Czym jest list motywacyjny i kiedy jest wymagany?

Poszukiwanie pracy zapewne rozpoczynasz od przeglądania stron z ofertami oraz przygotowania swojego portfolio. Obowiązkowy punkt stanowi CV, będące swego rodzaju wizytówką – opowiada o Twoich doświadczeniach i osiągnięciach. Obok niego powinien znaleźć się list motywacyjny, który poniekąd jest uzupełnieniem CV, ale także służy wypromowaniu Ciebie i utwierdzeniu rekrutera w przekonaniu, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na spotkanie. Szukając ofert pracy, zapewne niejednokrotnie spotkałeś/- aś się z wymogiem przesłania wraz ze swoim CV również listu motywacyjnego. Sięgając pamięcią wstecz zastanów się, ile razy pomijałeś/- aś ten element aplikacji? Ile razy nie zdecydowałeś się aplikować, odkładając na później napisanie listu motywacyjnego?

Takie działanie zwykle podyktowane jest wieloma przyczynami, ale jedna z nich to zapewne niewiedza, czym tak naprawdę jest list motywacyjny oraz dlaczego Twój potencjalny pracodawca go od Ciebie wymaga. Czy życiorys nie jest wystarczającym dokumentem, który działa na Twoją korzyść i potwierdza odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności?

List motywacyjny jest często określany mianem dokumentu pomocniczego w stosunku do CV. Wciąż niewielu pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników, by przygotowywali taki list – najczęściej z jego napisaniem muszą zmierzyć się wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy mogą w nim bliżej przedstawić swoje osiągnięcia czy projekty, nad którymi mieli okazję pracować.

List motywacyjny jest uzupełnieniem CV, lecz nie jego powieleniem. Informacje zawarte w liście powinny pokazać, że możliwie najlepiej spełniasz wymagania pracodawcy, podane w ogłoszeniu, i w związku z tym warto poświęcić czas na przyjrzenie się szerzej Twojej kandydaturze, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej. Podążaj za wskazówkami poniżej, a Twoja wymarzona posada będzie krok bliżej!  W poniższym tekście postaramy się rozwiać Twoje wszystkie wątpliwości i wyjaśnić, dlaczego list motywacyjny również odgrywa kluczową rolę w otrzymaniu przez Ciebie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

List motywacyjny – co to jest?

Każdy z nas chociaż raz zderzył się z tym pojęciem, ale niewiele osób podjęło się wyzwania jego napisania. Pracodawcy często odchodzą już od tej formy, ale nie dlatego, że jest to coś niepotrzebnego, ale dlatego, że wiele osób nie zna poprawnego schematu pisania dobrych, skutecznych oraz profesjonalnych listów motywacyjnych. Ta forma „sprzedaży” własnej osoby to świetne dopełnienie naszego CV. List motywacyjny to nic innego, jak szczegółowe, ale konkretne rozwinięcie Twojego życiorysu zawodowego, pasujące do oferty pracy, na którą odpowiadasz. Twoim celem jest zaprezentowanie swoich najlepszych cech oraz motywacji do ciągłego rozwoju. List motywacyjny daje Ci szansę na przekonanie pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś idealną osobą na dane stanowisko.

Pisząc ten dokument, nie możesz zapomnieć o poinformowaniu, dlaczego szukasz pracy właśnie w danej firmie, oraz czemu chcesz piastować właśnie to konkretne stanowisko, na jakie aplikujesz. Dużym atutem będzie przedstawienie znajomości firmy, w której chcesz podjąć pracę – pozwoli to odebrać Cię jako osobę świadomą swoich celów i przygotowaną. Przypomnij o swoim doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, sukcesach popartych konkretnymi liczbami, ale i o zainteresowaniach. Dobrze napisany list motywacyjny może odegrać ważną rolę w kwestii podjęcia przez rekrutera decyzji o zaproszeniu Cię na rozmowę rekrutacyjną.

Dobry list motywacyjny

Zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny? Szukasz przykładów dobrego listu motywacyjnego? Niestety, Warto poświęcić tej kwestii nieco czasu i napisać list motywacyjny własnymi siłami, tak aby odpowiadał na oczekiwania pracodawcy.

Jeżeli spersonalizujesz przygotowany przez siebie list motywacyjny, to możesz w ten sposób pokazać, że zapoznałeś się ze swoim potencjalnym pracodawcą. W dużych firmach najczęściej istnieją odrębne działy, które zajmują się rekrutacją i motywacją pracowników. Jeżeli aplikujesz np. do korporacji, to właśnie taki dział powinieneś wskazać w nagłówku listu motywacyjnego.

W przypadku mniejszych firm również możesz zademonstrować, że zadałeś sobie trud i znalazłeś imię i nazwisko właściciela. By to zrobić, możesz wykorzystać ogólnodostępne zbiory informacji związanych z działalnością gospodarczą, np. CEIDG. By znaleźć przedsiębiorcę, wystarczy podać jedną z kilku danych, np. nazwę firmy, adres jej siedziby czy numer NIP.

jakie cechy powinien mieć list motywacyjny

Rozpocznij od dokładnego prześledzenia ogłoszenia o pracę, na które planujesz odpowiedzieć. Jest ono kluczem do zainteresowania osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny. Dobry list motywacyjny to list rzeczowy, bez zbędnego „lania wody” i powtarzania treści krążących po Internecie. Z ogłoszenia pracodawcy dowiesz się podstawowych kwestii: wymagań, zakresu obowiązków, wykazania się poszczególnymi kompetencjami miękkimi, ale także najczęściej poznasz nazwę firmy bądź chociaż branżę. Te wszystkie informacje pozwolą Ci na skonstruowanie listu motywacyjnego, który będzie interesujący dla rekrutera i wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

Tworząc taki dokument pamiętaj, że nadrzędnym celem jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś osobą, której poszukują. Musisz więc w liście odpowiednio sprzedać swoją kandydaturę. Opowiedz o swoich osiągnięciach, wspomnij o największych zaletach, wskaż w jaki sposób przydasz się firmie, w której chcesz dostać wakat. Pamiętaj jednak, aby nadmiernie sobie nie słodzić, ani też nie obiecywać rzeczy, których nie możesz zrealizować. Zakończenie listu motywacyjnego powinno być takie, aby wskazywało na to, co możesz wnieść do firmy i zaznaczało, że masz nadzieję na udział w dalszych etapach rekrutacji.

Dobry list motywacyjny ma estetyczny i spójny wygląd. Nie mogą w nim pojawiać się błędy, a szata graficzna powinna nawiązywać do tej z CV. Tworząc swoje dokumenty aplikacyjne możesz więc skorzystać z kreatora listu motywacyjnego albo dowolnego programu graficznego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dokumenty ze sobą współgrają. Narzędzie kreatora listu motywacyjnego ma też tę zaletę, że porządkuje odpowiednio informacje o Tobie, a zatem jest niemal pewne, że nie zapomnisz w dokumencie wspomnieć o najistotniejszych faktach, a ponadto dowiesz się jak powinno wyglądać rozpoczęcie oraz zakończenie listu motywacyjnego.

Spersonalizowany list Motywacyjny trudniej zignorować

Wyobraź sobie, że ty sam przeglądasz dokumenty, które spłynęły na firmową skrzynkę w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Czy łatwo będzie ci zignorować list motywacyjny zaadresowany bezpośrednio do ciebie? We wskazaniu imienia i nazwiska np. właściciela firmy czy osoby przeprowadzającej rekrutację specjaliści upatrują szansy, że zostanie on przeczytany – taki dokument po prostu trudniej zamknąć, bez przeczytania choćby kilku linijek.

Skoro dzięki poprawnemu zaadresowaniu listu motywacyjnego zwiększa się szanse, że osoba decyzyjna zainteresuje się jego treścią, to z pewnością warto zdobyć się na taki krok. Jest to szczególnie istotne, jeżeli poszukujesz pracy w charakterze np. sekretarki. Na takie oferty pracy odpowiada sporo kandydatów, dlatego też z łatwością możesz zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie firmy.

Bądź profesjonalistą!

Według raportu „Menedżer i specjalista szuka pracy” międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland większość ekspertów (70,2%) aplikując o pracę wysyła zarówno list motywacyjny jak i CV.

Wyróżnij się wśród kandydatów

Osoby poszukujące pracy, a które przygotowują list motywacyjny (bo takiego dokumentu wymaga pracodawca) najczęściej nie czują się na siłach, by stworzyć oryginalny dokument – często sięgają zatem po gotowe wzory. Choć szablonów listów motywacyjnych jest w sieci sporo, to nie trudno o to, by dwaj kandydaci przysłali dokumenty różniące się tylko danymi.

Przygotowując spersonalizowany list motywacyjny masz zatem możliwość wyróżnienia się wśród pozostałych kandydatów aplikujących na to samo stanowisko. Aktualnie wielu pracodawców docenia inicjatywę osób poszukujących zatrudnienia. Jeżeli okaże się, że jesteś jednym z niewielu kandydatów, którzy poświęcili czas na znalezienie informacji o rekrutującej firmie, to możesz być pewny, że twoje szanse na otrzymanie posady wzrosną.

Dlaczego pracodawca wymaga listu motywacyjnego?

O ile w przypadku CV możesz przygotować jeden wzór i wysyłać go do różnych pracodawców, tak list motywacyjny wymaga czegoś więcej, bo powinien konkretnie odpowiadać danej ofercie pracy. 6 sekund – tyle średnio trwa czas, jaki poświęca rekruter na zweryfikowanie Twojej aplikacji i jest wystarczający, aby odrzucić ofertę. Z jakiego powodu? W pierwszej kolejności z powodu przesłania niekompletnych dokumentów. W ofercie, na jaką odpowiedziałeś/aś, wymogiem wzięcia udziału w rekrutacji było przesłanie swojego życiorysu wraz z listem motywacyjnym. Nie zrobiłeś/aś tego? Nie jesteś brany/a pod uwagę w dalszych etapach.

Kolejnym powodem, dla którego pracodawca wymaga listu motywacyjnego, jest sprawdzenie Twojego zaangażowania. Żyjemy w czasach szablonów oraz opcji „kopiuj/wklej”. Wyobraźmy sobie, że Twoje CV było na tyle skuteczne, że rekruter chętnie otwiera przygotowany przez Ciebie list, i co widzi? Standardowy szablon to dobre rozwiązanie pod względem układu i formy, ale koniecznie wypełnij go starannie, aby ukazywał Twoją indywidualność. Jeśli pozostawisz większość treści bez zmian, podmieniając tylko dane osobowe, nie zostaniesz odebrany/a w sposób profesjonalny i bardzo możliwe, że stracisz szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

zdjęcie przedstawiające kobietę przygotowującą na komputerze list motywacyjny

List motywacyjny – poznaj jego zalety

Wiedząc, czym jest list motywacyjny oraz dlaczego pracodawcy wymagają jego przesłania wraz z CV, warto poznać kilka jego zalet. Oto one:

  • Więcej charakterystycznych informacji o kandydacie – życiorys to krótkie i zwięzłe przedstawienie Twoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych, umiejętności oraz osiągnięć. Nie da się ukryć, że czytając same fakty, ciężko rekruterowi poznać Cię bliżej jako człowieka. To właśnie w liście motywacyjnym możesz opowiedzieć o sobie więcej, szczegółowo opowiedzieć o poprzednich stanowiskach oraz osiągnięciach, dzięki którym Twoja była firma wiele zyskała. Dzięki listowi motywacyjnego masz szansę sprawić dobre pierwsze wrażenie i przekonać do siebie pracodawcę.
  • Uzupełnienie CV – życiorys to pewien schemat, którego należy się mocno trzymać. To także dokument, który nie pozwala nam za bardzo na rozpisywanie się, ponieważ CV zawierające więcej niż dwie strony nie jest atrakcyjne. List motywacyjny to idealne uzupełnienie treści CV, gdzie masz możliwość rozwinąć wszystko to, o czym napisałeś właśnie w swoim życiorysie.
  • Pokazanie Twojego zaangażowania – przygotowanie unikalnego listu motywacyjnego, odpowiadającego na ogłoszenie oferty o pracę sprawi, że w oczach rekrutera staniesz się osobą zaangażowaną, która szczegółowo prześledziła treść ogłoszenia i wie, na co odpowiada.

Dowiedziawszy się, czym jest list motywacyjny, dlaczego pracodawca go od Ciebie wymaga oraz jakie posiada zalety, wiesz już, jak bardzo istotne jest jego dołączenie do swojej aplikacji. Zatem, kiedy następnym razem w ofercie pojawi się takowy wymóg, nie pomiń go, a tym działaniem na pewno zyskasz w oczach rekrutera.

List motywacyjny nie jest podstawowym dokumentem, którego dostarczenia wymagają pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem pracownika. Zdecydowana większość z nich oczekuje, że potencjalni pracownicy w odpowiedzi na ogłoszenie wyślą CV. Jeszcze do niedawna uznawano, że list motywacyjny należy dołączyć do CV tylko wówczas, gdy pracodawca wprost wymaga takiego dokumentu. Jak kwestia ta wygląda dziś?

Gdy pracodawca oczekuje listu motywacyjnego…

…To taką informację najczęściej umieszcza w ogłoszeniu zamieszczonym np. na internetowym serwisie ogłoszeniowym. W takiej sytuacji osoby poszukujące zatrudnienia nie powinny ignorować wymagań zawartych w ogłoszeniu. W przeciwnym razie może się okazać, że pracodawca w ogóle nie zapozna się z twoimi dokumentami aplikacyjnymi, bo uzna, że nie dostarczyłeś ich wymaganego zestawu.

Gdy pracodawca zaznacza, że chce otrzymać list motywacyjny, powinieneś napisany przez siebie dokument spersonalizować. Nie musisz przy tym podawać pełnej nazwy swojego potencjalnego pracodawcy – możesz zaadresować list np. do działu odpowiedzialnego za przeprowadzaną rekrutację.

6 wskazówek przydatnych przy tworzeniu listu motywacyjnego – infografika

Brak informacji o liście motywacyjnym w ogłoszeniu

Nie każdy pracodawca wymaga jednak dostarczenia listu motywacyjnego przez osoby aplikujące na wybrane stanowisko. Bardzo często zdarza się, że w ogłoszeniu nie ma ani słowa o takim dokumencie. Co wówczas? Czy warto wychodzić przed szereg i przygotowywać list, czy może lepiej zrezygnować z tego pomysłu i wysłać tylko CV?

Brak listu motywacyjnego nie będzie błędem, jeżeli pracodawca nie wymaga takiego dokumentu. Zdecydowana większość przedsiębiorców jest w stanie zaprosić potencjalnego pracownika na rozmowę kwalifikacyjną tylko na podstawie CV – nie należy zapominać, że listy motywacyjne przez długi czas musieli tworzyć wyłącznie specjaliści. Z drugiej strony, dziś sytuacja nieco się zmieniła – coraz częściej list jest wymagany nawet przy rekrutacji na stanowiska niższego szczebla.

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się przygotować list, to możesz dzięki niemu lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Nie zawsze istnieje możliwość zawarcia wszystkich najważniejszych informacji w CV. Zdarza się, że ten dokument nie wystarczy, by pokazać pracodawcy, że jesteś właśnie tą osobą, której on poszukuje. Przygotowanie listu motywacyjnego wówczas, gdy nie jest on wymagany przez pracodawcę, wcale nie jest błędem – przeciwnie, może wręcz pomóc.

O czym pamiętać, przygotowując list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który powinien zostać stworzony na podstawie pewnego schematu. Powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, by nie powielać informacji zawartych w CV, lecz je uzupełnić. Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest zadaniem łatwym, ale dokument ten z pewnością może ci pomóc w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobnie jak CV, w liście motywacyjnym również musisz umieścić klauzulę, w której wyrazisz zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych. Brzmi ona następująco: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)”. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wykorzystać otrzymanego dokumentu.

Pisz z głową! Nie wymieniaj oczywistości, takich jak:

• sumienność

• punktualność

• odpowiedzialność

• zaangażowanie

List motywacyjny – przykłady, które warto zmodyfikować

Niestety – nie znajdziesz tutaj kolejnego gotowego szablonu. Dowiesz się jednak, jak skroić wzór na swoją miarę, a później dopasowywać go do potrzeb poszczególnych firm. Nie jest bowiem możliwe, a przynajmniej nie jest wskazane, aby przesyłać do różnych firm jeden, niespersonalizowany list motywacyjny. Nie oznacza to jednak, że musisz do każdej wysyłanej aplikacji tworzyć odrębny list. Wystarczy, że w dokumencie zmienisz adresata, a w treści dopasujesz akapity do profilu firmy oraz uwzględnisz tam swoje doświadczenia i umiejętności, zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy. W tym celu możesz też skorzystać z kreatora listu motywacyjnego. Co to oznacza w praktyce?

Prezentujemy przykłady:

Dane ogłoszenie zawiera informacje: od kandydata oczekujemy doświadczenia na stanowisku managera, znajomości języka angielskiego i niemieckiego oraz pełnej dyspozycyjności.

Co napisać w liście motywacyjnym?
Warto zaznaczyć fakt zatrudnienia na stanowisku managera np. w hotelu X i sprecyzować zakres obowiązków oraz umiejętności, jakie nabyłeś (np. znajomość programu komputerowego, obsługa social media, odbyte szkolenia). Swoją znajomość języków możesz podeprzeć informacją o certyfikatach, odbytych stażach zagranicznych albo poinformować, że jesteś silnie zmotywowany do kontynuacji nauki i chcesz się w tej kwestii rozwijać. Poinformuj koniecznie o swojej dyspozycyjności – np. o tym, że Twój obecny stosunek pracy wygasa za miesiąc i od tej pory pozostajesz bez zobowiązań, a dodatkowo posiadasz prawo jazdy i pojazd, dzięki którym Twoja dyspozycyjność i mobilność są niemal nieograniczone. Ważne, aby napisać prawdę!

Dane ogłoszenie zawiera informacje: kandydat powinien posiadać doświadczenie w obsłudze klienta, rozwinięte zdolności komunikacyjne i umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Wykształcenie o profilu handlowym mile widziane.

Co napisać w liście motywacyjnym?
Jeśli posiadasz wykształcenie handlowe, napisz o tym – pamiętaj jednak, by nie było to powielenie CV. Warto więc napisać, czego nauczyłeś się w szkole i co wyróżnia Cię spośród pozostałych kandydatów (którzy uczyli się w innych szkołach albo nie mają takiego wykształcenia). Wskaż swoje mocne strony w zakresie kompetencji miękkich, predyspozycje do pracy z klientami, a także powiedz potencjalnemu pracodawcy co zyska, zatrudniając Ciebie – np. pracownika, który potrafi zaangażować i zmotywować zespół do działania, który punktualnie przybywa do pracy i nie boi się nowych wyzwań. Powiedz także o swoich ambicjach i oczekiwaniach – np. że pracując w danej firmie, masz nadzieję na rozwój i nabranie doświadczenia w branży, dzięki pracy w firmie o tak bogatym doświadczeniu na rynku Wspomnij również o umiejętności obsługi kasy fiskalnej, bądź chęci nauki, gdyż szybko chłoniesz wiedzę. Postaw na szczerość i otwartość, a pracodawca z pewnością to doceni.

Zakończenie listu motywacyjnego

Skuteczne zakończenie list motywacyjnego nie tylko Cię wyróżni, ale również pokaże pracodawcy Twoje umiejętności – kreatywnego, a zarazem profesjonalnego podejścia do aplikacji na dane stanowisko. Twoje zaangażowanie i poświęcony czas z pewnością zostaną dostrzeżone. Dobry list motywacyjny powinien mieć dobre zakończenie.

Istnieją różne możliwości napisania zakończenia listu motywacyjnego. Jedną z nich jest zachęta pracodawcy, aby do Ciebie zadzwonił. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • mówiąc o tym, że podczas rozmowy przedstawisz swoje portfolio (np. zrealizowane zlecenia, teksty czy kampanie reklamowe – w zależności od branży) albo opowiesz o posiadanych kwalifikacjach;
  • składając obietnicę tego, co zamierzasz dokonać, gdy dostaniesz daną posadę – np. będziesz gotów na podjęcie dodatkowych kursów;
  • zakończyć list podkreśleniem swoich umiejętności. Pozostawisz wówczas wrażenie, że jesteś świadomy własnych zalet i pewnym siebie kandydatem;
  • jednym z najbardziej intrygujących rozwiązań jest przekazanie pracodawcy rozwiązania problemu – np. jeśli firma na swojej stronie internetowej prezentuje nie najciekawszą szatę graficzną, a Ty aplikujesz na stanowisko grafika, możesz zaznaczyć tam swoje sugestie odnośnie nowej identyfikacji wizualnej albo wysłać próbkę swoich projektów.

Pamiętaj, że dzięki umiejętnemu zwrotowi do pracodawcy znacznie zwiększasz swoje szanse; kreatywność jest w cenie.

Podsumowując – niezależnie od tego, na jakie stanowisko wysyłasz swoją aplikację, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie dokumentów niezbędnych do procesu rekrutacji. CV i list motywacyjny powinny tworzyć spójną całość – dobrze, abyś przygotował dla nich taką samą oprawę – czcionkę, styl i szatę graficzną. Wspólny szablon nie tylko będzie się ładnie prezentował, ale pokaże również przyszłemu pracodawcy, że przyłożyłeś się do przygotowania aplikacji, jesteś osobą sumienną i zorganizowaną. Możesz być pewien – list motywacyjny to nie jest zwykła kartka papieru, mówi on o Tobie więcej niż mogłoby Ci się wydawać!

 

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,50 Liczba głosów: 14
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań