Najwięksi pracodawcy w Lubuskiem

Praca Arctic Paper S.A. - gigant branży papierniczej

1 lipca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

0 komentarzy

Praca Arctic Paper S.A. - gigant branży papierniczej
Arctic Paper jest polsko-szwedzkim przedsiębiorstwem działającym w branży papierniczej. Firma przez lata swojej działalności zyskiwała coraz większą renomę, stając się jednym z największych przedstawicieli branży w Europie. Firma z siedzibą w Polsce i biurami zarządu w Szwecji prowadzi kilka papierni, w tym jedną zlokalizowaną w Kostrzynie nad Odrą.

Duże międzynarodowe przedsiębiorstwo dystrybuuje swoje produkty na rynku polskim, a także na rynki skandynawskie, kraje nadbałtyckie oraz do państw Europy Zachodniej. Wysoka renoma oraz nowoczesne zakłady produkcyjne kuszą potencjalnych pracowników, chcących zdobyć doświadczenie w tak dużym przedsiębiorstwie.

Warto przyjrzeć się bliżej działalności spółki oraz temu, co ma do zaoferowania kandydatom do pracy. Czy polsko-szwedzka firma jest dobrym pracodawcą?

Historia firmy Arctic Paper S.A.

Arctic Paper S.A. jest dziś jednym z liderów branży papierniczej, ale początki firmy były dość zawiłe. Przedsiębiorstwo wywodzi się z założonej w 1983 roku Grupy Trebruk AB, której częścią była firma Munkedal AB. W 1993 roku firma zakupiła od Państwa Polskiego papiernię w Kostrzynie nad Odrą.

Początkowo kostrzyńska fabryka skupiała się na produkcji masy włóknistej oraz produktów papierniczych. Po przejęciu zakładów rozpoczął się proces przemian, a przedsiębiorstwo skupiło się na papierze graficznym. W 2003 roku zintegrowano wszystkie działania grupy, a ta zmieniła nazwę na Arctic Paper.

Obecnie grupa jest właścicielem trzech fabryk papieru. Papiernia Arctic Paper Mochenwangen GmbH powstała w 1868 roku, zaś Arctic Paper Munkedals AB założono trzy lata później. Polska papiernia w Kostrzynie nad Odrą rozpoczęła działalność w 1958 roku. Przedsiębiorstwo w ostatnich latach wykupiło także część udziałów w szwedzkiej firmie Rottneros AB, co dało grupie dostęp do placówek produkujących celulozę oraz opakowania. Od 2009 roku spółka Arctic Papers S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Video

Szukasz pracy?

Administracja Biurowa, Kadry

Ralen Group

  • Bielsko-Biała
Dodana

Inżynier robót elektrycznych zatrudnimy

Conress Sp. z o.o. Sp. K.

  • Zduńska Wola
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Projektant - LEROY MERLIN - Olsztyn

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Olsztyn
Dodana
Polecana

Warto sobie powiedzieć także o historii samej kostrzyńskiej papierni. Ta została utworzona w latach trzydziestych XX wieku przez niemiecki koncern Phrix. W 1938 roku zakład rozpoczął produkcję celulozy bielonej. W czasie działań wojennych większość fabryki została zniszczona, a jej odbudowa ruszyła w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy majątek firmy należał już do Państwa Polskiego. Pierwsza linia produkcyjna w Kostrzyńskich Zakładach Celulozowo-Papierniczych ruszyła 19 grudnia 1958 roku.

W 1993 roku większość udziałów firmy KP S.A. trafiło w ręce koncernu Trebruk AB. W 1994 roku zamknięto celulozownię i rozpoczęto proces restrukturyzacji zakładu. W 2003 roku firma Kostrzyn Paper S.A. zmieniła nazwę na Arctic Paper Kostrzyn S.A.

Działalność firmy Arctic Paper S.A.

Spółka Arctic Paper S.A. zarządza grupą kapitałową skupiającą w sobie między innymi trzy duże papiernie oraz oddziały handlowe w całej Europie. W województwie lubuskim firmę reprezentuje papiernia działająca pod zarządem spółki Arctic Paper Kostrzyn S.A.

Arctic Paper Kostrzyn S.A. według danych firmy jest obecnie największym producentem papierów offsetowych w Polsce i drugim co do wielkości wytwórcą papierów graficznych. Polska papiernia może się pochwalić wydajnością na poziomie 280 000 ton papieru rocznie. W kostrzyńskim zakładzie pracuje ok. 400 osób.

Papiernia Arctic Paper Kostrzyn S.A. może się pochwalić silną pozycją nie tylko na rynku polskim. Według oficjalnych informacji aż 70% produkcji trafia na rynki zagraniczne. Produkty firmy są obecne m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Niemczech.

Video

Główna produkcja firmy skupia się na wysokiej jakości niepowlekanym papierze graficznym pod marką Amber. W zakładzie funkcjonują między innymi 4 maszyny tnące oraz 2 maszyny do papieru o szerokości 5,25 m.

Arctic Paper S.A. odczuło, jak wiele innych firm epidemię koronawirusa, a także zmaga się z recesją na rynku papierniczym, a co za tym idzie, w 2020 roku przychody firmy spadły. Mimo to wyniki nadal nie pozostają złe, a przedsiębiorstwo przetrwało trudniejszy okres.

Dane finansowe Arctic Paper S.A. za 2020 rok w tys. PLN:

  • Przychody - 2 847 450
  • Wynik operacyjny - 158 242
  • EBIDTA - 271 368
  • Wynik netto - 103 586

Arctic Paper Kostrzyn S.A. w ramach swojej działalności realizowało także projekty mające zapewnić dostęp papierni do energii elektrycznej oraz ochronę środowiska. Przedsiębiorstwo zakończyło w 2007 roku budowę nowoczesnej elektrociepłowni gazowej, a rok później zakończono rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Dzięki temu firma zapewniła sobie niezależność energetyczną oraz zniwelowała negatywny wpływ swojej działalności na lokalne środowisko naturalne.

Praca w firmie Arctic Paper S.A.

Arctic Paper S.A. jest obecnie międzynarodową grupą posiadającą trzy papiernie oraz biura handlowe na terenie całej Europy. Obecnie grupa zatrudnia około 1500 osób. W przypadku zatrudnienia na terenie Polski zainteresowane osoby mogą liczyć przede wszystkim na stanowiska w kostrzyńskiej papierni.

Zgodnie z opisem na stronie internetowej firmy, ta poszukuje pracowników o różnym wykształceniu i stopniu doświadczenia. Pracę w papierni mogą znaleźć zarówno specjaliści, jak i osoby niemające do tej pory nic wspólnego z branżą. Niestety na swojej stronie przedsiębiorstwo nie publikuje ofert pracy. Zamiast tego osoby zainteresowane podjęciem pracy w Arctic Paper S.A. muszą się posiłkować serwisami poświęconymi rynkowi pracy takimi, jak Aplikuj.pl. Portale tego typu publikują wiele ofert pracy, a wśród nich mogą się znaleźć propozycje zatrudnienia m.in. w kostrzyńskiej papierni.

Firma wspomina za to o szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje pracowników. Mówi także o możliwościach wewnętrznych awansów. Nie zdradza jednak, na jakie benefity mogą liczyć zatrudnione osoby oraz jakie są warunki pracy w papierni.

Opinie o firmie Arctic Paper Kostrzyn S.A.

Arctic Paper Kostrzyn S.A. jest głównym pracodawcą grupy na terenie Polski, więc to ta spółka jest głównie komentowana w sieci. Wiele osób szukając zatrudnienia najpierw chce się dowiedzieć, jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy. W efekcie często odwiedzają one portale zbierające opinie o pracodawcach.

Niewątpliwie możliwość poczytania o danej firmie jest dobrą opcją, ale takie strony często stają się miejscem wylewania żalów. Mimo to z wielu powtarzanych opinii można wyciągnąć pewne wnioski. W przypadku Arctic Paper Kostrzyn S.A. opinie byłych i obecnych pracowników nie mają najlepszego wydźwięku. Co ciekawe, większość osób podkreśla, że jeszcze niedawno był to jeden z najlepszych pracodawców w regionie.

Obecnie zdaniem pracowników dzieje się źle. Recesja na rynku papierniczym powoduje liczne oszczędności. Wynagrodzenia dla nowych pracowników nie są zbyt wysokie, a kadra zarządzająca i starzy pracownicy niszczą atmosferę w pracy. Niestety sporo wpisów mówi także o braku możliwości awansu i rozwoju w strukturach firmy. Wygląda więc na to, że Arctic Paper Kostrzyn S.A. może być co najwyżej przystankiem w rozwoju kariery, a nie firmą, z którą można związać się na dłużej.

Kontakt z firmą Arctic Paper S.A.

Osoby zainteresowane pracą w firmie Arctic Paper S.A. w celu kontaktu mogą się posiłkować danymi zawartymi w ofertach pracy publikowanych w sieci. Natomiast w innych sprawach można się kontaktować z przedsiębiorstwem za pomocą danych kontaktowych umieszczonych na stronie internetowej https://www.arcticpaper.com/pl/Start/Arctic-Paper/Contacts/. Na stronie można znaleźć kontakt do poszczególnych oddziałów i placówek należących do grupy.

Arctic Paper S.A.

Centrala

ul. Fabryczna 1

66-470 Kostrzyn nad Odrą

Arctic Paper Polska Sp. z o. o.

Biuro sprzedaży

Ul. Okrężna 9

02-916 Warszawa

Tel. +48 22 20 30 500

https://www.facebook.com/MunkenByArcticPaper/
https://www.linkedin.com/company/arctic-paper/?trk=biz-companies-cym
https://twitter.com/arcticpaper

Przedsiębiorstwo Arctic Paper S.A. jest jednym z liderów rynku papierniczego, ale wygląda na to, że za pozycją nie idzie jakość oferowanych warunków pracy. Oczywiście ciężko o stuprocentową pewność, że opinie publikowane w sieci niosą za sobą prawdziwy obraz. Dlatego warto przekonać się samemu na rozmowie kwalifikacyjnej, co firma ma do zaoferowania. W najgorszym wypadku praca w Arctic Paper S.A. będzie przystankiem w rozwoju kariery zostawiającym po sobie dobry wpis w CV.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka