Staż - synonim wyzysku?

Staż - synonim wyzysku?
Osoby, które nie mają doświadczenia najczęściej mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Rozwiązaniem może być staż. Dzięki odbyciu takiego zyskać można niezbędną wiedzę. Część osób postrzega jednak staż w innych kategoriach niż możliwość rozwoju. Czy rzeczywiście słusznie?

Jak najczęściej postrzegają staż osoby bezrobotne? Odpowiedź na to pytanie miała dać kampania społeczna „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz”. Szczegółowe badania wśród studentów przeprowadziło Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK). Wyniki nie są optymistyczne. Poza możliwościami rozwoju i zdobycia cennego doświadczenia, wiele osób postrzega staż również w kategorii wyzysku. Część badanych wskazywała np. na brak wynagrodzenia czy konieczność pracy po godzinach. Czy tak rzeczywiście wyglądają staże w polskich firmach? Niekoniczne.

Organizacja stażu

Podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać jest to, że nie każda firma może utworzyć stanowisko dla stażysty. W praktyce niezbędne jest spełnienie wielu formalności. Jeżeli pracodawca współpracuje z urzędem pracy, doskonale zna procedury. Ponadto, nie bez znaczenia jest pula środków finansowych, jakimi dysponują pracownicy urzędu pracy. Najczęściej pieniądze na staże dostępne są na początku i pod koniec roku. Właśnie wówczas pracodawca ma największe szanse, by urząd skierował do jego firmy odpowiedniego bezrobotnego.

To Cię powinno też zainteresować: Zatrudnienie po stażu - zasady

Kwestie formalne to przede wszystkim podpisanie stosownej umowy ze starostą. Ponadto, pracodawca musi spełnić szereg warunków. Wśród tych wskazać należy na:

  • zapewnienie stażyście szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy czy przepisów przeciwpożarowych oraz skierowanie na niezbędna badania,
  • poinformowanie go o zakresie jego obowiązków,
  • udzielenie dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu.

Stażysta nie może pracować przy tym w nadgodzinach. Niezbędne jest też poinformowanie starosty o tym, że staż został przerwany z uwagi na np. brak nieusprawiedliwioną nieobecność stażysty w firmie.

Wynagrodzenie dla stażysty

Wydaje się, że część badanych nie rozróżnia stażu od praktyk. Te drugie są najczęściej bezpłatne, zaś za odbywanie stażu stażysta otrzymuje wynagrodzenie. To wypłacane jest przez urząd pracy. Stażowe, gdyż tak określa się pensję wypłacaną stażyście, to stosunkowo niewielkie pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że zakres obowiązków stażysty jest stosunkowo ograniczony – nie wykonuje on wszystkich czynności w firmie. Jego zadaniem jest przede wszystkim uczyć się, poznawać sposób funkcjonowania firmy czy organizacji pracy w zakładzie pracy. Mądrze ustalony staż pozwala stażyście np. przebrnąć przez wszystkie działy w przedsiębiorstwie, dzięki czemu rozumie on, w jaki sposób ono działa.

Zdobyć zatrudnienie

Z punktu widzenia pracodawcy korzyści płynących z zatrudnienia stażystów jest wiele. Przede wszystkim czas ten można poświęcić na szczegółowe zapoznanie osoby skierowanej do firmy z jej przyszłymi obowiązkami. Często bowiem zdarza się, że zaangażowani stażyści zostają zatrudnieni w zakładzie pracy, w którym odbywali staż. Dzięki temu pracodawca oszczędza pieniądze i czas na szkolenie nowego pracownika. W praktyce zatem korzyści płynących z odbycia stażu może być całkiem sporo.

Jeżeli pracodawca, u którego uczy się stażysta nie ma możliwości stworzenia nowego stanowiska i zatrudnienia byłego stażysty, pozostaje kwestia np. referencji. Dzięki nim były pracownik może znaleźć ciekawą posadę w przyszłości. Z całą pewnością można powiedzieć, że nabyte umiejętności czy doświadczenie będą atutem przy ubieganiu się kolejne posady. Staż zasadniczo można potraktować jako element, za pomocą którego unika się wykluczenia społecznego osoby młodej lub po 50. roku życia.

Oceń ten wpis
Staż - synonim wyzysku?
Ocena: 4.1, liczba głosów: 9

Opinie

Grzegorz
2019-12-11, 14:58
Różnie na to można patrzeć. Wiele ludzi uzna to za wyzysk a inni za naukę. Oczywiście jak popatrzymy na jakieś warunki finansowe to można mówić o tym negatywnie.
stazystka Dorota
2019-05-29, 09:00
Staż - synonim wyzysku? Odpowiedź i tak i nie. Są staże płatne i niepłatne. Stażysta zdobędzie doświadczenie. Pracodawca na pewno ma zysk na stażystach.
stażystka Iwona AM
2019-05-22, 08:34
Staż - synonim wyzysku? Nie zawsze. Można zdobyć doświadczenie. Staż pracy z UP- to zysk dla przedsiębiorstwa, bo stażystom płaci nie zakład pracy a UP. Na pewno ni jednemu stażyście, uda się po stażu zatrudnić tam gdzie odbywa staż. Studenci na niektórych uczelniach, w trakcie studiów odbywają niepłatny staż. Jest on wpisany w plan ich zajęć. Mogą są dużo praktycznego nauczyć. Na pewno stażyści strat nie przynoszą pracodawcy.
Olaf
2019-05-08, 09:45
Staż to normalna rzecz. Przecież nikt zwykle nie zmusza do odbywania stażu, a często dla młodych ludzi jest to dobry wstęp do rozpoczęcia kariery związanej z zatrudnieniem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.