotne z Urzędu Pracy. Jakie należy spełnić warunki, aby taką otrzymać i zostać własnym szefem?
Umowa o pracę? Tylko na piśmie!
Dla względów dowodowych, jak również z uwagi na aktualnie obowiązujące przepisy prawa, umowa o pracę powinna być zawarta przez zainteresowane strony na piśmie. Jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania tej zasady?
Praca dziecka? Zadecyduje inspektor PIP
Wykonywanie pracy przez dzieci nie jest tematem nowym. Wystarczy wskazać, że nieletni występują choćby odpłatnie w reklamach. Aby jednak mogli przystąpić do świadczenia pracy, ich opiekunowie muszą uzyskać zgodę inspektora pracy.
Założenie firmy a koszty
Alternatywą dla pracy na etacie lub w oparciu o tak zwane ?umowy śmieciowe? jest założenie własnej firmy. Osoby przedsiębiorcze, które mają pomysł nie powinny się wahać ? skorzystać można z różnych dopłat i wsparcia finansowego. Ponadto, koszty ? w początkowej fazie prowadzenia firmy ? są stosunkowo niewielkie.
Porzucasz pracę? Możesz zapłacić odszkodowanie!
Porzucenie pracy przez pracownika jest uregulowane w Kodeksie pracy. Osoba, która decyduje się na taki krok musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami, w tym nawet koniecznością zapłaty odszkodowania swojemu byłemu pracodawca. W jakiej wysokości? I czy konieczne jest wykazanie przez pracodawcę, że w związku z porzuceniem zajęcia przez pracownika poniósł on szkodę?
Pułapki w rozmowach kwalifikacyjnych
Uchodzi za najważniejszy etap starania się o pracę. Rozmowa kwalifikacyjna, gdyż o niej mowa, może być prawdziwym wyzwaniem dla kandydata. Dlaczego? Gdyż rekrutujący coraz częściej sięgają po nowoczesne metody sprawdzania nie tylko kwalifikacji potencjalnych pracowników.
Pracowniczy obiekt budowlany a wymagania bhp
Każdy obiekt budowlany, w którym znajdują się pomieszczenia wykorzystywane do pracy musi spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. O jakich terminach i dokumentach musi pamiętać pracodawca? Jakie są podstawowe wymagania dotyczące utrzymywania obiektów budowlanych? Wreszcie, co z dokumentacją, która związana jest bezpośrednio z obiektem budowlanym?
Outplacement - restrukturyzacja z głową
Zwalnianie pracowników można rozważać na różnych płaszczyznach. Trzeba zauważyć, że współcześnie osoby otrzymujące wypowiedzenie są w trudnej sytuacji ? niesprzyjający rynek pracy powoduje, że to na barkach pracodawcy spoczywa konieczność przeprowadzenia zwolnień w sposób przemyślany. Outplacement pomaga nie tylko zwalniającemu, ale przede wszystkim tym, którzy stracą stanowisko.
Spóźnienia? Uważaj, Twoja pensja może być niższa
Notoryczne spóźnienia do pracy? Nawet jeżeli problemem jest komunikacja miejska, szef wcale nie musi przychylnym okiem rozliczać kilkuminutowych spóźnień. Każdy pracownik powinien pamiętać, że pracodawca ma prawo obniżyć podwładnemu, który nie przestrzega zasad ustalonej organizacji pracy, wynagrodzenie za pracę. W jaki sposób może to zrobić?
Szkolenie bhp a umowa zlecenie
Z przepisów Kodeksu pracy jasno wynikają obowiązki pracodawcy w zakresie konieczności przeprowadzenia szkolenia bhp przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy. A co w przypadku, gdy kandydat, który pozytywnie ukończył etap rekrutacji zostaje zatrudniony na umowę zlecenie?
Pracodawca informuje o warunkach zatrudnienia
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę szereg obowiązków. Jednym z nich jest konieczność informowania pracowników o warunkach zatrudnienia. W jaki sposób podmiot zatrudniający powinien powinien przekazać swojemu podwładnemu informacje o warunkach zatrudnienia?
Komunikacja niewerbalna w procesie rekrutacji
Nie tylko wykształcenie i doświadczenie wpływa na ostateczny wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Z badań psychologicznych wynika, że niemal 93% przekazu odbieramy w sposób niewerbalny. W jaki sposób zachowywać na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą, aby otrzymać wymarzoną posadę?
Ważne okoliczności? Staraj się o urlop bezpłatny
Pracownicy, którzy potrzebują dłuższego okresu wolnego od pracy poza urlopem wypoczynkowym, mogą też skorzystać z urlopu bezpłatnego. W takim przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody zatrudniającego. Kiedy i w jaki sposób rozmawiać z szefem o urlopie bezpłatnym?
Jakie są rodzaje umów o pracę?
Umowa o pracę jest najbardziej pożądaną przez pracowników formą zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że w Kodeksie pracy ustawodawca rozróżnił kilka rodzajów umów i pracę. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje umów, które mogą podpisać zainteresowane strony?
Zleceniobiorca wnosi pozew o ustalenie stosunku pracy
Osoby, które świadczą pracę na podstawie umowy zlecenie, ale tak naprawę wykonują pracę jakby byli zatrudnieni na umowę o pracę, mogą wystąpić do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy. Jakie należy spełnić warunki? O czym powinien pamiętać powód?
Szkolenie przeciwpożarowe - o czym trzeba pamiętać?
Pracodawca jest zobowiązany przeszkolić swoich pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W jaki sposób powinien to zrobić? I gdzie szukać szczegółowych informacji w tym temacie?
Pracownik przed sądem pracy
Każdy pracownik, który popadł w konflikt ze swoim szefem i nie widzi możliwości polubownego rozwiązania sprawy, może bronić swoich racji w sądzie pracy. Aby zainicjować postępowanie konieczne jest złożenie pozwu. Od jego poprawnej treści zależy między innymi to, jak szybko sprawa znajdzie się na wokandzie.
Informacji o wynagrodzeniu szukaj w regulaminie
Regulamin pracy jest wewnątrzzakładowym aktem normatywnym, który ustala między innymi organizację i porządek w procesie pracy. W nim również znaleźć można istotne informacje związane bezpośrednio z wynagrodzeniem, które należy się pracownikom za wykonaną pracę. Kto i kiedy ma obowiązek ustalić regulamin pracy i wynagradzania?
Wygaśnięcie stosunku pracy
Kodeks pracy rozróżnia dwie sytuacje, w których dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Jedną z nich jest wygaśnięcie stosunku pracy. Kiedy można o nim mówić? Co należy wiedzieć o takiej formie rozwiązania umowy o pracę?
Kiedy można mówić o wypadku przy pracy?
Nie każdy wypadek można uznać za wypadek przy pracy. Za takie zdarzenie ? zgodnie z przepisami ? uchodzi wyłącznie zdarzenie, które spełnia cztery warunki. O jakich warunkach mowa?
Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa wyróżniają dwa rodzaje zakazu konkurencji. Pierwszy odnosi się do zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej w trakcie trwania stosunku pracy, zaś drugi obowiązuje już byłego pracownika.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o swoim wynagrodzeniu
Pojęcie ?wynagrodzenie za pracę? nie zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy, niemniej jest jednym z podstawowych świadczeń, jakie przysługują pracownikowi za wykonaną pracę. Jakie są podstawowe zasady jego wypłacania? Jakie wynagrodzenie ? poza zasadniczym ? może przysługiwać pracownikowi?
Nagroda jubileuszowa dla osób uprawnionych po śmierci pracownika
Nagroda jubileuszowa nie ma charakteru powszechnego. Warto jednak wiedzieć, że po śmierci pracownika, który nabył do niej prawo, powinna ona zostać wypłacona osobom upoważnionym, czyli najczęściej małżonkowi zatrudnionego. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej nagrodzie?
Urlop rodzicielski? Nie zawsze jesteś pod ochroną...
Osoby, które przebywają na urlopie rodzicielskim korzystają ze szczególnych uprawnień. Te dotyczą między innymi ochrony zatrudnienia. Kiedy pracodawca może rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę?
Urlop na żądanie? Tak, masz do tego prawo!
Nagła sytuacja? Rodzinny problem? Złe samopoczucie? A może po prostu chcesz mieć dzień wolny? Choć urlop na żądanie budzi wiele kontrowersji, prawo do niego ma każdy pracownik, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę. Co warto o nim wiedzieć?
Pracujesz jako stróż? Sprawdź, czy twój pracodawca nie narusza twoich praw!
Osoby, które pracują przy pilnowaniu mienia, jak i ochronie osób, mogą świadczyć pracę w systemie zrównoważonego czasu pracy. Co to oznacza w praktyce? Ile godzin ? w takim układzie ? może pracować zatrudniony?
Kiedy zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy?
Nie każde zdarzenie, w którym pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu lub też zmarł, można zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Aby było to możliwe, muszą zostać spełnione cztery warunki. Jakie?
Co z Twoim urlopem po... urlopie bezpłatnym?
Zdarzają się takie sytuacje, gdy pracownik musi zawnioskować o urlop bezpłatny. Nie wykonuje wówczas pracy i nie otrzymuje wynagrodzenia, ale w dalszym ciągu jest zatrudniony w zakładzie pracy. Jak zatem obliczyć, ile dni płatnego urlopu mu przysługuje w ramach zawartej umowy?
Idealne pytanie rekrutacyjne - czy istnieje?
W Internecie aż roi się od artykułów podpowiadających kandydatom, jak radzić sobie z setkami pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. Przygotowując się do spotkania rekrutacyjnego potencjalni pracownicy często rozpaczliwie szukają wsparcia, zapoznając się z poradnikami typu: ?Pytania zadawane na rozmowach rekrutacyjnych?, ?Najgorsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?, ?Jak inteligentnie odpowiadać na pytanie podczas rozmowy rekrutacyjnej?. W większości tego typu artykułów zapomina się jednak o tym, że osoba rekrutująca to nie wróg.
Szukam pracy, walczcie o mnie
Jak stać się porządanym kandydatem do pracy na wymarzonym stanowisku. To dość przewrotne pytanie, jednak wbrew pozorom to pracodawca przede wszystkim potrzebuje pracowników i TY możesz im przekazać, że jesteś idealnym kandydatem.

Fryzjer - zawód z tradycjami i przyszłością
W niektórych profesjach komputer nigdy nie zastąpi człowieka, do takich należy chociażby fryzjerstwo. W tym zawodzie zadowolenie klienta wciąż zależy od zdolności manualnych i zmysłu estetycznego fryzjera, a nie od rozbudowanych algorytmów maszyny.
Na jaki okres pracujesz?
Umowa o pracę dla wielu wydaje się najlepszą formą zatrudnienia. Marzeniem wielu pracowników jest taka umowa, gdyż tylko ona daje korzyści takie jak urlop wypoczynkowy i L4. Poszczególne formy zatrudnienia na umowę o pracę często są niezrozumiałe. W praktyce istnieją umowy na okres próbny, czas określony i nieokreślony. Warto znać różnice między nimi.
Freelancer, czyli wolny strzelec w pracy
Internet pełen jest możliwości na podjęcie dodatkowych prac. Freelancer to osoba, jaka zajmuje się takimi zleceniami. Jest wiele opcji na skorzystanie z takich ofert, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne wady i zalety z tym związane. Warto znać różnice pomiędzy pracą ?wolnego strzelca?, a pracownika na etacie.
Dyskryminacja podczas rozmowy o pracę?!
Słowo ?dyskryminacja? łączone jest przede wszystkim ze świadczeniem pracy. Niestety, coraz więcej osób skarży się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zbyt podstępnie skonstruowane pytania lub szczere odpowiedzi przyczyniły się do tego, że nie zostali oni zatrudnieni. O jakich sytuacjach dokładnie mowa?
Pracownik (nie) na stałe
Nie od dziś wiadomo, że to, co korzystne dla pracodawcy niekoniecznie musi być atrakcyjne z punktu widzenia pracownika. Do takich kwestii zaliczyć można choćby umowę na czas określony, która jest nie tylko łatwiejsza do rozwiązania, ale również znacznie mniej sformalizowana. I choć to z pewnością na rękę pracodawcom, warto wiedzieć, że ustawodawca chroni interes pracownika. Jak?
Emerycie, czy wiesz, ile możesz dorobić?
Emerytura tylko pozornie kojarzy się z wypoczynkiem i zabawianiem wnuków. Głodowe świadczenia sprawiają, że coraz więcej emerytów szuka alternatywnych źródeł dochodów. Ile można dorobić bez otrzymania decyzji o zmniejszeniu wysokości emerytury lub wstrzymaniu jej wypłaty?
Strategie zmiany pracodawcy
Kochamy stabilność, nie lubimy zmian. W tym także zmian pracy. Większość Polaków decyduje się na poszukanie nowego zatrudnienia dopiero, gdy sytuacja w firmie robi się naprawdę trudna lub... gdy właśnie trzymają w rękach wymówienie. A to duży błąd!
Strategie poszukiwania pracy: jak być efektywnym
Szukanie pracy, gdy kryzys szaleje w wielu branżach, przypomina wojnę o stanowisko. I jak to na wojnie bywa, nie zawsze batalię wygrywa oczywisty faworyt. Decydująca może okazać się wybrana strategia., Jaka będzie najbardziej efektywna?
Strategie odejścia z pracy
Nie tylko mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy ? jak frywolnie twierdził niegdyś jeden ze znanych polityków. To samo można powiedzieć o pracowniku. Jak odchodzić z pracy, by zakończenie świadczyło o Tobie jak najlepiej? Oto strategie pożegnania się z pracodawcą, które gwarantują, że nic nie stracisz na swojej decyzji.
Chcę podwyżki... i co dalej?
W interesie pracodawcy jest zapłacić możliwie jak najmniej i uzyskać jak najwięcej. Priorytety pracownika są zgoła odmienne ? możliwie najwyższa pensja i zakres obowiązków, który nie wiąże się z pracą pochłaniającą całe życie. Jak pogodzić te sprzeczności? Na szczęście jest to możliwe.
Mój pracodawca gra nie fair - co robić?
To mit, że każdy pracodawca zastanawia się tylko, jak wydusić z pracownika maksymalnie dużo, płacąc mu jak najmniej lub wcale. Faktem jest jednak, że nieuczciwych pracodawców niestety nie brakuje. Na szczęście w starciu z cwaniakiem i oszustem nie jesteś bezradny. Sprawdź, jak walczyć o swoje.
Prawa pracownika: nawet nie wiesz, ile Ci się należy
Zakupy na koszt pracodawcy? Dodatkowy urlop? Nawet nie przypuszczasz, jak wiele praw masz jako pracownik. Sprawdź, na co możesz liczyć.
Wypowiedzenie i co dalej?
Widok menedżerów amerykańskich banków wychodzących z budynków z kartonowymi pudłami wypełnionymi rzeczami z biurka to już symbol kryzysu ekonomicznego. U nas wygląda to mniej spektakularnie, ale moment otrzymania wypowiedzenia zawsze jest trudny. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie panikować i działać.
Co wpisywać do CV?
Jak napisać CV? Wydawałoby się, że trudno o banalniejsze pytanie. Konstrukcję tego dokumentu większość osób zna już na pamięć. Czy jednak rzeczywiście? Wciąż nie brak kwestii, które wzbudzają spore wątpliwości.
Kilka pomysłów na bajeranckie CV
Poprawnie napisane CV, którego największą zaletą jest zgodność z regułami to coraz częściej za mało, by przykuć wzrok rekrutera. Jak skonstruować aplikację, by wyróżniła się wśród setek maili od potencjalnych pracowników?
Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu
Umowa na czas określony jest mniej stabilna niż umowa bez terminowa, jednak trzeba pamiętać, że kobieta w ciąży ma swoje prawa i w niektórych przypadkach pracodawca będzie miał obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu.
Polecenia służbowe - co trzeba o nich wiedzieć?
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika jest wykonywanie poleceń służbowych pracodawcy, niemniej jednak tylko wówczas, gdy mieszczą się one w nawiązanym stosunku pracy. Z drugiej jednak strony, o czym często zapominają zatrudnieni, istnieją sytuacje, w których można odmówić wykonania polecenie pracodawcy. O czym mowa?
Telepraca coraz popularniejsza
Wiele osób uważa, że praca w domu to nie praca. Są jednak tacy, którzy widzą plusy tego rozwiązania. Telepraca, gdyż o niej mowa, jest popularną formą, która pozwala nie tylko pogodzić życie zawodowe z rodzinnym, ale również ciąć koszty utrzymania biura. Zanim jednak zdecydujesz się na takie wykonywanie pracy, sprawdź swoje prawa i obowiązki.
Kiedy dostaniesz odzież i obuwie robocze?
Zagadnienie środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego zostało uregulowane w Kodeksie pracy. Nie wszystkim pracownikom pracodawca będzie musiał środki te zapewnić. Dowiedz się, kiedy będą przysługiwały Tobie!
Zatrudnianie młodocianych?
Kodeks pracy reguluje przyjmowanie do pracy osób młodocianych. Jakie są formy ich zatrudniania? W jaki sposób rozlicza się ich z pracy i uprawnia do urlopu? I wreszcie, czy pracodawca ma obowiązek chronić niepełnoletnich, którzy świadczą pracę na jego rzecz?
Wypadek w pracy? Sprawdź, co się Tobie należy!
Kodeks pracy dokładnie wskazuje, jak powinien postępować zarówno pracownik, który uległ wypadkowi, jak i pracodawca. Sprawdź, jakie zdarzenia zrównane są z wypadkami w pracy i dowiedz się, kiedy będzie należało się Tobie odszkodowanie! Nie we wszystkich przypadkach możesz bowiem liczyć na taką samą rekompensatę.
Profilaktyczna ochrona zdrowia w zakładzie pracy
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Motywowane jest to zarówno prawidłowym działaniem zakładu pracy, jak i ochroną samych zatrudnionych, którzy swoją pracą budują firmę. Co warto wiedzieć o badaniach, które muszą przechodzić pracownicy?
Kto może być pracodawcą?
Wysyłając dokumenty aplikacyjne większość kandydatów nie zważa na to, kim jest pracodawca. W ten sposób może okazać się, że CV lub też list motywacyjny nie trafią do zatrudniającego. Zanim zatem klikniesz ?wyślij?, zapoznaj się z jednolitą definicją pracodawcy, jaką ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy.
Zespół powypadkowy w zakładzie pracy
Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest właściwie zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Jednocześnie, jeżeli na terenie zakładu pracy dojdzie do wypadku, to podmiot zatrudniający powinien dopilnować, aby powołany został zespół powypadkowy. Kto może się w nim znaleźć?
Uprawnienia rodzicielskie
Każdy z pracowników, który jest rodzicem lub opiekunem dziecka do lat 14-tu, może skorzystać z tak zwanych uprawnień rodzicielskich, w tym choćby 2 dodatkowych dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Co warto wiedzieć o uprawnieniach rodzicielskich? I o czym, w tym właśnie względzie, musi pamiętać pracodawca?
Moje CV i luki w nim, czyli trudne pytania pracodawcy
Praca na czarno? Choroba? Zagraniczny wyjazd? W dokumentach aplikacyjnych może być wiele tak zwanych ?czarnych plam?. Każdy kandydat musi mieć jednak świadomość, że wszystkie te luki z pewnością zostaną zauważone przez dobrego rekrutera. Z tego względu, odpowiednio wcześniej, należy zadbać o to, aby nie wahać się i plątać podczas rozmowy. Dobrze przygotowana odpowiedź może pozwolić na zdobycie wymarzonej posady.
Zakład pracy przejęty przez innego pracodawcę? Sprawdź, jakie masz prawa!
Tylko od rodzaju umowy zależą prawa osób, które pracują w zakładzie pracy przechodzącego na innego pracodawcę. W jakich sytuacjach spodziewać się wypowiedzenia? Co w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony? I wreszcie, kiedy będzie można dochodzić roszczeń zarówno od poprzedniego, jak i nowego właściciela zakładu pracy?
Polubownie czy sądownie?
Spór pomiędzy pracodawcą a pracownikiem może zostać rozstrzygnięty na dwa sposoby ? polubownie lub też sądownie. Każdy z wyborów ma swoje zalety, jak i wady, zaś wszystkie ustawodawca uregulował w Kodeksie pracy.
Systemy czasu pracy w polskim ustawodawstwie
Za system czasu pracy uznaje się sposób organizacji czasu pracy pracowników. Pojęcie tak rozumiane obejmuje zarówno wymiar czasu pracy, sposób jego rozliczania i rozkładu, jak również maksymalną długość okresu rozliczeniowego i tryb wprowadzania danego systemu. Co warto wiedzieć o systemach pracy, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy przez ustawodawcę?
Jak korzystać ze sprzętu służbowego?
Świadczenie pracy na niektórych stanowiskach wymaga odpowiednich narzędzi. Telefony komórkowe, samochody czy też komputery służbowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń, których codziennie używa mnóstwo pracowników. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nich powinno być zgodne z regulaminem firmy. W przeciwnym przypadku pracownik może ponieść surowe konsekwencje.
Regulamin pracy
W każdym zakładzie pracy można wskazać akty normatywny prawa wewnątrzzakładowego, czyli takiego, które obowiązują pracowników świadczy pracę na rzecz właściciela firmy. Co warto wiedzieć o regulaminie pracy?
Uzupełnianie wynagrodzenia - w jakich sytuacjach?
Każdemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zgodnie z zawartą umową o pracę. W niektórych sytuacjach pracodawca będzie też zmuszony do uzupełnienia niektórych składników wynagrodzenia.
Okres próbny - jak nie przekroczyć 3 miesięcy?
Zgodnie z przepisami prawa, umowa pracę o na czas próbny może być zawarta jedynie na 3 miesiące. W praktyce pracodawcy często muszą się natrudzić, aby nie złamać przepisów. W jaki sposób liczyć długość umowy? Co wziąć pod uwagę, aby pracownik nie żądał odszkodowania?
Praca w niedzielę lub święto?!
Zgodnie z obowiązującymi w polskim prawie przepisami, niedziele, jak i święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Warto jednak pamiętać, że odstępstwa od tej reguły są możliwe. Jak sprawdzić, czy pracodawca nie narusza naszych praw każąc pojawić się nam właśnie w niedzielę w pracy.
Szefie, potrzebuję kilku dni urlopu...
Każdemu pracownikowi, który świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, przysługuje urlop. Może on przy tym wybierać w wachlarzu dni wolnych ? poza ustawowym wymiarem urlopu wypoczynkowego każdy zatrudniony może skorzystać również z urlopu na żądanie oraz bezpłatnych dni wolnych. O jakim urlopie rozmawiać z szefem?
Własna firma? Możliwości czy przekleństwo?
Praca od 8 do 16 jeszcze nie tak dawno uchodziła za idealną. Stabilność zatrudnienia, pensja w terminie... Niestety, wraz z nastaniem kolejnych kryzysów, zwolnieniami, cięciem wydatków i proponowaniem przez pracodawców ?umów śmieciowych?, coraz więcej osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Czy to dobry pomysł? A może ryzyko nie jest warte nerwów?
Kim może być pracownik?
W Kodeksie pracy ustawodawca zawarł definicję pracownika. Każdy osoba, która kwalifikuje się pod ten właśnie termin, może korzystać zarówno z przywilejów przewidzianych dla pracowników, ma również określony kanon obowiązków, które powinna wypełniać.
Co warto wiedzieć o odprawach?
Słyszałeś, że w niektórych przypadkach pracownikom przysługuje odprawa? Nie jesteś jednak pewien, kiedy można uzyskać odprawę rentową lub emerytalną? Chciałbyś wiedzieć, kto jest uprawiony do uzyskania odprawy pośmiertnej? Jeżeli tak, to koniecznie uzupełnij swoją wiedzę w tym zakresie!
Jak usprawiedliwiać nieobecność w pracy?
Jednym z najpoważniejszych uchybień w pracy zatrudnionego może być nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Ponieważ ? w niektórych sytuacjach może to być powód do zwolnienia ? warto wiedzieć, w jaki sposób można wytłumaczyć brak pojawienia się w pracy.
A może staż?
W czasach, gdy znalezienie pracy przez osobę bez doświadczenia graniczy z cudem, warto pokusić się o... zdobycie stażu. To również alternatywa dla pracowników w wieku +50, którzy często mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy.
Odszkodowanie dla pracownika a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Każdy z pracowników ma prawo zarówno do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, jak również ewentualnego odszkodowania, gdy pracodawca naruszył swoje podstawowe obowiązki. O czym powinien pamiętać każdy, kto decyduje się na wniesienie sprawy do sądu?
Nauka a twój staż urlopowy
Urlop to ta część roku, na którą większość zatrudnionych niecierpliwie oczekuje. A na co, w zakresie urlopów, mogą liczyć osoby, które świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę i jednocześnie się kształcą? Jakimi przepisami należy się kierować?
Telepraca - nowoczesna i ciekawa forma zatrudnienia?
Telepraca jest jedną z elastycznych form zatrudnienia, która może prowadzić do zrównoważonego dostępu kobiet oraz mężczyzn do rynku pracy. Odkąd została uregulowana przez ustawodawcę w Kodeksie pracy, można rozważać ją zarówno pod względem korzyści, jak i zagrożeń. Jak oceniana jest telepraca przez pracodawców, jak i pracowników? Posiada więcej zalet czy może wad?
Sposoby na kreatywność
Kreatywność istotna jest nie tylko w pracy ? dobre pomysły przydają się w wielu codziennych sytuacjach. Co jednak zrobić, gdy weny brak i wszystkie myśli biegną tymi samymi torami? Poznaj proste sposoby na podniesienie kreatywności.
Bezrobocie czy lenistwo
Wszędzie słyszymy o bezrobociu i zwiększającym się jego zjawiskiem na skalę światową. Coraz więcej uczelni uwalnia spod swoich skrzydeł absolwentów, którzy mając tylko wiedzę teoretyczną tak naprawdę nie wiedzą co z nią zrobić. Niewiedza ta jest skutkiem niskiej samooceny i braku odwagi aby podjąć się jakiejkolwiek pracy.
Rozmowa kwalifikacyjna
Wysyłasz CV, czekasz i nagle potencjalny pracodawca oddzwania. To już spora część sukcesu, jednak przed Tobą kolejny etap starań o pracę- rozmowa kwalifikacyjna. Jakich błędów podczas niej należy unikać? No i jak się do niej przygotować, tak aby dobrze wypaść?
Drobne prace - jaka umowa będzie najlepsza
W twoim, życiu możesz mieć bardzo dużo momentów w których będziesz potrzebować zastrzyku gotówki, abyś robił to legalnie potrzebujesz na to umów, aby rozliczyć się za oferowane przez Ciebie usługi. Każdy chciałby zarobić kilka groszy do swojej pensji, emerytury bądź po prostu na wakacje aby skutecznie móc się bawić. Należy robić to z głową, aby nie przysporzyć sobie jeszcze więcej problemów z urzędem skarbowym.
Nowy wymiar rozmów kwalifikacyjnych
Nietrudno jest zauważyć, że w ostatnich latach coraz więcej osób martwi się o wyniki rozmowy kwalifikacyjnej, która jest fundamentalnym krokiem do zatrudnienia. Od rozmowy będzie zależeć twoja praca, a czasy w których mogłeś przebierać w ofertach się skończyły. Teraz wszystko zależy od pracodawcy, także przygotuj się na nowy wymiar rozmów kwalifikacyjnych.
Zatrudnienie na umowę zlecenie
Zdarza się, że zatrudnienie osoby na umowę zlecenie jest efektem cięcia kosztów w firmie. Jednak trzeba pamiętać, że umowa ta nie zastępuje umowy o pracę. Zastanówmy się czy tańsza opcja jest rzeczywiście korzystna w 100 procentach i co zrobić, aby umowa zlecenie była zawarta prawidłowo.Warto wiedzieć, że osoba, którą zatrudniamy na umowę zlecenie może mieć jednocześnie zawarte inne umowy. Może też być studentem, rencistą lub prowadzić działalność gospodarczą, co tym samym stanowi tytuł składek ubezpieczeniowych.
Taktyka zmiany pracy
Chcesz odejść z pracy, ale nie wiesz jak poinformować o tym szefa? Po wyjściu z jego gabinetu nie chcesz wcale śpiewać ?To już jest koniec i nie ma już nic?, bo przecież ta decyzja ma być początkiem czegoś nowego, lepszego... Jak zrezygnować z pracy z klasą, tak aby później nie żałować swojej decyzji? Znacznie łatwiej coś rozpocząć, niż skończyć bez konsekwencji. Pisanie książki, znajomość, także pracę... W dobie kryzysu nie trudno o kpinę ze strony przełożonego, na którego biurku położycie wypowiedzenie.
Kadra kierownicza? Jej czas pracy rozlicza się w inny sposób
Aktualnie obowiązujące przepisy w zakresie czasu pracy są mniej korzystne dla kadry kierowniczej niż dla pozostałych pracowników. I tak, osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i zarządzających nie przysługują dodatkowe świadczenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Co jeszcze warto wiedzieć?
Podróż służbowa czy oddelegowanie do pracy?
Wielu pracowników wciąż nie zna swoich praw. Warto przy tym wskazać choćby na osoby, które świadczą pracę na budowach. Czy ciągłe wyjazdy związane z realizowaniem kolejnych inwestycji można zaliczyć jako podróże służbowe?
Zwolnienie z pracy
Redukcja kosztów w wielu firmach wiąże się ze zwolnieniami. Nie bez wpływu na całą sytuację ma kryzys finansowy. Często pracownicy wiedzą, że szykują się zwolnienia, jednak każdy ma nadzieję, że ta sytuacja go ominie. Co zrobić, gdy jednak tak się nie stało i widmo zwolnienia bezpośrednio uderzyło w nas i stało się faktem?
Umowa zlecenie popularną formą współpracy
Warto wiedzieć, jakie są prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie. Taki typ umowy jest bardzo popularny i preferowany przez pracodawców. Pracodawca posiada niewątpliwie korzyści z tego tytułu. Trzeba się zastanowić czy taka forma jest równie atrakcyjna dla pracownika?
Szkolenie to czas pracy?
Na współczesnym rynku pracy kładzie się nacisk na szkolenia, które mogą podnosić kwalifikacje zawodowe pracowników. Z drugiej jednak strony każdy pracodawca musi pamiętać, że aktualnie przepisy nie rozstrzygają w prost, czy szkolenia takie należy zaliczać do czasu pracy zatrudnionego.
Grypa na urlopie? Sprawdź, co możesz zrobić!
Okres wakacyjny to czas, w którym większość pracowników myśli o urlopie. Regeneracja sił na kolejny rok ? w zamyśle większości ? ma odbyć się na plaży, wśród słonecznych promieni słońca i ciepłej wody. Co jednak robić, gdy niespodziewanie dopadnie nas choroba i urlop zostanie przerwany? Czy można wykorzystać go w okresie późniejszym?
Cudzoziemiec zza wschodniej granicy - jak zatrudniać legalnie?
Otwarcie granic po przystąpieniu do Unii Europejskiej dla wielu naszych rodaków oznaczało możliwość legalnego zatrudnienia na Zachodzie. Wraz z falą wyjazdów, na lokalnym rynku zaczęło brakować rąk do pracy zwłaszcza w prostych, sezonowych pracach. Jednocześnie ustawodawca uprościł procedury, na podstawie których w naszym kraju mogą podejmować pracę pracownicy zza wschodniej granicy.
Egzekucja z wynagrodzenia problemem dla pracodawcy?
W codziennej korespondencji, która wpływa do firmy pośród listów od kontrahentów znalazłeś również pismo z kancelarii komorniczej? Dowiedz się, jakie są twoje obowiązki jako pracodawcy, aby nie zostać ukaranym wysoką grzywną za ich niedopełnienie!
Freelancer - zalety i wady
Nie od dziś wiadomo, że internet umożliwia nam podjęcie dodatkowych prac. Freelancing czyli wolny strzelec to osoba zajmująca się zleceniami przez internet. Jakie są wady i zalety takiego zajęcia? Jakie różnice występują między wolnym strzelcem, a osobą pracującą na etacie?
Praca w Internecie
Niestety czasy są coraz cięższe dla każdego z nas, bezrobotnego lub pracującego na etacie. Nie dam tutaj cudownej recepty na kłopoty finansowe lub adresu stron na których znajdziecie furę pieniędzy, ale mogę za to podsunąć kilka skutecznych metod zarabiania na e-biznesie bez wychodzenia z domu oraz nie wielkim wkładem naszego czasu.
Utrata pracy
Kryzys sprawia, że większość firm zwalnia pracowników, redukując w ten sposób koszty. Z drugiej strony, kto z nas nie miał nadziei, że zmiany w dziale kadr nie dotrą do naszego biurka? Co jednak w przypadku, gdy wypowiedzenie umowy jest już faktem? Zacząć panikować czy motywować się do poszukiwań pracy na trudnym i nieprzyjaznym rynku? Na co może liczyć ten, który właśnie został pozbawiony stałego źródła dochodu?
Umowa zlecenie - tylko obowiązki czy też prawa?
Większość pracodawców ? zamiast umowy o pracę ? podsuwa pracownikom do podpisania umowę zlecenie. W każdym przypadku warto jednak wiedzieć, co gwarantuje ten dokument. Jakie są prawa i obowiązki osób zatrudnionych na umowę zlecenie?
Umowa o pracę czy umowa zlecenie?
Otrzymałeś pracę, niemniej Twoja radość minęła szybko, gdyż okazało się, że nie będziesz pracował na umowę o pracę tylko umowę zlecenie? Sprawdź, czy zakres obowiązków nie ma charakteru prawnego stosunku pracy i dowiedz się, w jaki sposób możesz walczyć o swoje prawa.
Savoir-vivre przy tworzeniu CV
Wydaje się, że napisanie CV to nic prostszego. Niezupełnie. Dobrze skomponowany dokument aplikacyjny to przepustka do wymarzonej pracy. Aby zainteresować potencjalnego pracodawcę należy wykazać się nie tylko kreatywnością, ale również znajomością zasad, jakie obowiązują przy konstruowaniu tego dokumentu. O czym pamiętać zasiadają do opisywania swojej ścieżki kariery?
Rekrutacja przez internet coraz modniejsza
Internet odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Jego możliwości są ogromne, zaś internauci ? poza robieniem zakupów, słuchaniem radia czy też wymianą poglądów na portalach społecznościowych ? poszukują w sieci także ciekawych ofert pracy. Zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców rekrutacja on-line jest korzystna.
Praca tymczasowa się opłaca?
Osoby, które nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia bardzo często podejmują pracę tymczasową. Ta polega na zatrudnieniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej. W niektórych sytuacjach takie rozwiązanie jest równie opłacalne dla pracodawcy, jak i pracownika.
Pracodawca otrzymuje zajęcie wynagrodzenia pracownika... I co dalej?
Zajęcia komornicze są skomplikowaną sprawą. Pracodawca, który otrzyma wezwanie do potrącania wynagrodzenia swojemu pracownikowi, może nie wiedzieć, jakie kroki podjąć. Czy obowiązują jakieś limity? Co zrobić, gdy wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę jest już obciążone zajęciami wystawionymi przez innego komornika?
Co ty wiesz o swoim wynagrodzeniu?
Mało który kandydat ? na rozmowie kwalifikacyjnej ? ma śmiałość zapytać o proponowane wynagrodzenie. Temat ten rozpoczyna zazwyczaj rekrutujący. Warunki wynagradzania i jego wysokość powinny zostać dokładnie wskazane w umowie o pracę. Ponadto, przy tej formie zatrudnienia, wynagrodzenie objęte jest ochroną. Co jeszcze musisz wiedzieć o swojej pensji?
Świadectwo pracy czy zaświadczenie o pracy?
Tylko ogólne zasady związane ze świadectwem pracy zostały uregulowane w Kodeksie pracy. Pomimo tego faktu, wciąż wiele osób myli te dwa pojęcia i nie wie, czego może dochodzić od swojego pracodawcy. Kiedy rozmawiać z szefem o świadectwie pracy, a kiedy o zaświadczeniu o pracy?
Nadpłata wynagrodzenia? Nie ciesz się!
Do obowiązków pracodawcy należy prawidłowe obliczanie i wypłacanie wynagrodzenia. Warto jednak wiedzieć, że gdy podmiot zatrudniający pomyli się na swoją niekorzyść, nie oznacza to, że nie ma prawa dochodzić ewentualnej nadpłaty od pracownika. W jaki sposób? Co wolno pracodawcy?
"Praca na czarno" - na tak czy na nie?
Szara strefa istnieje, zaś z roku na rok inspektorzy podczas kontroli ujawniają kolejne przypadki łamania prawa. Konsekwencje takiego procederu ponoszą jednak obie strony ? zarówno ta, która zatrudnia, jak i ta, która świadczy pracę bez odpowiedniej umowy. Z czym wiąże się zatrudnienie ?na czarno? i czy rzeczywiście jest to korzystne dla pracodawcy?
Grypa na urlopie? Sprawdź, co możesz zrobić!
Okres wakacyjny to czas, w którym większość pracowników myśli o urlopie. Regeneracja sił na kolejny rok ? w zamyśle większości ? ma odbyć się na plaży, wśród słonecznych promieni słońca i ciepłej wody. Co jednak robić, gdy niespodziewanie dopadnie nas choroba i urlop zostanie przerwany? Czy można wykorzystać go w okresie późniejszym?
Urlopy szkoleniowe - pracowniku, podnoś swoje kwalifikacje!
Urlop szkoleniowy przysługuje tym wszystkim pracownikom, który chcą się dokształcać i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Nie zawsze jednak starania zatrudnionego zostaną wynagrodzone taką formą urlopu. W tym przypadku kwestią podstawową jest to, czy nauka odbywa się za zgodą lub też z inicjatywy zatrudniającego. Kiedy zatem starać się o urlop szkoleniowy?
Podróże służbowe
Podróż służbowa dla jednych to swoistego rodzaju gratyfikacja, dla innych synonim rozłąki z rodziną. Pewne jest jednak, że dyskusja nad czasem pracy w podróży służbowej, wciąż budzi wiele wątpliwości wśród specjalistów. Co zatem wiedzieć o tej formie pracy? Czy zawsze trzeba się zgodzi i na polecenie szefa rozpocząć pakowanie walizek?