Czym jest list motywacyjny i kiedy jest wymagany?

Szukając pracy zapewne niejednokrotnie spotkałeś/aś się z wymogiem przesłania wraz ze swoim CV również listu motywacyjnego. Sięgając pamięcią wstecz, zastanów się, ile razy pomijałeś/aś ten element aplikacji? Zapewne to działanie podyktowane było wieloma przyczynami, ale jedną z nich była niewiedza, czym jest tak naprawdę list motywacyjny oraz dlaczego Twój potencjalny pracodawca go od Ciebie wymaga. Czy życiorys nie jest wystarczającym dokumentem, który działa na Twoją korzyść i potwierdza odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności? W poniższym tekście postaramy się rozwiać Twoje wszystkie wątpliwości i wyjaśnić, dlaczego list motywacyjny również odgrywa kluczową rolę w otrzymaniu przez Ciebie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

List motywacyjny – co to jest?

Każdy z nas chociaż raz zderzył się z tym pojęciem, ale niewiele osób podjęło się wyzwania jego napisania. Pracodawcy często odchodzą już od tej formy, ale nie dlatego, że jest to coś niepotrzebnego, ale dlatego, że wiele osób nie zna poprawnego schematu pisania dobrych, skutecznych oraz profesjonalnych listów motywacyjnych. Ta forma „sprzedaży” własnej osoby to świetne dopełnienie naszego CV. List motywacyjny to nic innego, jak szczegółowe, ale konkretne rozwinięcie Twojego życiorysu zawodowego, które będzie pasowało do oferty pracy, na którą odpowiadasz. Twoim celem jest zaprezentowanie swoich najlepszych cech oraz motywacji do ciągłego rozwoju. W liście motywacyjnym posiadasz szansę na przekonanie pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś idealną osobą na dane stanowisko. Pisząc list motywacyjny, nie możesz zapomnieć o poinformowaniu, dlaczego szukasz pracy właśnie w danej firmie oraz czemu chcesz piastować właśnie to konkretne stanowisko, na jakie aplikujesz. Dużym atutem będzie przedstawienie znajomości firmy, w której chcesz podjąć pracę – pozwoli to odebrać Cię jako osobę świadomą swoich celów i przygotowaną. Przypomnij o swoim doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, sukcesach popartych konkretnymi liczbami, ale i o zainteresowaniach. Dobrze napisany list motywacyjny może odegrać ważną rolę w kwestii podjęcia przez rekrutera decyzji o zaproszeniu Cię na rozmowę rekrutacyjną.

Dlaczego pracodawca wymaga listu motywacyjnego?

O ile w przypadku CV możesz przygotować jeden wzór i wysyłać go do różnych pracodawców, tak list motywacyjny wymaga czegoś więcej, bo powinien konkretnie odpowiadać danej ofercie pracy. 6 sekund. Tyle średnio trwa czas, jaki poświęca rekruter na zweryfikowanie Twojej aplikacji, i jest wystarczający, aby odrzucić ofertę. Z jakiego powodu? W pierwszej kolejności z powodu przesłania niekompletnych dokumentów. W ofercie, na jaką odpowiedziałeś/aś, wymogiem wzięcia udziału w rekrutacji było przesłanie swojego życiorysu wraz z listem motywacyjnym. Nie zrobiłeś/aś tego? Nie jesteś brany/a pod uwagę w dalszych etapach.

Kolejnym powodem, dla którego pracodawca wymaga listu motywacyjnego, jest sprawdzenie Twojego zaangażowania. Żyjemy w czasach szablonów oraz opcji „kopiuj/wklej”. Wyobraźmy sobie, że Twoje CV było na tyle skuteczne, że rekruter chętnie otwiera przygotowany przez Ciebie list, i co widzi? Standardowy szablon, skopiowany z Internetu, z pierwszej strony wyszukiwarki. Uwierz, że doświadczone osoby, które z rekrutacją mają do czynienia codziennie od kilku lat, w szybkim czasie zweryfikują, czy list motywacyjny był pisany przez Ciebie, czy może jak większość kandydatów ściągnąłeś/ęłaś go z sieci. Dzięki takim działaniom nie zostaniesz odebrany/a w sposób profesjonalny i bardzo możliwe, że stracisz szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

List motywacyjny – poznaj jego zalety

Wiedząc, czym jest list motywacyjny oraz dlaczego pracodawcy wymagają jego przesłania wraz z CV, warto poznać kilka jego zalet. Oto one:

  • Łatwiejsze poznanie kandydata – Twój życiorys to krótkie i zwięzłe przedstawienie Twoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych, umiejętności oraz osiągnięć. Nie da się ukryć, że czytając same fakty, ciężko rekruterowi poznać Cię bliżej jako człowieka. To właśnie w liście motywacyjnym możesz opowiedzieć o sobie więcej, szczegółowo opowiedzieć o poprzednich stanowiskach oraz osiągnieciach, dzięki którym Twoja była firma wiele zyskała. Dzięki listowi motywacyjnego masz szansę sprawić dobre pierwsze wrażenie i przekonać do siebie pracodawcę.
  • Uzupełnienie CV – życiorys to pewien schemat, którego należy się mocno trzymać. To także dokument, który nie pozwala nam za bardzo na rozpisywanie się, ponieważ CV zawierające więcej niż dwie strony nie jest atrakcyjne. List motywacyjny to idealne uzupełnienie treści CV, gdzie masz możliwość rozwinąć wszystko to, o czym napisałeś właśnie w swoim życiorysie.
  • Pokazanie Twojego zaangażowania – przygotowanie unikalnego listu motywacyjnego, odpowiadającego na ogłoszenie oferty o pracę sprawi, że w oczach rekrutera staniesz się osobą zaangażowaną, która szczegółowo prześledziła treść ogłoszenia i wie, na co odpowiada.

Dowiedziawszy się, czym jest list motywacyjny, dlaczego pracodawca go od Ciebie wymaga oraz jakie posiada zalety, wiesz już, jak bardzo istotne jest jego dołączenie do swojej aplikacji. Zatem, kiedy następnym razem w ofercie pojawi się takowy wymóg, nie pomiń go, a tym działaniem na pewno zyskasz w oczach rekrutera.

List motywacyjny nie jest podstawowym dokumentem, którego dostarczenia wymagają pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem pracownika. Zdecydowana większość z nich oczekuje, że potencjalni pracownicy w odpowiedzi na ogłoszenie wyślą CV. Jeszcze do niedawna uznawano, że list motywacyjny należy dołączyć do CV tylko wówczas, gdy pracodawca wprost wymaga takiego dokumentu. Jak kwestia ta wygląda dziś?

Gdy pracodawca oczekuje listu motywacyjnego…

…to taką informację najczęściej umieszcza w ogłoszeniu zamieszczonym np. na internetowym serwisie ogłoszeniowym. W takiej sytuacji osoby poszukujące zatrudnienia nie powinny ignorować wymagań zawartych w ogłoszeniu. W przeciwnym razie może się okazać, że pracodawca w ogóle nie zapozna się z twoimi dokumentami aplikacyjnymi, bo uzna, że nie dostarczyłeś ich wymaganego zestawu.

Gdy pracodawca zaznacza, że chce otrzymać list motywacyjny, powinieneś napisany przez siebie dokument spersonalizować. Nie musisz przy tym podawać pełnej nazwy swojego potencjalnego pracodawcy – możesz zaadresować list np. do działu odpowiedzialnego za przeprowadzaną rekrutację.

Brak informacji o liście motywacyjnym w ogłoszeniu

Nie każdy pracodawca wymaga jednak dostarczenia listu motywacyjnego przez osoby aplikujące na wybrane stanowisko. Bardzo często zdarza się, że w ogłoszeniu nie ma ani słowa o takim dokumencie. Co wówczas? Czy warto wychodzić przed szereg i przygotowywać list, czy może lepiej zrezygnować z tego pomysłu i wysłać tylko CV?

Brak listu motywacyjnego nie będzie błędem, jeżeli pracodawca nie wymaga takiego dokumentu. Zdecydowana większość przedsiębiorców jest w stanie zaprosić potencjalnego pracownika na rozmowę kwalifikacyjną tylko na podstawie CV – nie należy zapominać, że listy motywacyjne przez długi czas musieli tworzyć wyłącznie specjaliści. Z drugiej strony, dziś sytuacja nieco się zmieniła – coraz częściej list jest wymagany nawet przy rekrutacji na stanowiska niższego szczebla.

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się przygotować list, to możesz dzięki niemu lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Nie zawsze istnieje możliwość zawarcia wszystkich najważniejszych informacji w CV. Zdarza się, że ten dokument nie wystarczy, by pokazać pracodawcy, że jesteś właśnie tą osobą, której on poszukuje. Przygotowanie listu motywacyjnego wówczas, gdy nie jest on wymagany przez pracodawcę, wcale nie jest błędem – przeciwnie, może wręcz pomóc.

O czym pamiętać, przygotowując list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który powinien zostać stworzony na podstawie pewnego schematu. Powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, by nie powielać informacji zawartych w CV, lecz je uzupełnić. Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest zadaniem łatwym, ale dokument ten z pewnością może ci pomóc w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobnie jak CV, w liście motywacyjnym również musisz umieścić klauzulę, w której wyrazisz zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych. Brzmi ona następująco: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)”. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wykorzystać otrzymanego dokumentu.

 

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
Ocena:
Czym jest list motywacyjny i kiedy jest wymagany?
5 (100%) Liczba głosów:1