Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?
Współcześnie coraz więcej pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników doświadczenia. Jest ono często ważniejsze niż wykształcenie. Z uwagi na wymagania właścicieli firm, urzędy pracy od dawna wspierają osoby młode, które nie mogą pochwalić się zawodowym doświadczeniem. Mowa przede wszystkim o kierowaniu zainteresowanych właśnie na staże.

Jako stażysta masz zarówno prawa, jak i obowiązki. Jednym z twoich uprawnień jest prawo do skorzystania z dni wolnych. Nie jest to jednak urlop wypoczynkowy, bo taki przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Stażysta tymczasem nie podpisuje żadnej umowy z pracodawcą – jedyna umowa, jaką podpisuje, to umowa z urzędem pracy.


Ile dni wolnego przysługuje stażyście?

Jako stażyście przysługują ci 2 dni wolnego po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych. Wyjątkiem jest ostatni miesiąc stażu, bo wówczas nabywasz prawo do wspomnianych 2 dni z góry. Aby skorzystać z przysługujących ci dni, musisz wypełnić wniosek. Jednocześnie jesteś chroniony, bo zgodnie z przepisami pracodawca nie może odrzucić twojego podania – musi je uwzględnić, co oznacza, że będziesz mógł skorzystać z dni niezależnie od tego, jaki termin wskażesz.

Jeżeli zależy ci na np. tygodniowym wypoczynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kumulował dni wolne, które ci przysługują. Wówczas, np. w ostatnim miesiącu stażu, możesz zawnioskować o tygodniowy urlop. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z 2 dni zawsze po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych. Rozwiązanie, które wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie.


Otrzymasz wynagrodzenie za dni wolne


Być może zastanawiasz się, czy korzystając z dni wolnych, przysługuje ci prawo do wynagrodzenia. Tak, i to niezależnie, czy zdecydujesz się wypełniać wniosek urlopowy po przepracowaniu każdych 30 dni, czy też będziesz kumulował dni, aby skorzystać z nich pod koniec stażu. Ponieważ pieniądze tytułem odbywania stażu otrzymujesz z urzędu pracy, musisz tylko pamiętać o poinformowaniu o fakcie korzystania z dni wolnych urzędników. Jak to zrobić?

Będąc na stażu, musisz podpisywać listę obecności. Gdy korzystasz z dnia wolnego, wystarczy, że w odpowiedniej rubryce wpiszesz słowo „urlop”. Listę obecności masz obowiązek dostarczyć do urzędu pracy we wskazanym terminie.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Szybciej uzyskasz prawo do dłuższego urlopu

Staż to czas przeznaczony na zdobywanie doświadczenia. Okres ten wlicza ci się również do okresu zatrudnienia, od którego wylicza się ilość dni przysługujących ci tytułem urlopu. Pracując już na etacie, nabędziesz szybciej prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Jak to możliwe?

Kodeks pracy to właściwa ustawa, jeżeli chodzi o szukanie informacji na temat wymiaru urlopu. Pracownicy nabywają prawo do urlopu w wymiarze:

  • 20 dni – gdy są zatrudnieni krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – gdy na podstawie umowy o pracę przepracowali co najmniej 10 lat.

Ukończyłeś liceum ogólnokształcące? Za ukończenie takiej szkoły do okresu zatrudnienia, od którego wylicza się ilość dni urlopowych, twój pracodawca doda 4 lata. Faktycznie zatem powinieneś przepracować jeszcze 6 lat, aby nabyć prawo do 26 dni wolnego. Odbywając 6-miesięczny staż na podstawie skierowania z urzędu pracy, będziesz musiał przepracować jeszcze 5,5 roku, aby skorzystać z 26 dni wolnego.

Skończyłeś staż i dalej nie możesz znaleźć zatrudnienia? Koniecznie odwiedź targi pracy i sprawdź, czy reklamujący się pracodawcy nie szukają właśnie ciebie.

Ekwiwalent za urlop na stażu

Stażyście nie przysługuje urlop wypoczynkowy, ponieważ umowa o staż nie skutkuje powstaniem stosunku pracy, dającego prawo do wypoczynku. Osoba taka nie jest więc traktowana przez prawo pracy jako pracownik. Urlop wypoczynkowy należy się wyłącznie za okresy zatrudnienia na umowę o pracę. Stażysta nie może więc nabyć prawa do urlopu, a tym samym do ekwiwalentu za jego niewykorzystanie. Jednak ma on zagwarantowane prawem 2 dni wolne na każde 30 dni kalendarzowych odbywania przygotowania zawodowego lub stażu. Wynika to z art. 53 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W ustawie wyraźnie zaznaczono, że są to dni wolne, a nie urlop. Stąd też nie jest możliwe stosowanie do nich tych zapisów Kodeksu pracy, które dotyczą urlopu wypoczynkowego.

Nie istnieje więc nic takiego, jak urlop wypoczynkowy stażysty, choć w potocznym języku wyrażenie to często jest stosowane. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę hasło „staż a urlop”, aby znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Co ważne, mimo tego, że dni wolne na stażu nie są traktowane jako urlop, to są płatne. Według obowiązującego prawa są to nieobecności usprawiedliwione, których nie odlicza się od miesięcznej kwoty stypendium, wypłacanego stażyście przez urząd pracy. Dni wolne na stażu udzielane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego, dlatego przypominają trochę dni wolne przysługujące pracownikowi na poszukiwania nowej pracy. Pracodawca ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć taki wniosek.

Wszystkie niewykorzystane przez stażystę dni wolne przepadają po zakończeniu stażu. Nie przysługuje za nie żaden ekwiwalent, dlatego warto pamiętać o tym, aby skorzystać z nich w okresie stażu. Prawo do dni wolnych nabywa się po 30-dniowym okresie stażu, przy czym można je wykorzystać od razu lub wszystkie naraz w ostatnim miesiącu pracy. Warto przy tym pamiętać, że stażyście nie przysługują żadne dodatkowe dni wolne, które mogłyby odpowiadać urlopowi na żądanie, dlatego w przypadku, gdy nieobecność nieusprawiedliwiona trwa dłużej niż jeden dzień, może dojść do przerwania stażu.

Oceń ten wpis
Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 31

Zobacz inne porady

Opinie

Bartek
2019-05-14, 07:59
Będąc na stażu nie wiedziałem, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy. Pracodawca mi wytłumaczył, że urlop wypoczynkowy mi nie przysługuje, ale po 30 dniach mogę skorzystać z 2 dni płatnych. Widzę, że na tej stronie jest to wszystko wytłumaczone.
Narewa
2019-05-09, 12:52
Każdy okres wcześniej ustalonego urlopu zbiegający się z okresem urlopu macierzyńskiego, chorobowego lub urazowego uznaje się za niewykorzystany, ale będzie wykorzystany po powrocie do pracy lub zostanie przeniesiony na następny rok.
hola1
2019-05-07, 11:06
Inne firmy zapewniają wakacje na podstawie lat pracy. W takim przypadku pracownik może otrzymać tydzień na każdy rok pracy, do maksymalnej liczby dni.
Krystek
2019-04-15, 15:00
Każdy może skorzystać z przysługującego mu prawa, jeżeli stażysta ma umowę to jak może mieć wolne to musi mieć przecież za to zapłacone, a nie że nie płacą mu.
Rosa
2019-04-05, 09:34
Stażysta chyba to co ma wg prawa to jedno a też wiążące jest ustalenie z pracodawcą, gdyż może to być zupełnie inna bajka. Jeżeli stażysta chce np. pracować w firmie to najważniejsze by stawiał na relacje.
Elka
2019-03-30, 13:47
Zależy kogo nazwać stażystą. W przypadku pracowników nowych mówi się na nich stażyści a przecież to są pełnoprawni często pracownicy po studiach. Chyba o to chodzi tutaj?
maja
2018-08-01, 20:59
Skąd taka informacja, że stazyście przysługuje 10 dni bezpłatnego urlopu?
Daniela
2018-07-08, 13:16
Tak może skorzystać z bezpłatnego. Na cały okres przysługuje mu 10 takich dni.
Kasia
2018-04-19, 08:01
Czy stażysta odbywając staż może skorzystać z bezpłatnego urlopu ?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.