Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy warto przyjąć stażystów? Sprawdź, jakie korzyści płyną z takiego kroku

Czy warto przyjąć stażystów? Sprawdź, jakie korzyści płyną z takiego kroku
W ostatnich latach urzędy pracy przeszły gruntowną reformę. Wszystko po to, aby ich pracownicy jeszcze skuteczniej pomagali znaleźć osobom bezrobotnym pracę. Jeżeli chodzi o wsparcie osób poszukujących, to dużym zainteresowaniem cieszą się staże. Czy warto przyjąć stażystę?

Staż z urzędu pracy

Twoja firma dynamicznie się rozwija? Z roku na rok masz coraz więcej zamówień, a pracownicy coraz częściej skarżą się, że nie są w stanie wyrobić się z wszystkimi zleceniami? Być może obawiasz się zatrudnić nowego pracownika, bo np. masz złe doświadczenia związane z rekrutacją. W takim razie staż, a dokładniej zatrudnienie stażysty, będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, jakie korzyści płyną ze zorganizowania stażu.


Staż – podstawowe informacje

Jesteś zainteresowany zorganizowaniem stażu? Musisz wiedzieć, że w trakcie takiego stażysta ma nauczyć się wykonywać pracę na danym stanowisku pracy. Na staż przez urzędy pracy są kierowane osoby bezrobotne. Jeżeli chcesz zorganizować staż w swojej firmie, musisz udać się do najbliższego urzędu pracy. To właśnie tam, przez wypełnienie odpowiednich dokumentów, zgłosisz swoją firmę do tego programu aktywizacji osób bezrobotnych.

Musisz wiedzieć, że możesz wskazać dane osoby, którą chciałbyś przyjąć na staż. Jeżeli nie masz kontaktu z żadną osobą bezrobotną zainteresowaną odbyciem stażu, najlepiej będzie, gdy sprecyzujesz swoje oczekiwania wobec potencjalnego stażysty. Pracownicy urzędów pracy starają się, aby na staż do firmy zajmującej np. się dystrybucją sprzętów elektronicznego zostali skierowani absolwenci szkół handlowych lub kierunków związanych z handlem.

Jeżeli złożony przez ciebie wniosek w urzędzie pracy zostanie rozpatrzony pozytywnie, to będziesz zobowiązany podpisać umowę. W tej znajdziesz informacje m.in. o warunkach, na jakich staż ma być zrealizowany.

To Cię powinno też zainteresować: Zatrudnienie po stażu - zasady


Ile trwa staż?

Staż pracy maksymalnie trwa 12 miesięcy. Udając się do urzędu pracy, możesz dokładnie określić, na jaki czas potrzebujesz stażysty. W tym zakresie możesz również zdać się na pracowników urzędu. Przy określaniu długości stażu bardzo często biorą oni pod uwagę dotychczasowe wykształcenie potencjalnego stażysty i jego szanse na rynku pracy.


Jakie korzyści płyną ze zorganizowania stażu?

Zastanawiasz się, czy przyjęcie stażysty ma sens? Być może przekonają cię opisane poniżej korzyści, o których powinieneś pamiętać:

  • nie ponosisz kosztów związanych z wypłatą stażyście wynagrodzenia za jego pracę – tym zajmuje się urząd pracy,
  • nie musisz rozliczać stażysty – wszystkie kwestie związane z kadrami również mają obowiązek wykonać pracownicy urzędu pracy,
  • okres stażu możesz wykorzystać, aby przeszkolić stażystę do pracy na danym stanowisku, zaś po zakończeniu stażu zatrudnić go na nim,
  • okres stażu to doskonały sposób, aby sprawdzić, czy dany stażysta sprawdzi się jako potencjalny pracownik – czy jest pracowity i zintegrował się z zespołem.

Jeżeli stażysta nie sprawdził się w twojej firmie, możesz zawsze postarać się o zorganizowanie kolejnego stażu. Musisz mieć jednak świadomość, że zdecydowana większość stażystów to absolwenci szkół średnich i wyższych. Mają oni wykształcenie, ale nie mają doświadczenia, stąd też mają kłopot, aby odnaleźć się na rynku pracy.

 

Staż z urzędu pracy - czy możliwa jest rezygnacja?

Pracodawcy coraz chętniej zgłaszają się do UP z informacją o chęci zatrudnienia stażysty. Najczęściej już po paru dniach do ich firmy przychodzą pierwsze zainteresowane osoby, które zostały wydelegowane przez Urząd Pracy. Czy wizyta takiego kandydata wiąże się z koniecznością zatrudnienia go? A może odmowa przyjęcia na staż przez pracodawcę jest dozwolona i nie powoduje żadnych przykrych dla niego konsekwencji?

 

Staż urząd pracy – zasady przyjmowania stażysty

Pracodawca zainteresowany przyjęciem stażysty musi najpierw udać się do urzędu i wypełnić stosowne dokumenty. Może od razu wskazać osobę, którą chciałby przyjąć na staż, ale ważne jest, aby była ona zarejestrowana w danym Urzędzie Pracy. Jeśli jednak pracodawca nie ma żadnego kandydata, to po wypełnieniu dokumentów będzie spokojnie oczekiwał na wizytę pierwszych kandydatów skierowanych do niego przez urząd. W wypełnianych dokumentach powinien podać swoje szczegółowe wymagania względem stażysty, aby pracownik urzędu mógł wydelegować mu jak najlepszego kandydata.

 

Skierowanie na staż z urzędu pracy – odmowa ze strony pracodawcy

Pomimo mocno sprecyzowanych oczekiwań pracodawcy, dość często zdarza się, że na rozmowę przychodzą kandydaci, którzy w oczach właściciela firmy zupełnie nie nadają się do pracy na danym stanowisku. W takim przypadku pracodawca ma prawo odmówić przyjęcia stażysty.

 

A kiedy bezrobotny może odmówić przyjęcia oferty stażu?

Osoby zainteresowane odbyciem stażu też mogą odmówić przyjęcia oferty, jeśli zachodzą ku temu szczególne powody. Odmowa bez podania przyczyny zazwyczaj skutkuje wykreśleniem osoby z Urzędu Pracy, co wiąże się nie tylko ze wstrzymaniem ewentualnego zasiłku dla bezrobotnych, ale także z utratą ubezpieczenia chorobowego.

Do sytuacji, które uprawniają stażystę do odmowy przyjęcia oferty, zaliczamy między innymi: konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, współmałżonkiem lub rodzicem, jeśli żadna inna osoba z rodziny nie może tego robić, zbyt długi dojazd do miejsca pracy, przekraczający 3 godziny dziennie, licząc trasę w obie strony, stan zdrowia uniemożliwiający rozpoczęcie stażu w danym momencie, co będzie poparte zaświadczeniem lekarskim.

Oceń ten wpis
Czy warto przyjąć stażystów? Sprawdź, jakie korzyści płyną z takiego kroku
Ocena: 4.5, liczba głosów: 12
Tematy, które interesują czytelników:  Choroba zawodowa, Warunki szkodliwe, Opłacalne kierunki studiów

Zobacz inne porady

Opinie

stażystka z UP
2019-05-20, 09:41
Bardzo często Urzędy Pracy wysyłają na staż pracowników do zakładów pracy. Staż pracy maksymalnie trwa 12 miesięcy. To zysk dla pracodawcy, bo on za taki staż pracownikowi nic nie płaci, a najlepszych potem zatrzymuje w swoim zakładzie pracy.
Norbert
2019-05-08, 11:58
Czasami są pewne programy, które dają korzyści z odbywania w swojej firmie staży. Poza tym jeżeli firma szuka dobrych pracowników może w ten sposób ich także znaleźć.
Chudy
2019-04-03, 09:50
W pewnych zawodach na stanowiskach pomocniczych stażysta się przyda. W innym przypadku będzie kłopotem dla firmy, gdzie np. nie ma czasu do oddelegowania kogoś kto przyuczy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.