Jakie umiejętności wpisać w CV – co warto wyeksponować?

Tworząc idealne CV stajemy przed bardzo poważnym dylematem, ponieważ wiedza o tym, co powinno się w takim dokumencie pojawić, to jedno. Druga kwestia to sposób w jaki to zrobimy. Wiemy, że takie elementy jak dane osobowe, dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, umiejętności, zainteresowania , wykształcenie i szkolenia czy przebyte kursy to informacje, które muszą się w naszym życiorysie obowiązkowo znaleźć. Pojawia się jednak pytanie dotyczące umiejętności. Gdzie je umieścić oraz jak o nich napisać, aby zainteresowały rekrutera oraz potencjalnego szefa?

Jakie umiejętności powinny znaleźć się w CV?

Aplikując na konkretne stanowisko, zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy jedynymi kandydatami. Taka wizja byłaby zbyt łatwa i prosta. Umiejętne przedstawienie rzeczy, w których jesteśmy dobrzy, to klucz do rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu kandydatów w tej sekcji podaje dosłownie wszystko. Często te umiejętności nie odpowiadają nawet w jednym procencie danej ofercie pracy. Każda z nich oczywiście jest na wagę złota, ale nie każda to ta, której poszukuje Twój pracodawca. Przedstawimy Ci przykład. Na jednej ze stron pojawia się ogłoszenie na stanowisko sprzedawcy w sklepie spożywczym. Kandydat podaje w swoim Curriculum Vitae informację o posiadaniu prawa jazdy kategorii B. Czy taka umiejętność w CV na pewno zwróci uwagę rekrutera? Otóż nie, ponieważ będąc sprzedawcą, prawo jazdy nie jest Ci potrzebne, a więc nie musisz o nim pisać. Tym samym w swoim życiorysie umieszczasz treści, które w niczym Ci nie pomogą, a jedynie zabiorą miejsce, w którym mógłbyś napisać coś zupełnie innego. Kolejną rzeczą jest sposób, w jaki piszesz o swoich umiejętnościach. Wyobraź sobie, że podajesz do wiadomości, iż obsługa MS Excela nie sprawia Ci trudności, ale zapewne pozostała część kandydatów także to napisała. Pytanie, więc, czym się wyróżniasz spośród reszty?

Umiejętności w CV

Z punktu widzenia rekrutera najważniejszym elementem naszego życiorysu jest doświadczenie zawodowe, jednak drugą istotną rzeczą są nasze umiejętności. Dzięki nim Twój pracodawca doskonale widzi, jakim jesteś pracownikiem, na ile Cię stać oraz ile zyska zatrudniając właśnie Ciebie. To gdzie umieścisz informacje o nich, jest również bardzo istotne. Wiele osób poszukujących pracy pisze o umiejętnościach na samym końcu CV. Jest to duży błąd, ponieważ niewielu rekruterów dociera do końca dokumentu. W konsekwencji mogą się nawet nie dowiedzieć, co potrafisz robić oraz co możesz zaoferować firmie.

Czego nie podawać w sekcji umiejętności?

Zapewne posiadasz ich wiele, ale uwierz, że nie każde zainteresują pracodawcę. W obecnych czasach wiele osób podaje do wiadomości, że są kreatywni, ale przecież taką umiejętność może wpisać każdy. Jest ona z punktu widzenia rekrutera bezwartościowa oraz niemierzalna. Wielką zaletą kandydata jest podawanie tylko takich umiejętności miękkich, które były podane w ofercie pracy jako wymagania. Takim sposobem w oczach pracodawcy wyjdziesz na osobę przygotowaną, która wie na jaką ofertę odpowiada, bo szczegółowo ją przeanalizowałeś/aś.

Jakie umiejętności wpisać w CV?

Na to pytanie nie ma prostszej odpowiedzi niż taka, że w Twoim CV powinny znaleźć się tylko takie umiejętności, które będą idealnie odpowiadać wymaganiom zawartym w ofercie. Jeżeli aplikujesz na to samo stanowisko w kilku firmach, możesz również przeanalizować kilka ofert pod kątem wymagań. Tym samym wychodzisz o krok dalej i udowadniasz pracodawcy, że jesteś w stanie zaoferować mu o wiele więcej.

Jak pisać o swoich umiejętnościach w CV?

Pracodawcy chcą widzieć, że jesteś wartościowym pracownikiem. Uwielbiają w CV także liczby, które mierzalnie pokazują efekty Twojej pracy. Poniżej przedstawiamy Ci dwa przykłady, w jaki sposób większość kandydatów pisze o swoich umiejętnościach oraz jak można o nich napisać lepiej.

Przykład numer 1:

 • MS Excel
 • Znajomość Menadżera Reklam
 • Zarządzanie zespołem

Przykład numer 2:

 • Analiza danych w MS Excel oraz tworzenie zaawansowanych reguł oraz makr
 • Prowadzenie kampanii marketingowych o budżecie 100 tysięcy zł.
 • Zarządzanie zespołem + 20 osób

Wybór sposobu przedstawienia swoich umiejętności pozostawiamy Tobie, ale my już wiemy, który przykład tworząc swoje CV wybierzesz.

Jak widzisz sekcja w CV zawierająca opis umiejętności kandydata to bardzo ważny element Twojego życiorysu. Dzięki treści zawartej w tym tekście wiesz już, w jaki sposób o nich pisać, jak je przedstawiać oraz czego nie podawać. Tworząc swój życiorys pamiętaj o tym wszystkim, a na pewno zaciekawisz swoją osobą niejednego rekrutera.

Na szczęście na biurka rekruterów już sporadycznie trafiają aplikacje, w których kandydat rozpisuje się o swoim pochodzeniu społecznym, wykształceniu rodziców i przebiegu edukacji od przedszkola. To nie żart! Jeszcze pokolenie dzisiejszych dwudziestoparolatków taki właśnie wzór życiorysu mogło znaleźć w szkolnych podręcznikach! Współczesna poradniki niekoniecznie ułatwiają jednak sprawę, podając często sprzeczne informacje na temat tego, co rzeczywiście powinno się w aplikacji znaleźć. Spróbujmy więc raz na zawsze rozstrzygnąć kilka wątpliwych kwestii.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

Zaczniemy nietypowo, bo od końca. Otóż absolutnie najważniejszym punktem w CV jest… klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Bez tej formułki (koniecznie sprawdź jej aktualne brzmienie!) pracodawca może jedynie skasować e-mail od ciebie lub wrzucić kartkę z CV do niszczarki. Absolutnie obowiązkowe są też dane osobowe (jakie? o tym dalej), a także opis wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Pozostałe elementy pełnią tylko funkcję uzupełniającą.

Dane osobowe, czyli ile pracodawca musi wiedzieć?

Daleko nam do państw, gdzie w obawie przed dyskryminacją przyjmuje się aplikacje bez… imienia i nazwiska, by nie zdradzać pochodzenia społecznego i etnicznego. Zgodnie z naszymi standardami w CV umieszcza się:

 • Imię i nazwisko
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail
 • Aktualny adres zamieszkania/pobytu

Data urodzenia czy stan cywilny zdecydowanie nie powinny się w tej rubryce znaleźć. Szczególnie, że trudno przewidzieć, co pracodawca uzna za atut, a co w jego oczach będzie poważnym minusem. Uwaga: pracodawca naprawdę nie jest zainteresowany adresem zameldowania stałego, czasowego i korespondencyjnym. Liczy się to miejsce, w którym kandydat realnie przebywa.

Ostatnio zauważa się jednak trend dodawania odnośników do… profili na portalach społecznościowych. O tym, czy zasadne jest ich umieszczenie, zależy od tego, na jakie stanowisko i do jakiego przedsiębiorstwa aplikujesz. Jeśli jesteś np. grafikiem, odsyłacz do portali, na których publikujesz swoje prace będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak nie ma to specjalnie sensu, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie pominięcie tych danych.

Zdjęcie w CV – warto rozważyć jego umieszczenie

Niektórzy pracodawcy uznają zdjęcie za element obowiązkowy i zaznaczają to już w ogłoszeniu. O ile jednak stanowisko nie wiąże się w sposób oczywisty z walorami zewnętrznymi pracownika (prezenter telewizyjny, modelka, aktor) warto się zastanowić, czy chcesz rzeczywiście pracować w firmie, która rekrutuje księgowych czy informatyków na podstawie takich kryteriów. Dobrze też wiedzieć, że niektórzy pracodawcy uważają umieszczenie zdjęcia za przejaw braku profesjonalizmu. Jeśli więc nie było o tym mowy w ogłoszeniu, lepiej nie wykazywać się nadgorliwością. Co więcej, osoba przyjmująca zgłoszenie może np. skojarzyć twój wygląd z jakąś osobą, za którą nie przepada. To negatywnie wpłynie na ogólną ocenę ciebie jako kandydata.

Wyjątek mogą zrobić osoby naprawdę wyjątkowo fotogeniczne i posiadające dobrej jakości, profesjonalne zdjęcie. Taka fotografia powinna być wysokiej jakości, w kolorze lub czerni i bieli. Strój, który masz na takim zdjęciu na sobie powinien być skromny i elegancki. Najlepiej zaprezentuje się czysta, wyprasowana biała koszula – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Powinno to być także zdjęcie, na którym wyglądasz pogodnie, ale profesjonalne. Podsumowując, tak jak w przypadku wszystkich nieobowiązkowych elementów CV obowiązuje tu zasada – umieszczaj tylko to, co z pewnością działa na Twoją korzyść.

Wykształcenie w CV

W tej rubryce oczywiście nie podajemy pełnej drogi naszej edukacji. Zdecydowana wymienia jedynie ukończone kierunki studiów. Jeśli jednak jesteś dopiero na początku swojej drogi w budowaniu kariery zawodowej, a przy tym może mieć to korzystny wpływ na odbiór twojego CV – możesz ewentualnie dodać informację o ukończonym liceum. Szczególnie, jeśli jest to znana, renomowana szkoła. Wpisz pełne nazwy placówek oraz pełne nazwy ukończonych kierunków. Podaj także lata, w których się tam uczyłeś. Koniecznie uwzględnij wszystkie studia podyplomowe itp. Jeśli studiowałeś np. dwa kierunki jednocześnie, wyraźnie to zaznacz – to da komisji sygnał, że jesteś osobą pracowitą i ambitną.

Doświadczenie zawodowe w CV

To miejsce w CV jest zdecydowanie najistotniejszym fragmentem. Dla większości pracodawców najważniejsze jest, by przyszły pracownik miał pojęcie o tym, co będzie robił. W przejrzysty sposób wymień więc poprzednie miejsca pracy. Jeśli było ich dużo i np. dotyczyły pracy w różnych sektorach – zrób selekcję. Nie musisz przecież wszystkim się chwalić, w szczególności, gdy nie jest to interesujące dla twojego przyszłego pracodawcy.

Koniecznie podaj pełne nazwy miejsc pracy, a także stanowisko, jakie tam zajmowałeś. Dobrym pomysłem będzie także krótkie opisanie twoich obowiązków. Nie przesadzaj jednak z ilością tekstu – komisja może pomyśleć, że zmyślasz albo się popisujesz. Albo po prostu nie będzie miała czasu i ochoty tego czytać.

Wstydliwe epizody, czyli praca na czarno w CV

Omijaniem prawa nie ma się co chwalić, warto jednak pamiętać, że pracodawca nie zajmuje się ściąganiem zaległych podatków. O ile więc nie aplikujesz do administracji państwowej, a obawiasz się, że np. roczna „dziura” w życiorysie świadczy na twoją niekorzyść, wspomnij także o pracach wykonywanych bez oficjalnego zatrudnienia. Oczywiście, nie ma sensu informować o udzielanych w czasie studiów korepetycjach, jeśli masz za sobą kilka lat doświadczenia zawodowego.

Warto wspomnieć o pracy na czarno szczególnie wtedy, gdy wiąże się to z twoim ostatnim okresem zatrudnienia. Wbrew pozorom pracodawca to też człowiek i zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest sytuacja na rynku. Warto jednak popracować nad formą, w jakiej podasz te informacje. W CV nie ma sensu epatować takimi szczegółami, jak brak umowy – to doprecyzujesz w czasie rozmowy z rekruterem. Koniecznie też opisz bardziej szczegółowo swoje obowiązki, zaznaczając, jakie korzyści i umiejętności wypływają dla ciebie z tego (specyficznego, ale jednak) doświadczenia.

Brak doświadczenia w CV

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które nie bardzo mają czym zapełnić rubrykę „doświadczenie zawodowe”. Dotyczy to przede wszystkim studentów i świeżych absolwentów, niekiedy też osób, które z różnych przyczyn z opóźnieniem wchodzą na rynek pracy lub wracają na niego po dłuższej przerwie. Przede wszystkim warto wtedy zrezygnować z CV chronologicznego, w którym jak na dłoni widać każdy nieprzepracowany rok.

Znacznie lepsze będzie CV funkcjonalne, które pozwala na wyeksponowanie umiejętności i wiedzy pozyskanych z różnych źródeł. Studenci mogą napisać bardziej szczegółowo o projektach, w których brali udział, zdobytych nagrodach i stypendiach czy pracy w kołach naukowych. CV funkcjonalne ułatwia też wypunktowanie tzw. umiejętności miękkich. Dobrym pomysłem będzie stworzenie listy posiadanych umiejętności i podział ich na umiejętności twarde i miękkie.

Zainteresowania w CV

W powszechnie dostępnych wzorach CV jednym z obowiązkowych punktów jest rubryka „zainteresowania”. W efekcie rekruterzy mają ochotę podrzeć na strzępki setne CV, w którym czytają, że kandydata pasjonuje kino, muzyka i dobra książka. Jeśli tak właśnie chciałeś opisać swoje zainteresowania, jak najszybciej wykreśl ten punkt z aplikacji. O zainteresowaniach warto wspomnieć tylko wówczas, gdy rzeczywiście masz pasję, którą warto się pochwalić. Uwaga: fantazjowanie może wyjść na jaw, więc lepiej nie ryzykować i nie pisać o zamiłowaniu do malarstwa, jeśli ostatni kontakt ze sztuką miałeś na szkolnych lekcjach plastyki. Godne wzmianki są też wszystkie zainteresowania, które w pewien sposób łączą się z twoją branżą.

Uwaga: tego absolutnie nie umieszczaj w CV!

Na koniec, warto wymienić kilka przykładów odnośnie czego pod żadnym pozorem nie wolno uwzględniać w CV! Chociaż niektóre z nich mogą wydawać się nazbyt oczywiste – uwierz, niektórzy naprawdę zamieszczają takie informacje. Twoje CV od razu pójdzie do kosza, gdy znajdą się w nim:

 • Informacje o stanie zdrowia, nałogach.
 • Liczba posiadanych dzieci, sytuacja rodzinna.
 • Numery dokumentów, numer PESEL.
 • Wyznanie, poglądy polityczne, orientacja seksualna itp.
 • Zdjęcie z wakacji lub imprezy.
 • Przekłamania łatwe do zdemaskowania.

Dobrze skonstruowane CV to pierwszy krok do zdobycia pracy. To dzięki niemu możesz zostać wybrany z grupy innych kandydatów! Postaraj się nad nim skrupulatnie popracować i perfekcyjnie dostosować do wymagań postawionych przez pracodawcę. Jest wysoce prawdopodobne, że będziesz musiał zmieniać swoje CV kilkanaście razy, w zależności od tego, gdzie będziesz aplikował. Pamiętaj jedynie, by nie kłamać – gdy komisja cię na tym przyłapie, stracisz wszelkie szanse!

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,13 Liczba głosów: 16
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań