!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

5 komentarzy

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?
Podstawowym celem działalności urzędów pracy jest pomoc osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy. W praktyce urzędy nie zawsze spełniają swoją misję należycie, gdyż rzadko kiedy sięgają po wszystkie dostępne rozwiązania. W efekcie coraz częściej są one nazywane ?przechowalniami? bezrobotnych.

W maju bieżącego roku rozpoczęła się reforma urzędów pracy. Mają one nie tylko otworzyć się na współpracę z ośrodkami pomocy społecznej, prywatnymi agencjami pracy czy organizacjami pozarządowymi, ale również nieść dopasowaną i kompleksową pomoc bezrobotnym. Cel? Aktywizacja tych, którzy bezskutecznie poszukują posady. A pracy jest wiele. Wciąż znaczący odsetek osób zarejestrowanych w urzędach pracy nie tylko nie wie, w jaki sposób szukać zatrudnienia, ale również ma problem ze stworzeniem podstawowego zestawu dokumentów aplikujących. Efektem są rzesze osób, które ? choć twierdzą, że szukają pracy ? w rzeczywistości po prostu przychodzą do urzędu wówczas, gdy muszą się podpisać na liście. Ustawa, która weszła w życie ma stan ten zmienić.

 

Urząd pracy to hermetyczne środowisko
 

Urzędy pracy, co potwierdzają opinie samych bezrobotnych i pracowników agencji pracy, to dość hermetyczne środowisko, które nie zawsze jest chętne do wyjścia na zewnątrz i współpracy z innymi podmiotami. To swoistego rodzaju paradoks, opierający się na zasadzie, że zatrudnieni tam mają pracę wyłącznie dlatego, że są osoby jej poszukujący. Patrząc na sprawę z takiego punktu, nie dziwi fakt, że często urząd pracy agencje pośrednictwa pracy czy organizacje pozarządowe traktuje jako rywali, choć wszystkie te podmioty działają we wspólnym celu, czyli aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Taki stan rzeczy odzwierciedla się również w pomocy, jaką otrzymują osoby zgłaszające się do urzędu pracy ? najczęściej jest ona niewystarczająca.

 

Staż z urzędu pracy
 

Z punktu widzenia osób bezrobotnych, o czym nie mają oni najczęściej wiedzy, istotna jest informacja, że urząd pracy dysponuje pełnym wachlarzem narzędzi, za pomocą których może skutecznie im pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy. Poza szkoleniami, pomocą psychologiczną czy rozmową z doradcą zawodowym, część bezrobotnych może skorzystać ze stażów lub rozpocząć kurs przekwalifikowujący lub doszkalający. W urzędzie można też zaczerpnąć informacji o aktualnych ofertach pracy lub zewnętrznych firmach, które pomagają w zdobyciu zatrudnienia. Niestety, najczęściej urzędnicy nie informują sami o takich formach pomocy, ale reagują dopiero wówczas, gdy zapyta sam zainteresowany.

 

Zasiłek z urzędu pracy
 

Aktualnie w naszym kraju stopa bezrobocia wynosi około 12,5%. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się między innymi niesprawnie działające urzędy pracy. Z drugiej strony, problem leży również w mentalności samych bezrobotnych. Część osób tracących pracę nie poszukuje zatrudnienia od razu. Okazuje się, że zamiast aktywności niemal 80% osób, które właśnie rozstały się z pracodawcą wybiera zasiłek dla bezrobotnych i tym samym sześciomiesięczny odpoczynek. Brak rozumienia mechanizmów rządzących się rynkiem pracy i przede wszystkim reprezentowanie pasywnej postawy sprawia, że osoby takie zasilają później rzesze bezrobotnych. Im więcej czasu upłynie od ostatniego zatrudnienia, tym mniejszą mają szansę na znalezienie stałego zatrudnienia.

 

Reforma urzędów pracy
 

Reforma urzędów pracy, jak wskazują politycy, została zaplanowana jako gruntowna. Zmiany mają dotyczyć nie tylko podejście do bezrobotnych, ale przede wszystkim współpracy z podmiotami, które działają na rynku na rzecz aktywizacji właśnie bezrobotnych. Z punktu widzenia osób szukających zatrudnienia i jednocześnie zarejestrowanych w urzędach pracy, takie zmiany mogą być pozytywne i przede wszystkim przynieść oczekiwane rezultaty. Skorzystać mogą też pracodawcy. Otóż, nowe przepisy przewidują, że dostaną oni niezbędne dofinansowanie zatrudniając osoby młode lub te, które ukończyły 50. rok życia. Inaczej mówiąc, dzięki dodatkowym funduszom będą mogli oni zminimalizować koszty pracy i tym samym utworzyć kolejne stanowiska pracy. 

Podziel się

5 komentarzy

Ula

Ula

Nie miałam nigdy do czynienia z URZĘDEM Pracy. Powiem tylko, że moja znajoma jak straciła pracę- to dzięki UP znalazła pracę. Uważam, ze takie urzędy są potrzebne.
Igor

Igor

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg? fajny artykuł. To przyjaciel. Pomaga bezrobotnym w znalezieniu pracy...
Dydek

Dydek

W urzędzie wiele ludzi się rejestruje chociażby ze względu na ubezpieczenie zdrowotne. Mogliby oni jednak to ułatwić, bo kolejki bywają strasznie wielkie po wszystko.
Tara

Tara

Niby przyjaciel, ale w wielu sytuacjach potrafią człowiekowi napsuć krwi. Problemy są np. usprawiedliwianiem niestawienia się na termin i całej reszty. Nie są ludzcy.
Fibi

Fibi

Nie dla każdego to sprzymierzeniec. Tam pracują czasami osoby, które potrafią obrzydzić bezrobotnym jeszcze ich sytuację, z drugiej strony nie brakuje ludzi życzliwych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.