Darmowe wzory CV

CV jest bardzo ważne – twierdzą zgodnie psychologowie pracy, coachowie i rekruterzy. Jego treść przesądza o tym, czy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, czy też nie. Błędy w CV mogą całkowicie pozbawić daną osobę szans na udział w dalszych etapach rekrutacji. Prawidłowe CV natomiast zwiększa szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Poszukując więc zatrudnienia, warto zadbać o profesjonalne CV.

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, ile trzeba poświęcić czasu na napisanie dobrego oraz skutecznego CV? Mowa tu o Twoim życiorysie, który ma zachwycić rekrutera – a przecież osoba pracująca w dziale rekrutacji codziennie dostaje na swoją skrzynkę mailową setki wiadomości, których załącznikiem jest właśnie czyjeś CV. Już sama ta wizja powinna dać Ci do myślenia – Twoje Curriculum Vitae powinno być oryginalne i wyróżniające Cię na tle innych kandydatów.

Jak tego dokonać? Jak napisać skuteczne, chwytliwe, a zarazem profesjonalne CV?

Oczywiście, możesz je stworzyć samodzielnie, ale czas, który poświęcisz na choćby wykonanie szaty graficznej, będzie bardzo długi. Poza wyglądem Twój życiorys musi być odpowiednio sformatowany i posiadać interesującą treść, dostosowaną do obecnych trendów. Dużo tego, prawda? Na szczęście istnieje darmowy wzór CV, który ułatwi Ci stworzenie tego dokumentu. W Internecie znajdziesz wiele szablonów: czy warto korzystać z takich wzorów? Warto! Poniżej zamieszczamy poradnik, który podpowie Ci, jak umiejętnie skorzystać z ze wzoru CV.

Wzór – CV idealne

Curriculum vitae (dalej: CV) to określenie, pochodzące z języka łacińskiego i oznaczające „życiorys zawodowy”. CV funkcjonuje obecnie jako podstawowy dokument, jaki osoba poszukująca pracy wysyła w odpowiedzi na dane ogłoszenie, najczęściej w wersji elektronicznej. Treść współczesnego CV to nie tylko zarys dotychczasowej aktywności zawodowej, gdyż w CV umieszcza się także innego typu informacje.

Wzory CV, jakie znajdziesz w naszym kreatorze, zostały przygotowane w taki sposób, aby każdy kandydat chcący wykonać swoje CV, znalazł tu coś dla siebie. Wiemy, że na rynku istnieje wiele firm i każda z nich codziennie rekrutuje osoby na różne stanowiska. To właśnie dlatego dajemy Ci szeroki wybór szablonów, abyś sam mógł/mogła dopasować ich szatę graficzną do danej oferty pracy, na którą odpowiadasz.

Najczęściej w CV prezentuje się następujące informacje:

 • podstawowe dane osobowe (np. imię, nazwisko, nr telefonu, adres korespondencyjny
  oraz e-mailowy),
 • informacje o wykształceniu (np. ukończone studia, specjalistyczne kursy),
 • przebieg działalności zawodowej (np. wykaz dotychczasowych miejsc pracy, zajmowanych stanowisk),
 • wykaz umiejętności i kompetencji (np. znajomość języków, zdolność obsługi wybranych programów, prawo jazdy, kompetencje miękkie, twarde),
 • zainteresowania (np. uprawiane sporty, gatunek słuchanej muzyki),
 • inne (np. zgoda na przetwarzanie danych osobowych).

CV może być sporządzone w różnych układach. Najczęściej jest to układ chronologiczny (wykaz zdobywanego wykształcenia oraz działalności zawodowej z opisem, uwzględniającym daty i staż pracy), układ funkcjonalny (opis edukacji i doświadczenia, ze szczególnym podkreśleniem nabytych przez pracownika kompetencji).

widok wzoru CV na ekranie laptopa

Przy sporządzaniu dokumentu ważne jest uwzględnienie następujących cech idealnego CV:

 • Estetyka i kreatywność
  CV ma być ciekawe, oryginalne oraz obrazować cechy pracownika, ale i jego motywację do podejmowania dalszej aktywności zawodowej, także od strony graficznej.
 • Przejrzystość
  Curriculum Vitae napisane w sposób prosty, przejrzysty, konkretny, ale nadal oryginalny, to dokument, którym zachwyci się każdy rekruter. Widoczne w CV treści powinny być odpowiednio rozplanowane i uporządkowane logicznie. To sprawi, że Twój pracodawca będzie wiedział, że ma do czynienia z osobą poważną oraz profesjonalną.
 • Logika
  W CV nie powinny być zaprezentowane wszystkie informacje o danym kandydacie, lecz tylko te najważniejsze z punktu widzenia procesu rekrutacyjnego, a zatem takie, które mogą mieć wpływ na wybór jego osoby na dane stanowisko.
 • Indywidualność
  Aby sprawić jak najlepsze wrażenie, powinieneś/powinnaś każde swoje CV tworzyć indywidualnie pod ofertę pracy, na jaką aplikujesz. W każdej znajdziesz bowiem inne wymagania oraz oczekiwania, które stawia przed Tobą potencjalny szef. Wzory CV pozwolą Ci w szybkim tempie wykonać kilka życiorysów dostosowanych do potrzeb.

Samodzielne przygotowanie CV, które realizowałoby ww. postulaty, jest bardzo trudne. Zaleca się zatem korzystanie z dostępnych wzorów CV, przygotowanych przez fachowców. Takie wzory są wielokrotnie weryfikowane, a także konsultowane z psychologami pracy czy rekruterami. Skorzystanie z nich minimalizuje ryzyko, że użyte CV będzie zawierało kardynalne błędy czy niewłaściwy rodzaj danych.

Korzystając z szablonu, nie musisz się też przejmować formatowaniem, chyba że bardzo zależy Ci na określonym wyglądzie CV. Choć wybór fontu wydaje się niczym trudnym, możesz popełnić gafę, decydując się na niewyraźny lub zbyt artystyczny krój pisma.


Wzór CV – doc czy pdf?

Zapewne tworząc już kiedyś swoje CV zastanawiałeś/aś się niejednokrotnie, czy lepiej wysłać CV w formacie .doc, czy może .pdf? Niekiedy pracodawcy lubią dostawać takie dokumenty w obydwu formach. Dlaczego? Plik .pdf zdecydowanie lepiej się drukuje, a z kolei .doc pozwala na bezproblemowe skopiowanie danych lub ich edycję. Wzory CV, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie, na etapie końcowym możesz zapisać w obu formatach.


CV wzór PDF

Jeśli chodzi o format pliku tekstowego, to można już na starcie pobrać CV – wzór pdf. lub CV – wzór doc. Zwykle treści zawarte w obu wersjach są identyczne. Jednak w niektórych sytuacjach wybór jednej z tych form jest bardziej zasadny.

CV – wzór pdf. jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które:

 • nie chcą wprowadzać dodatkowych modyfikacji we wzorze przygotowanego CV, a jedynie wspierają się nim przy tworzeniu własnego dokumentu,
 • chcą wydrukować wzór CV bez ryzyka np. do prezentacji bez obawy, że dojdzie np. do zepsucia dotychczasowego układu tekstu,
 • planują samodzielnie (pismem odręcznym) uzupełnić druk CV swoimi danymi, a dopiero wówczas wprowadzić zmiany w komputerze.

Skorzystanie z darmowego wzoru CV w pdf. jest również dobrym wyborem, kiedy pobierający nie dysponuje nowszą wersją programu do otwierania arkuszy tekstowych.


CV wzór DOC

CV – wzór doc. jest dokumentem przygotowanym z myślą o osobach, które nie do końca ufają gotowym wzorom i chcą mieć możliwość samodzielnego uzupełnienia, rozbudowania czy zmienienia treści we wzorze CV.

CV wzór doc. daje więc możliwości:

 • samodzielnego uzupełnienia poszczególnych części CV danymi osobowymi kandydata (za pomocą komputera),
 • usunięcia niektórych partii CV ze wzoru,
 • dodania własnych informacji czy dodatkowych partii CV,
 • modyfikowania kolorystyki, czcionki czy też układu widocznych w CV informacji.

Ten format CV wzór doc. jest więc idealny dla tych, którzy chcą mieć możliwość samodzielnej modyfikacji pobranego wzoru CV oraz stworzenia indywidualnego dokumentu szybko i sprawnie.


Czy warto korzystać z kreatora CV?

Korzystanie z specjalnych programów kreujących dokumenty aplikacyjne to kolejny sposób na oszczędność czasu i ułatwienie sobie zadania. Jest to dostępne online narzędzie, przy którego użyciu internauta może szybko przygotować samodzielnie profesjonalne CV.

Zwykle skorzystanie z takiego CV kreatora sprowadza się do następujących aktywności:

Kliknięcie polecenia kreowania w CV kreatorze
Wybór wzoru spośród dostępnych szablonów
Wypełnienie formularza swoimi danymi
Podgląd utworzonego CV, sprawdzenie zgodności i rozmieszczenia wprowadzonych danych
Zatwierdzenie przygotowanego CV i zlecenie wygenerowania dokumentu w wybranych formatach

Kreator CV jest obecnie niezwykle innowacyjnym narzędziem; przeciętny internauta jest w stanie wygenerować w nim swój życiorys nawet w ciągu 15-20 minut. W każdym momencie uzupełniania danych i budowania CV możemy cofnąć się do wcześniejszych etapów jego tworzenia, by modyfikować czy też kasować wprowadzone uprzednio informacje. Podczas całego procesu tworzenia CV, użytkownik kreatora CV może również korzystać z opcji podglądu. Umożliwia to kontrolowanie na bieżąco ostatecznego wyglądu tworzonego dokumentu.

Baza dostępnych arkuszy CV w kreatorach jest obecnie bardzo duża. Internauta ma również możliwość zmiany koloru arkusza CV na dowolny, zgodny z indywidualnymi preferencjami. Każdy znajdzie więc idealne pod tym względem rozwiązanie.

Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań

Narzędzia do tworzenia CV

Wraz z rozwojem Internetu i zmianą potrzeb na rynku pracy, powstały narzędzia, które umożliwiają szybkie i poprawne utworzenie CV. I o ile gotowe wzory CV do pobrania nie są najlepszym pomysłem, ponieważ wykorzystują sztampowe i oklepane zwroty, które znane są już niemal każdemu rekruterowi, tak narzędzia do tworzenia CV są przydatnym rozwiązaniem.

Pierwszym z narzędzi jest odpowiedni program do obróbki tekstu i grafiki, w którym samodzielnie (bądź na bazie szablonu CV) możesz stworzyć swój osobisty dokument. Dzięki temu będzie on wyjątkowy i bardzo spersonalizowany. Możesz tam dobrać właściwą szatę graficzną, obrobić swoje zdjęcie oraz dobrać czytelne kroje pisma. Aby takowy znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową pożądane hasło, a Twoim oczom ukaże się szereg programów i propozycji narzędzi do stworzenia indywidualnego i ciekawego CV, bez konieczności sięgania po wzór CV, który powiela wielu kandydatów. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej pożądane przez pracodawców.

Drugim narzędziem jest wspomniany kreator CV. Dzięki niemu w kilku prostych krokach stworzysz skuteczne i profesjonalne CV. Zazwyczaj takie kreatory opierają się na kilku wersjach płatnych i bezpłatnych szablonów CV, opracowanych przez specjalistów z branży HR. Gotowy dokument możesz pobrać w formacie .PDF, a następnie szybko i wygodnie wydrukować i dostarczyć pracodawcy bądź wysłać aplikację przez Internet.


Setki odpowiedzi na jedno ogłoszenie

Nierówna sytuacja na rynku pracy i wydłużenie wieku emerytalnego spowodowały, że na przeciętne ogłoszenie o pracę odpowiada średnio przynajmniej kilkanaście osób. Kandydaci, którzy skorzystają z szablonu i na jego bazie przygotują swoje CV nie zawsze mogą być pewni, że faktycznie ich dokument będzie wyróżniał się wśród innych. Może się bowiem okazać, że nie oni jedni wykorzystali właśnie szablon. W takiej sytuacji, zamiast podnieść swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, faktycznie sami je minimalizują.

Osoba odpowiedzialna za rekrutację nie ma obowiązku dokładnie przeglądać wszystkich spływających na pocztę elektroniczną dokumentów aplikacyjnych. Zdecydowana większość zapoznaje się z częścią przesłanych CV i typuje osoby, które warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Z tego względu CV wykonane w oparciu o szablon nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza jeżeli z takiego samego wzoru skorzysta wiele osób. Aby zmniejszyć to ryzyko, warto zadbać przynajmniej o atrakcyjne treści i wymienienie najważniejszych danych, które zachęcą rekrutera.

Warto w tym celu spojrzeć na sprawę z drugiej strony i pomyśleć o tym, jak pracodawca widzi Twoje dokumenty i co najbardziej go interesuje? Polecamy obejrzeć filmik: Czego rekruter szuka w CV:


Szablon CV – jaki wybrać?

W ostatnich latach w sieci powstało wiele stron internetowych, które są ukierunkowane na szeroko rozumianą tematykę pracy. Użytkownicy mogą znaleźć w tych serwisach podstawowe informacje na temat rekrutacji czy dowiedzieć się, jak dochodzić od pracodawcy zaległego wynagrodzenia. Nie brakuje również wzorów CV. Z takich najczęściej korzystają osoby niemające pomysłu na własny dokument. Czy rzeczywiście warto sięgnąć po szablon?

Jeśli postanowisz stworzyć swoje CV w programie graficznym lub kreatorze CV, możesz wybrać gotowy szablon CV. Wybierając właściwy, o ile nie aplikujesz na bardziej artystyczne i wymagające kreatywności stanowiska, warto zdać się na te najbardziej klasyczne wzory. CV powinno mieć bowiem przejrzystą strukturę i być odpowiednie do sytuacji, trzeba przecież pamiętać, że jest to dokument formalny. W klasycznym CV zalecane jest:

 • trzymanie się stonowanej kolorystyki, standardowych krojów pisma oraz niestosowanie grafik;
 • dostosowanie tła do aplikowanego stanowiska – nie powinno jednak wysuwać się ono na pierwszy plan, ale być uzupełnieniem CV;
 • wypisanie względnie najważniejszych dla danego ogłoszenia i pracodawcy informacji, bez wyliczania zupełnie odrębnych od charakteru oferty doświadczeń i stanowisk;
 • zamieszczenie wszystkich podstawowych elementów według aktualnych standardów (chronologia, sposób opisywania umiejętności i zainteresowań itp.).

Tak indywidualnie stworzony szablon CV z pewnością zostanie zapamiętany przez rekrutera i być może będzie przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej. Firmy poszukujące pracowników, otrzymują setki podobnych do siebie dokumentów aplikacyjnych, dlatego warto włożyć choć minimum wysiłku i wykorzystać wzór CV, który się wyróżni spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń.

Skorzystanie z szablonu CV czasami oznacza, że pracownik nie korzysta ze swojej kreatywności. A ta jest szczególnie istotna w przypadku np. grafików. Z tego powodu osoby odpowiadające na ogłoszenie o pracę powinny pomyśleć o kreatywnym CV, czyli takim, które będzie wyróżniać się wśród innych, jakie spłyną na firmową skrzynkę elektroniczną. W jaki sposób przygotować kreatywne CV? Możliwości jest wiele, dużo zależy przy tym od zawodu kandydata i stanowiska pracy, o jakie się on stara.

Podsumowując – kiedy wybierasz szablon CV, zwróć uwagę na to, aby nie był on zbyt ozdobny. Nie może przypominać książki dla dzieci, to formalny, oficjalny dokument. Zastosuj w nim stonowaną kolorystykę, czytelne kroje pisma i odpowiednią wielkość czcionki. Zwróć uwagę, aby dokument miał odpowiednią ilość światła, a tło najlepiej było białe. Poza estetyczną szatą graficzną koniecznie postaraj się o spójną, bezbłędną i rzeczową treść. Stworzony przez siebie wzór CV możesz uzupełnić fotografią. Gotowe? W takim razie powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej!

8 kroków do idealnego CV – infografika


(Nie)korzystne rozłożenie informacji

Korzystanie z szablonu może okazać się niekorzystne również z uwagi na niemożność wyeksponowania najistotniejszych, z punktu widzenia kandydata, informacji. A to jest kwestia szczególnie istotna z punktu widzenia tych potencjalnych pracowników, którzy nie mają doświadczenia w pracy, mogą zaś pochwalić się kierunkowym wykształceniem.

Niekorzystne rozmieszczenie informacji może przełożyć się na to, że faktycznie kandydat nie wyeksponuje najważniejszych danych o sobie – te zostaną ukryte, będą znajdować się np. w dolnej części dokumentu, gdzie będą mniej widoczne. Warto o tym pamiętać, wybierając odpowiedni szablon CV.


Wypełnianie wzoru CV – na co uważać?

Korzystając z gotowych szablonów CV dostępnych w Internecie, warto zwrócić uwagę na parę elementów, aby nie popełnić gafy:

 • Sprawdź, czy wzór jest zgodny z obecnymi wymogami – w przeciągu ostatnich lat można zauważyć, że forma CV się zmieniała, na przykład jeszcze do niedawna na pierwszym miejscu było stawiane wykształcenia, a obecnie pracodawcy bardziej biorą pod uwagę doświadczenie zawodowe i dlatego warto umieścić je na pierwszym miejscu;
 • kreatywne CV powinno być naprawdę oryginalne – chociaż dostępnych jest bardzo dużo wzorów kreatywnych CV to nie warto ich kopiować, ponieważ podczas rekrutacji nasza kreatywność jest na pierwszym miejscu, a rekruter z pewnością już na pamięć zna wszystkie gotowce z Internetu;
 • zmień trochę wygląd CV – należy unikać dosłownego kopiowania wyglądu tekstu, chodzi tutaj o używanie podkreśleń, obramowań czy linii oddzielających poszczególne części CV. Dobrze jest zmienić te elementy, aby uniknąć sytuacji, w której wysyłasz dokument niemal identyczny z wysłanym przez kogoś innego;
 • dokładnie przeczytaj dane – ponieważ każdy wzór jest tworzony w sposób jak najbardziej uniwersalny, należy go dopasować do siebie, czyli usunąć wszystkie zbędne informacje;
 • usuń dodatkowe wskazówki – należy się przyjrzeć dokładnie, czy na wzorze nie są naniesione wskazówki, jak poradzić sobie z właściwym wypełnieniem CV, gdyby takie pozostały, to może wypaść bardzo źle w oczach przyszłego pracodawcy;
 • zwróć uwagę na błędy oraz litrówki – niestety zawsze trzeba mieć na to baczenie, tym bardziej, że jest bardzo duża ilość niepoprawnych treści dostępna w Internecie;
 • nie zapomnij o klauzuli – należy uważnie je przekopiować i doczytać, aby była to wersja uniwersalna.


Wzory CV do pobrania

Wzory CV do pobrania to rozwiązanie, które ma liczne zalety.

Samo pobranie CV trwa zaledwie kilka sekund, wystarczy jedynie:

 • wybrać dany wzór,
 • kliknąć „pobierz” na wybranym wzorze,
 • zapisać plik w dowolnym, wygodnym dla siebie miejscu na pulpicie, czy w innym folderze komputera.

Wzory CV do pobrania to rozwiązanie praktyczne, a jednocześnie profesjonalne. Publikujący dba bowiem o to, aby jego wzór spełniał wszelkie standardy rynkowe, był atrakcyjny oraz ceniony przez rekruterów. Dostępne wzory CV są odpowiednio aktualizowane i modyfikowane pod kątem zmieniających się na rynku pracy trendów.


Wzory CV po angielsku

Współczesny pracownik często musi się odnajdywać także na globalnym rynku pracy, nawet jeżeli szuka zatrudnienia w swoim dotychczasowym miejscu zamieszkania i nie planuje wyjazdu za granicę. Jak to możliwe? Wiele działających w Polsce firm ma tu swoje biura i zakłady produkcyjne, realizując przy tym procesy umiędzynarodowione. W związku z tym liczne stanowiska pracy (zwłaszcza w dużych korporacjach) wymagają biegłego posługiwania się językiem angielskim przez pracowników. Jest to niezbędne np., by wykonywać raporty, księgowania, prezentacje biznesowe czy też zajmować się obsługą klienta w języku angielskim.

W związku z wpływem globalizacji na rynek pracy konieczne jest przygotowanie CV w wersji dwujęzycznej: zarówno języku angielskim lub zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Samodzielne napisanie CV po angielsku bywa trudne, nawet kiedy ubiegający się o pracę kandydat mówi biegle w tym języku. Co prawda struktura samego CV jest podobna niezależnie od zastosowanego języka. Warto jednak zadbać o odpowiedni dobór słownictwa w języku angielskim w poszczególnych partiach CV.

życiorys w języku angielskim

Wiele osób, które pierwotnie chciały przygotować dokument samodzielnie, rezygnowało z tego pomysłu. Powody są dwa: wątpliwości co do standardów poprawnego tworzenia aplikacji po angielsku oraz problemy z wyborem odpowiednich słów w oznaczeniu nagłówków poszczególnych partii CV. W odpowiedzi na te dylematy powstały wzory CV po angielsku.

Korzystając z nich, poszukujący pracy ma pewność, że:

 • kieruje do pracodawcy CV, które jest poprawne językowo,
 • przy okazji takiego CV poświadcza swoją biegłość językową,
 • uwzględnił i odpowiednio zastosował wszelkie standardy rynkowe tworzenia CV w języku angielskim.

Dostępne wzory CV w języku angielskim są nie tylko konsultowane ze specjalistami w dziedzinie doradztwa zawodowego czy zarządzania zasobami ludzkimi, ale również z anglistami. W zależności od rodzaju stanowiska, na które kandydat aplikuje, przygotowaniem wzorów CV po angielsku zajmują się fachowcy z danej dziedziny, np. ekonomiści, władający biegle angielskim językiem biznesowym, czy też dysponujący medycznym językiem angielskim lekarze. To najlepsza gwarancja na to, że zawarte treści będą nie tylko merytoryczne, lecz także odpowiednio i poprawnie wyrażone po angielsku.

Skorzystanie ze wzorów CV po angielsku jest w pewien sposób niezbędne. Zwłaszcza, gdy kandydat aplikuje na stanowisko pracy, na którym biegła znajomość angielskiego jest elementarnym wymogiem.


Profesjonalne CV, czyli jakie?

CV jest skróconym zapisem słów Curriculum vitae. Ta łacińska fraza oznacza „przebieg życia” i została zaczerpnięta z mowy konsularnej Cycerona „W obronie Rabiriusza” (63 p.n.e.). CV jest formalnym zapisem życiorysu, który znacząco różni się od wersji biograficznej – przede wszystkim pod względem struktury i formy. Popularna „cefałka” nie jest więc wymysłem polskich pracodawców. Dokument ten jest wymagany w niemal w każdym zawodzie, w każdym kraju i na każde stanowisko. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać CV, jakich zwrotów używać oraz czego w nim nie zamieszczać. Zastanowimy się także, czy dobrym pomysłem jest wyszukiwanie przykładowych CV albo wzorów CV do pobrania.

Czasy, kiedy CV pisane było „na kolanie”, nie miało zdjęcia, a jego struktura pozostawiała wiele do życzenia odeszły w niepamięć. Teraz CV stanowi wizytówkę każdego potencjalnego pracownika. Wymaga od niego nieco wysiłku, a także zastosowania się do obowiązujących zasad.

Dane, które zamieszczamy w życiorysie powinny mieścić się na 1-2 stronach formatu A4, jednak nie powinny zajmować mniej niż 2/3 strony. Jeśli przekroczysz optymalny rozmiar CV, nie ma powodu do obaw – pamiętaj jednak, aby długość treści była uzasadniona; nie wydłużaj dokumentu, jeśli miałby być wypełniony niekoniecznie istotnymi do danej oferty informacjami. Treści zamieszczone w CV należy przedstawiać w wyraźnie oddzielonych od siebie blokach tematycznych i pamiętać o zastosowaniu prostego języka, bez parafrazowania i odbiegania od tematu.

z czego powinno się składać profesjonalne CV


Cechy profesjonalnego CV

 • Zwięzłość
  CV ma być ciekawe, oryginalne oraz obrazować cechy pracownika, ale i jego motywację do podejmowania dalszej aktywności zawodowej, także od strony graficznej.
 • Rzeczowość
  W ogłoszeniu o pracy mieszczą się niezwykle istotne wskazówki, które pomogą Ci przygotować profesjonalne CV. Skrupulatne prześledzenie oferty umożliwi Ci stworzenie interesującego i rzeczowego dokumentu. Jeśli aplikujesz na stanowisko księgowego, nie musisz uwzględniać swoich wszystkich dotychczasowych stanowisk – np., że byłeś kelnerem podczas wakacji kilka lat temu. Skup się na najistotniejszych stanowiskach i wykształceniu.
 • Precyzja
  Podając informacje odnośnie wykształcenia, kursów czy zajmowanych stanowisk, pamiętaj o poprawnym zapisie nazw placówek, kierunków, stanowisk oraz datach rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów. W całej formule CV unikaj błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Przeczytaj dokument kilkukrotnie, aby wyeliminować ewentualne błędy językowe, stylistyczne i literówki. Warto też poprosić bliskich o lekturę Twojego CV i ewentualną korektę.
 • Uczciwość
  Nie warto kłamać, fantazjować czy wyolbrzymiać. Informacje w CV powinny być jak najbardziej prawdziwe, są łatwe do zweryfikowania. Okłamanie pracodawcy może się wiązać z poważnymi konsekwencjami, po zatrudnieniu szef może nawet zwolnić Cię dyscyplinarnie, jeśli okaże się, że nie posiadasz deklarowanych umiejętności. Nawet „drobne kłamstewka” w rubryce hobby mogą się nie opłacić. Postaw na szczerość, a to z pewnością zostanie docenione!
 • Przejrzystość i czytelność
  Dobre CV to estetyczne CV. Powinno zawierać właściwy dla CV układ, a także właściwie dobrany krój pisma, wyodrębnienia akapitów i nagłówków. W tym wypadku możesz przejrzeć gotowe wzory CV do pobrania, gdzie zobaczysz, jak wizualnie taki dokument powinien wyglądać. Musisz bowiem pamiętać o marginesach i odstępach. Optymalnym rozmiarem czcionki jest „12”, która umożliwi rekruterowi swobodną lekturę Twojego dokumentu.


Zbuduj profesjonalny wizerunek

Pamiętaj, że dzisiaj oprócz dokumentów w wielu branżach liczy się również wizerunek tworzony w sieci. Portale społecznościowe czy stworzony właśnie w tym celu LinkedIn mogą dostarczyć o Tobie wiele informacji, których próżno szukać w CV. Jeśli aktywnie poszukujesz pracy, warto zwrócić uwagę na treści, które publikujesz na swoich profilach w social media. Nie chodzi o to, by na potrzeby rekrutacji dostosowywać się w pełni do potencjalnych pracodawców i udawać kogoś, kim nie jesteś, ale raczej o większą ostrożność.

Sposób komunikacji, informacje zawarte w profilu, udostępniane posty – to wszystko zobaczy rekruter, gdy znajdzie Cię w social mediach. Zachowaj indywidualność, ale powstrzymaj się przed publikowaniem treści, które mogą być zinterpretowane jako świadectwo nieodpowiedzialności, skłonności do konfliktów i podobnych cech, których eksponowanie może zaszkodzić w rekrutacji.

Podobno w tej kwestii najlepiej kierować zasadą: nie publikuj tego, czego nie pokazałbyś swojej babci. To całkiem dobry punkt odniesienia, który pomoże wyczuć granice przy aktualizowaniu profilu czy publikowaniu nowych materiałów.


Standardowe czy kreatywne CV?

Curriculum Vitae, czyli jak się mówi powszechnie CV to inaczej mówiąc streszczenie naszych osobistych osiągnięć, doświadczeń oraz zalet. Wszystko to, czym chcielibyśmy się pochwalić i z czego jesteśmy dumni. Jest to również rodzaj reklamy naszej osoby, która ma przemówić do przyszłego pracodawcy. A także lista prezentująca zdobytą wiedzę oraz wszelkie umiejętności. Dzisiaj najskuteczniej jest dostosowywać CV do naszych celów, czyli ofert pracy czy stanowisk, na które chcemy się dostać.

CV jest dokumentem aplikacyjnym, który powinien łączyć kilka cech, żeby być idealnym i tym samym zwiększyć nasze szanse na podjęcie pracy. Warto rozpocząć od przejrzenia ofert pracy, aby zorientować się, jakie są wymagane doświadczenia oraz które z umiejętności będą naszym atutem. Musimy też skrupulatnie odtworzyć naszą ścieżkę edukacyjną, kursy, dodatkowe uprawnienia oraz doświadczenie zawodowe. Stworzenie standardowego CV nie jest dziś zbyt trudne, bo dostępne są szablony i liczne poradniki, jak zbudować je odpowiednio. Co innego, jeśli potrzebujemy czegoś bardziej oryginalnego i kreatywnego. Wtedy do dokumentu aplikacyjnego należy podejść z pomysłem, warto nawet poradzić się znajomego grafika.

wersje życiorysów


Kiedy wysyłać kreatywne CV?

To zdecydowanie odmienna forma od standardowego CV, ponieważ nie zawiera tabel, ani nie jest uporządkowana jak to dobrze nam znane. W zasadzie forma jest całkowicie dowolna i bardziej uzależniona od stanowiska na jakie chcemy się dostać. I tak na przykład specjalista SEO może przyjąć formę strony internetowej, a natomiast projektant mody formę bardziej malarską. W jakich przypadkach wskazane jest CV kreatywne?

Głównie na stanowiskach, na których nasza kreatywność to podstawa i jest mocno oceniana, np. w branży reklamowej, modowej, filmowej itp. Pomimo, iż panuje tutaj pełna dowolność, to jednak należy zachować estetyczność i jasny przekaz informacji. Warto przemyśleć, jak połączyć część artystyczną z tą bardziej oficjalną.

Niekiedy pracodawca dokładnie określa formę, w jakiej chce otrzymać aplikację: może to być prezentacja lub video CV. Oto przykład filmiku, który może się sprawdzić w przypadku kreatywnego stanowiska w mediach:

Jeśli nie aplikujemy na stanowisko typowo kreatywne, ale przyda się pokazać wyobraźnię i polot, rozwiązaniem może być stworzenie nowoczesnego CV, które połączy obie te formy. Po pierwsze musimy mieć pomysł, koncepcję – co chcemy zawrzeć oraz jak ma wyglądać dokument. Forma powinna być nieskomplikowana, ale jednocześnie nowoczesna i niestandardowa. Dobrze jest, żeby CV wyróżniało się spośród tłumu, było oryginalne oraz zaskakujące. Jednak z zachowaniem prostej formy i przejrzystości. CV powinno się czytać z przyjemnością i zainteresowaniem.

Kompromisem może być też przygotowanie przez nas CV w dwóch wersjach, standardowym oraz kreatywnym. Wtedy w zależności od wymagań pracodawcy możemy posłużyć się dowolnym dokumentem. Pamiętajmy, że raz stworzone kreatywne CV jest trudniejsze do modyfikacji i aktualizacji. Dlatego CV w podstawowej wersji, gdzie łatwo nanieść zmiany, może przyjść z pomocą.


CV Europass – co to takiego?

Jeśli masz zamiar kształcić się lub szukać pracy za granicą to właśnie w tym celu został stworzony Europass. Za jego pomocą w sposób przejrzysty można przestawić swoje kompetencje oraz umiejętności. Internet daje bardzo duże możliwości, a elektroniczne formaty dokumentów online są ogólnie dostępne. Dlatego ta forma dokumentów Europass jest tak ważna dla osób poszukujących pracy w krajach europejskich, gdzie są one uznawane przez wszystkie instytucje. Europass został wprowadzony zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Składa się z pięciu dokumentów, które mają taką samą formę dla wszystkich krajów europejskich.

Wyróżniamy następujące dokumenty:

 • CV – możne je wypełnić samodzielnie poprzez podanie w jasny sposób jakie posiadamy kwalifikacje oraz umiejętności,
 • paszport językowy – można go również wypełnić w trybie online; ocenia on nasze umiejętności językowe,
 • Europass mobilność – zawiera informacje o wszelkich umiejętnościach nabytych w innych krajach,
 • suplement do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – tłumaczy, jakich dokładnie umiejętności dotyczy dyplom,
 • suplement do dyplomu – to uzupełnienie informacji na temat zdobytej wiedzy i kwalifikacji po ukończeniu studiów wyższych.

Kreator dokumentów aplikacyjnych Europass dostępny jest dla wszystkich na oficjalnej stronie programu Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego: https://europass.cedefop.europa.eu/editors/pl/cv/compose. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje na temat programu oraz wskazówki dla zainteresowanych.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc Ci przygotować odpowiedni dokument, bez względu na to, czy korzystasz z gotowych wzorów, czy nie. To, jak powinno wyglądać CV zależy wyłącznie od Ciebie oraz od tego, jakie informacje chcesz w nim umieścić. Posługiwanie się błędnym CV czy też, co gorsza, niezgodnym z podstawowymi standardami jest bardzo ryzykowne. W wielu przypadkach takie postępowanie może przekreślić szanse na dopuszczenie kandydata do dalszego etapu rekrutacji. Pobranie gotowych wzorów CV lub ich samodzielne wygenerowanie za pomocą innowacyjnych generatorów CV służy minimalizowaniu ryzyka takich sytuacji.