!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Prace dodatkowe - chałupnicze: 15 najpopularniejszych sposobów na pracę w domu

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

15 komentarzy

Prace dodatkowe - chałupnicze: 15 najpopularniejszych sposobów na pracę w domu
W dobie pandemii na znaczeniu zyskały różnego prace wykonywane z domu, jednak warto zauważyć, że jeszcze przed wprowadzeniem obostrzeń związanych z kwarantanną wielu ludzi utrzymywało się z zajęć, nie wychodząc ze swojego miejsca zamieszkania. Szeroko rozumiane prace chałupnicze od lat stanowi formę wygodnego dorobienia dla wielu grup społecznych, które w normalnych warunkach nie mogłyby sobie pozwolić na zarabianie pieniędzy. Dziś chałupnictwo to nie tylko składania długopisów, latarek czy kopert, a w Internecie znaleźć można wiele ofert pozwalających na kreatywną pracę w domu. Chałupnictwo z dowozem do domu to doskonała propozycja dla młodych mam, jednak przy wybieraniu zleceniodawców należy pozostać niezwykle czujnym i przyjmować zlecenia od sprawdzonych firm. Sprawdź, jak znaleźć uczciwą pracę chałupniczą i jakie są obecnie popularne sposoby na pracę w domu.

Praca dodatkowa w domu i dorywcza – jaką pracę chałupniczą można wykonywać w domu?

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna czy szeroko rozumiane zarabianie pieniędzy bez wychodzenia z domu były uznawane za pewną ciekawostkę i na taką formę prowadzenia swojej kariery zawodowej decydowało się stosunkowo niewiele osób. Dziś jednak na pewno nie można powiedzieć, że praca zdalna jest mało popularna, a wszystko to za sprawą pandemii koronawirusa, która wymusiła zarówno na pracodawcach, jak i pracownikach dostosowanie się do nowych realiów. Warto jednak pamiętać, że praca w domu to nie tylko home office czy zarabianie w Internecie (np. jako copywriter). Oferty pracy chałupniczej to coś, z czego od dawna korzystają studenci, emeryci i renciści czy inne osoby, które w inny sposób nie mogłyby zarabiać pieniędzy. Mimo zmiany trendów czy rozwoju technologii ogłoszenia w stylu “zlecę chałupnictwo” ciągle cieszą się dużą popularnością.

Dotyczą one przede wszystkim osób, które nie mogą podjąć “normalnej pracy” lub mają utrudniony dojazd do aktualnego miejsca zatrudnienia (np. ze względu na brak samochodu).

Popularne oferty uczciwej pracy chałupniczej, jakie można znaleźć w Internecie na poświęconych temu forach, dotyczą przede wszystkim:

  • składania długopisów i latarek;
  • składania kopert;
  • składania teczek;
  • składania różańców;
  • szydełkowania;
  • pakowania płyt CD/DVD;
  • przepisywania tekstów;
  • tworzenia kartek okolicznościowych.

Pamiętaj

Praca chałupnicza nie jest dla każdego i często – jak np. w przypadku szydełkowania – wymaga posiadania dedykowanej temu umiejętności. Warto wybierać takie zlecenia, które pozwolą na szybkie i efektywne wykonywanie powierzonych nam zadań.

Praca chałupnicza w domu to rozwiązanie idealne dla młodych mam

Wychowywanie dziecka to trudne zajęcie i nierzadko wymaga on więcej czasu niż praca na etacie, dlatego wiele młodych mam decyduje się na okresowe urlopy pozwalające w pełni poświęcić się nowemu członkowi rodziny. Pomaga w tym m.in. urlop macierzyński, a ze względu na pandemię koronawirusa pracownikom, którzy są rodzicami dzieci do lat 8, przysługuje tzw. urlop opiekuńczy.

Nie zawsze jednak jest możliwe – utrzymanie się z jednej pensji bywa wyjątkowo trudne i część mam postanawia wrócić na rynek pracy. Takie kobiety decydują się na różnego rodzaju prace dorywcze, które nie wymagają wychodzenia z domu. Jedną z popularniejszych form zarabiania pieniędzy w opisany wyżej sposób są prace chałupnicze z dowozem do domu takie jak składanie długopisów i latarek czy sklejanie kopert. Pozwala to na ciągłe czuwanie nad bezpieczeństwem dziecka i zaspokajanie jego potrzeb oraz wykonywanie prostych, powtarzalnych czynności.

<b>Warto wiedzieć</b>

Chałupnictwo z dowozem do domu to popularna forma oferowania prostych prac dorywczych, w których to zleceniodawca odpowiada za dostarczenie niezbędnych materiałów niezbędnych do wykonania pracy. W przypadku wspomnianych już długopisów będą to części potrzebne do złożenia tego przedmiotu, by działało ono w poprawny sposób.

Praca dodatkowa w domu

Praca dodatkowa przez Internet – gdzie jej szukać?

Choć wiele osób chwali sobie pracę w Internecie, to warto pamiętać, że wymaga ona posiadania pewnych predyspozycji i umiejętności. Owszem, każdy może spróbować pracy z domu za pośrednictwem Internetu, jednak nie ma gwarancji, że uda się na tym zarobić, nie mówiąc już o utrzymaniu siebie czy swojej rodziny. O ile nie ma się dużego doświadczenia, to zajęcia takie jak copywriter, twórca stron www czy grafik dobrze jest traktować jako pracę dodatkową i nie poświęcać się jej w pełni (przynajmniej nie od razu). Praca w Internecie oferuje wiele możliwości, ale warto podchodzić do tego zagadnienia z głową i wiedzieć, w jakich miejscach szukać.

Zlecenia, bo w takim systemie zazwyczaj pracuje się w Internecie, można znaleźć za pośrednictwem mediów społecznościowych czy portali poświęconych danemu zagadnieniu (np. copywritingowi czy grafice). Dobrym miejscem do znalezienie potencjalnych zleceniodawców są również fora internetowe, jednak warto dokładnie przyglądać się każdej ofercie pracy. Drobny research pozwoli uniknąć nieuczciwego pracodawcy, który nie zapłaci za wykonane grafiki czy napisane teksty. Praca przez Internet wymaga dokładnego filtrowania ofert, by znaleźć uczciwych zleceniodawców, którzy nie będą uciekali się od uregulowania należności.

Chałupnictwo

Dawniej było chałupnictwo, dzisiaj jest praca zdalna

Zarówno chałupnictwo, jak i praca zdalna nie wymagają od pracownika wychodzenia z domu czy regularnych godzin pracy, jednak nieco się one różnią. U podstaw zleceń chałupniczych leżą wytwarzanie drobnych przedmiotów, rzemieślnictwo i powtarzalność. W przypadku pracy przez Internet mówimy przede wszystkim o działaniach kreatywnych, które opiewają na tworzenie treści, grafik czy projektowanie.

Nie oznacza to jednak, że jedna z tych form pracy całkowicie zdominowała drugą. Mimo rozwoju technologii ciągle można znaleźć ogłoszenia w stylu “zlecę chałupnictwo”, które skierowane są do różnych grup społecznych. Przykładowo osoby starsze, które zazwyczaj nie są biegłe w posługiwaniu się komputerem, mogą się lepiej odnaleźć w tradycyjnych pracach chałupniczych jak szydełkowanie, składanie długopisów i latarek czy sklejanie kopert.

Zalety i wady pracy chałupniczej – dorywczej

Praca w domu taka jak składanie kopert czy teczek cechuje się dużą niezależnością. Chałupnictwo to odmiana pracy zdalnej, a co za tym idzie, umożliwia wykonywanie powierzonych zadań o takiej porze, o jakie pracownik uzna to za stosowne. Część osób woli pracować wieczorami, z kolei dla innych chałupnictwo będzie tylko jedną z wielu form zarobku, dlatego będą mogli pracować tylko w weekendy lub inne dni wolne. Dodatkową zaletą pracy chałupniczej jest brak konieczności dojazdu do zakładu czy biura, co w dobie pandemii koronawirusa stanowi dla wielu ogromny atut. Oferty pracy chałupniczej pozwalają na dużą dowolność w kwestii czasu pracy, a większości zleceniodawców interesują efekty, w końcu to na tej podstawie będą wypłacane pieniądze.

Skoro już przy nich jesteśmy – chałupnictwo to forma pracy dorywczej, i utrzymanie się z zajęć pokroju składanie długopisów i latarek czy szydełkowanie może wymagać naprawdę dużo dyscypliny i samozaparcia. Konieczne będzie przestrzeganie rygorów i terminów narzuconych przez zleceniodawcę. Składanie długopisów czy różańców, taka jak inne formy pracy z domu, ma swoje wady i zalety.

<b>Pamiętaj</b>

Prace chałupnicze to odmiana pracy zdalnej, dlatego by skutecznie ją wykonywać należy skrupulatnie dotrzymywać terminów i samemu narzucać sobie pewne ograniczenia.

Chałupnictwo – ile możemy zarobić?

W ofertach pracy o uczciwej pracy chałupniczej często można znaleźć informację o rzekomych wysokich zarobkach przy minimalnym nakładzie pracy. Wszystko zależy jednak od specyfiki wykonywanego zlecenia – w przypadku copywritingu czy innych prac wykonywanych przez Internet zarobki miesięczne wahają się od 1000 do nawet 4000 złotych brutto. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak wiele zleceń uda się wykonać danej osobie w ciągu danego okresu rozliczeniowego.

W przypadku tradycyjnych prac chałupniczych jak składanie kopert czy teczek z domu pieniądze wypłacane są za ukończenie całej partii liczącej od kilku do kilkunastu tysięcy sztuk. Za złożenie jednego długopisu można dostać od 0,13 do 0,9 złotych, a szacowany czas – zdaniem pracodawcy – na wykonanie tej czynności wynosić ma około 30 sekund. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to tak proste, dlatego warto dokładnie sprawdzać ogłoszenia i ustalić ze zleceniodawcą dokładne warunki.

Chałupnictwo w domu

Jak skutecznie uniknąć oszustów w przypadku pracy chałupniczej?

Jak już wspominaliśmy, chałupnictwo z dowozem do domu cechuje się tym, że to pracodawca dostarcza wszelkie materiały niezbędne do wykonania zlecenia. W przypadku uczciwych ofert pracy o chałupnictwo pracownik nie musi zazwyczaj nic więcej robić – wystarczy, że wyrazi chęć podjęcia się takiego zlecenia. Często jednak w ogłoszenia znaleźć można informacje o zaliczce, jaką przyszły pracownik musi zapłacić, by otrzymać surowce. Takie oferty o pracy chałupniczej bywają nieuczciwe, a rzekome materiały, za które ktoś zapłacił (zazwyczaj jest to 50 złotych), nigdy nie dotrą do chałupnika.

By tego uniknąć, dobrze jest sprawdzić, czy firma, która oferuje zlecenie, w ogóle istnieje – adres, dane kontaktowe, numery NIP i REGON pozwolą łatwo sprawdzić potencjalnego zleceniodawcę w Głównym Urzędzie Statystycznym, Krajowym Rejestrze Sądowym czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Praca dorywcza

Jakie czekają na nas oferty pracy chałupniczej? 10 najpopularniejszych prac, które możecie wykonywać w domu:

Gotowanie i przygotowywanie posiłków domowych – usługi gastronomiczne

Pieczenie ciast czy szeroko rozumiany catering to jedna z częstszych form chałupnictwa w Polsce, a co za tym idzie, zdobycie dodatkowych pieniędzy. Tego typu działalność gospodarczą, która będzie realizowana przez jedną-dwie osoby przy wykorzystaniu przedmiotów dostępnych w kuchni, można bez problemu zarejestrować. Konieczne jest jednak spełnienie wymagań sanitarnych określonych w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.

Naprawy sprzętu i mechanika pojazdowa

Tego typu usługi można świadczyć wśród okolicznych mieszkańców (np. na wsi), o ile klienci uznają pracę takiego mechanika za wystarczająco solidną. Oddanie samochodu do serwisu wiąże się nie tylko z długim czasem oczekiwania, ale również dużym wydatkiem. Stąd lokalni mechanicy są niezwykle rozchwytywani.

Praca jako opiekunka do dziecka

Dzieciom i młodym ludziom należy poświęcać dużo uwagi, ale co w sytuacjach, w których oboje rodziców musi pracować w ciągu dnia? W takich sytuacjach sprawdzi się opiekunka do dziecka, która zadba o bezpieczeństwo dziecka oraz zajmie się nim do powrotu rodziców.

Sprzątanie w domach, jako dodatkowe zajęcie

W przypadku dużych domów samodzielne sprzątanie wszystkich zakamarków może być niezwykle uciążliwe, co w połączeniu z codzienną pracą może oznaczać brak czasu na dbanie o czystość swojego miejsca zamieszkania. Tego typu usługi świadczone są albo przez profesjonalne firmy, albo przez osoby prywatne.

Praca jako fotograf – jak zacząć i gdzie szukać

Choć dziś każdy może być fotografem (zawdzięczamy to smartfonom), to na profesjonalne usługi związane z robieniem zdjęć i kręceniem filmów ciągle jest wysoki popyt. Głównie w okresie komunijnym czy sezonie ślubów, jednak na profesjonalne sesje decydują się również firmy chcące ubogacić swoją stronę. Kluczem w takich sytuacjach jest wyrobienie marki, by mieć stały dopływ klientów.

Wyrób biżuterii handmade - koraliki, minerały i półfabrykaty

Ręcznie wykonywane wisiorki, opaski na rękę czy inne ozdoby cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością, a do ich wykonania wystarczy często odrobina cierpliwości i pomysł, w jaki sposób urozmaicić swoją biżuterię handmade. Koraliki i żyłkę jubilerską można kupić w sklepach internetowych, podobnie jak tkaniny i płótna wykorzystywane do wykonywania cosplayów popularnych postaci z gier wideo czy seriali, które potem można sprzedać fanom popkultury.

Praca chałupnicza – produkcja mebli i stolarstwo

W odróżnieniu od popularnych prac chałupniczych stolarka wymaga posiadania pewnych umiejętności, nierzadko edukacji związanej z szeroko rozumianą obróbką drewna. Dobry stolarz powinien umieć odróżniać poszczególne gatunki drewna oraz znać się na heblowaniu, szlifowaniu, lakierowaniu, bejcowaniu, sklejaniu i skręcaniu poszczególnych elementów. W zależności od umiejętności i specjalizacji stolarza-chałupnika może się on zajmować produkcją mebli, elementów dekoracyjnych czy drewnianych przyborów kuchennych.

Praca dodatkowa jako złota rączka

Podobnie jak mechanicy samochodowi, złote rączki działają w obrębie swojego miejsca zamieszkania i skupiają się na naprawach zleconych przez sąsiadów czy osoby z okolicy. Zakres prac złotej rączki może być naprawdę szeroki (od naprawy prostego urządzenia elektrycznego, po drobne prace związane z instalacjami znajdującymi się w domu), dlatego im więcej dana osoba potrafi, tym więcej może zarobić.

Dorobienie jako fizjoterapeuta – masażysta

Jeszcze kilka lat temu fizjoterapeutą mógł zostać każdy, jednak obecnie wymagane jest do tego wykształcenie. Po uzyskaniu zawodu fizjoterapeuty, pacjentów można przyjmować w domowym gabinecie, świadcząc usługi związane z rehabilitacją czy masażami różnych części ciała.

Praca dorywcza jako trener osobisty

Podobnie jak fizjoterapeuta, trener osobisty również może świadczyć swoje usługi z domu. Do zadań takiej osoby należy układanie indywidualnych planów ćwiczeń, które pomogą klientowi w osiągnięciu zamierzonych efektów (zmniejszenie masy ciała, przyrost masy mięśniowej, poprawa kondycji). Rolą trenera osobistego jest również motywowanie swoich wychowanków, by trzymali się wcześniej ustalonych rygorów.

Praca chałupnicza

5 dodatkowych prac w Internecie:

Praca jako freelancer: grafik i copywriter

Z usług copywriterów i grafików korzystają przede wszystkim firmy, które chcą zaistnieć w sieci. Przygotowanie atrakcyjnego – z punktu widzenia klienta – opisu produktu czy artykułu promującego daną usługę to niełatwe zadanie, dlatego kompetentni copywriterzy mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. Podobnie jest z grafikami, którzy odpowiadają przede wszystkim za przygotowanie log, banerów, a nierzadko odpowiadają za graficzną stroną całego projektu. Część firm nie może sobie pozwolić na zatrudnienie takich specjalistów na stałe, dlatego tak popularni stali się freelancerzy.

Wypełnianie ankiet przez Internet

To jedna z prostszych form pracy w Internecie i nie wymaga od chałupnika żadnego wkładu własnego – jedyne, co poświęca taka osoba, jest czas. Przy przeglądaniu różnych ofert dobrze jest dobierać te sprawdzone i wypłacalne organizacje zajmujące się udostępnianiem ankiet.

Inwestowanie online

Coraz więcej osób próbuje również inwestować na giełdach – tutaj szczególną popularnością cieszą się kryptowaluty, którymi można obracać jak normalnymi pieniędzmi lub “kopać”, wykorzystując do tego silny komputer. Jest to jednak inwestycja, która wymaga dużego wkładu początkowego i nie ma pewności, że uda się uzyskać zwrot poniesionych kosztów.

Tester aplikacji

Przed wypuszczeniem na rynek oprogramowania konieczne jest jego dogłębne sprawdzenie pod kątem błędów czy nieprawidłowości, na jakie można się natknąć podczas jego użytkowania. Tutaj właśnie rozpoczyna się praca działu QA (Quality Assurance), którzy dbają o jak najwyższą jakość aplikacji, jakie trafiają w ręce klientów. Często jednak można znaleźć również oferty pracy chałupniczej jako tester aplikacji, jednak warto pamiętać, że w tym zawodzie liczy się przede wszystkim doświadczenie, dlatego na początku nie ma co liczyć na wysokie zarobki.

Korepetycje udzielane online

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w życiu zawodowym nie ominęło również korepetytorów, którzy teraz mogą masowo sprzedawać swoją wiedzą dzięki kursom online. Dotyczą one zarówno języków, jak i nauk ścisłych, a w Internecie znaleźć można również rodziców, którzy poszukują korepetytora do lekcji online ze swoim dzieckiem.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy warto zdecydować się na prace chałupnicze?

Szeroko rozumiane chałupnictwo skierowane jest przede wszystkim do osób, które chcą dorobić lub w inny sposób nie mogą zarabiać pieniędzy. Z tego typu ofert skorzystają studenci, osoby starsze i renciści, ale również młode mamy, które chciałyby pozostać aktywne na rynku pracy.

O czym pamiętać przy wyborze zleceń typu chałupnictwo z dowozem do domu?

Takie oferty wymagają od chałupnika przelania pewnej kwoty na konto danej osoby czy firmy, co ma być zaliczką zwracaną wraz z pierwszą wypłatą. Często jednak rzekomi zleceniodawcy okazują się oszustami, dlatego przed przyjęciem zlecenia dobrze jest sprawdzić, czy dana firma w ogóle istnieje i czy można ją znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

“Chałupnictwo przez Internet” – o czym warto pamiętać?

Owszem, chałupnictwo i praca zdalna nie wymagają chodzenia do pracy, a wszystkie obowiązki można wykonywać z domu. Warto jednak odróżniać te dwa pojęcia, ponieważ dotyczą one różnych rodzajów prac, które rzadko kiedy się pokrywają.

Podziel się

15 komentarzy

Sylwia

Sylwia

Podejmę prace w domu
Iza

Iza

Witam podejme sie pracy chaupniczej skladanie dugopisow lub plyty takiego poniewaz mam synka 2lata karmie piersia i chcem dorobic prosze o kontakt dziękuję Iza
Podejmę pracę w domu.

Podejmę pracę w domu.

e-mail
Monika

Monika

Witam podejmę pracę chałupnicza od zaraz
Witam potrzebuje pracy chalupniczej z dowozem

Witam potrzebuje pracy chalupniczej z dowozem

Obojętnie jaka proszę o kontakt pod nr telefonu pozdrawiam
Aga

Aga

witam podejmę pracę chałupniczą
Justyna

Justyna

Witam podejmę pracę chałupnicza od zaraz każda dobrze płatną
Iza

Iza

Chętna na taką pracę.
Anula

Anula

Ja też chętnie bym podjęła taką pracę w domu ale gdzie szukać takiej pracy aby ktoś nas nie oszukał?
Krysti

Krysti

Bardzo fajnie tylko kochani powiedzcie gdzie taką pracę dostać? Znalazłam kiedyś taką stronkę na której były oferty ale trzeba zapłacić żeby można było do niej się zgłosić. A i to nie dawało gwarancji pracy bo zgłaszający mógł nie przyjąć twojej oferty. Czyli wyciąganie pieniędzy od osób które raczej ich nie mają a szukają . Przykre.
Angelika

Angelika

Witam poszukuję pilnie pracy w domu np.skladanie długopisów i tym podobne czy ktoś wie będę bardzo wdzięczna za informację
Wiola M

Wiola M

Witam
salima

salima

Proszę podać adres i numer telefonu.
Skrzypek Anetta

Skrzypek Anetta

Podejmę każdą pracę chalupniczą od zaraz
Skrzypek Anetta

Skrzypek Anetta

Witam

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.