Dokumenty rekrutacyjne

Referencje dla pracownika

10 listopada 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

5 komentarzy
Referencje dla pracownika
Nierzadko po zakończeniu stosunku pracy dochodzi do sytuacji, w której pracownik prosi swojego byłego pracodawcę o wystawienie referencji. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ pozytywna opinia byłego pracodawcy może zaważyć o zdobyciu stanowiska w nowej firmie.

Najczęściej korzystamy ze zwrotu referencje, ale można się także spotkać z określeniami rekomendacji, listu referencyjnego, rekomendacyjnego lub polecającego. W efekcie mowa o tym samym dokumencie zawierającym pozytywną opinię pracodawcy, na temat jego byłego pracownika.

Warto nadmienić, że referencje to nie opinia o pracowniku. Ta może bowiem być niepochlebna, a przecież osobie proszącej o rekomendację nie zależy na przedstawieniu jej w negatywnym świetle. W takim razie, jak stworzyć list referencyjny i co w nim zawrzeć? Przyjrzyjmy się nieco bliżej sposobom, w jakie pracodawca może polecić swojego pracownika innym.

List referencyjny - referencje dla pracownika

Zanim przejdziemy do tego, co należy uwzględnić w liście referencyjnym, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wystawiamy referencje? Zazwyczaj prośba o wydanie referencji pojawia się, gdy pracownik jest świadom, że bardzo dobrze wykonywał swoją pracę.

Pracownik może się zwrócić z prośbą o referencje bez względu na to, w jakich okolicznościach zakończyła się współpraca. Oczywiście dla pracodawcy oddawanie dobrego pracownika może być ciężkie. Mimo to zdarzają się różne sytuacje, jak choćby redukcja zatrudnienia ze względów finansowych. Rezygnując z jakiegoś stanowiska, pracodawca może zwyczajnie chcieć pomóc osobie, z której był zadowolony i sam zaoferuje rekomendację.

Pamiętaj!
Referencja nie jest opinią o pracowniku. List referencyjny wystawia się najczęściej na prośbę pracownika i służy on pokazaniu jego dokonań oraz pochwaleniu postawy w pracy. Wystawienie referencji nie jest obligatoryjne i w przypadku gdy pracodawca nie ma zbyt wiele dobrego do powiedzenia o pracowniku, to nie musi wystawiać referencji. Opinia natomiast może zostać wystawiona bez wiedzy pracownika i może być niepochlebna.

Jeżeli nie masz czasu na napisanie referencji lub nie miałeś do czynienia bezpośrednio z pracownikiem, ale mimo wszystko chcesz mu pomóc, to można zlecić napisanie referencji podwładnym. Bardzo dobrym pomysłem jest, aby to bezpośredni przełożony stworzył list referencyjny. Pracodawca powinien wtedy zapoznać się dokładnie z jego treścią i poświadczyć umieszczone w nim informacje swoim podpisem. Kluczowe jest jednak to, co powinniśmy napisać w takim dokumencie, aby był on skuteczny i wiarygodny, a pracownik mógł się nim potem swobodnie posługiwać: https://www.aplikuj.pl/cv/prosze-panstwa-oto-moje-referencje/

Rzetelne referencje - co w nich ująć?

Wiele osób traktuje list referencyjny, jako prawdziwą laurkę dla pracownika. Jednak trzeba pamiętać, że od nadmiaru słodyczy może się robić niedobrze. Dotyczy to także słodzenia w dokumentach. Referencje przepełnione superlatywami i wychwalające pracownika pod niebiosa mogą zwyczajnie wydać się nowemu pracodawcy niewiarygodne, co przyniesie niepożądany skutek.

W liście polecającym nie należy przesadzać.

W takim razie co powinno się znaleźć w takiej rekomendacji?
Przede wszystkim osoba potrzebująca referencji nie powinna tworzyć ich sama i nie powinna zawierać w nich nieprawdy. Takie kłamstwo może szybko wyjść na jaw, co podkopie całkowicie markę osobistą pracownika.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

  • Mińsk Mazowiecki
Dodana
Dodana

Pracodawca tworzący list polecający powinien pamiętać o zawarciu w nim konkretnych informacji. W treści referencji powinny się znaleźć cechy pracownika ważne dla wykonywanej pracy oraz największe osiągnięcia i sukcesy w czasie świadczenia pracy. Ważne są konkrety, natomiast stwierdzenia pokroju "dobrze wykonywał obowiązki" może pokazać, że tak naprawdę nie mamy zbyt wiele do powiedzenia o danym pracowniku. Zamiast takich ogólników powinno się opisać cechy i umiejętności, którymi pracownik imponował oraz sytuacje, w których się szczególnie wykazał. Warto również ująć powód odejścia z dotychczasowej pracy.

Referencje przyjmują formę oficjalnego listu, a więc należy trzymać odpowiednią formę. Ważne jest także umieszczenie danych kontaktowych osoby wystawiającej rekomendację. Dzięki temu nowy pracodawca będzie w stanie zweryfikować autentyczność dokumentu.

Referencje osobiste

Referencje osobiste są pozytywną opinią pracodawcy bądź przełożonego na temat pracownika. Znajdując się w roli pracownika, warto zbierać listy polecające od swoich pracodawców, ponieważ te mogą się przydać na różnych etapach kariery. Posiadanie takiej dokumentacji opinii służbowych może przynieść wiele korzyści w przyszłości. Warto też pomyśleć o referencjach w języku angielskim, jeśli planujemy rozwijać swoją karierę w międzynarodowym środowisku: https://www.aplikuj.pl/cv/referencje-po-angielsku/

Oczywiście często zmieniając pracę nie myśli się o takich rzeczach, ponieważ pracownik ma już znalezione nowe zatrudnienie. Nieco inaczej wygląda ta kwestia, gdy kończymy zatrudnienie, ale nie posiadamy nowego miejsca pracy. W takiej sytuacji warto poprosić pracodawcę o list polecający.

Szczególnie praktykanci, stażyści, czy wolontariusze powinni się starać o takie dokumenty. Po odbyciu edukacji na konkretnym stanowisku można sobie zapewnić mocny atut w postaci listu polecającego od pracodawcy, u którego odbywało się praktykę. Każdy dokument potwierdzający doświadczenie i umiejętności zawodowe może w przyszłości być bardzo przydatnym. W takim razie, jak powinna wyglądać pisemna rekomendacja i co powinno się znaleźć w treści referencji?

Opinia o pracowniku - gotowiec

Powiedzieliśmy sobie już ogólnie o tym, jak napisać rekomendację, ale co zawrzeć w jej treści. Warto rzucić okiem na wzór referencji. Dzięki temu otrzymasz naoczną odpowiedź na wszystkie pytania. Przede wszystkim przyjrzyjmy się temu, jak powinien być skonstruowany list polecający.

Wzór referencji:

  • data i miejscowość wystawienia dokumentu;
  • imię i nazwisko, stanowisko wystawiającego oraz nazwa firmy;
  • tytuł;
  • dane pracownika, jego stanowisko oraz okres zatrudnienia;
  • informacje o przebiegu współpracy (zakres obowiązków);
  • charakterystyka pracownika;
  • podsumowanie opinii i powód odejścia z firmy;
  • podpis osoby wystawiającej oraz pieczątka firmy.

W sieci można znaleźć wiele wzorów rekomendacji, a poniżej możesz zobaczyć przykładową opinię.

Kraków, 27.04.2021 r.

(miejscowość i data)

Jan Nowak

Regionalny kierownik sprzedaży

Soki sp. z o.o.

(dane zwierzchnika)

REFERENCJE

Pan Maciej Kowalski był zatrudniony w firmie Soki sp. z o.o. w okresie od września 2015 roku do końca marca 2021 roku – na stanowisku przedstawiciela handlowego. Zakres zadań Pana Kowalskiego obejmował m.in. pozyskiwanie klientów i utrzymanie relacji z nimi oraz opracowywanie ofert handlowych. Nieopisaną zaletą Pana Kowalskiego była innowacyjność działania oraz nieszablonowe podejście do powierzonych zadań. To oraz zaangażowanie przekładało się na wysoką skuteczność. Realizacja celów sprzedażowych na poziomie powyżej 100% zaowocowała kilkoma tytułami pracownika miesiąca.

Niestety z powodu zmiany miejsca zamieszkania Pan Kowalski odszedł z firmy Soki sp. z o.o., co uznaję za sporą stratę dla firmy. Jestem przekonany, iż nie będą Państwo żałowali współpracy z tym utalentowanym specjalistą.

W razie pytań proszę o kontakt pod numerem telefonu: ...-...-... lub na adres e-mail: ...

Z poważaniem

Jan Nowak

(podpis)

Podobnie wyglądałaby przykładowa opinia o praktykancie, z tym że zamiast okresu zatrudnienia należy podać okres i szczegóły prowadzonej praktyki. Warto także pamiętać, aby ze wzorów korzystać z głową. Nie wystarczy w takich dokumentach zastąpić jedynie danych pracodawcy i pracownika. Rekomendacja musi zostać napisana indywidualnie i uwzględniać faktyczne dokonania oraz cechy konkretnego pracownika.

Jak napisać referencje dla firmy?

Najczęściej rozmawia się o referencjach w odniesieniu do opinii pracodawcy o pracowniku. Jednak w biznesie duże znaczenie mają również referencje wystawiane przez kontrahentów, czy klientów firmy. Takie opinie są częścią marketingu i pozwalają pozyskać zarówno klientów, jak i nowych partnerów.

Video

Jak napisać rekomendację dla firmy? Zasadniczo dokładnie tak, jak dla pracownika. Jedynie trzeba wpisać w dokumencie nazwę swojej firmy, jako wystawiającej oraz firmy, której wystawiamy opinię. Następnie opisujemy pozytywne doświadczenia ze współpracy lub skorzystania z usług. Ważne, aby opinia była naturalna i oparta o faktyczne doświadczenia. Podobnie, jak w przypadku referencji dla pracowników, tak i w tym wypadku zbytnie słodzenie wyda się nienaturalne i przyniesie negatywny wydźwięk.

Referencje dla firmy otrzymane od kontrahentów i klientów warto umieszczać w odpowiednich miejscach, jak specjalnie przygotowany dział na stronie internetowej lub w social mediach. W ten sposób tworzymy przekonującą, ale nienachalną reklamę swojej działalności.

Przykładowy wzór referencji dla firmy:

Wrocław 27.04 2021

(miejscowość i data)

REFERENCJE

Firma P.P.H.U "Dźwigi" z siedzibą w ... (dane firmy wystawiającej referencje) współpracuje od pięciu lat z przedsiębiorstwem P.H.U. "Filtry" z siedzibą w ...(dane firmy).

Firma P.H.U. "Filtry" może się pochwalić wysoką jakością oferowanych produktów, co stawia ją w roli cennego partnera. Jednak na szczególną uwagę zasługuje profesjonalizm pracowników, którzy nie tylko doskonale znają oferowany asortyment, ale także służą radą w jego wykorzystaniu i w kreatywny sposób znajdują rozwiązania problemów. Fachowe doradztwo i chęć dzielenia się wiedzą, znacząco wpływają na jakość współpracy. Z naszej strony możemy gorąco polecić firmę P.H.U. "Filtry" jako pewnego i godnego zaufania partnera biznesowego.

Firma P.P.H.U "Dźwigi"

(nazwa firmy wystawiającej, podpis i pieczątka)

Treść referencji powinna być oczywiście dostosowana do konkretnego przypadku oraz firm, o jakich mowa w dokumencie.

Referencje osobiste oraz dla firm są bardzo ważnymi dokumentami, które mogą za sobą nieść bardzo duże korzyści. List polecający w przypadku pracowników pomoże w znalezieniu intratnego zatrudnienia, natomiast dla firm jest to sposób na prowadzenie nienachalnego marketingu. Z pewnością rekomendacje nie są czymś, o czym powinniśmy zapominać.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Magdalena Mikler

Magdalena Mikler

Uważam, że warto prosić o referencje, nawet jeśli nie szukamy akurat nowej pracy. Można je przechowywać w swoim portfolio i wykorzystać w przyszłości.
Prima

Prima

Bardzo przydatne informacje, zwłaszcza dla osób w mojej sytuacji. Wyjątkowo ważne są dla mnie referencje przy poszukiwaniu nowej pracy. Dziękuję za artykuł!
nothing

nothing

Ciekawy tekst. Zgadzam się, że referencje powinny być rzetelne, ale nie przesadzone. Bardzo ważne jest też, aby umiejętności pracownika pokrywały się z wymaganiami stanowiska.
Tosemja

Tosemja

Dzięki za ten artykuł! Chętnie skorzystam z porad i poproszę o referencje. Mam nadzieję, że pomogą mi one zdobyć wymarzone stanowisko.
Seba

Seba

Bardzo pomocny artykuł! Teraz wiem, jak poprosić o referencje i jak powinny one wyglądać. Dziękuję i polecam każdemu, kto ma w planach zmianę pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.