Jak napisać CV

Czyli jak napisać przykładowe CV

Co to jest Curriculum Vitae?

Curriculum Vitae jest to inaczej życiorys zawodowy, czyli przebieg kariery zawodowej osoby. Dokument ten potrzebny jest podczas poszukiwania pracy, ubiegania się o stypendium czy w trakcie zmiany pracy na lepszą. Celem dobrego CV jest przykucie uwagi czytającego, czyli zwrócenie uwagi na dobre doświadczenie, umiejętności, kwalifikacje, cechy przy równoczesnym nie zwracaniu uwagi na wady i braki. Należy jednak pamiętać aby pisać zawsze prawdę, nie kłamać i nie pomijać znaczących faktów.

Jak napisać dobre CV?

CV jest to podstawowy dokument aplikacyjny potrzebny podczas ubiegania się o pracę. Jest to wizytówka osoby, która ubiega się o pracę. Pracodawca oczekuje, aby mógł szybko znaleźć interesujące go informacje. Dlatego też ważne jest aby odpowiednio skonstruować ten dokument i umieścić w nim wszystkie potrzebne w trakcie rekrutacji informacje. Można śmiało powiedzieć, że napisanie dobrego CV jest kluczem do znalezienia wymarzonej pracy. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu i stworzyć dokument, z którego sami będziemy dumni. Można znaleźć wiele informacji, o tym jak napisać CV. Niestety większość z nich jest bardzo złej jakości lub są powielane przez setki osób, przez co stają się nieoryginalne i nieautentyczne. Tak samo jest z dostępnymi w sieci gotowymi wzorami CV. Każdy pracodawca, który widzi po raz setny ten sam wzór traci cierpliwość i kolejne podania lądują w koszu.

Istnieją cztery główne rodzaje CV:

1. CV chronologiczne – jest to najpopularniejszy typ, zamieszczone w nim informacje ułożone są odwrotnie chronologicznie, czyli na początku opisujemy to co miało miejsce najwcześniej i dalej opisujemy to co miało miejsce w dalszym czasie.
2. CV funkcjonalne – w takim CV na pierwszym miejscu stawia się własne umiejętności, kwalifikacje i cechy charakteru. Ważne jest aby tak wyeksponować nasze dobre cechy aby jak najbardziej przydały się na stanowisku na które aplikujemy.
3. CV hybrydowe – łączy w sobie cechy CV chronologicznego i funkcjonalnego,. Taki dokument łączy nasze najważniejsze umiejętności z przebiegiem kariery zawodowej.
4. CV artystyczne – jest to stosunkowo nowy tym dokumentu aplikacyjnego i zarezerwowany jest wyłącznie dla określonych grup takich jak: grafik, fotograf, artysta czy muzyk. Mamy tu pełną swobodę pod względem kształtu, formy jak i treści. W takim CV prezentowana jest twórczość i kreatywność twórcy.

Jak rozpocząć pisanie CV?

Przystępując do pisania CV w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stanowisko pracy na które aplikujemy oraz jakie wymagania przed kandydatem stawia przyszły pracodawca. Życiorys zawodowy jest to bardzo indywidualny dokument, który należy „uszyć” na miarę dla danej osoby i na dane stanowisko. Dlatego nie ma jednego gotowego wzoru CV, który by pasował do każdego rodzaju pracy. Pisząc Curriculum Vitae potrzebna jest dogłębna analiza, w której określimy nasze dobre i złe strony, wyeksponujemy atuty i ukryjemy nasze słabości. Drugą ważną sprawą przed przystąpieniem do pisania CV jest zebranie wszelkich niezbędnych informacji o nas samych. Są to wszelkie dokumenty świadczące o ukończonych szkołach, przebytych kursach szkoleniach oraz zatrudnieniu. Musimy być świadomi, że to co dla jednego pracodawcy jest ważne, dla drugiego może nie mieć żadnego znaczenia. Z tego względu warto poświęcić czas na autoanalizę oraz analizę przyszłego pracodawcy, aby umieć określić woje mocne strony i zaprezentować się jako idealny kandydat na dane stanowisko.

O czym warto pisać, co pomijać?

Dobry dokument aplikacyjny przede wszystkim powinien być przejrzysty i czytelny. Należy umieścić w nim tylko te informacje, które są niezbędne w danym rodzaju CV i które wymagane są przez przyszłego pracodawcę. Musimy również pamiętać, aby pisać tak, aby podkreślić nasze umiejętności i walory. Warto uwzględnić nasze zadania i obowiązki w poprzednich pracach, jeśli mają związek z stanowiskiem, na które aplikujemy. Nie wolno natomiast pisać pustych haseł typu: kreatywność, punktualność, komunikatywność, samodzielność, jeśli nie wymienimy gdzie i w jakiej pracy były one nam przydatne.

Średnio osoba prowadząca rekrutację poświęca na jedną aplikację od 2 do 3 minut, dlatego warto zmieścić CV na maksymalnie 2 stronach A4. W jaki więc sposób wspomnieć w przypadku gdy posiadamy wieloletnie doświadczenie w różnych firmach? W takim przypadku należy pamiętać o wcześniej przeprowadzonej analizie oferty pracy. W CV zamieszczamy tylko to doświadczenie zawodowe, które ma lub będzie miało wpływ na pracę na którą aplikujemy. Nie ma potrzeby pisać, że na studiach pracowaliśmy jako niania, jeśli obecnie aplikujemy na stanowisko w przedstawiciela handlowego. Naszym celem jest zainteresowanie przyszłego pracodawcy a nie jego zanudzenie.

Studenci oraz absolwenci, czyli osoby, które mają mniejsze doświadczenie zawodowe mogą zamieścić informację o przebytych kursach, stypendiach, wyjazdach naukowych czy też działalności studenckiej. Tutaj również warto zachować chronologiczny porządek i kolejność.

Tak samo osoby starsze z bogatym doświadczeniem zawodowym nie powinny rozpisywać się o latach studenckich, a bardziej skupić się na doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach. Należy uważać, aby nie powstała luka pomiędzy okresem studiów, a chwilą obecną, która mogłaby świadczyć, że przez kilkanaście lat nic nie robiliśmy.

W dalszej części CV należy podać przebyte kursy, szkolenia, zdobyte certyfikaty. Należy podać stopień znajomości języków obcych, obsługi komputera lub specjalistycznego oprogramowania.

Bezwzględnie należy przestrzegać jednej rzeczy: musimy pisać tylko i wyłącznie prawdę. Bez względu czy jesteśmy na początku kariery zawodowej czy też u jej progu. Każde kłamstwo zostanie prędzej czy później zdemaskowane, a nie ma nic gorszego niż być przyłapanym na mówieniu nieprawdy.

W akapicie zainteresowania należy unikać szablonowych zwrotów i fraz typu: film, sport, muzyka. Warto podzielić się prawdziwą pasją lub niebanalnym hobby. Zainteresujmy pracodawcę naszą osobą, aby poczuł, że warto mieć takiego pracownika jak my!

W przypadku naszych zainteresowań powinniśmy unikać szablonowych odpowiedzi typu „książka, muzyka, film”, bo będzie to pełniło jedynie funkcję „zapełniacza” pustego pola w tym miejscu. Jeśli naprawdę mamy jakąś pasję, niebanalne hobby napiszmy o tym! Jednakże konkretnie i bez zbędnych szczegółów dotyczących danej dziedziny. Dla pracodawcy osoba o ciekawych zainteresowaniach będzie bardziej interesująca.

Przykładowe wzory CV:

Jak szybko znaleźć wymarzoną pracę

Ocena wpisu
Ocena:
Jak napisać CV
5 (100%) Liczba głosów:1