Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33964        SUBSKRYBUJE: 7795
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa na czas określony, Mobbing i dyskryminacja, Umowa zlecenie, Karta Multisport, Mobbing, Przerwa w pracy, Pożegnanie w pracy

Jak napisać CV?

Jak napisać CV?
Jakie informacje zamieścić w CV? To pytanie wydaje się być banalne, w czasach gdy wiele osób zna konstrukcję aplikacji na pamięć. Jednak stale wpisujemy tą frazę w wyszukiwarce Google. Nadal nie brakuje kwestii, które budzą wątpliwości kandydatów o pracę.

Już coraz rzadziej rekruterzy czytają o wykształceniu rodziców kandydata, pochodzeniu społecznym i ścieżce edukacji od przedszkola. To jednak nie ironia, a fakt! Jeszcze kilka lat temu wzór życiorysu ze szkolnych podręczników był ułożony wedle takiego schematu. Nawet współczesne poradniki wprowadzają nas w błąd, podając sprzeczne informacje dotyczące treści poprawnego CV. Warto więc rozwiać wątpliwości poszukujących pracy.

Nie zapomnij o najważniejszym!

Mało kto pomyślałby, że najważniejszy punt naszej aplikacji znajduje się... Na samym końcu. Jeśli nie chcecie, aby Wasze CV wylądowało w koszu komputera, albo w niszczarce pamiętajcie o klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Koniecznie sprawdźcie aktualne brzmienie tej niezbędnej formuły. Kolejne punkty, bez których ani rusz to dane osobowe, opis wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Cała reszta stanowi tylko uzupełnienie naszej aplikacji.

Dane osobowe ? co pracodawca powinien wiedzieć?

W przeciwieństwie do państw, gdzie w obawie o dyskryminację CV przyjmuje się bez imienia i nazwiska, w Polsce te informacje to standard. W tej rubryce nie powinna znaleźć się data urodzenia i stan cywilny, zwłaszcza że nie możemy przewidzieć co pracodawca uzna za atut, a co wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o adres, podajmy jedynie miejsce, w którym realnie przebywamy. Adres korespondencyjny, czy stałego zamieszkania są zbędne. Podsumowując:

Dane osobowe muszą zawierać:

  • Imię i nazwisko
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail
  • Aktualny adres zamieszkania/pobytu

Od kilku lat we Francji osoby starające się o pracę, wysyłają anonimowe CV. Zabieg ten ma na celu wyeliminować wszelkie przejawy dyskryminacji. Czy w najbliższych latach anonimowe dokumenty aplikacyjne zdobędą zainteresowanie w Polsce? Szczegóły: CV przyszłości - anonimowe?

Czy pomoże aparycja, czyli zdjęcie w CV

Niektóre firmy już w ogłoszeniu zaznaczają, że zdjęcie jest elementem obowiązkowym aplikacji. Jeśli stanowisko wiąże się z atutami zewnętrznymi, jak w przypadku aktora, modelki, czy prezentera telewizyjnego wszystko w porządku. Jednak zastanówmy się, czy chcemy pracować w firmie, która według takich kryteriów zatrudnia informatyków czy księgowych. Warto wiedzieć, że niektórzy pracodawcy zamieszczenie zdjęcia uważają za brak profesjonalizmu. Swoją fotografię można dołączyć, jeśli jest wykonana zawodowo i zdecydowanie działa na naszą korzyść.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera

Zainteresowania- czy ktoś to czyta?

Schematy CV, z których wiele osób korzysta, jako punkt obowiązkowy podają zainteresowania. Efekt jest taki, że rekruterzy łapią się za głowę czytając po raz setny: ?Interesuje mnie kino, muzyka i sport?. Jeśli właśnie takie informacje umieściliście w swojej aplikacji, szybko je wykreślcie. Piszcie tylko o pasjach, którymi faktycznie warto się pochwalić. Możecie tez wspomnieć o hobby, które łączy się w jakiś sposób z Waszą branżą. I co najważniejsze ? nie fantazjujcie. Kłamstwo ma krótkie nogi i może wyjść na jaw szybciej, niż się spodziewacie.

Czy pisać o pracy ?na czarno?

Omijanie prawa nie jest chlubą, jeśli jednak roczna przerwa w życiorysie działa na Waszą niekorzyść, wspomnijcie także o pracy bez legalnego zatrudnienia. Oczywiście nie róbcie tego aplikując do administracji państwowej. Nie ma też sensu pisać o korepetycjach udzielanych w czasach szkolnych, gdy posiadacie kilka lat doświadczenia w zawodzie. Jeśli pracowaliście bez umowy, możecie o tym wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, niekoniecznie w CV. Pracodawca to też człowiek, który wie, jaka sytuacja panuje na rynku i nie będzie raczej zajmował się ściąganiem zaległych podatków. Obowiązkowo opiszcie też czynności jakie wykonywaliście i korzyści jakie z tego wynikają.

Bez doświadczenia...

Jeśli dopiero ukończyliście studia, nadal się uczycie albo wracacie na rynek pracy po długiej przerwie zrezygnujcie z chronologicznego CV. Mimo że Wasza rubryka ?doświadczenie zawodowe? będzie uboższa, możecie napisać o swoich umiejętnościach. Wyeksponujcie więc wiedzę, którą możecie wykorzystać w praktyce. Wspomnijcie tez o nagrodach, stypendiach, projektach w których braliście udział na studiach.

Tego w żadnym wypadku nie zamieszczajcie w CV:

  • Informacje o stanie zdrowia, nałogach
  • Liczba posiadanych dzieci, sytuacja rodzinna
  • Numery dokumentów, numer PESEL
  • Wyznanie i poglądy polityczne
  • Zdjęcie z wakacji lub imprezy
Oceń ten wpis
Jak napisać CV?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

Gizmo
2019-04-16, 18:33
Sporo jest w sieci takich poradników i na tej podstawie można coś profesjonalnie ale i oryginalnie zrobić po swojemu. Wtedy ma się pewność, że wszystko przebiegło jak należy.
Domel2
2019-04-05, 11:59
W wielu miejscach są przykłady jak napisać dobre CV więc dobrze jest skorzystać z tego. Oczywiście trzeba w sposób oryginalny to zrealizować, a nie inaczej. Nie lubią pracodawcy tych samych schematycznych dokumentów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.