Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4003        SUBSKRYBUJE: 7330
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Rekrutacja i Twoje słabe strony - jak o nich mówić?

Rekrutacja i Twoje słabe strony - jak o nich mówić?
Każdy z nas ma swojej słabe strony. Jak rozmawiać o nich, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej pojawi się właśnie to zagadnienie?

Słabe strony a rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna ma jeden cel – osoba ją przeprowadzająca lub bezpośrednio właściciel firmy chce dokładniej poznać osoby, które wyraziły chęć rozpoczęcia pracy. W trakcie tego spotkania pada wiele pytań. Część odnosi się do naszych kwalifikacji i umiejętności, inne dotyczą naszych talentów, zalet i słabych stron. No właśnie, dlaczego na rozmowie kwalifikacyjnej często pojawiają się pytania dotyczące naszych słabych stron? Czyżby pracodawca chciał wiedzieć, dlaczego ma zrezygnować z zatrudnienia właśnie nas? Nic bardziej mylnego. Jeżeli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakiej odpowiedzi udzielić, gdy pojawi się właśnie takie pytanie.

Słabe strony pracownika

Zacznijmy od tego, czy w ogóle jesteś świadomy swoich słabych stron. Czy wiesz, nad czym powinieneś pracować, aby się rozwijać, być lepszym pracownikiem niż dotychczas? Być może masz np. problem z pracą w grupie, bo preferujesz pracę na indywidualnym stanowisku i cenisz sobie możliwość samodzielnej organizacji swojego dnia pracy. Możesz zatem aplikować wyłącznie na takie stanowiska, na których będziesz mógł pracować samodzielnie, może jednak też okazać się tak, że będziesz zmuszony przełamać swoją niechęć do pracy w grupie.

Gdy na rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się zagadnienie twoich słabych stron, to pracodawcy wcale nie zależy na tym, aby dowiedzieć się, dlaczego nie powinien cię zatrudnić – chodzi o to, aby sprawdzić, czy jesteś ich świadomy. Dopiero wówczas możesz bowiem z nimi skutecznie walczyć. Czytaj także: Jakie dane osobowe podać w CV i liście motywacyjnym?


O jakich słabych stronach poinformować pracodawcę?

Jeżeli siedząca przed tobą osoba zapyta cię o twoje słabe strony, to przede wszystkim nie powinieneś panikować. Warto, abyś udzielił wcześniej przygotowanej odpowiedzi. Jakiej? Z pewnością nie wypada powiedzieć, że np. masz problem z alkoholem. Po pierwsze nie ma to bezpośredniego związku ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz, po drugie przyznasz, że to dość negatywne zjawisko, a potencjalny pracodawca może obawiać się, że go zawiedziesz. Co zatem odpowiedzieć?

Postaraj się przekuć swoje słabe strony w zalety. Załóżmy, że nie lubisz pracować w grupie, a ubiegasz się o stanowisko księgowej. W takim przypadku tylko od czasu do czasu będziesz miał kontakt z innymi pracownikami biura rachunkowego, bo najprawdopodobniej będziesz samodzielnie prowadził księgi rachunkowe poszczególnych klientów. Z powodzeniem może zatem powiedzieć, że masz problem z pracą w grupie. Inny przykład: jeżeli zostaniesz zatrudniony, to nie będziesz zaczynał wraz z pierwszymi promieniami słońca, ale np. o 11. Wówczas śmiało możesz powiedzieć, że lubisz sobie rano dłużej pospać.

Poszukiwanie pracy w Katowicach - mocne strony, umiejętności

Rozmowa kwalifikacyjna - jak przedstawić swoje wady?

Być może należysz do tych kandydatów, którzy po usłyszeniu pytania o swoje słabe strony, od razu mówią „jestem pracoholikiem”. Wystrzegaj się tego utartego zwrotu. Po pierwsze powtarza go wielu kandydatów, po drugie musisz mieć świadomość, że pracoholizm to negatywne zjawisko. Śląscy pracodawcy coraz częściej przywiązują szczególną uwagę do tego, aby ich podwładni mogli pogodzić życie zawodowe z osobistym, wprowadzając np. ograniczenia dotyczące nadgodzin. W efekcie mówiąc, że jesteś pracoholikiem, możesz jedynie zrazić do siebie potencjalnego pracodawcę lub rekrutera. Warto zapoznać się także z artykułem: Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?
 

Aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych ofertach pracy z Katowic zarejestruj się w naszym serwisie

Oceń ten wpis
Rekrutacja i Twoje słabe strony - jak o nich mówić?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 24

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.