Czego oczekiwać po stażu?

Czego oczekiwać po stażu?
Osoby bezrobotne lub te, które nie mają doświadczenia w pracy, mogą skorzystać z licznych programów aktywizacyjnych. Staż jest jednym z przykładów. Jeżeli rozważasz możliwość ubiegania się o taki, to sprawdź, na co możesz liczyć w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu.

Przez staż rozumie się formę dokształcania mającą pozwolić stażyście na samodzielne wykonywanie konkretnej pracy lub zadań na konkretnym stanowisku. Współcześnie jest to istotna forma aktywizacji, bo dużo osób w trakcie nauki stawia głównie na opanowanie teorii. Kończąc uczelnię wyższą, absolwenci otrzymują dyplom, ale w CV mogą pochwalić się co najwyżej kilkumiesięcznymi praktykami. Jeżeli jednak jesteś świadom swoich braków w zakresie doświadczenia na rynku pracy, to czas zacząć działać.

Staż jest świetnym rozwiązaniem dla osób z wykształceniem wyższym, które nie mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami i tych pracowników, którzy wracają na rynek pracy po dłuższej przerwie. Pozwala on na wzbogacenie i „odświeżenie” CV – choć luka zostanie, to pracownik będzie mógł pochwalić się świeżo odbytym stażem.


Na co możesz liczyć?

Staże najczęściej są kojarzone z urzędami pracy. Rzeczywiście, to właśnie te instytucje otrzymują pieniądze na zorganizowanie staży i to urzędnicy w nich zatrudnieni decydują, którzy bezrobotni będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia. O podstawie prawnej i tym, kto może się ubiegać o staż, przeczytasz m.in. na tej stronie internetowej: www.gupkrakow.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2550&Itemid=63.

To Cię powinno też zainteresować: Zatrudnienie po stażu - zasady

Na co możesz liczyć jako stażysta? Ponieważ masz się przyuczyć do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku, twoje zadania powinny zostać dokładnie sprecyzowane. Inaczej mówiąc, powinieneś otrzymywać konkretne prace do wykonania (związane z danym stanowiskiem), a po ich zrealizowaniu, zostać z nich skrupulatnie rozliczony. Jako osoba dopiero się ucząca, możesz bez obaw zadawać pytania i powinieneś otrzymać niezbędną pomoc.


Co da ci staż?

Po ukończeniu stażu powinieneś mieć wiedzę nie tylko na temat tego, jakie prace wykonuje się na danym stanowisku, lecz także potrafić samodzielnie wykonać konkretne zadania. Odbycie stażu powinno dać ci wystarczające doświadczenie, by móc starać się o przyjęcie właśnie na takie stanowisko, na którym odbywałeś naukę.

To, czy rzeczywiście tak będzie, sprawdzisz w praktyce. Choć urzędy pracy prowadzą selekcję pracodawców i starają się nawiązywać współpracę z firmami oferującymi konkretne warunki rozwoju (np. Urząd Pracy m.st. Warszawy w tym celu cyklicznie organizuje konkursy dla organizatorów stażu), to nie możesz wykluczyć tego, że trafisz na zakład pracy, który cię zawiedzie.


Czy mam szansę na zatrudnienie?

Pracownicy urzędów pracy mają świadomość tego, że nie każdy pracodawca tworzący miejsce pracy dla stażysty może pozwolić sobie na jego zatrudnienie po ukończeniu okresu stażu. Bywają jednak zakłady pracy, w których jest to możliwe. W praktyce zatem powinieneś pokazać się od dobrej strony, bo być może okaże się, że pracodawca zdecyduje się na stworzenie miejsca pracy właśnie dla ciebie. Może on wówczas dodatkowo skorzystać z przewidzianych dla pracodawców ulg, zaś ty będziesz miał stałą pracę.

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie może cię przyjąć? Ponieważ otrzymujesz opinię potwierdzającą odbycie stażu i nabycie konkretnych umiejętności, powinieneś postarać się o zatrudnienie w firmach o podobnym profilu lub działających w tej samej branży. Mając doświadczenie, zyskujesz większe szanse na znalezienie zatrudnienia.

Oceń ten wpis
Czego oczekiwać po stażu?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Melchior
2019-12-11, 14:13
Zwykle na staż idą osoby zainteresowane tematem, chcące zdobyć doświadczenie, staż oraz ewentualnie starać się na tej podstawie zatrudnić w tej czy podobnej firmie.
Oda
2019-05-21, 15:58
Zakłady pracy przyjmują stażystów do pracy z Urzędu Pracy. Są z tego zadowoleni, bo wypłaty za staż płaci UP. Stażyści, ale Ci co się sprawdzą podczas stażu czasami są zatrudnieni w tym zakładzie co odbywali staż. Inni zdobywając doświadczenie w trakcie stażu, mogą szukać pracy w firmach o podobnym profilu.
Serafin
2019-05-07, 18:42
Staż to okres doświadczenia zawodowego w organizacji. Oznacza to, że zdobyłeś praktyczne doświadczenie w pracy dla prawdziwej firmy, a nie tylko w praktycznych ćwiczeniach w środowisku edukacyjnym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.