Profil zawodowy – jak napisać podsumowanie zawodowe do CV?

Profil zawodowy to element, który coraz częściej trafia do CV. Na tę formę wypowiedzi decydują się nie tylko osoby, ubiegające się o pracę za granicą, ale również aplikujący do polskich firm. Niewątpliwie podsumowanie zawodowe w CV może przechylić szalę na naszą korzyść. Co warto o nim wiedzieć? Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Jak rekruterzy czytają CV, czyli po co komu profil zawodowy?

Mogłoby się wydawać, że skoro zatrudnianie ludzi jest tak ważnym procesem, który niejednokrotnie decyduje o przyszłych losach firmy, rekruterzy poświęcają wiele czasu i energii, aby dobrze przyjrzeć się każdej z kandydatur. Godzinami wertują kolejne CV, analizując każdy ich szczegół – od rodzaju użytej czcionki, przez sposób opisania swoich zainteresowań, aż po zastosowanie chińskiej sztuki czytania z twarzy. Potem sformułowane wnioski, wpisują do skomplikowanej tabeli, która jest potem analizowana przez sztab specjalistów – psychologów, marketingowców i managerów, żeby finalnie trafić do firmowego systemu. Ten z kolei przy użyciu odpowiedniego algorytmu pokaże wynik: „Tak, ten kandydat posiada odpowiadający nam profil zawodowy. Sprawdźmy go na rozmowie kwalifikacyjnej” Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, pewnie tak powinno to wyglądać. Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Rekruter poświęca co najwyżej kilka sekund na analizę CV. W oczy rzuci mu się zatem jedynie zdjęcie oraz kilka, podstawowych faktów na nasz temat. Właśnie dlatego warto w CV zawrzeć tak zwany profil zawodowy. Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe w CV

Czy podsumowanie zawodowe w CV jest rzeczywiście przydatne? Tak! To pierwszy element, który rzuci się w oczy rekrutera. Jeżeli przeczyta on jakikolwiek element Twojego CV, to będzie właśnie profil zawodowy. A czym właściwie jest taki profil zawodowy w CV? To kilka zdań, które umieszcza się tuż po podstawowych danych osobowych. W tym fragmencie w skrócie opisujesz swoją kandydaturę w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Inaczej mówiąc, to kilka zdań na temat tego, dlaczego właśnie Ty musisz dostać tę pracę. Istnieją różne style i metody pisania profilu zawodowego. To od Ciebie zależy, jakie kompetencje i umiejętności chcesz podkreślić. Możesz na przykład wskazać swoje długoletnie doświadczenie w branży albo jakąś unikatową umiejętność, która czyni Cię niezwykle interesującym kandydatem na dane stanowisko. Jaką objętość powinien mieć profil zawodowy? Pamiętaj, że nie jest to list motywacyjny, a zatem nie warto przesadnie się rozpisywać. Wciąż ogranicza Cię przecież zasada, iż CV musi zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Powszechnie przyjmuje się jednak, że podsumowanie zawodowe w CV nie powinno przekroczyć 4-5 zdań.

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Musisz pamiętać, że celem tych kilku zdań jest przekonanie do Ciebie rekrutera. Nie rozpisuj się zatem na temat swojego życiorysu, ale podkreśl to, co w kontekście Twojego życia zawodowego jest najbardziej istotne. Jakie szkoły skończyłeś i gdzie pracowałeś, rekruter może przeczytać w kolejnych częściach CV. Profil zawodowy tworzy się natomiast po to, aby wyłuskać najważniejsze kompetencje, osiągnięcia i umiejętności. Podsumowanie zawodowe w CV warto pisać w oparciu o sformułowane przez pracodawcę ogłoszenie. Mile widziane jest odniesienie się w jakikolwiek sposób do umiejętności, które były preferowane przez pracodawcę.

Profil zawodowy w CV – coraz częstsze zjawisko

Profil zawodowy jest elementem, który coraz częściej pojawia się w CV. Być może za kilka lat stanie się on sztampą i czymś, bez czego skuteczny życiorys nie może się obejść. Taki schemat tworzenia CV promują już portale internetowe, zrzeszające pracowników i pracodawców, a także umożliwiające nawiązanie współpracy. Mowa tutaj chociażby o popularnym GoldenLine oraz LinkedIn. Jeżeli się dobrze przyjrzysz poszczególnym profilom, każdy z nich w nagłówku zawiera profil zawodowy, czyli skrót tego, co potrafisz i w czym jesteś dobry. Taki profil zawodowy we wskazanych serwisach skorelowany jest również z opcją wyszukiwania, dzięki czemu rekruterzy z wielu firm mogą znaleźć odpowiedniego pracownika, poprzez wpisanie kilku, podstawowych haseł na temat oczekiwanego kandydata.

Profil zawodowy – przykłady

Jak zatem może brzmieć profil zawodowy w CV? Jak napisać podsumowanie zawodowe? Podajmy kilka przykładów. Jeżeli jesteś prawnikiem o bogatym doświadczeniu w prawie administracyjnym, możesz napisać coś takiego: „Prawnik z ponad 5-letnim stażem zawodowym, specjalizujący się w prawie administracyjnym, zdobywający doświadczenie w renomowanych kancelariach prawnych”. Z kolei przedstawiciel handlowy mógłby napisać tak: „Przedstawiciel handlowy, posiadający bogate doświadczenie w realizacji strategii sprzedażowej oraz budowaniu u zarządzaniu relacjami z kluczowymi klientami”. Z kolei firmowy negocjator, odpowiadający za kontakt z międzynarodowymi przedsiębiorstwami mógłby napisać coś w tym stylu: „Wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i negocjacyjne oraz perfekcyjna znajomość języka angielskiego i francuskiego, czyni mnie niezwykle skutecznym w podejmowanych działaniach”. Cokolwiek jednak chciałbyś napisać, pamiętaj aby wczuć się w potrzeby Twojego przyszłego pracodawcy. Dokładnie przeanalizuj jego wszystkie elementy i przesądź, jakie cechy i właściwości rekruterzy mogą uznać za najcenniejsze.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,75 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań