Jak powinna brzmieć treść maila, w którym przesyłamy CV?

Szukasz pracy, wybrałeś już idealnie pasujące do Ciebie oferty, masz przygotowane skuteczne CV, ale zastanawiasz się co dalej? Teraz przyszedł czas na wysłanie swojego życiorysu do przyszłego, potencjalnego pracodawcy, aby ten zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną. Jako że jesteś profesjonalistą to wiesz, że treść Twojej wiadomości e-mail zawierającej CV nie może być nijaka. Wiesz, że ona również musi zainteresować rekrutera ponieważ w przypadku skorzystania ze standardowej formułki możesz skończyć jak pozostała część nadesłanych kandydatów. W jaki sposób? Twoje CV może nie zostać nawet odczytane.

E mail z CV – najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas wysyłania swojego CV jest skorzystanie z wielu standardowych formuł takich jak np.: „Szanowni Państwo, przedstawiona oferta wydaje mi się interesująca, dlatego też wysyłam swoje CV (…)”. Każdy portal, na którym szukasz wymarzonej pracy, w celu ułatwienia wysłania aplikacji automatycznie zamieszcza takie formuły w wiadomości zawierającej CV, ale czy to aby na pewno dobra droga? Zastanów się, spędziłeś/aś nad swoim życiorysem sporo czasu, przygotowałeś/aś go indywidualnie pod każdą ofertę i masz odpaść w przedbiegach? Poniżej znajdziesz kilka rad i przykładowych treści e-maila z CV, które na pewno pomogą Ci skutecznie zaciekawić swoją osobą rekrutera i otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak zatytułować treść maila z CV?

Nie da się ukryć, że temat naszej wiadomości jest bardzo istotny, ponieważ to jego zadaniem jest przykucie uwagi rekrutera już od samego początku. Wyobraź sobie, że dziesiątki kandydatów skorzystało z automatycznej formuły. Wówczas rekruter dostaje sporą ilość wiadomości o takim samym temacie. Czasami też jest tak, że firma prosi nas o zawarcie konkretnej treści w temacie, np. numeru referencyjnego lub nazwy stanowiska. Jeżeli takie wytyczne zostały podane w ofercie, to koniecznie musisz ich przestrzegać, ale czy warto dodać coś jeszcze? Na pewno jeżeli posiadasz coś, czym warto byłoby się pochwalić, zrób to, ale pamiętaj! Tytuł nie pozwala Ci na rozpisywanie się, dlatego powinieneś/powinnaś być zwięzły/a oraz konkretny/a. Tym czymś może być np. jakaś szczególna umiejętność, która została zawarta w ofercie jako wymagania.

Nazwa dokumentu

Załączając nasze CV w treści maila, warto również pomyśleć nad jego nazwą. Często tworząc nasz życiorys, zapisujemy go na pulpicie i nazywamy w taki sposób, aby móc go później w łatwy sposób odszukać. Niekoniecznie jest to profesjonalna nazwa. Później zapominamy, aby to zmienić i w konsekwencji nasz pracodawca dostaje plik o nazwie „CV_najnowsze”, „CV1_nowe”, etc.  Chyba przyznasz, że nie wygląda to zbyt dobrze, a wręcz pachnie niedbałością kandydata? Jak więc nazwać nasz plik? Idealną propozycją będzie „ [Imię_Nazwisko] – CV”. Niektóre osoby dodają również nazwę firmy, do której wysyłają swoją kandydaturę. Jest to jak najbardziej dobre posunięcie, ale musisz pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na pisownię i nie popełnić żadnego błędu.

Co napisać w mailu z CV?

Wiele osób nie wiedząc co napisać w wiadomości z CV, nie pisz nic. Nie ma jednak nic gorszego niż pozostawienie pustego pola i załączenie jedynie naszego życiorysu. Osoba będąca rekruterem widząc takiego maila może już na samym początku skreślić Twoją kandydaturę. Dlaczego? Z góry możesz zostać oceniony jako osoba, której nie zależy. Jeżeli nie wiesz co napisać, wystarczy „Dzień dobry, w nawiązaniu do oferty pracy na stanowisko XYZ, jaka pojawiła się na Państwa stronie www, przesyłam swoje CV”. Natomiast jeśli zależy Ci na skutecznej treści, która na pewno zaciekawi Twojego potencjalnego szefa, postępuj zgodnie z poniższym schematem:

Szanowni Państwo, (pamiętaj o zwrocie grzecznościowym)

nawiązując do ogłoszenia jakie pojawiło się na Państwa stronie www chciałbym/abym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko XYZ. (pamiętaj, aby napisać z jakiego powodu wysyłasz swoją wiadomość oraz na jakie stanowisko aplikujesz)

Pragnę nadal rozwijać swoje umiejętności oraz nabywać nowe, właśnie w Państwa firmie. (napisz o swojej motywacji do podjęcia pracy akurat w danej firmie)

Posiadam długoletnie doświadczenie na podobnym stanowisku, gdzie osiągałem/am bardzo dobre wyniki. Każdego miesiąca realizowałem/am plan sprzedażowy na poziomie 140%. (przedstaw, dlaczego to właśnie Ciebie rekruter powinien zaprosić na rozmowę – nie zapomnij o liczbach i procentach!)

Dziękuje, że poświęciliście Państwo swój cenny czas na przeczytanie mojego CV. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli spotkać się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pozdrawiam,

XYZ

Przygotowanie dobrych dokumentów aplikacyjnych wcale nie jest sprawą prostą – problem z tym ma wiele osób. Niektórzy korzystają z pomocy specjalistów, np. doradców zawodowych. Być może również ty konsultowałeś się z ekspertami działającymi w branży rekrutacji, a zatrudnionym np. w urzędzie pracy. Jeżeli masz pewność, że twoje dokumenty aplikacyjne są przygotowane w sposób właściwy, czyli taki, który zainteresuje potencjalnych pracodawców, czas zastanowić się, co wpisać w pola „tytuł” i „treść wiadomości”, wysyłając je na wskazany adres.

Tytuł maila z CV, czyli co wpisać, aby wiadomość trafiła do rąk rekrutera

Musisz mieć świadomość, że tytuł wiadomości ma ogromne znaczenie. Od niego często zależy, czy wiadomość zostanie otwarta przez osobę zajmującą się rekrutacją. Jeżeli chodzi o tytuł, to sprawa jest zasadniczo prosta, bo możliwości są dwie:

  • Pracodawca w ogłoszeniu dokładnie wskazuje, jak ma brzmieć tytuł ogłoszenia. W takiej sytuacji nie masz większego pola do popisu – powinieneś dostosować się do prośby pracodawcy. Niestety, gdy pracodawca wskazuje, jak ma brzmieć tytuł ogłoszenia, nie masz możliwości wyróżnienia się wśród innych kandydatów. W takiej sytuacji postawienie na własną kreatywność nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Pracodawca może odrzucić wiadomości, które mają inny tytuł niż wskazany przez niego.
  • Możesz wykazać się kreatywnością. Pracodawca nie sprecyzował w ogłoszeniu, jak ma brzmieć tytuł? W takim razie czas wykazać się kreatywnością. Najlepiej, abyś w tytule zawarł informacje o swoich kompetencjach. Jesteś doświadczonym księgowym? Napisz np. „15 lat w księgowości, 10 lat na stanowisku samodzielnego księgowego”. Masz referencje od poprzednich pracodawców? Tytuł może brzmieć np. tak: „Sprzedawca od 10 lat w zawodzie, referencje od pracodawców”. Wiadomości z takimi tytułami z pewnością zostaną zauważone przez potencjalnego pracodawcę.

Treść maila z CV

O ile kwestia tytułu wiadomości jest sprawą dość prostą, o tyle przy konstruowaniu treści wiadomości faktycznie musisz już wykazać się swoją kreatywnością. Jak skonstruować treść, aby nie odstraszyła, ale zachęciła pracodawcę do zapoznania się z załącznikami? Najlepiej będzie, jeżeli będziesz pamiętał o kilku kwestiach:

  • Zacznij od przywitania się. Wchodząc do sklepu czy biura, witasz się, prawda? Zastosuj tę zasadę, sporządzając treść wiadomości. Zaczynając od „dzień dobry” czy „witam”, okażesz szacunek osobie, do której piszesz wiadomość.
  • Napisz, skąd wiesz o rekrutacji. Zasadniczo mógłbyś napisać, że w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie, przesyłasz swoje CV. Dlaczego warto kwestię tę rozwinąć, wskazując nazwę portalu, a nawet podając link do ogłoszenia? Poszukując pracy, z pewnością wysyłasz co najmniej kilka CV w tygodniu. Łatwo się pogubić, prawda? Jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to znalezienie ogłoszenia może być problemem. Zamieszczając link do ogłoszenia, bez większego trudu ponownie zapoznasz się z jego treścią.
  • Napisz kilka zdań o sobie. O tym punkcie pamiętaj szczególnie wówczas, gdy nie mogłeś wykazać się kreatywnością, tworząc tytuł wiadomości. Jeżeli napiszesz, że masz np. 10-letnie doświadczenie, kierunkowe wykształcenie czy referencje od poprzednich pracodawców, zwiększysz swoje szanse na to, że rekruter otworzy załączniki. Wystarczą dosłownie 1–2 zdania, aby rekruter wiedział, czy właśnie ciebie szuka.
  • Poinformuj o załącznikach. Przesyłasz CV czy może CV i list motywacyjny? Nie zapomnij wspomnieć o załącznikach. Jeżeli napiszesz kilka zdań o sobie, to możesz płynnie przejść do tej sekcji, wskazując, że więcej informacji o tobie i twoim dotychczasowym doświadczeniu pracodawca znajdzie w załączonych dokumentach aplikacyjnych.
  • Podziękuj za poświęcony czas i zachęć do kontaktu. Skoro się przywitałeś, nie zapomnij się pożegnać. Zachęć również pracodawcę do kontaktu. To z pewnością się opłaci – w ten sposób twoja wiadomość zapadnie rekruterowi w pamięć. Stanie się tak zwłaszcza wówczas, gdy pozostali kandydaci pójdą na skróty, wysyłając wiadomość tylko z załącznikami.

Co jeszcze napisać w mailu z CV?

Wiadomo już, co napisać wysyłając CV mailem, ale warto poświęcić nieco więcej czasu i sprawić, aby ta właśnie wiadomość szczególnie zapadła w pamięć rekruterowi czy potencjalnemu pracodawcy. Niestety wiele osób w treści maila powtarza informacje znajdujące się w CV, a przecież nie o to chodzi. Trzeba zachęcić pracodawcę do przeczytania dokumentów znajdujących się w załączniku, a nie zrobi się tego, pisząc wciąż jedno i to samo. Jeśli chodzi o tytuł maila to, jak już wspomniano, najczęściej jest on określony przez pracodawcę w ogłoszeniu. Nie ma od tej reguły wyjątków, ale można po wpisaniu wymaganego tekstu i jeśli jest jeszcze miejsce, dodać coś, co wyróżni ten konkretny mail, np. nr referencyjny, stanowisko i dopisek „15 lat doświadczenia” lub „doświadczenie w b2b”. To niewiele, a może przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy lub rekruterów.

Kolejna kwestia – plik zwierający CV musi być odpowiednio nazwany. Niedopuszczalne jest dołączanie jako oficjalnej dokumentacji plików zatytułowanych np. „CVkociaka.pdf”, „CVwersjaostateczna.pdf” czy „CVmoje.pdf”. Wysłanie pliku mającego taką nazwę na pewno nie buduje dobrego pierwszego wrażenia, a do tego może wskazywać na niedbałość kandydata. Najlepiej trzymać się sprawdzonego wzoru, czyli „Imię_Nazwisko_CV.pdf” – można też dodać do tytułu nazwę firmy. Zastanawiając się jak odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę, warto też pamiętać o odpowiednim sformatowaniu wiadomości – tekst warto wyjustować, odpowiednie kwestie wypunktować oraz stosować akapity. Dzięki tym zasadom mail będzie przyjemny w odbiorze i z pewnością nie trafi do kosza.

W przypadku maili wysyłanych do pracodawców, którzy nie prowadzą aktualnie rekrutacji, zasady są podobne. Warto wiedzieć, co napisać w mailu wysyłając cv w ciemno, aby mieć pewność, że załącznik trafi do bazy CV w danej firmie. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie zatytułowanie CV – o czym wspomniano wcześniej, ponieważ to właśnie ten załącznik trafi do firmowej bazy. Treść maila może wówczas mieć formę listu motywacyjnego, w którym należy wyjaśnić przyczyny aplikowania właśnie do tej konkretnej firmy.

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak powinien wyglądać e-mail z CV. Wiemy, że dzięki tym wskazówkom wyróżnisz się spośród pozostałych kandydatów i zwiększysz swoje szanse na sukces w postaci rozmowy kwalifikacyjnej.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,25 Liczba głosów: 48
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań