Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?
Współcześnie coraz więcej pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników doświadczenia. Jest ono cz...

Jako stażysta masz zarówno prawa, jak i obowiązki. Jednym z twoich uprawnień jest prawo do skorzystania z dni wolnych. Nie jest to jednak urlop wypoczynkowy, bo taki przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Stażysta tymczasem nie podpisuje żadnej umowy z pracodawcą – jedyna umowa, jaką podpisuje, to umowa z urzędem pracy.


Ile dni wolnego przysługuje stażyście?

Jako stażyście przysługują ci 2 dni wolnego po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych. Wyjątkiem jest ostatni miesiąc stażu, bo wówczas nabywasz prawo do wspomnianych 2 dni z góry. Aby skorzystać z przysługujących ci dni, musisz wypełnić wniosek. Jednocześnie jesteś chroniony, bo zgodnie z przepisami pracodawca nie może odrzucić twojego podania – musi je uwzględnić, co oznacza, że będziesz mógł skorzystać z dni niezależnie od tego, jaki termin wskażesz.

Jeżeli zależy ci na np. tygodniowym wypoczynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kumulował dni wolne, które ci przysługują. Wówczas, np. w ostatnim miesiącu stażu, możesz zawnioskować o tygodniowy urlop. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z 2 dni zawsze po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych. Rozwiązanie, które wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie.


Otrzymasz wynagrodzenie za dni wolne


Być może zastanawiasz się, czy korzystając z dni wolnych, przysługuje ci prawo do wynagrodzenia. Tak, i to niezależnie, czy zdecydujesz się wypełniać wniosek urlopowy po przepracowaniu każdych 30 dni, czy też będziesz kumulował dni, aby skorzystać z nich pod koniec stażu. Ponieważ pieniądze tytułem odbywania stażu otrzymujesz z urzędu pracy, musisz tylko pamiętać o poinformowaniu o fakcie korzystania z dni wolnych urzędników. Jak to zrobić?

Będąc na stażu, musisz podpisywać listę obecności. Gdy korzystasz z dnia wolnego, wystarczy, że w odpowiedniej rubryce wpiszesz słowo „urlop”. Listę obecności masz obowiązek dostarczyć do urzędu pracy we wskazanym terminie.


Szybciej uzyskasz prawo do dłuższego urlopu

Staż to czas przeznaczony na zdobywanie doświadczenia. Okres ten wlicza ci się również do okresu zatrudnienia, od którego wylicza się ilość dni przysługujących ci tytułem urlopu. Pracując już na etacie, nabędziesz szybciej prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Jak to możliwe?

Kodeks pracy to właściwa ustawa, jeżeli chodzi o szukanie informacji na temat wymiaru urlopu. Pracownicy nabywają prawo do urlopu w wymiarze:

  • 20 dni – gdy są zatrudnieni krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – gdy na podstawie umowy o pracę przepracowali co najmniej 10 lat.

Ukończyłeś liceum ogólnokształcące? Za ukończenie takiej szkoły do okresu zatrudnienia, od którego wylicza się ilość dni urlopowych, twój pracodawca doda 4 lata. Faktycznie zatem powinieneś przepracować jeszcze 6 lat, aby nabyć prawo do 26 dni wolnego. Odbywając 6-miesięczny staż na podstawie skierowania z urzędu pracy, będziesz musiał przepracować jeszcze 5,5 roku, aby skorzystać z 26 dni wolnego.

Skończyłeś staż i dalej nie możesz znaleźć zatrudnienia? Koniecznie odwiedź targi pracy i sprawdź, czy reklamujący się pracodawcy nie szukają właśnie ciebie.

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?
5
30 głosów

Zobacz inne porady dla pracodawców

Opinie

maja
2018-08-01, 20:59
Skąd taka informacja, że stazyście przysługuje 10 dni bezpłatnego urlopu?
Daniela
2018-07-08, 13:16
Tak może skorzystać z bezpłatnego. Na cały okres przysługuje mu 10 takich dni.
Kasia
2018-04-19, 08:01
Czy stażysta odbywając staż może skorzystać z bezpłatnego urlopu ?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.