CV dla pracownika produkcji – 10 rad
Curriculum Vitae – dokument opisujący doświadczenie i umiejętności zawodowe, często przybiera formę nieciekawego spisu, który jest dla pracodawcy taki sam, jak setki pozostałych, pozostawionych na biurku. Osoby, ubiegające się o posadę pracownika produkcji, nierzadko posiłkują się gotowymi wzorami CV, dostępnymi w sieci. Taka metoda składania dokumentów, choć wygodna i niezbyt czasochłonna, nie gwarantuje powodzenia. Dziesiątki bardzo podobnych dokumentów są odkładane przez pracodawcę do późniejszego przejrzenia i z reguły zapominane.
Jak napisać CV pracownika produkcji, które zwiększy szanse na zatrudnienie? 10 cennych rad:
- Czytelnie, dużą czcionką, pogrubieniem, w początkowym fragmencie dokumentu umieść swoje dane personalne i adresowe. Bardzo ważne jest, aby łatwo można było znaleźć i odczytać numer kontaktowy, umożliwiający zaproszenie do kolejnych etapów procesu rekrutacyjnego. Nie zapomnij o zdjęciu, odpowiednim do dokumentów.
- Wyróżnij się streszczeniem w trzech zdaniach:
określeniem dotychczasowego stanowiska i okresem wykonywania na nim pracy,
rodzajem pełnionych obowiązków i zadań, Twoich mocnych punktów,
dokładnym zaznaczeniem, na jakie stanowisko aplikujesz, uzasadnij swój wybór, najlepiej pisząc o rozwoju zawodowym, poszerzeniu możliwości i kompetencji. - Krótko i rzeczowo wymień, co należało dotychczas do Twoich zadań, jeśli posiadasz za sobą zatrudnienie na produkcji. Zatytułuj tę część umiejętnościami. Pamiętaj o codziennej współpracy z ludźmi oraz pracy pod presją czasu. Wypisz najważniejsze, odpowiedzialne zadania, nie skupiaj się na nieistotnych czynnościach. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia, wspomnij, że szybko uczysz się i wdrażasz oraz o gotowości do podjęcia pracy, elastyczności.
- Wymieniając punkty doświadczenia zawodowego, pamiętaj o zasadzie chronologii odwrotnej. Na górze listy musi się znaleźć najbardziej aktualny element, im niżej, tym odleglejsze etapy zatrudnienia. Przy każdym okresie i nazwie firmy, zaznacz nazwę stanowiska, na jakim pracowałeś.
- Wykształcenie – starając się o posadę pracownika produkcyjnego, wyeksponuj etapy swojej edukacji, mające związek z produkcją. Jeżeli posiadasz wykształcenie, odbiegające od potrzebnego w procesie produkcji, najlepiej będzie zrezygnować ze wspominania na ten temat. Jeśli skończyłeś studia i z jakichś względów starasz się o pracę w hali, lepiej powstrzymaj się od informacji na ten temat. Unikniesz odrzucenia Twojej oferty na starcie, z powodu stereotypu poszukiwania pracy na okres przejściowy przez osoby z wyższym wykształceniem, które aktualnie nie mają możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
- Dodatkowe kwalifikacje, pomogą wiele zyskać w oczach pracodawcy, pochwal się ciekawymi, potrzebnymi uprawnieniami.
- Warto dodać informacje o znajomości języków obcych. Fabryki często posiadają oddziały, zlokalizowane w kilku krajach i przedstawiciele często odwiedzają swoje filie. Znajomość języków to brak ograniczeń w kontaktach personalnych.
- Zainteresowania, które ujmujesz w CV powinny w pewien sposób pokrywać się z profilem zatrudnienia. Wyeksponowanie cech, potrzebnych w pracy, dzięki zainteresowaniom, pozwoli pracodawcy spojrzeć na kandydata z pozytywnym nastawianiem.
- Nie wypisuj dziesiątek zainteresowań, nie chodzi o to, byś stał się w oczach przyszłego szefa, osobą wszechstronną, a ukierunkowaną i zdecydowaną. Zaakcentuj swoją precyzję w działaniu i zdolności manualne.
- Odręczny podpis wzmocni chęć zaangażowania i utworzenia dobrych relacji.