Jeżeli jesteś rodzicem, który chce samodzielnie sprawować opiekę nad swoim dzieckiem, to powinieneś pamiętać o możliwości skorzystania z urlopu wychowawczego. Mają do niego prawo rodzice, którzy są zatrudnieni od co najmniej 6 miesięcy (do tego okresu zalicza się również poprzednie okresy zatrudnienia). Od tego jednak, czy tylko jednemu rodzicowi przysługuje władza rodzicielska, czy też obojgu, zależy m.in. długość urlopu wychowawczego.
Ile trwa urlop wychowawczy?
Pracownik decydujący się na skorzystanie z urlopu wychowawczego ma prawo do spędzenia z dzieckiem 36 miesięcy. Jednocześnie pracodawca może udzielić urlopu na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.
Urlop w tym samym wymiarze przysługuje pracownikom posiadającym na wychowaniu dziecko niepełnosprawne. Różnica sprowadza się jednak do tego, że rodzice mogą wykorzystać ten urlop do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Rodzice część urlopu wychowawczego mogą spędzić wspólnie, jednak przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy. Jednocześnie każdy z rodziców ma prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego ze wspomnianego wymiaru 36 miesięcy. Co istotne, rodzic nie może zrzec się swojego prawa na rzecz drugiego rodzica.
Gdy drugi rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej
Zdarza się, że pracownik wychowuje dziecko samodzielnie, zaś drugi rodzic nie posiada władzy rodzicielskiej. Jak długo trwa wówczas urlop wychowawczy? Zgodnie z przepisami, 36 miesięcy. By jednak pracownik mógł skorzystać z tego urlopu, musi pamiętać o tym, by spełnić warunek wykazania zatrudnienia przez co najmniej 6 miesięcy.
Do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy prawo mają nie tylko rodzice wychowujący dziecko samodzielnie z uwagi na fakt, że drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska. Do urlopu w tym wymiarze mają również prawo pracownicy, którzy:
- wychowują dziecko samodzielnie, bo drugi rodzic nie żyje,
- wychowują dziecko samotnie, bo drugi rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- wychowują dziecko samodzielnie.
Powyższe rozwiązanie gwarantuje, że rodzic będzie mógł spędzić czas ze swoim dzieckiem, jeżeli zdecyduje się na skorzystanie z urlopu wychowawczego.
Jak zrezygnować?
Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym – pracownik w tego trakcie nie może liczyć na wynagrodzenie od pracodawcy. Z tego też względu tak ważne jest to, by zatrudniony miał wiedzę na temat tego, jak może zrezygnować z urlopu wychowawczego. Okazuje się, że nie jest to większym problemem, a możliwości – zgodnie z art. 1863 Kodeksu pracy – są dwie:
- w każdym czasie – jeżeli pracownik ma zgodę pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – wniosek taki należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed terminem powrotu do firmy.
To może Cię również zainteresować