Moje CV i luki w nim, czyli trudne pytania pracodawcy

Praca na czarno? Choroba? Zagraniczny wyjazd? W dokumentach aplikacyjnych może być wiele tak zwanych „czarnych plam”. Każdy kandydat musi mieć jednak świadomość, że wszystkie te luki z pewnością zostaną zauważone przez dobrego rekrutera. Z tego względu, odpowiednio wcześniej, należy zadbać o to, aby nie wahać się i plątać podczas rozmowy. Dobrze przygotowana odpowiedź może pozwolić na zdobycie wymarzonej posady.

 Luki w CV – jak je wytłumaczyć?

Luki w CV mogą wynikać z różnych przyczyn. Niekiedy będzie to kwestia szkół, na przykład zaczynania od szkoły zawodowej, w innym zagraniczny wyjazd, który podreperować miał domowy budżet. Część z kandydatów mogła – nie mając innego wyboru- podjąć pracę, która nie odpowiadała ich ambicjom czy też wykształceniu. O takich pracach większość z kandydatów nie chce pamiętać i nie chce umieszczać ich w dokumentach aplikacyjnych. Co wtedy? Możliwości jest kilka. Można oczywiście po prostu nie umieszczać określonych informacji, niemniej jednak prawdopodobieństwo, że osoba rekrutująca zapyta właśnie o lukę, jest bardzo prawdopodobne.

Pochwal się tym, co robisz najlepiej!

Pomocne może być przeorganizowanie CV. Aktualnie coraz więcej kandydatów stawia na ciekawe i niecodzienne zaprezentowanie swojej osoby. W takim przypadku liczy się jedynie kreatywność samego zainteresowanego. W ten sposób możliwe jest też wyeksponowanie swojego doświadczenia lub cech osobowości i jednoczesne odwrócenie uwagi od ewentualnych dat. Wskazanie zaś w pierwszej kolejności na dotychczasowe doświadczenie, jak i nabyte zdolności umożliwi nakierowanie rozmowy na dalsze tory dotyczące ścieżki zawodowej danego kandydata.

 Luka w CV, ponieważ byłem bezrobotny

Z problemem luk borykać mogą się również osoby, które nie pracowały przez pewien czas. Taka przerwa, w zależności od tego, jak długo trwała, wcale nie musi wyglądać źle. Wykorzystanie tego okresu na doskonalenie swoich umiejętności przez branie udziału w bezpłatnych warsztatach czy wolontariatach sprawia, że rekrutujący ma świadomość tego, że siedzi przed nim osoba zdeterminowana i ambitna. Taka aktywność świadczy również o tym, że bezrobotny jest elastyczny, chce się rozwijać, nie poddaje się porażkom oraz ma świadomość swoich możliwości.

Luka w CV z powodu pracy na czarno 

Współczesne czasy nie sprzyjają zatrudnianiu na umowę o pracę. Część osób nie dostaje do ręki nawet tak zwanej ?umowy śmieciowej?. Z tego właśnie względu niekoniecznie trzeba martwić się tym, że pracowało się na czarno. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli nie jest ona przeprowadzana w urzędzie, można wspomnieć, że świadczyło się pracę na rzecz podmiotu, z którym nie podpisało się stosownej umowy. Pracodawca, jako osoba zorientowana w aktualnej sytuacji rynkowej, nie powinna być tym faktem zdziwiona czy zaskoczona. Szczerość może za to zaowocować przyjęciem do pracy.

 Luka w CV z powodów osobistych

Luka w życiorysie może wynikać też ze stanu zdrowia. Długa choroba, urodzenie dziecka… Wbrew pozorom warto pamiętać, że takie informacje nie muszą znaleźć się w życiorysie. Wiele młodych mam ma wątpliwości, czy wpisać do CV fakt posiadania potomstwa. Odsetek szefów, którzy przychylnym okiem patrzą na kobiety mające dzieci, wciąż jest niewielki. Z drugiej strony, warto pamiętać, że w życiorysie muszą znaleźć się informacje na temat wykształcenia czy ścieżki zawodowej oraz podstawowe dane, zaś wiadomości o naszym życiu prywatnym nie są wymagane i żaden kandydat ani żadna kandydatka nie musi ich zamieszczać.

O czym pamiętać?

Wielu kandydatów popełnia ten sam błąd. Mowa o wyszczególnianiu stanowisk pracy według kolejności chronologicznej. Warto pamiętać, że poprawnie jest zupełnie odwrotnie. Pracodawcę interesuje najbardziej ostatnie miejsce pracy potencjalnego pracownika. Z tego właśnie względu warto postawić na odwrotną kolejność. Dzięki temu osoba przeprowadzająca rekrutację będzie wiedziała, że ma do czynienia z osobą zorientowaną w kwestiach formalnych. Kandydaci nie powinni zapomnieć również o odpowiednio dopasowanej szacie graficznej. Ta również świadczy o każdym poszukującym zarobkowego zajęcia.

Luki w CV – jak o nich rozmawiać z potencjalnym pracodawcą?

Dłuższe przerwy w zatrudnieniu często wzbudzają zaniepokojenie u osób, które starają się o pracę. Wiele z nich obawia się, że potencjalnemu pracodawcy luka w CV na pewno się nie spodoba. Właśnie dlatego należy odpowiednio się przygotować, aby odpowiedzieć na ewentualne pytania o tę kwestię w sposób interesujący. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wypełnienie luk odpowiednimi danymi. Jeśli jest taka możliwość, to w latach, w których nie pracowało się na umowę o pracę, można wpisać np. prace dorywcze czy praktyki. Na pewno pozostawienie luki w życiorysie nie jest dobrym rozwiązaniem – lepiej wpisać coś, co pozwoli przedstawić się w pozytywnym świetle. Jeśli jednak luki w CV nie da się uniknąć, to trzeba wiedzieć, jak je sensownie wytłumaczyć.

Profesjonalny rekruter na pewno szybko zauważy przerwy w okresie zatrudnienia i zapyta o nie. Kłamstwo nigdy nie jest dobrym wyjściem z sytuacji, bo zwykle pracodawca może sprawdzić, czy kandydat na pracownika nie minął się z prawdą. Nieuczciwość to zdecydowanie negatywna cecha, która może być powodem do zwolnienia nawet w sytuacji, gdy uda się zdobyć daną posadę. Nie warto więc kłamać, zwłaszcza że pozostawanie bez zatrudnienia przez jakiś czas nie stanowi powodu do wstydu. Przede wszystkim należy podejść do kwestii pozytywnie, bo przecież taka przerwa to znakomity czas na samorozwój i realizowanie swoich pasji.

Warto więc w czasie rozmowy uczciwie wyjaśnić powód przerwy w zatrudnieniu i podkreślić pozytywne strony tego stanu rzeczy. Luki często są wynikiem zrządzenia losu czy poświęcenia kariery na rzecz rodziny – wówczas można wspomnieć, że był to doskonały czas na naukę cierpliwości, systematyczności i innych cech, które mogą przydać się na danym stanowisku. Jeśli przerwa w życiorysie była spędzona na podróżowaniu, to można pochwalić się znajomością obcych języków czy umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W przypadku, gdy przerw było więcej, należy przygotować się do rozmowy tak, aby każdą z luk przekuć na swoją korzyść.

CV to nie wszystko!

Choć dokumenty aplikacyjne mówią o kandydatach wiele, to zazwyczaj są tylko pierwszym etapem rekrutacji. W drugim dochodzi do spotkania rekrutera z wybranymi osobami, które mają możliwość osobiście zaprezentować swoje doświadczenia i umiejętności oraz dopełnić informacji, które znajdują się w dokumentach aplikacyjnych. I choć do przygotowania zarówno CV, jak i listu motywacyjnego należy się odpowiednio przygotować, to należy też pamiętać, że to tylko pierwszy etap rekrutacji. To, co ciekawsze — i w opinii wielu znacznie gorsze — wciąż przed nami!

A Wy, jakie macie sprawdzone sposoby na uniknięcie „czarnym plam” w swoich dokumentach aplikacyjnych? Czy osoby, które przeprowadzały z wami rozmowy o pracę, zwróciły uwagę na brak ciągłości w datach?

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,59 Liczba głosów: 17
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań