List motywacyjny na staż i praktyki – co warto w nim zamieścić?

Chcesz dostać się na wymarzony staż bądź praktyki? Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest przeslanie swojego CV wraz z listem motywacyjnym, ale nie wiesz jak go napisać? Twoje podanie o przyjęcie na staż musi Cię wyróżnić, ponieważ konkurujesz ze sporą ilością kandydatów. Przyjmijmy, że na jedno miejsce startuje 50 osób. Każdy z Was dostarcza pracodawcy swój życiorys wraz z listem. Wyobraźmy sobie, że większość skorzystała z dostępnego w sieci wzoru listu motywacyjnego, czego automatycznym skutkiem jest dyskwalifikacja z dalszych etapów rekrutacji. Zatem pojawia się pytanie, jak powinien wyglądać list motywacyjny na staż/praktyki? Co warto w nim napisać, aby zainteresować swoją osobą pracodawcę?

List motywacyjny na praktyki

Wielu osobom nie chce się pisać listu motywacyjnego i najczęściej pomijają ten element całego procesu rekrutacji. Nie ma jednak większego błędu niż braki formalne w dokumentacji, jakiej oczekuje rekruter. List motywacyjny na staż bądź praktyki może Ci stanowczo pomóc wyróżnić się na tle innych już samym faktem, że go przygotowałeś/aś. Staraj się zawsze dołączać go do swojego CV, a już szczególnie wtedy, kiedy jesteś o niego proszony/a. Nigdy nie pomijaj tego elementu z myślą, że inni też tak robią.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny na staż bądź praktyki?

W każdym liście motywacyjnym powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • zwrot grzecznościowy;
  • informacje dotyczące tego, na jaki staż/ praktyki chcesz się dostać;
  • argumenty potwierdzające, że jesteś idealną osobą, która powinna dostać się na ów staż/praktyki;
  • wiadomość, że jesteś gotowy/a do spotkania z rekruterem;

Co zrobić jeżeli nie posiadamy jeszcze doświadczenia zawodowego?

Na pewno podczas studiów zdobyłeś/aś wiedzę w określonym temacie, który może wydać się interesujący dla pracodawcy. Pochwal się nią! Może piastowałeś/aś jakąś funkcję w organizacji, dzięki której nauczyłeś/aś się wielu wartościowych rzeczy? Nie zapomnij o tym wspomnieć!

Co zrobić jeżeli posiadamy doświadczenie zawodowe?

Jeśli masz już doświadczenie zawodowe, napisz tylko o tym, które może Ci się przydać z punktu widzenia rodzaju oferty, na jaką aplikujesz. Nie pisz o miejscach pracy, które nic nie wniosą do Twojej kandydatury, a wręcz przeciwnie – mogą Ci tylko zaszkodzić. Dokument, w którym napiszesz o doświadczeniu w zakresie obsługi kasy fiskalnej, a który ma Ci pomóc dostać się na praktyki do działu marketingu, na pewno nie zainteresuje rekrutera.

List motywacyjny na staż

Konkurując z wieloma innymi osobami o jedno miejsce na stażu lub praktykach, Twój list motywacyjny musi mieć to coś, co przekona pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś tą osobą, której szukają. Jak tego dokonać? Oto kilka rad, które na pewno Ci w tym pomogą:

  1. Twoje CV to same fakty, ale nie pisz w liście o tym samym, o czym już napisałeś/aś w swoim życiorysie. List motywacyjny na praktyki czy staż ma udowadniać, w jaki sposób Twoje umiejętności mają się do rzeczywistości. Użyj liczb – rekruterzy je uwielbiają, ponieważ w mierzalny sposób ukazujesz efekty swojej pracy.
  2. Zaadresuj swój list do jednej, konkretnej osoby. To zawsze wygląda o wiele bardziej profesjonalnie. Dodatkowo nie zostaniesz odebrany/a jako kandydat, który wysyła jeden i ten sam wzór listu do wielu pracodawców.
  3. Podchodź indywidualnie do pisania każdego listu. Niech treść odpowiada każdej ofercie stażu bądź praktyk, na jaką aplikujesz.
  4. Udowodnij pracodawcy w co najmniej 3 punktach, dlaczego to właśnie Ciebie powinien wybrać na to stanowisko, i co jego firma zyska dzięki Twojej osobie.
  5. Pokaż, że znasz historię danej firmy. Zostaniesz odebrany/a jako osoba świadoma, która zdecydowanie wie, do kogo pisze swój list i gdzie chce podjąć staż.
  6. Zadbaj o przejrzystość swojego listu oraz o uporządkowaną logicznie jego treść. Dobrze czytający się list, który został napisany zgodnie z przyjętymi standardami, ma większe szanse powodzenia. Nie zapomnij sprawdzić błędów oraz literówek, które wyglądają nieprofesjonalnie.
  7. Nazwa pliku oraz to, z jakiego adres e-mail wysyłasz swój list motywacyjny, ma niesamowite znaczenie. Wielu kandydatów, tworząc swój list motywacyjny, zapisuje go u siebie na komputerze z nazwą roboczą, zapominając ją później zmienić. W konsekwencji pracodawca dostaje plik o nazwie: „LM1_aktualny”. Chyba przyznasz, że nie wygląda to profesjonalnie? Najbezpieczniejszą nazwą pliku będzie następujący wzór „[imię i nazwisko] – praktyki – [nazwa firmy]”.
Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,50 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań