Czy wykształcenie może być przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia?

Współcześnie na rynku pracy wykształcenie nie jest uważane za najważniejsze – coraz więcej osób twierdzi, że liczy się zawodowe doświadczenie i umiejętności. Czy w związku z tym wykształcenie może być przeszkodą w otrzymaniu dobrze płatnej posady?

Z informacji zgromadzonych i prezentowanych przez GUS wynika, że z roku na rok spada liczba osób wybierających się na studia. Dziś bowiem dyplom nie gwarantuje już dobrej pracy. Zdarza się, że absolwenci szkół wyższych, mający nie tylko wykształcenie, lecz także doświadczenie (praktyki, staże) nie są w stanie znaleźć pracy odpowiadającej ich wymaganiom. Część osób ma jeszcze większy problem – nie może otrzymać pracy nawet poniżej oczekiwań.

Fakt, że na studia wybiera się coraz mniej osób sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się szkoły zawodowe. Z myślą o absolwentach szkół ponadgimnazjalnych, którzy myślą o tym, by na następny etap edukacji wybrać szkołę zawodową powstała nawet mapa takich placówek. Stworzyło ją Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kiedy wykształcenie wyższe może być przeszkodą?

Jest kilka sytuacji, w których wykształcenie wyższe może być przeszkodą w otrzymaniu pracy. Przykłady? Oto one:

  • Gdy szef ma niższe wykształcenie – nie każdy pracodawca chce zatrudniać osoby mające wykształcenie wyższe niż on sam. Szczególnie widoczne jest to w sytuacji, gdy potencjalny pracownika ma np. doktorat, a pracodawca tytuł magistra;
  • Gdy pracodawca szuka oszczędności – w początkowej fazie funkcjonowania wiele firm boryka się z problemami finansowymi. Pracodawca chcący zatrudnić pracownika może wybrać tego z niższym (np. średnim) wykształceniem, w nadziei, że ten nie będzie miał wygórowanych oczekiwań finansowych;
  • Kiedy masz pomysł na siebie – nie każdy jest zainteresowany pracą na etacie. Jeżeli chcesz się rozwijać na własny rachunek, to może się okazać, że studia zabierają ci tylko cenny czas. Historia zna wielu wybitnych i utalentowanych młodych ludzi, którzy uznali, że dyplom wcale nie jest im potrzebny, by się rozwijać i dobrze zarabiać.

Powyższe sytuacje to nie wszystkie, w których wykształcenie wyższe może być przeszkodą w karierze. Trzeba jednak pamiętać, że czasem to właśnie wykształcenie jest elementem niezbędnym, by móc pracować w danym zawodzie.

Tu będzie potrzebne wykształcenie

Współcześnie istnieje wiele zawód, których możliwość wykonywania jest ograniczona dla pracowników nieposiadających odpowiedniego wykształcenia. Przykład? Choćby zawody prawnicze. Te są dostępne wyłącznie dla osób posiadających wykształcenie wyższe. W praktyce zatem osoby chcące zostać np. adwokatem muszą liczyć się z koniecznością ukończenia uczelni wyższej i następnie aplikacji adwokackiej.

Tak czy nie dla wykształcenia?

Dewaluacja dyplomu sprawiła, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy wykształcenie wyższe ma sens. Z pewnością warto je zdobyć dla samego siebie – by pogłębić wiedzę, sprawdzić swoje umiejętności. Jeżeli jednak męczy cię nauka i jesteś w stanie rozwijać się samodzielnie, to z pewnością nie powinieneś traktować posiadania dyplomu jako czegoś koniecznego. Wówczas zdecydowanie lepiej, byś skoncentrował się na rozwijaniu swoich zdolności i doświadczenia niż teoretycznego przygotowania.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,55 Liczba głosów: 11
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań