!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rozmowa kwalifikacyjna

Rekrutacja i Twoje słabe strony - jak o nich mówić?

25 maja 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 25 głosów

25 głosów

10 komentarzy

Rekrutacja i Twoje słabe strony - jak o nich mówić?
Każdy z nas ma swoje słabe strony. Jak rozmawiać o nich, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej pojawi się właśnie to zagadnienie?

Słabe strony a rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza właściciel firmy lub rekruter, aby dokładniej poznać swoich potencjalnych pracowników. W trakcie spotkania z pracodawcą pada wiele pytań. Odnoszą się do naszych kwalifikacji i umiejętności, talentów, zalet i słabych stron.

Dlaczego na rozmowie kwalifikacyjnej często pojawiają się pytania dotyczące naszych wad? Czyżby ich ujawnienie mogło spowodować, że pracodawca zrezygnuje z zatrudnienia nas? Nic bardziej mylnego. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie musisz wiedzieć, jakiej odpowiedzi zamierzasz udzielić, gdy zostanie poruszony wyżej wymieniony temat.

Słabe strony pracownika

Najpierw powinieneś zadać sobie pytanie, czy jesteś świadomy swoich wad. Czy wiesz, nad czym powinieneś pracować, aby się rozwijać i być lepszym pracownikiem niż dotychczas? Świadomość swoich słabych stron pomoże Ci wybrać odpowiednie stanowisko dla siebie. Jeśli masz problem z działaniem w grupie i wolałbyś podjąć się niezespołowej pracy, z czym wiąże się samodzielna organizacja swojego dnia, możesz aplikować na takie stanowiska, które będą odpowiadać twoim preferencjom.

Gdy na rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się zagadnienie twoich słabych stron, nie oznacza to, że pracodawca nie zamierza cię zatrudnić - chce jedynie sprawdzić, czy jesteś ich świadomy. Dopiero wówczas będziesz mógł z nimi skutecznie walczyć.

O jakich słabych stronach poinformować pracodawcę?

Warto udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej – wtedy bez obaw udzielisz przemyślanej wcześniej odpowiedzi.  Jakiej? Z pewnością istnieją kwestie, których nie należy poruszać. Nie wypada mówić o wadach, które mogą wpłynąć na wyniki twojej pracy lub sprawią, że nie będziesz czuł się dobrze w środowisku, do którego planujesz się zatrudnić.

Nie wymieniaj słabych stron, które:

  • nie mają bezpośredniego związku ze stanowiskiem na jakie aplikujesz,
  • mogą okazać się istotne w twojej potencjalnej pracy,
  • stanowią kluczowe cechy potrzebne do rzetelnego wykonywania danego zadania. 

 

Postaraj się przekuć swoje słabe strony w zalety. Jeśli ubiegasz się o stanowisko księgowej, możesz ujawnić, że masz problem z pracą w grupie, ponieważ twoje stanowisko będzie ograniczało się do minimalnej ilości kontaktu z innymi pracownikami. Ta wada nie przeszkodzi Ci w samodzielnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych twoich klientów. Jeśli wiesz, że godziny rozpoczęcia twojej pracy nie będą wczesne, przyznaj bez obaw, że nie jesteś rannym ptaszkiem.

Rozmowa kwalifikacyjna – jak przedstawić swoje wady?

Być może należysz do tych kandydatów, którzy po usłyszeniu pytania o swoje słabe strony, od razu mówią „jestem pracoholikiem”. Wystrzegaj się tego utartego zwrotu. Po pierwsze powtarza go wielu kandydatów, po drugie musisz mieć świadomość, że pracoholizm to negatywne zjawisko. Śląscy pracodawcy coraz częściej przywiązują szczególną uwagę do tego, aby ich podwładni mogli pogodzić życie zawodowe z osobistym, wprowadzając np. ograniczenia dotyczące nadgodzin. W efekcie mówiąc, że jesteś pracoholikiem, możesz jedynie zrazić do siebie potencjalnego pracodawcę lub rekrutera.

Jeśli stawiasz kroki w pierwszej pracy, nie jest wskazane szczegółowe opisywanie słabych stron - pracodawca wie, że tak naprawdę w środowisku pracy dopiero będziesz je poznawał. Uczniów i studentów szukających pierwszych doświadczeń zawodowych zachęcamy także do zapoznania się z artykułem: Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?

Mocne i słabe strony – przykłady

Zastanów się, do jakich słabych stron chcesz się przyznać i wybierz spośród nich kilka, które możesz poprzeć przykładami i wyjaśnić, w jaki sposób starasz się z nimi walczyć. Jeśli czasami dajesz się pokonać tremie, powiedz, że masz problem z wystąpieniami publicznymi, ale ośmielasz się, podejmując kolejne wyzwania, na przykład prowadzenie prelekcji dla uczniów lub studentów.

Poniżej podajemy przykładowe cechy, które mogą być mocnymi lub słabymi stronami – to oczywiście zależy od danej rekrutacji: firmy, do której aplikujesz, stanowiska i charakteru zatrudnienia.

Mocne strony Słabe strony
asertywność introwersja
lojalność pesymizm
zaangażowanie gadatliwość
komunikatywność podatność na stres
otwartość impulsywność
cierpliwość łatwowierność
zdyscyplinowanie nieśmiałość

Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pytanie o wady to jedno z najtrudniejszych, jakie pada podczas rozmowy o pracę. Warto więc wiedzieć, jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, aby nie zmniejszyć swoich szans na sukces. Jeśli odpowiednio przedstawisz słabe strony, rozmowa kwalifikacyjna na pewno da dodatkowe punkty i zwiększy szansę na zatrudnienie. Swoje wady trzeba przedstawić jako zalety.

Jakie wady wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, aby nie narazić się na zbytnią dociekliwość? W zależności od stanowiska pracy można jako wadę wymienić gadatliwość, np. przy aplikowaniu na pracownika infolinii czy telemarketera, lub nieumiejętność pracy w zespole – to "wada" idealna dla osób starających się o administratora sieci. Wady trzeba umiejętnie dopasować do stanowiska – nadmierna skrupulatność i perfekcjonizm to słaba strona, która okazuje się mocną, gdy ktoś chce pracować na stanowisku, np. korektora tekstów. Szybkie podejmowanie decyzji to wada, którą można przekuć w zaletę na stanowisku menedżera lub kierownika zespołu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zobacz poniższy filmik:

Video

Można też powiedzieć, że wadą jest znajomość języków obcych, z zaznaczeniem konkretów, np. problem sprawia mi komunikacja werbalna, dlatego zapisałem się na kurs i już widzę efekty. Warto dobrze przemyśleć, co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, ponieważ znajomość swoich słabych stron jest dla potencjalnego pracodawcy wskazówką, czy dany kandydat nadaje się na stanowisko, na które aplikuje. Przemyślana strategia to szansa na zdobycie wymarzonej pracy, dlatego trzeba ją przygotować odpowiednio wcześniej.

Podziel się

10 komentarzy

Agnieszka

Agnieszka

Introwersja to typ osobowości a nie słaba strona. Błąd
Julka

Julka

Na zadawane pytania należy odpowiadać całkowicie i zgodnie z prawdą. Dotyczy to jednak tylko pytań dopuszczalnych. Zasadniczo dozwolone są wszystkie pytania.
jane

jane

Na ostatniej trzeciej trzeciej części procesu rekrutacji ważne jest, aby zachować koncentrację i wykazać się najlepszymi wynikami. Słabe strony zależy jak nazywać.
mon

mon

od kiedy introwersja to słaba strona?
Gizela GAM

Gizela GAM

Jest tabela w tym artykule - mocne i słabe strony. Takie pytania są na rozmowach kwalifikacyjnych i należy umieć na nie właściwie odpowiedzieć. Przemyślcie pytania o swoich wadach, aby one nie wpłynęły negatywnie....
szybki ulaniec123

szybki ulaniec123

jem kanapke
pan bocian

pan bocian

myślę ze agresja to mocna strona . elo
Wacek

Wacek

Każdy człowiek posiada słabe strony. Jeżeli siedząca przed tobą osoba zapyta cię o twoje słabe strony, to przede wszystkim nie powinieneś panikować. Odpowiedz na to pytanie ze spokojem, ale nie mów o słabych stronach za dużo.
Komar

Komar

Wskaźnikiem ogólnego poziomu przygotowania kandydata na osobę rekrutującą jest obecność notesu i pióra. Jeśli zrobisz notatki w procesie wywiadu, to przede wszystkim będzie to dla ciebie bardzo wygodne.
Pam

Pam

Powinieneś przygotować i opracować taką historię o sobie, która pokaże, że masz wymienione pożądane cechy, szczególnie ważne z punktu widzenia pracodawców.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.