Praca dla studenta

Praca dla studentów za granicą

23 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

11 komentarzy
Praca dla studentów za granicą
Choć rynek pracy w Polsce nabrał rozpędu i dziś można liczyć na coraz atrakcyjniejsze stawki, te wciąż odbiegają od zarobków w krajach Zachodnich. Właśnie dlatego młodzi bardzo często decydują się na migrację. Podejmują pracę dla studentów za granicą w okresie ferii, wakacji czy urlopów dziekańskich. Jakie są oferty pracy dla studentów za granicą? Z jakimi formalnościami wiąże się taki wyjazd oraz czy możliwa jest praca za granicą bez znajomości języka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Praca za granicą dla studentów

Decyzja o wyjeździe nie jest prosta. Młodzi zastanawiają się, ile potrzebują pieniędzy, aby przynajmniej na początku się utrzymać, gdzie szukać ofert oraz czy konieczna jest znajomość języków. Obawy te są uzasadnione, ponieważ często słyszy się o oszukanych osobach, które wyjechały do pracy i nie otrzymały ustalonych wcześniej warunków. Aby tego uniknąć, warto szukać pracy dla studentów za granicą w sprawdzonych źródłach – z polecenia, od agencji certyfikowanych z dobrymi rekomendacjami, w firmach, które mają renomę czy swoje witryny w sieci i opinie pracowników. Dzięki temu ryzyko maleje właściwie do minimum.

Praca za granicą dla studentów to tysiące ogłoszeń każdego dnia. Te publikowane są zarówno na polskich stronach z ofertami pracy za granicą, w mediach społecznościowych, ale także na stronach zagranicznych. Warto więc je śledzić, aby wyszukać atrakcyjną ofertę. Można to uczynić zarówno przed wyjazdem – dzięki temu jedzie się już do ustalonego celu i niemal od razu zaczyna pracę, ale też pojechać w ciemno i dopiero wówczas poszukiwać zatrudnienia. Choć druga opcja brzmi ryzykownie, to właśnie na nią osoby młode decydują się najchętniej. Po zakończonej sesji egzaminacyjnej zamawiają bilety w określone miejsce, wyszukują kwatery do wynajęcia w sieci i lecą, aby tam poroznosić CV czy przejrzeć oferty online.

Jeśli interesuje nas zarobek na terenie Unii Europejskiej, warto zapoznać się z informacjami na temat Europass, czyli tzw. paszportu językowego, obejmującego 5 dokumentów uznawanych przez wszystkie państwa wspólnoty:

Pracy nie brakuje – to zarówno oferty sezonowe, jak i np. na produkcji, w hotelarstwie czy gastronomii. Tam zawsze potrzebne są ręce do pracy, zatem znalezienie wakatu to zazwyczaj kwestia kilku dni. Wiele uczelni umożliwia też udział w programach międzynarodowej wymiany studentów typu ERASMUS – przebywając na takiej wymianie, można studiować i odbywać staż/praktykę w zawodzie.

Praca dla studentów za granicą wiąże się z niewielką liczbą formalności. W niektórych państwach najpierw trzeba zgłosić się do stosownego urzędu i zdobyć dokument umożliwiający podjęcie pracy na terenie kraju. Potem już praca polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych w oparciu o podpisaną umowę – z pracodawcą lub z agencją zatrudnienia. W dokumencie powinny być zawarte dane pracodawcy, pracownika, a także uregulowane kwestie odnośnie do godzin pracy, stawki, okresu zatrudnienia czy zakresu wykonywanych czynności. 

Podobnie jak w Polsce zawsze przed przystąpieniem do pracy za granicą następuje szkolenie bhp oraz szkolenie wewnętrzne na stanowisku. W tym czasie osoba poznaje zasady bezpieczeństwa oraz zapoznaje się z tym, co będzie musiała w okresie pracy wykonywać – np. instruktaż obsługi maszyny, wytyczne odnośnie do sprzątania czy obsługi kelnerskiej itp. Więcej formalności leży po stronie organizacji wyjazdu – transportu, znalezienia zakwaterowania, przygotowania CV i listu motywacyjnego w języku obcym czy przerwy na uczelni (np. gdy osoba wyjeżdżająca do pracy dla studentów za granicą decyduje się na urlop dziekański).

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Portier w hotelu 4*

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

  • Kraków
Dodana

Pracownik biurowy

Wyciszkiewicz Sp. Z O.O.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik produkcji

DWABE Sp. z o.o.

  • 4 500 zł / mc
  • Łódź
Dodana

Praca wakacyjna za granicą – możliwości i zarobki

Dla jednych wakacje to okres beztroski, lenistwa i rozrywek, dla innych okazja do tego, aby podjąć pracę wakacyjną za granicą. Daje ona spore możliwości – zarobku, jak i doświadczeń. Podczas pracy wakacyjnej za granicą poznaje się język, smak i kulturę innego państwa, nawiązuje wartościowe znajomości, usamodzielnia się, a także zdobywa cenne doświadczenie. Oczywiście bywa niełatwo, ale taki wyjazd daje ogromne doświadczenie.

Video

Choć wydawać by się mogło, że dwa miesiące pracy w zbiórce owoców czy na produkcji nie zadowolą przyszłego pracodawcy, to jednak taki punkt w CV jest dobrym sygnałem. Świadczy bowiem o tym, że potencjalny pracownik nie boi się wyzwań i ciężkiej pracy, choć w minimalnym stopniu zna język, chętnie angażuje się w nowe projekty, jest zdeterminowany. Często więc nawet takie doświadczenie może wpłynąć w przyszłości na to, czy otrzyma się pracę na pożądanym stanowisku czy też nie.

Praca na wakacje za granicą może być wykonywana w wielu branżach. To, jakie możliwości zatrudnienia i w jakich sektorach będzie miała osoba emigrująca, zależy w dużej mierze od kraju i regionu, do którego się udaje. Przykładowo – w Holandii najczęściej pomaga się przy zbiorach truskawek i uprawie tulipanów, w turystycznych regionach Włoch, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, bez trudu można znaleźć zatrudnienie w gastronomii czy hotelarstwie, z kolei praca dla studentów za granicą w Niemczech to w dużej mierze oferty pracy na produkcji.

Jeśli chodzi o zarobki w pracy wakacyjnej za granicą, różnią się one raczej w zależności od kraju, niż stanowiska. Podobną płacę dostaniemy w zakładzie na sortowni, szklarni czy w magazynie, jednak stawka godzinowa znacznie niższa będzie np. na Węgrzech, niż w Holandii.

Infografika - porównanie stawek godzinowych w krajach UE

Źródło: https://kantoronline.pl/blog/zroznicowanie-zarobkow-pracy-sezonowej-granica-porownanie-stawek-krajach-ue/ (artykuł z września 2018).

Warto więc już przed wyborem destynacji zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i predyspozycjami. Jeden nie będzie dobrze czuł się w wysokich temperaturach i upalnym słońcu przy zbiorach owoców, drugi natomiast będzie czuć się przytłoczony, spędzając dziesięć godzin dziennie w zamkniętej hali. W przypadku pracy wakacyjnej za granicą najczęściej istnieje możliwość znalezienia jej jeszcze przed wyjazdem z Polski.

W sieci krąży mnóstwo ogłoszeń typu „praca przy zbiorach owoców Niemcy” czy „wakacyjna praca w Londynie”. Jeśli na takie natrafisz, sprawdź dokładnie jego wiarygodność – czy jest to agencja, czy osoba prywatna, jakie są o niej opinie oraz na jakiej zasadzie przebiega zatrudnienie. Często bowiem takie wyjazdy są organizowane niemal w całości za pracownika – tzn. ma on zapewniony dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie, a czasem nawet powroty do kraju na weekendy. To spore udogodnienie, jednak warto dwa razy upewnić się, co do rzetelności oferty!

Praca sezonowa za granicą

Doskonałą ofertą dla studentów jest podjęcie pracy sezonowej za granicą. W okresie wakacyjnej przerwy międzysemestralnej roi się od ogłoszeń. Poszukiwane są osoby do zbiórki owoców i warzyw, pomocy w gospodarstwach, ale także do prac związanych  turystyką czy wzmożonym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju towary.

Podobnie, jak w przypadku pracy wakacyjnej, praca sezonowa za granicą to mnogość ofert, które są publikowane zarówno przez osoby prywatne, jak i agencje. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, warto dokładnie prześledzić wszelkie informacje na temat zatrudniającego, a najlepiej poszukać opinii w sieci. Dzięki temu ogranicza się ryzyko nacięcia się na oszustów, a tych niestety nie brakuje.

Podobnie jak w przypadku typowej pracy wakacyjnej, w pracy sezonowej zarobki za granicą kształtują się różnie. Najczęściej są to stawki godzinowe w wymiarze najniższej krajowej, obowiązującej w danym państwie. Można jednak trafić również na oferty ze znacznie wyższym wynagrodzeniem – szczególnie gdy jest to praca w trudnych warunkach (np. zbieranie winogron w upalne lato).

Warto wiedzieć!
Warto też pamiętać, że takie sezonowe prace to nierzadko praca w większym wymiarze czasu niż standardowe 8 godzin, lecz na przykład 10 czy 12.

Ponadto nawet przy zwykłym wymiarze czasu często sam dojazd do zakładu trwa, a do godzin doliczane są osobno przerwy, więc bywa, że dzień pracy zaczyna się o 5-6 rano, a kończy ok. 17-18.

Zgodnie z obowiązującym prawem, jest to dopuszczalne także w przypadku prac sezonowych w Polsce, gdzie maksymalnie zatrudniony może wykonywać swoje obowiązki przez 12 godzin, z uwzględnieniem przysługujących przerw. Sprawdź więc dokładnie, w jakim systemie pracuje się w miejscu, do którego chcesz się udać! Dla niektórych 10 czy 12 h w pracy to zbyt duże obciążenie fizyczne.

Praca za granicą bez znajomości języka

Wiele osób przed wyjazdem za granicę w celach zarobkowych powstrzymuje fakt, że nie władają biegle językiem obcym. W dzisiejszych czasach to nie problem, szczególnie w przypadku pracy sezonowej za granicą czy też wyjazdów do państw, gdzie pracuje wielu Polaków (np. Niemcy, Anglia, Szkocja). Większość oferowanych zajęć może być realizowanych bez znajomości języka, a także bez szczególnych umiejętności.

Przykład? Możliwe jest znalezienie zatrudnienia przy zbiorach truskawek w Holandii, gdzie pracuje się samodzielnie, bez konieczności współpracy z innymi osobami, a co więcej – na takich plantacjach truskawek wielu pracowników to Polacy. W razie konieczności pomogą Ci albo oni, albo Twój telefon komórkowy z tłumaczem online!

Praca za granicą bez znajomości języka możliwa jest także w innych sektorach zatrudnienia. Oczywiście trudno pracować w obsłudze (np. w sklepie, recepcji hotelu czy w kelnerce), ale już np. na produkcji, przy sprzątaniu czy układaniu towaru jak najbardziej. Taka praca dla studentów za granicą cieszy się dużą popularnością. Student, aby nim zostać, musiał zdać maturę z wybranego języka na poziomie podstawowym – z pewnością więc posiadasz, chociaż minimalną umiejętność posługiwania się językiem angielskim czy niemieckim. Z taką umiejętnością bez większego problemu poradzisz sobie podczas poszukiwań pracy, rozmów rekrutacyjnych czy wynajmowaniu mieszkania. Tym samym, nawet jeśli wyjeżdżasz do Niemiec, nigdy nie uczyłeś się niemieckiego i znasz tylko odrobinę język angielski, poradzisz sobie!

Podsumowując, praca dla studentów za granicą to szerokie spektrum możliwości. W przerwie międzysemestralnej można zdecydować się na pracę sezonową za granicą, a w okresie letnim na pracę wakacyjną za granicą. Znajdź więc atrakcyjną ofertę, rezerwuj bilety i ruszaj, by nie tylko zarobić, ale też poszerzyć swoje horyzonty!

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Monika

Monika

Praca za granicą dla studentów to korzystna opcja, ponieważ osoby te są zazwyczaj chętne do nauki i doświadczenia. Jednakże, przed zatrudnieniem warto dokładnie prześledzić umowę i wymagania formalne, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości.
Patii

Patii

Praca dla studentów za granicą to dobry sposób na zdobycie doświadczenia i zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Warto jednak uważać przy wyborze kraju i branży, a także zapoznać się z wymaganiami formalnymi.
Kolonia

Kolonia

Często brak pracy w kraju sprawia, że nie mamy wyjścia i musimy szukać pracy za granicą. Oferty pracy sezonowej lub wakacyjnej to dobra okazja na zdobycie doświadczenia i zarobienie trochę pieniędzy.
Piotr C

Piotr C

Praca za granicą to dobra okazja dla studentów, aby zdobyć cenne doświadczenie i usamodzielnić się finansowo. Warto zwrócić uwagę na formalności i zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi umowy przed podjęciem pracy.
Megan

Megan

Jeżeli są możliwości by studiować za granicą to bardzo dobrze. Wszyscy na tym skorzystają.
rudolf

rudolf

Trzeba gdzieś nabywać doświadczenie oraz pozyskiwać pieniądze. Uważam, że każda praca ma znaczenie.
Alicja

Alicja

Studenci już na studiach mogą pracować i wielu zaocznych czy wieczorowych tak robi więc to jest bardzo normalna sytuacja. Warto szukać.
student AGH

student AGH

Uważam, że studenci mogą znaleźć pracę stałą, dorywczą w naszym kraju. Jeśli się decydują na pracę poza granicami naszego kraju i to zazwyczaj w wakacje, to niech udadzą się do kraju takiego, gdzie znają język. Warto przed przyjazdem do pracy za granicę, sprawdzić pracodawcę, aby się nie okazało, że po przyjeździe pracy nie ma.
Takaja

Takaja

Filip, żeby oferty były sprawdzone to najpierw trzeba zaryzykować i sprawdzić. Jak się ma znajomych za granicą to pół biedy, ale inaczej to ciekawa jestem jakie to sprawdzone oferty skoro zwykle w takich pracach za granicą wszystko dokładnie się okazuje dopiero na miejscu :P
Filip

Filip

Jak mam okazję, zawsze korzystam z pracy sezonowej za granicą. Korzystam tylko ze sprawdzonych ofert. W końcu pieniądze się przydadzą, jak studiuje się na studiach dziennych.
Jokka

Jokka

Prawdziwi studenci robią jedną rzecz ponad wszystko: oszczędzają pieniądze. Ponieważ życie jako student nie jest nawet tak tanie. Czynsz, opłaty semestralne, koszty utrzymania, ewentualnie ubezpieczenie zdrowotne i podróże, które chcesz czasem podróżować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.