Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?

Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?
Współcześnie coraz więcej pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników doświadczenia. Jest ono nierzadko ważniejsze niż formalne wykształcenie. Z uwagi na wymagania właścicieli firm, urzędy pracy od dawna wspierają młodych absolwentów szkół i uczelni wyższych bez doświadczenia zawodowego. Mowa przede wszystkim o kierowaniu zainteresowanych na staże w ramach których obowiązuje ich także prawo do skorzystania z tzw. „urlopu stażysty”.

Każdego stażystę obowiązują określone prawa, jak i obowiązki. Jednym z twoich uprawnień jest prawo do skorzystania z dni wolnych na stażu. Nie jest to jednak urlop wypoczynkowy w klasycznym rozumieniu, taki przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Stażysta po podpisaniu umowy na staż i przepracowaniu miesiąca ma możliwość skorzystania z dni wolnych na stażu po uprzednim załatwieniu kwestii formalnych związanych z urlopem stażysty.

Urlop na stażu – ile dni wolnego przysługuje stażyście?

Po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych nabywasz prawo do dwóch dni wolnych na stażu. Wyjątkiem jest ostatni miesiąc stażu, bo wówczas zyskujesz prawo do wspomnianych 2 dni z góry. Aby skorzystać z przysługujących ci dni, musisz wypełnić wniosek o urlop na stażu. Jednocześnie zgodnie z przepisami pracodawca nie może odmówić ci prawa do skorzystania z możliwości wykorzystania urlopu na stażu, co oznacza w praktyce, że będziesz mógł wykorzystać dni wolne niezależnie od tego, jaki termin wskażesz.

Dodatkowo, jeżeli chcesz, aby twój urlop stażysty trwał tydzień, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kumulował dni wolne, które ci przysługują. Wówczas, np. w ostatnim miesiącu pracy, możesz złożyć wniosek o urlop na stażu. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z 2 dni zawsze po przepracowaniu 30 dni kalendarzowych. Wybór opcji skorzystania z dni wolnych na stażu zależy wyłącznie od ciebie.

Pamiętaj!Będąc na stażu, musisz podpisywać listę obecności. Gdy korzystasz z dnia wolnego, wystarczy, że w odpowiedniej rubryce wpiszesz słowo „urlop”. Listę obecności masz obowiązek dostarczyć do opiekuna stażu we wskazanym terminie.

Dni wolne na stażu – wynagrodzenie

Być może zastanawiasz się, czy gdy korzystasz z dni wolnych na stażu, przysługuje ci prawo do wynagrodzenia. Zdecydowanie tak, i to niezależnie, czy zdecydujesz się wypełnić wniosek o urlop po przepracowaniu każdych 30 dni, czy też postanowisz wykorzystać wszystkie dni „hurtem” dopiero pod koniec stażu. Pamiętaj, że o chęci skorzystania z urlopu na stażu musisz poinformować swojego organizatora stażu. Jeśli to urząd pracy skierował cię na staż, to kwestie formalne związane z urlopem załatwiasz właśnie z urzędem. Nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnego urlopu na stażu z urzędu pracy. Warto przy tym pamiętać, że stażyście nie przysługują żadne dodatkowe dni wolne, które mogłyby odpowiadać urlopowi na żądanie, dlatego w przypadku, gdy nieobecność nieusprawiedliwiona trwa dłużej niż jeden dzień, może dojść do przerwania stażu.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego

Staż a okres zatrudnienia

Staż to czas przeznaczony na zdobywanie doświadczenia. Okres ten wlicza się również do twojego stażu pracy, na podstawie którego wylicza się ilość dni przysługujących ci tytułem urlopu. Niezależnie od tego czy staż trwał 3 miesiące czy 6, okres jego trwania będzie wliczał się do lat pracy i tym samym szybciej nabędziesz prawo do urlopu w pełnym wymiarze 26 dni.

PRZYKŁADOWO: Ukończyłeś liceum ogólnokształcące? Za ukończenie takiej szkoły do okresu zatrudnienia, od którego wylicza się ilość dni urlopowych, twój pracodawca doda 4 lata. Faktycznie zatem powinieneś przepracować jeszcze 6 lat, aby nabyć prawo do 26 dni wolnego. Odbywając 6-miesięczny staż na podstawie skierowania z urzędu pracy, będziesz musiał przepracować jeszcze 5,5 roku, aby skorzystać z 26 dni wolnego.

Wymiar urlopu:

  • 20 dni – osoby zatrudnione krócej niż 10 lat
  • 26 dni – osoby pracujące na podstawie umowy o pracę co najmniej 10 lat

Szczegółowe zasady co do przeliczania urlopu na stażu zostały oczywiście uregulowane prawem. Kodeks pracy to właściwa ustawa, jeżeli chodzi o szukanie informacji na temat wymiaru urlopu.

Urlop stażysty – ekwiwalent za urlop na stażu

Z zasady stażyście nie przysługuje urlop wypoczynkowy, ponieważ umowa o staż nie skutkuje powstaniem stosunku pracy, dającego prawo do wypoczynku. Urlop wypoczynkowy należy się wyłącznie za okresy zatrudnienia na umowę o pracę. Stażysta nie nabywa więc prawa do urlopu, tak jak to wygląda w przypadku zwykłego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jednak zgodnie z przepisami ma on zagwarantowane prawem 2 dni wolne na stażu za każde 30 dni kalendarzowych zrealizowanego stażu lub przygotowania zawodowego. Wynika to z art. 53 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Urlop stażysty warto wykorzystać!

  • Wszystkie niewykorzystane przez stażystę dni wolne przepadają po zakończeniu stażu – nie przysługuje za nie żaden ekwiwalent, dlatego warto pamiętać o tym, aby skorzystać z urlopu stażysty;
  • Prawo do dni wolnych nabywa się po 30-dniowym okresie stażu, przy czym można je wykorzystać od razu lub wszystkie naraz w ostatnim miesiącu pracy.

Ustawodawca wyraźnie podkreśla, że są to dni wolne na stażu, a nie urlop. Stąd też nie stosuje się do nich tych zapisów Kodeksu pracy, które dotyczą urlopu wypoczynkowego. Nie istnieje więc coś takiego, jak urlop wypoczynkowy stażysty, choć w potocznym języku wyrażenie to nadal funkcjonuje. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę hasło „staż a urlop”, aby znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Co ważne, mimo tego, że dni wolne na stażu nie są traktowane jako urlop, to są one płatne. Zgodnie z ustawą za dni wolne przysługuje stypendium. Według obowiązującego prawa są to nieobecności usprawiedliwione, których nie odlicza się od miesięcznej kwoty stypendium wypłacanego stażyście przez instytucję, która skierowała go na staż.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że dni wolne na stażu udzielane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego, przypominając tym samym trochę dni wolne przysługujące pracownikowi na poszukiwania nowej pracy. Pracodawca ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć taki wniosek.

Podsumowując, możliwości skorzystania z urlopu na stażu zależą w dużej mierze od nas. Po 30 dniach pracy na stażu zyskujemy dwa dni wolnego, a ich wykorzystanie staje się naszym niezbywalnym prawem, którego nie może odmówić nam żaden pracodawca. Wystarczy złożyć wniosek o urlop na stażu u swojego organizatora stażu!

Oceń ten wpis
Urlop stażysty - co musisz wiedzieć?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 31

Opinie

Andrzej
2020-06-10, 06:09
Witam mam takie pytanie kto płaci za urlop na stażu pracodawca czy urząd pracy
Paula
2020-05-30, 02:33
Witam mam pewne pytanie moze mi ktos wytlumaczy. Jestem na stazu od lutego potrzebuje te dni wolne w lipcu skladam wniosek o wolne i pracodawca odrzuca moje wnioski i chce mi wcisnac urlop w innym terminie. A mam juz wsystko zaplanowane i informowalam pracodawce na samy poczatku stazu.
Nowy 1807
2019-12-19, 06:19
Dzień dobry , mam takie pytanie chce wykorzystać urlop stażowy , i dostałem w urzędzie takie coś jak wniosek o urlop , i moje pytanie brzmi ten wniosek jest dla "pracodawcy" czy dla urzędu
księgowa I
2019-12-04, 07:11
U nas w pracy są stażyści i korzystają z płatnego urlopu wypoczynkowego. Doskonale wiedzą, kiedy mogą z niego skorzystać i ile ni im przysługuje.
Mateusz
2019-08-15, 00:00
Witam.
Mam pytanie dotyczace urlopu. Moja sytuacja:
Byłem na stażu od lipca do grudnia 2018. 2 stycznia 2019 dostałem umowę o pracę (pełen etat). Od 8 lutego do 12 sierpnia 2019 byłem na urlopie bezpłatnym i razem z końcem urlopu się zwolnilem za porozumieniem stron.
Czy przysługują mi jakieś dni urlopowe? Jeżeli tak to czy pracodawca powinien mi za ich nie wykorzystanie zapłacić czy nie? Dziękuję za wszelkie info.
Pozdrawiam
Bartek
2019-05-14, 07:59
Będąc na stażu nie wiedziałem, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy. Pracodawca mi wytłumaczył, że urlop wypoczynkowy mi nie przysługuje, ale po 30 dniach mogę skorzystać z 2 dni płatnych. Widzę, że na tej stronie jest to wszystko wytłumaczone.
Narewa
2019-05-09, 12:52
Każdy okres wcześniej ustalonego urlopu zbiegający się z okresem urlopu macierzyńskiego, chorobowego lub urazowego uznaje się za niewykorzystany, ale będzie wykorzystany po powrocie do pracy lub zostanie przeniesiony na następny rok.
hola1
2019-05-07, 11:06
Inne firmy zapewniają wakacje na podstawie lat pracy. W takim przypadku pracownik może otrzymać tydzień na każdy rok pracy, do maksymalnej liczby dni.
Krystek
2019-04-15, 15:00
Każdy może skorzystać z przysługującego mu prawa, jeżeli stażysta ma umowę to jak może mieć wolne to musi mieć przecież za to zapłacone, a nie że nie płacą mu.
Rosa
2019-04-05, 09:34
Stażysta chyba to co ma wg prawa to jedno a też wiążące jest ustalenie z pracodawcą, gdyż może to być zupełnie inna bajka. Jeżeli stażysta chce np. pracować w firmie to najważniejsze by stawiał na relacje.
Elka
2019-03-30, 13:47
Zależy kogo nazwać stażystą. W przypadku pracowników nowych mówi się na nich stażyści a przecież to są pełnoprawni często pracownicy po studiach. Chyba o to chodzi tutaj?
maja
2018-08-01, 20:59
Skąd taka informacja, że stazyście przysługuje 10 dni bezpłatnego urlopu?
Daniela
2018-07-08, 13:16
Tak może skorzystać z bezpłatnego. Na cały okres przysługuje mu 10 takich dni.
Kasia
2018-04-19, 08:01
Czy stażysta odbywając staż może skorzystać z bezpłatnego urlopu ?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.