Podanie o pracę – jak napisać?

Na rynku pracy zatrudniający szczególnie cenią osoby zaangażowane i wykazujące chęć do pracy. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, ale zależy Ci na danym stanowisku, warto pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jesteś odpowiednim kandydatem. W tym celu najlepszym sposobem jest napisanie podania o pracę.

Podanie o pracę to sygnał, że wyjątkowo zależy Ci na danym stanowisku, gdyż nie jest tylko odpowiedzią na ogłoszenie zatrudniającego, ale dowodem na zaangażowanie i chęci osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Bardzo często tego typu podania wysyła się także do firm, które nie prowadzą aktualnie procesu rekrutacji i nie sygnalizowały możliwości zatrudnienia nowych osób. Jak napisać odpowiednie podanie o pracę? Jakie elementy powinno zawierać? I kto powinien takie podanie napisać? W tym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania oraz podamy przykładowy wzór podania o pracę.

Podanie o pracę – co powinno zawierać?

Podanie o pracę powinno zawierać niezbędne elementy, takie jak:

  • imię i nazwisko, adres oraz dane kontaktowe (po lewej stronie, pod datą i miejscowością);
  • data i miejscowość (prawy górny róg kartki w formacie A4);
  • dane firmy, do której wysyłasz podanie (można skierować podanie do działu HR lub bezpośrednio do kierownika);
  • tytuł “Podanie o pracę” i odpowiednią treść;
  • podpis (pod treścią podania, po prawej stronie);
  • informacja o załącznikach (np. dyplomy, CV itd.).

Wszystkie wymienione powyżej elementy są bardzo ważne, jednak najważniejsza w podaniu o pracę jest jego treść. Co należy napisać, aby zainteresować potencjalnego pracodawcę? Ważne jest, aby konkretnie wskazać stanowisko, na które aplikujesz oraz poinformować o kwalifikacjach i doświadczeniu, które sprawiają, że jesteś odpowiednim kandydatem. Wszystkie niezbędne informacje dla pracodawcy znajdują się w CV, jednak podanie o pracę powinno dodatkowo przekonać zatrudniającego i wskazać argumenty, które go zachęcą do zatrudnienia aplikującego.

Swoją kandydaturę trzeba także odpowiednio umotywować. W tym celu można skorzystać z informacji wymienionych w CV i do nich nawiązać. Odpowiednie umotywowanie podania może być decydujące w procesie rozpatrywania Twojej prośby, dlatego należy szczególnie zadbać o ten fragment podania. Często podania o pracę są do siebie bardzo podobne i może to zniechęcić oraz znudzić pracodawcę. Dlatego też wskazane jest, aby wykazać się oryginalnością, nie kłamać oraz nie stosować utartych frazesów. Podanie warto zakończyć prośbą o pozytywne rozpatrzenie kandydatury, zachęcić do kontaktu i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Oprócz odpowiedniej treści, należy również zwrócić uwagę, aby podanie było przejrzyste i schludne, gdyż świadczy to o adresacie. Podanie o pracę powinno przedstawić nasz nienaganny wizerunek i pokazać, że jesteśmy osobą aktywną, zaangażowaną i dokładną. Taki wizerunek sprawi, że pracodawca chętniej rozważy naszą kandydaturę i zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.

Pisząc podanie do pracy musimy także zwrócić uwagę, aby nie było w nim błędów ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. Powinniśmy również unikać kolokwializmów, pisać konkretnie i zrozumiale. Chaotyczna i trudna w odbiorze treść może zniechęcić pracodawcę i sprawić, że nie przeczyta naszego podania do końca. Warto także pamiętać, aby umieścić w podaniu o pracę oficjalnego maila, który zawiera w adresie imię i nazwisko, a nie kompromitującą nazwę. Takie drobne elementy także budują nasz wizerunek i decydują o tym, jak będziemy odebrani przez potencjalnego pracodawcę.

Na końcu podania powinniśmy umieścić zwrot grzecznościowy, np. z wyrazami szacunku lub z poważaniem. Należy również pamiętać, aby podpisać się w prawym dolnym rogu – najlepiej własnoręcznie. W podaniu o pracę można także umieścić dodatkowe załączniki, takie jak: CV, list motywacyjny, certyfikaty czy dyplomy.

Podanie o pracę – wzór uniwersalny

Treść podania o pracę zależy od tego, o jakie stanowisko się ubiegamy, jakie mamy doświadczenie, kwalifikacje oraz zainteresowania. Można jednak skorzystać z uniwersalnego wzoru podania o pracę, który da się odpowiednio modyfikować i dostosować do własnych potrzeb. Nie istnieje wzór uniwersalny, który będzie właściwy dla każdej osoby, na każde stanowisko i do każdej firmy. Przedstawiamy jednak pewną formułę, którą możesz uzupełnić i pozmieniać wedle uznania.

Wzór podania o pracę

Zwracam się do Państwa z prośbą zatrudnienia mnie do pracy w (nazwa firmy) na stanowisku (nazwa stanowiska). Ukończyłem szkołę (nazwa szkoły), o kierunku/specjalności (nazwa kierunku studiów albo tytułu zawodowego). Chciałbym pracować w Państwa firmie, ponieważ… (tutaj napisz zwięźle, jednak rzeczowo, dlaczego zależy Ci na pracy w danej firmie). Zdobyte wykształcenie, doświadczenie oraz zainteresowania pozwolą mi odpowiednio realizować powierzone mi obowiązki. Ze swojej strony zapewniam pełne zaangażowanie do pracy i dołożę wszelkich starań, aby pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy.

Jestem osobą (tutaj wpisz odpowiednie cechy charakteru, np. sumienną, odpowiedzialną, ambitną, szybko się uczę). Odbyłem staż i praktyki w (nazwa firmy), które pozwoliły mi zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu (tu wpisz, jakie posiadasz umiejętności, które przydadzą się w nowej pracy). Przez (okres pracy, np. dwa lata, rok) pracowałam w (nazwa byłej/obecnej firmy) na stanowisku (wpisz nazwę zajmowanego stanowiska). Do moich obowiązków należało (wpisz, czym się zajmowałeś i co jest istotne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy, np. obsługa klientów, sporządzanie dokumentacji, organizacja wyjazdów grupowych itp.).

Do podania o pracę dołączam również niezbędną dokumentację, która potwierdza zdobyte przeze mnie wykształcenie oraz kwalifikacje (na końcu podania dopisz, jakie załączniki przesyłasz i oczywiście je załącz). Mam nadzieję na pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury i to, że otrzymam możliwość uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym, aby móc zasilić szeregi Państwa firmy.

Kto powinien napisać podanie o pracę i kiedy?

Podanie o przyjęcie do pracy może napisać każdy, ale działanie takie jest szczególnie zalecane osobom młodym, które dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie na rynku pracy. Takie pismo może dodatkowo zachęcić pracodawcę, pokazując naszą motywację do pracy i ogromną chęć przyjęcia danego stanowiska.

Kolejną grupą osób, która powinna zdecydować się na napisanie podania o pracę są osoby rekrutujące na bardzo oblegane stanowiska. Szczególnie na takie, gdzie rekrutacja jest przeprowadzana rzadko i można ją przeoczyć. Podanie o pracę może w tym wypadku zwiększyć szansę, że pracodawca sam się odezwie – nawet poza procesem rekrutacji.

Podanie o pracę sprawdza się również wtedy, gdy odbyłeś staż lub praktyki w danym przedsiębiorstwie, ale nie prowadzi ono obecnie rekrutacji. Wówczas wysłanie podania o pracę będzie dobrym pomysłem. Pracodawca zauważy, że jesteś zainteresowany dalszą współpracą i zależy Ci na tym stanowisku.

Podanie o pracę może znacznie ułatwić zdobycie wymarzonego stanowiska, nawet jeśli nie masz doświadczenia lub aktualnie nie jest prowadzona na nie rekrutacja. Warto zatem poświęcić trochę czasu na napisanie poprawnego i skutecznego podania, bo często dzięki niemu możesz wywołać pozytywne pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
Ocena:
Podanie o pracę – jak napisać?
5 (100%) Liczba głosów:1