Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31528        SUBSKRYBUJE: 7306
Tematy, które interesują czytelników:  Nagroda jubileuszowa, Wymiar czasu pracy, Staż wynagrodzenie, Staż czy praktyka, Kompetencje zawodowe

Przygotowujesz CV? Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z szablonu

Przygotowujesz CV? Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z szablonu
Właśnie znalazłeś świetną ofertę pracy. Kusi nie tylko praca na jedną zmianę, lecz także atrakcyjne wynagrodzenie i możliwość rozwoju zawodowego. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ciekawego CV, by móc wziąć udział w rekrutacji. Dlaczego powinieneś zrezygnować z CV przygotowanego na szablonie?

CV to jeden z podstawowych dokumentów, wymagany praktycznie przez każdego pracodawcę od potencjalnych pracowników. Nic dziwnego, bo w tym dokumencie można zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje. Te odnoszą się nie tylko do wykształcenia, lecz także doświadczenia zawodowego czy znajomości języków obcych. Z punktu widzenia osoby przeprowadzającej rekturację, CV to dokument, dzięki któremu może ona dość dobrze poznać kandydata i to jeszcze przed jego zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.
W ostatnich latach w sieci powstało wiele stron internetowych, które są ukierunkowane na szeroko rozumianą tematykę pracy. Użytkownicy mogą znaleźć w tych serwisach podstawowe informacje na temat rekrutacji czy dowiedzieć się, jak dochodzić od pracodawcy zaległego wynagrodzenia. Nie brakuje również wzorów CV. Z takich najczęściej korzystają osoby niemające pomysłu na własny dokument. Czy rzeczywiście warto sięgnąć po szablon?


Setki odpowiedzi na jedno ogłoszenie

Trudna sytuacja na rynku pracy i wydłużenie wieku emerytalnego spowodowały, że na każde ogłoszenie o pracę odpowiada średnio przynajmniej kilkadziesiąt osób. Kandydaci, którzy skorzystają z szablonu i na jego bazie przygotują swoje CV nie zawsze mogą być pewni, że faktycznie ich dokument będzie wyróżniał się wśród innych. Wszystko dlatego, że może się okazać, że nie oni jedni wykorzystali właśnie szablon. W takiej sytuacji, zamiast podnieść swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, faktycznie sami je minimalizują.

Osoba odpowiedzialna za rekrutację nie ma obowiązku dokładnie przeglądać wszystkich spływających na pocztę elektroniczną dokumentów aplikacyjnych. Zdecydowana większość zapoznaje się z częścią przesłanych CV i typuje osoby, które warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Z tego względu CV wykonane w oparciu o szablon nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza jeżeli z takiego samego wzoru skorzysta wiele osób.

To Cię powinno też zainteresować: Wzór CV - czy warto skorzystać z gotowca?


To nie pokazuje twojej kreatywności

Skorzystanie z szablonu CV oznacza, że faktycznie pracownik nie korzysta ze swojej kreatywności. A ta jest szczególnie istotna w przypadku np. grafików. Z tego też powodu osoby odpowiadające na ogłoszenie o pracę, powinny pomyśleć o kreatywnym CV, czyli takim, które będzie wyróżniać się wśród innych, jakie spłyną na firmową skrzynkę elektroniczną.
W jaki sposób przygotować kreatywne CV? Możliwości jest wiele, dużo zależy przy tym od zawodu kandydata i stanowiska pracy, o jakie się on stara. Zasadniczo śmiało można powiedzieć, że przygotowanie kreatywnego CV nie jest większym wyzwaniem – wystarczy skoncentrować się na formie graficznej tego dokumentu, by wyróżniał się on wśród innych, jakie spłyną na biuro osoby odpowiedzialnej za rekrutację.


(Nie)korzystne rozłożenie informacji

Korzystanie z szablonu jest niekorzystne również z uwagi na niemożność wyeksponowania najistotniejszych, z punktu widzenia kandydata, informacji. A to jest kwestia szczególnie istotna z punktu widzenia tych potencjalnych pracowników, którzy nie mają doświadczenia w pracy, mogą zaś pochwalić się kierunkowym wykształceniem.

Niekorzystne rozmieszczenie informacji może przełożyć się na to, że faktycznie kandydat nie wyeksponuje najważniejszych danych o sobie – te zostaną ukryte, będą znajdować się np. w dolnej części dokumentu, gdzie będą mniej widoczne. To kolejny powód, dla którego warto zrezygnować z szablonu i postawić na własną inwencję twórczą.

Oceń ten wpis
Przygotowujesz CV? Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z szablonu
Ocena: 3.5, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

kapelan
2019-05-13, 14:49
W rzeczywistości CV jest najważniejszą częścią całej aplikacji. Specjaliści HR często czytają go najpierw - nawet jeśli list motywacyjny jest na górze. Musi być profesjonalne.
Kolo
2019-05-04, 14:56
Teraz korzystanie z Internetu jest bardzo łatwe do znalezienia jakichkolwiek informacji. Dowiedz się, czy firma ma misję lub strategiczny plan rozwoju. To bardzo istotne.
Mister
2019-04-16, 18:20
List opisuje zainteresowanie wnioskodawcy każdym poszczególnym wakatem. Jego celem jest poinformowanie potencjalnego pracodawcy, dlaczego masz pewność, że powinieneś zostać zatrudniony. Ja wysyłam cv i lm.
gość
2019-04-05, 12:15
Dobrze opisane błędy. Przydatne to jest dla wszystkich którzy piszą lub modyfikują list motywacyjny, CV i inne dokumenty związane z rekrutacją. DObrze i zwięźle napisane.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.