Wzór CV dla studenta

Wzór CV dla studenta

CV student

Dokument został opracowany z myślą o osobach, którą są w trakcie studiów (stacjonarnych lub zaocznych), ale poszukują pracy, aby dorobić oraz nabyć doświadczenia.

Wzór CV dla studenta opracowany został w przejrzystym i funkcjonalnym szablonie graficznym o nowoczesnym stylu, widocznym na zdjęciu obok.

Gotowy wzór CV, po jego pobraniu, należy samodzielnie edytować w programie MS Word, ewentualnie w innych, darmowych wersjach (Open Office lub Libre Office). Edycja dokumentu nie jest skomplikowana. Wystarczą podstawowe umiejętności obsługi programu MS Word.

SKU: 2abeb0190b5b-1.
Kategoria: .
Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 4,10 Liczba głosów: 10
Loading...

Studenci to specyficzna grupa osób poszukujących pracy. Najczęściej podjęcie zatrudnienia w okresie studiów lub bezpośrednio po ich ukończeniu jest ich pierwszą pracą. Oznacza to w praktyce brak doświadczenia, które zdobywane są w poprzednich miejscach pracy. Studia wyposażają przyszłego pracownika przede wszystkim w wiedzę teoretyczną. Bardzo często jednak w trakcie nauki na uczelni wyższej student zdobywa pewne doświadczenia zawodowe, związane z praktykami lub stażami. Jest to nie tylko okazja na zdobycie praktycznych umiejętności, ale także sposób na zapoznanie się z metodami funkcjonowania firm.

Student to osoba, która cechuje się znajomością nowych technologii i szybciej przyswajają wiedzę dotyczącą zaawansowanych programów, które wykorzystują do pracy dane firmy. Osoby po studiach zwykle posiadają także rozwinięte umiejętności językowe, które na obecnym rynku pracy są niezbędne. Niektórzy studenci aktywnie działają w organizacjach studenckich swoich uczelni. Podmioty te często funkcjonują podobnie jak firmy, dzięki czemu ich członkowie mogą sprawdzić się w różnych rolach i zadaniach. Przynależność do uczelnianych kół naukowych to także gwarancja nabycia praktycznych umiejętności, które w przyszłości mogą być przydatne dla pracodawcy. Student ma także możliwość uczestniczenia w wolontariacie czy innych akcjach charytatywnych organizowanych przez uczelnię. Osoba u progu swojej kariery zawodowej cechuje się determinacją, zaangażowaniem i kreatywnością.

Zdarza się, że student pracował wcześniej dorywczo, często dorabiając w branżach niezwiązanych z kierunkiem studiów. Pracując np. w sklepie czy punktach gastronomicznych rozwija się umiejętności komunikacyjne, pracy zespołowej oraz elastyczności. Studiowanie to także okres, kiedy student pozostaje na bieżąco z literaturą, badaniami czy aktualnymi trendami w danej branży, co z pewnością będzie przydatne pracodawcy. Przebyte kursy (np. językowe) i szkolenia także poszerzają wachlarz umiejętności przyszłego pracownika. Student, który podejmuje swoją pierwszą pracę poznaje odpowiednie techniki i uczy się obsługi narzędzi pracy od podstaw, bez utartych schematów. Pozwala to na ukształtowanie pracownika idealnie wpasowującego się w profil danej firmy.

CV studenta – 10 rad

W przypadku osób, które są w trakcie studiów lub niedawno stali się absolwentami uczelni, sporządzenie Curriculum Vitae może stwarzać trudności z dwóch powodów. Posiłkowanie się gotowymi szablonami, dostępnymi w Internecie, chociaż bardzo wygodne, często nie przynosi oczekiwanych efektów. Nudne, powielane nie wiedzieć który raz CV, nie zwróci uwagi pracodawcy. Problem może stanowić także brak doświadczenia zawodowego, którego pozornie nie posiada student.

Jak napisać CV studenta, które zwiększy szanse na zatrudnienie? Oto dziesięć cennych rad:

1. Forma ma znaczenie. Zadbaj o przejrzysty, atrakcyjny styl dokumentu. Całość powinna być czytelna, napisana czcionką odpowiedniej wielkości, estetyczna. Numer kontaktowy powinien być łatwy do „zlokalizowania” dla pracodawcy. Liczy się także odpowiednie zdjęcie, które zapewni profesjonalny wizerunek.

2. Napisz jaką uczelnię i jaki kierunek ukończyłeś (lub w którego trakcie jesteś). Zaznacz specjalizację, a nawet temat pracy inżynierskiej, licencjackiej lub magisterskiej, który może być cenną wskazówką dla pracodawcy. Jeśli uczestniczyłeś w kursach przydatnych w danym zawodzie i stanowisku, uwzględnij dodatkowe miejsce w CV zatytułowane „Dodatkowe kursy, szkolenia i certyfikaty” i poinformuj o nich pracodawcę.

3. Zamiast doświadczenia zawodowego przedstaw praktyki zawodowe, staże, działalność w organizacji studenckiej czy wolontariacie. Wskaż konkretne zadania i przedsięwzięcia, które podejmowałeś. Możesz nawet umieścić w CV specjalną sekcję zatytułowaną np. „Działalność studencka”. Pochwal się zwycięstwami w konkursach, a także uzyskanymi stypendiami i nagrodami akademickimi.

4. Poinformuj potencjalnego pracodawcę o pracach dorywczych, które wykonywałeś. To również może być istotne. Podkreśl zadania, które spełniałeś i umiejętności, jakie nabyłeś, zwłaszcza jeśli mają one znaczenie na stanowisku, na które obecnie aplikujesz.

5. Uwzględnij informację o znajomości języków obcych. Większość pracodawców wymaga komunikatywności w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami. Odpowiedni poziom porozumiewania się w obcym języku z pewnością podniesie Twoje notowania.

6. Odpowiednio przedstaw swoje zainteresowania i pasje. Nie pisz zbyt ogólnikowo ani nie przesadzaj. Skup się przede wszystkim na wyeksponowaniu tych, które będą miały wpływ na Twój ogólny wizerunek w kontekście pracy na stanowisku, na które właśnie aplikujesz. Świetnie, jeśli Twoje zainteresowania będą pokrywać się z profilem zatrudnienia.

7. Postaraj się wyróżnić na tle innych ubiegających się o pracę na tym stanowisku. Poszukaj u siebie umiejętności czy cech, które Cię wyróżnią. Prowadzisz z powodzeniem bloga? Świetnie, wspomnij o tym fakcie. Znasz podstawy programów graficznych lub orientujesz się jak działa np. Google AdWords? To może być cenna wskazówka dla pracodawcy.

8. Nie koloryzuj. Racjonalnie oceniaj swoje umiejętności i predyspozycje. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi.

9. Na początku dokumentu możesz sprecyzować swój cel zawodowy. Dosłownie w kilku, krótkich zdaniach napisz, jakie stawiasz sobie cele w firmie, do której aplikujesz. Ukaż się jako osoba zaangażowana i ambitna.

10. Zwracaj uwagę na szczegóły. Wystrzegaj się literówek i oczywiście błędów ortograficznych oraz stylistycznych. Nie przekraczaj długości jednej strony formatu A4. Nie eksperymentuj z różnymi czcionkami i kolorami. Zadbaj o estetykę i profesjonalny styl. Pamiętaj o własnoręcznym podpisie oraz o wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych u dołu dokumentu.

Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań