Wykształcenie czy doświadczenie? Na co zwracają uwagę pracodawcy?

Ukończenie uczelni wyższej pozwala stwierdzić, że dana osoba jest specjalistą w swojej dziedzinie. Doświadczenie ułatwia znalezienie pracy, bo eliminuje konieczność wdrażania nowego pracownika w sposób działania firmy. Jaki powinien być idealny pracownik według pracodawców: wykształcony czy może doświadczony?

Doświadczenie czy wykształcenie – co jest ważniejsze?

Współczesny student to człowiek, który najczęściej musi połączyć studia z pracą, nawet jeżeli studiuje dziennie. Wszystko dlatego, że osoby wkraczające na rynek pracy doskonale wiedzą, że wykształcenie to nie wszystko – większość pracodawców oczekuje, że w CV znajdzie się również informacja o doświadczeniu. To właśnie ona często decyduje o przyznaniu posady konkretnemu kandydatowi. Czy rzeczywiście umiejętności są ważniejsze od posiadanych dokumentów poświadczających nabyte wykształcenie?

Doświadczenie pracownika jest najważniejsze

O tym, że pracodawcy cenią sobie znacznie wyżej doświadczenie niż wykształcenie świadczy kilka czynników. Choć każdy przedsiębiorca zatrudniający pracownika musi liczyć się z koniecznością jego wdrożenia w obowiązki na danym stanowisku, to jednak znacznie łatwiej jest wówczas, gdy osoba przyjęta do pracy świadczyła wcześniej pracę w firmie o podobnym profilu. Wówczas wystarczy po prostu odświeżyć wiedzę pracownika i pokazać mu, jaki system organizacji pracy został przyjęty w firmie. To wystarcza, by zatrudniony mógł kolejnego dnia samodzielnie zarządzać swoim czasem pracy i wypełniać przekazane mu obowiązki.

Poza kwestią wdrożenia pracownika do pracy, nie można zapomnieć, że doświadczenie jest dla pracodawcy oznaką, że kandydat starający się o pracę wie, z czym wiąże się wykonywanie zawodowych obowiązków. Jest to o tyle ważne, że współcześnie często słychać o pracownikach niemających pojęcia, w jaki sposób powinni wypełniać powierzone im zadania służbowe.

O tym, że doświadczenie jest ważniejsze niż wykształcenie świadczy również to, że największą grupę bezrobotnych stanowią młodzi ludzie, którzy niedawno ukończyli studia. Z drugiej strony, o czym również nie można zapomnieć, doświadczenie może iść w parze z wykształceniem. Wówczas jednak ważne jest świadome wybranie drogi kształcenia się.

Wykształcenie to za mało

Gdy mowa o wykształceniu, to rzeczywiście trzeba podkreślić, że posiadanie dyplomu zdewaluowało się. Ale nie oznacza to, że wiedza teoretyczna nie jest nic warta. Przeciwnie – nawet osoba bez doświadczenia, ale gruntownie wykształcona znajdzie dobrą posadę. By jednak tak się stało, musi być specjalistą w swojej dziedzinie. Nie bez znaczenia jest też znajomość języków obcych czy umiejętność dogadywania się z ludźmi.

Warto zauważyć, że posiadanie samego dyplomu to obecnie za mało. Osoby nieposiadające doświadczenia, powinny pamiętać o tym, by postawić na dokształcanie. Studia podyplomowe, szkolenia czy kursy języków obcych – posiadając dodatkowe umiejętności łatwiej będzie ubiegać się o posadę, bo nie zawsze pracodawcy zależy wyłącznie na pracowniku posiadającym gruntowne wykształcenie.

Połączenie idealne

Dynamiczne zmiany na rynku pracy wymagają zupełnie innego podejścia do kwestii wykształcenia czy doświadczenia. Idealnym rozwiązaniem jest zadbanie zarówno o wykształcenie, jak i doświadczenie zawodowe. Osoby studiujące nie powinny zapomnieć, że mogą skorzystać z wielu programów, dzięki którym zdobędą praktykę. Dobrym rozwiązaniem jest zainteresowanie się praktykami w firmach mogących być potencjalnymi pracodawcami czy stażami skierowanymi właśnie do studentów.

Połączenie wykształcenia z doświadczeniem jest najlepszym rozwiązaniem, bo gwarantuje, że pracodawca zainteresuje się kandydaturą aplikującego. Przy wyborze ścieżki kariery warto też – już na samym początku – określić, na jakie umiejętności potencjalny pracodawca może zwracać szczególną uwagę. Dzięki temu łatwiej będzie spełnić oczekiwania potencjalnego pracodawcy.

W CV wykształcenie nie jest najważniejsze

W ostatnich latach również w Polsce, pracodawcy przestali przykładać tak dużą uwagę do wykształcenia. Zdecydowanie ważniejsze dla nich jest doświadczenie zawodowe i inne umiejętności pracownika, jak np. umiejętności miękkie. Oczywiście są też takie zawody, w których wykształcenie jest podstawą, jak np. lekarz czy prawnik. Jednak w większości innych dziedzin, nawet bez kierunkowego wykształcenia a z odpowiednim doświadczeniem zawodowym można nie mieć żadnych problemów ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Wyjątkowo ważne jest to, aby pracownik w swoim CV zawarł informacje nie tylko o poprzednich zatrudnieniach, ale również pod każdą taką pozycją wypisał, jakie doświadczenie zdobył w tej pracy, jakie miał obowiązki itp. Dzięki temu przyszły pracodawca spojrzy na wykształcenie pracownika, ale więcej uwagi poświeci jego doświadczeniu i zdobytym umiejętnościom.

Warto też wiedzieć, że obecnie na rynku nawet praca bez wykształcenia i doświadczenia jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Oczywiście najczęściej nie jest wyjątkowo dobrze płatna praca, ale trzeba przyznać, że aktualnie pracownicy nie mają problemów ze znalezieniem pierwszego zatrudnienia, które może stanowić doskonały punkt startowy do nabywania cennego świadczenia zawodowego. Gruntowne wykształcenie nie jest już niezbędne, by móc pracować i zarabiać pieniądze.

Jak zapisać informacje o swoim doświadczeniu w CV?

Przygotowując własne CV, warto stworzyć je lub chociaż trochę zmodyfikować pod interesującą nas ofertę pracy. Należy w pierwszym kroku przeanalizować, jakie kompetencje zawodowe mogą być wymagane przez potencjalnego pracodawcę, a następnie zastanowić się, które z nich posiadamy i wymienić je w swoim CV. Taka metoda da nam przewagę nad innymi kandydatami, ponieważ wciąż niewiele osób w ten sposób podchodzi do przygotowywania swoich aplikacji. Większość pracowników wysyła jedno i to samo CV do wszystkich pracodawców.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,27 Liczba głosów: 30
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań