Urlop wypoczynkowy

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?

13 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

30 komentarzy
Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?
Współcześnie coraz więcej pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników doświadczenia. Jest ono nierzadko ważniejsze niż formalne wykształcenie. Z uwagi na wymagania właścicieli firm, urzędy pracy od dawna wspierają młodych absolwentów szkół i uczelni wyższych bez doświadczenia zawodowego. Mowa przede wszystkim o kierowaniu zainteresowanych na staże w ramach których obowiązuje ich także prawo do skorzystania z tzw. „urlopu stażysty”.

Każdego stażystę obowiązują określone prawa, jak i obowiązki. Jednym z twoich uprawnień jest prawo do skorzystania z dni wolnych na stażu. Nie jest to jednak urlop wypoczynkowy w klasycznym rozumieniu, taki przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Stażysta po podpisaniu umowy na staż i przepracowaniu miesiąca ma możliwość skorzystania z dni wolnych na stażu po uprzednim załatwieniu kwestii formalnych związanych z urlopem stażysty.

Urlop na stażu – ile dni wolnego przysługuje stażyście?

Po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych nabywasz prawo do dwóch dni wolnych na stażu. Wyjątkiem jest ostatni miesiąc stażu, bo wówczas zyskujesz prawo do wspomnianych 2 dni z góry. Aby skorzystać z przysługujących ci dni, musisz wypełnić wniosek o urlop na stażu. Jednocześnie zgodnie z przepisami pracodawca nie może odmówić ci prawa do skorzystania z możliwości wykorzystania urlopu na stażu, co oznacza w praktyce, że będziesz mógł wykorzystać dni wolne niezależnie od tego, jaki termin wskażesz.

Dodatkowo, jeżeli chcesz, aby twój urlop stażysty trwał tydzień, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kumulował dni wolne, które ci przysługują. Wówczas, np. w ostatnim miesiącu pracy, możesz złożyć wniosek o urlop na stażu. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z 2 dni zawsze po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych. Wybór opcji skorzystania z dni wolnych na stażu zależy wyłącznie od ciebie.

Pamiętaj!
Będąc na stażu, musisz podpisywać listę obecności. Gdy korzystasz z dnia wolnego, wystarczy, że w odpowiedniej rubryce wpiszesz słowo „urlop”. Listę obecności masz obowiązek dostarczyć do opiekuna stażu we wskazanym terminie.

Szukasz pracy?

Monter-serwisant klimatyzacji i wentylacji

MACIEJ HUTNIK CHŁODNICTWO KLIMATYZACJA WENTYLACJA

  • Wrocław
  • 5 000-8 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
  • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Dni wolne na stażu – wynagrodzenie

Być może zastanawiasz się, czy gdy korzystasz z dni wolnych na stażu, przysługuje ci prawo do wynagrodzenia. Zdecydowanie tak, i to niezależnie, czy zdecydujesz się wypełnić wniosek o urlop po przepracowaniu każdych 30 dni, czy też postanowisz wykorzystać wszystkie dni „hurtem” dopiero pod koniec stażu. Pamiętaj, że o chęci skorzystania z urlopu na stażu musisz poinformować swojego organizatora stażu. Jeśli to urząd pracy skierował cię na staż, to kwestie formalne związane z urlopem załatwiasz właśnie z urzędem. Nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnego urlopu na stażu z urzędu pracy. Warto przy tym pamiętać, że stażyście nie przysługują żadne dodatkowe dni wolne, które mogłyby odpowiadać urlopowi na żądanie, dlatego w przypadku, gdy nieobecność nieusprawiedliwiona trwa dłużej niż jeden dzień, może dojść do przerwania stażu.

Staż a okres zatrudnienia

Staż to czas przeznaczony na zdobywanie doświadczenia. Okres ten wlicza się również do twojego stażu pracy, na podstawie którego wylicza się ilość dni przysługujących ci tytułem urlopu. Niezależnie od tego czy staż trwał 3 miesiące czy 6, okres jego trwania będzie wliczał się do lat pracy i tym samym szybciej nabędziesz prawo do urlopu w pełnym wymiarze 26 dni.

PRZYKŁADOWO: Ukończyłeś liceum ogólnokształcące? Za ukończenie takiej szkoły do okresu zatrudnienia, od którego wylicza się ilość dni urlopowych, twój pracodawca doda 4 lata. Faktycznie zatem powinieneś przepracować jeszcze 6 lat, aby nabyć prawo do 26 dni wolnego. Odbywając 6-miesięczny staż na podstawie skierowania z urzędu pracy, będziesz musiał przepracować jeszcze 5,5 roku, aby skorzystać z 26 dni wolnego.

Wymiar urlopu:

  • 20 dni – osoby zatrudnione krócej niż 10 lat
  • 26 dni – osoby pracujące na podstawie umowy o pracę co najmniej 10 lat

Szczegółowe zasady co do przeliczania urlopu na stażu zostały oczywiście uregulowane prawem. Kodeks pracy to właściwa ustawa, jeżeli chodzi o szukanie informacji na temat wymiaru urlopu.

Urlop stażysty – ekwiwalent za urlop na stażu

Z zasady stażyście nie przysługuje urlop wypoczynkowy, ponieważ umowa o staż nie skutkuje powstaniem stosunku pracy, dającego prawo do wypoczynku. Urlop wypoczynkowy należy się wyłącznie za okresy zatrudnienia na umowę o pracę. Stażysta nie nabywa więc prawa do urlopu, tak jak to wygląda w przypadku zwykłego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jednak zgodnie z przepisami ma on zagwarantowane prawem 2 dni wolne na stażu za każde 30 dni kalendarzowych zrealizowanego stażu lub przygotowania zawodowego. Wynika to z art. 53 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Urlop stażysty warto wykorzystać!

  • Wszystkie niewykorzystane przez stażystę dni wolne przepadają po zakończeniu stażu – nie przysługuje za nie żaden ekwiwalent, dlatego warto pamiętać o tym, aby skorzystać z urlopu stażysty;
  • Prawo do dni wolnych nabywa się po 30-dniowym okresie stażu, przy czym można je wykorzystać od razu lub wszystkie naraz w ostatnim miesiącu pracy.

Ustawodawca wyraźnie podkreśla, że są to dni wolne na stażu, a nie urlop. Stąd też nie stosuje się do nich tych zapisów Kodeksu pracy, które dotyczą urlopu wypoczynkowego. Nie istnieje więc coś takiego, jak urlop wypoczynkowy stażysty, choć w potocznym języku wyrażenie to nadal funkcjonuje. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę hasło „staż a urlop”, aby znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Co ważne, mimo tego, że dni wolne na stażu nie są traktowane jako urlop, to są one płatne. Zgodnie z ustawą za dni wolne przysługuje stypendium. Według obowiązującego prawa są to nieobecności usprawiedliwione, których nie odlicza się od miesięcznej kwoty stypendium wypłacanego stażyście przez instytucję, która skierowała go na staż.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że dni wolne na stażu udzielane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego, przypominając tym samym trochę dni wolne przysługujące pracownikowi na poszukiwania nowej pracy. Pracodawca ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć taki wniosek.

Podsumowując, możliwości skorzystania z urlopu na stażu zależą w dużej mierze od nas. Po 30 dniach pracy na stażu zyskujemy dwa dni wolnego, a ich wykorzystanie staje się naszym niezbywalnym prawem, którego nie może odmówić nam żaden pracodawca. Wystarczy złożyć wniosek o urlop na stażu u swojego organizatora stażu!

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Najczęściej zadawane pytania

Ile dni wolnych przysługuje stażyście?

Za każdy przepracowany miesiąc stażysta zyskuje prawo do dni wolnych. Po 30 dniach pracownikowi zatrudnionemu na stażu przysługują 2 dni wolnego.

Czy za dni wolne na stażu jest wynagrodzenie?

Tak. Za dni wolne przyznane zgodnie z Kodeksem Pracy podczas stażu płatnego przysługuje pełne wynagrodzenie, podobnie jak w przypadku normalnego urlopu wypoczynkowego.

Czy staż wlicza się do lat pracy?

Staż wlicza się do całości okresu stażu zawodowego. Jeśli staż trwał 6 miesięcy, to ten okres doliczamy do lat pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

30 komentarzy

Benny

Benny

Cieszy mnie informacja, że dni wolne na stażu można kumulować. To oznacza, że stażysta może wziąć sobie dłuższy urlop, co przyniesie mu korzyść w dalszej pracy.
Klaudiusz

Klaudiusz

Mam nadzieję, że jeśli skierują mnie na staż, to będę mieć możliwość wykorzystania urlopu na stażu, choćby tych dwóch dni. Jest to ważne dla mnie ze względu na przyszłą pracę.
Krzychu

Krzychu

Jestem zaskoczona, że dni wolne na stażu są płatne! To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy będą odbywać staż i będą z niego korzystać.
Polina

Polina

Bardzo dobra informacja dla każdego, kto obecnie odbywa staż. Cieszę się, że mam prawo do dwóch dni wolnych na stażu i że nie muszę się martwić formalnościami związanymi z ich wykorzystaniem.
Marta

Marta

Witam odrabiam staż i mam umowę na 6 miesięcy czy mogę zrezygnować ze stażu ?
Klaudio

Klaudio

Czy po przedłużeniu stażu przechodzą mi niewykorzystane dni urlopu
Justyna

Justyna

Czy jak staż zaczął się w połowie miesiąca czy należy się jeden dzień urlopu?
Edward

Edward

Chyba L4 to sytuacja zupełnie normalna i nie ma wpływu na ilość dni. Analogicznie pracownik, który choruje np. 2 miesiące tż nie traci nic z urlopu 26 dni.
Julia

Julia

Czy może ktoś potrafi odpowiedzieć czy jeśli na stażu przebywam na l4 (a podobno nie wliczają się te dni do 30 dni klandarzowych żeby nabyć 2 dni wolnego) to czy na koniec mój "urlop''ulega skróceniu? I pytanie drugie. Jeśli jestem na L4 to czy podczas stażu za te dni są odprowadzane składki emerytalne?czy może nie są odprowadzane za całe miesiące w których było l4?
Judyta

Judyta

Zaczynając pierwszą pracę już po miesiącu coś wpada z wolnego. Po pełnym roku ma się już pakiet dni 20 czy 26. W ogóle to powinno być dla wszystkich więcej wolnego.
Katarzyna

Katarzyna

Witam, mam umowę o staż do 01.09, z racji podjecia pracy z dniem 1 sierpnia przerywam staż i teraz moje pytanie, czy moge odebrac urlop zalipiec? Skoro przepracuje normalnioe 30 dni. Czy jest jakieś rozpiorządzenie na ten temat, panie nie potrafią mi odpowiedziec i aby się zabezpieczyć nie chca mi dać urlopu
Kora

Kora

Witam, jestem na stażu prawie dwa miesiące i w tym miesiącu mam 3 dni urlopu, czy mogę mieć wpisane 3 dni urlopu na listę obecności?
Ewelina

Ewelina

Czy w chwili podpisani umowy o wydłużenie stażu niewykorzystany urlop przechodzi dalej czy trzeba go wykorzystać mimo ich staż zostaje wydłużony???
Gość

Gość

Czy po zakończeniu stażu z powodu rezygnacji z dalszego odbywania należy złożyć do PUP sprawozdanie z odbycia stażu i opinię pracodawcy? Ile przysługuje dni wolnych, jeśli 6 miesiećzny staż zakończyło się 2 miesiące wcześniej?
RADZIO

RADZIO

Mam 39 lat i jestem obywatelem Polski, mam tylko 3 letnią szkołę policealną, zawód technik informatyk. Mieszkałem za granicą we Włoszech przez 17 lat, polityka urlopu w tym kraju całkowicie odbiega od nadal postkomunistycznego państwa Polski, we Włoszech już po 1 roku pracy przysługiwał mi pełny urlop który jest dłuższy bo zamiast 26 dni mamy 35 dni na umowie o pracę. Teraz po latach wróciłem do kraju, pracuje od 3 lat w Polsce na umowę o pracę i przysługuje mi tylko 20 dni urlopu! Z wielkim bólem i żalem muszę przyznać że pomimo wszelkich starań i chodzenia po urzędach itp. nikt nie był w stanie mi pomóc otrzymać 26 dni które w zasadzie powinny mi przysługiwać. Finalnie dowiedziałem się, żeby otrzymać 26 dni urlopu powinienem pracować jeszcze kolejne 3 lata! Lub ewentualnie, co absurdalne zebrać wszystkie papiery od włoskich pracodawców! przetłumaczyć je na polski tłumaczem przysięgłym! i dopiero może wtedy bla bla bla . . . Mam wrażenie że w naszym kraju ludzi traktuje się jak bydło które trzeba spychać do stada, jak się tylko wychylisz dostajesz kijem w łeb i radź sobie sam. Moje pytanie? czy nie powinno być inaczej jak w innych państwach EU itp.? Wysokość urlopu powinna również zależeć od wieku a nie tylko od stażu pracy lub ilości spędzonych lat na studiach?! A to tylko kropla w morzu potrzeb. Pozdrawiam Serdecznie!
Patrycja

Patrycja

Witam mam pytanie czy jeśli jestem na stażu i święto które jest 15 tego sierpnia wypada w sobotę to czy należy mi się za ten dzien, dzień wolnego?
Andrzej

Andrzej

Witam mam takie pytanie kto płaci za urlop na stażu pracodawca czy urząd pracy
Paula

Paula

Witam mam pewne pytanie moze mi ktos wytlumaczy. Jestem na stazu od lutego potrzebuje te dni wolne w lipcu skladam wniosek o wolne i pracodawca odrzuca moje wnioski i chce mi wcisnac urlop w innym terminie. A mam juz wsystko zaplanowane i informowalam pracodawce na samy poczatku stazu.
Nowy 1807

Nowy 1807

Dzień dobry , mam takie pytanie chce wykorzystać urlop stażowy , i dostałem w urzędzie takie coś jak wniosek o urlop , i moje pytanie brzmi ten wniosek jest dla "pracodawcy" czy dla urzędu
księgowa I

księgowa I

U nas w pracy są stażyści i korzystają z płatnego urlopu wypoczynkowego. Doskonale wiedzą, kiedy mogą z niego skorzystać i ile ni im przysługuje.
Mateusz

Mateusz

Witam. Mam pytanie dotyczace urlopu. Moja sytuacja: Byłem na stażu od lipca do grudnia 2018. 2 stycznia 2019 dostałem umowę o pracę (pełen etat). Od 8 lutego do 12 sierpnia 2019 byłem na urlopie bezpłatnym i razem z końcem urlopu się zwolnilem za porozumieniem stron. Czy przysługują mi jakieś dni urlopowe? Jeżeli tak to czy pracodawca powinien mi za ich nie wykorzystanie zapłacić czy nie? Dziękuję za wszelkie info. Pozdrawiam
Bartek

Bartek

Będąc na stażu nie wiedziałem, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy. Pracodawca mi wytłumaczył, że urlop wypoczynkowy mi nie przysługuje, ale po 30 dniach mogę skorzystać z 2 dni płatnych. Widzę, że na tej stronie jest to wszystko wytłumaczone.
Narewa

Narewa

Każdy okres wcześniej ustalonego urlopu zbiegający się z okresem urlopu macierzyńskiego, chorobowego lub urazowego uznaje się za niewykorzystany, ale będzie wykorzystany po powrocie do pracy lub zostanie przeniesiony na następny rok.
hola1

hola1

Inne firmy zapewniają wakacje na podstawie lat pracy. W takim przypadku pracownik może otrzymać tydzień na każdy rok pracy, do maksymalnej liczby dni.
Krystek

Krystek

Każdy może skorzystać z przysługującego mu prawa, jeżeli stażysta ma umowę to jak może mieć wolne to musi mieć przecież za to zapłacone, a nie że nie płacą mu.
Rosa

Rosa

Stażysta chyba to co ma wg prawa to jedno a też wiążące jest ustalenie z pracodawcą, gdyż może to być zupełnie inna bajka. Jeżeli stażysta chce np. pracować w firmie to najważniejsze by stawiał na relacje.
Elka

Elka

Zależy kogo nazwać stażystą. W przypadku pracowników nowych mówi się na nich stażyści a przecież to są pełnoprawni często pracownicy po studiach. Chyba o to chodzi tutaj?
maja

maja

Skąd taka informacja, że stazyście przysługuje 10 dni bezpłatnego urlopu?
Daniela

Daniela

Tak może skorzystać z bezpłatnego. Na cały okres przysługuje mu 10 takich dni.
Kasia

Kasia

Czy stażysta odbywając staż może skorzystać z bezpłatnego urlopu ?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka