10 zasad pisania CV

Najważniejsze zasady pisania CV

Zasady pisania CV

Curriculum Vitae nie jest dokumentem szablonowym, bardziej jest to autoreklama osoby piszącej. Celem CV jest zainteresowanie pracodawcy naszą osobą i przekazanie mu wszelkich niezbędnych informacji potrzebnych w czasie rekrutacji. Jest to tyle ważne, że bardzo często o jedno miejsce walczy wielu kandydatów. Dlatego też nasz dokument aplikacyjny ma się wyróżniać i na pierwszym miejscu stawiać nasze dobre umiejętności potrzebne kwalifikacje.
Niestety nie możemy mieć 100% pewności, że nasze CV jest bezbłędne i idealne. Jednak jeśli będziemy trzymali się pewnych zasad, możemy mieć satysfakcję, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy.
Curriculum Vitae z języka łacińskiego oznacza przebieg lub bieg życia. Innymi słowy jest to dokument, który przedstawia nasz życiorys zawodowy. W CV zawieramy więc informacje o: doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, karierze naukowej, zainteresowaniach czy też przebytych kursach i znajomości języków obcych.
CV jest dokumentem o określonej hierarchii, dlatego trzeba pamiętać aby przestrzegać pewnych zasad.

10 zasad, których absolutnie należy przestrzegać pisząc CV

1. Dane kontaktowe.

Podajemy je na górze CV. Umieszczamy je w następującej kolejności:
– Imię i nazwisko.
– Data urodzenia,
– Miejsce zamieszkania,
– Numer telefonu komórkowego pod którym jesteśmy dostępni,
– Adres e-mail – powinien być imienny, w żadnym wypadku nie używajmy śmiesznych osobistych pseudonimów lub dziwnych końcówek typu @buziaczki.pl,
– Zdjęcie – najlepiej w prawym górnym rogu w formacie zdjęcia legitymacyjnego, nie może być to zdjęcie z imprezy, wakacji czy też szkoły podstawowej,
– jeśli pracodawca wymaga, warto też dopisać numer referencyjny lub na jakie stanowisko aplikujemy.

2. Wykształcenie.

Kolejna istotna informacja, która musi się pojawić w CV dotyczy naszej edukacji. Obowiązuje odwrotność chronologii. Zamieszczamy następujące informacje:
– Nazwa szkoły, data rozpoczęcia i ukończenia nauki, nazwa kierunku.
– Specjalizacja, przedmioty wiodące, można też napisać datę obrony pracy dyplomowej oraz jej tytuł. Jeśli promotor pracy dyplomowej jest powszechnie znanym specjalistą możemy też o tym nadmienić, jeśli chcemy podkreślić swój prestiż naukowy.
– W profesjonalnym CV nie piszemy o szkole podstawowej i gimnazjalnej.

3. Doświadczenie zawodowe.

Tak jak pisząc o wykształceniu również o doświadczeniach zawodowych piszemy w kolejności odwrotnie chronologicznej. Zamieszczamy informacje takie jak:
– Data rozpoczęcia i zakończenia pracy,
– Nazwa i adres firmy,
– Zakres obowiązków, który wykonywaliśmy.
Osoby o skromnym doświadczeniu mogą zamieścić informacje o przebytych stażach, praktykach, kursach szkoleniach itp. Można też wymienić zajęcia, które pozwoliły zdobyć nam nowe doświadczenia czy umiejętności. Należy pamiętać, aby nie wpisywać wszystkich prac które wykonywaliśmy, a tylko te, które pomogą nam w nowej pracy. Nie rozpisujmy się na temat pracy przy roznoszeniu gazet czy zbieraniu szparagów. Takie informacje mogą nieraz nam nawet zaszkodzić.

4. Podkreślanie osiągnięć i kwalifikacji – tylko to co najlepsze.

Tutaj zamieszczamy informacje o przebytych kursach, szkoleniach, uzyskanych certyfikatach oraz znajomości języków obcych. Wraz z CV nie musimy przesyłać wszystkich dyplomów i certyfikatów. Wystarczy, że będą do wglądu na rozmowie kwalifikacyjnej. Studenci mogą zamieścić informacje o stypendiach, w których uczestniczyli, o działalności w związkach studenckich czy o działalności charytatywnej. Może to być o tyle istotne, że pokazujemy pracodawcy swoje zaangażowanie i umiejętności dzięki niemu zdobyte.

W żadnym wypadku nie należy jednak koloryzować i ubarwiać naszych osiągnięć i umiejętności. Znajomość jeżyków obcych bardzo łatwo sprawdzić. A nie ma nic gorszego niż zostać przyłapanym na kłamstwie. Dlatego piszmy tylko to, co nas wyróżnia i stawia w dobrym świetle, to co podkreśli nasze zdolności i atuty.

5. Zainteresowania.

Warto mieć interesujące zainteresowania. Pracownik o ciekawym hobby może być postrzegany jako bardziej kreatywna osoba. Nie warto zapełniać rubryki Hobby takimi zwrotami jak: film, muzyka, sport. Pracodawcy nic to nie mówi. Pracodawcy częściej zwracają uwagę na osoby o szerokich horyzontach i ciekawej osobowości.

6. Biurowa estetyka.

Jest to chyba punkt, który nie wymaga komentarza. CV musi być przejrzyste i estetycznie napisane. Nie mogą się zdarzyć żadne błędy ortograficzne, literówki czy kolorowe czcionki, ozdobniki, podkreślenia itp. Szata graficzna naszego CV powinna być klasyczna i elegancka. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią edycję tekstu, wyrównania, pogrubienia i wypunktowania.

Błędy ortograficzne w żadnym wypadku nie mogą się znaleźć w CV!

7. Słownictwo.

Należy używać oficjalne słownictwo. Nie powinniśmy używać ani specjalistycznego (np.: akredytacja poboru próbek) ani potocznego języka. W dobrym CV istnieje zasada, że należy zawrzeć dużo informacji jak najmniejsza ilością słów. Nie rozpisujmy się tworząc opowiadanie z dokumentu aplikacyjnego.

8. Referencje.

Warto posiłkować się otrzymanymi referencjami. Takie dokumenty podnosi naszą ocenę i szanse na zdobycie pracy. Pracodawca ma wtedy pewność, że przyjmuje sprawdzoną osobę na dane stanowisko. Taki dokument powinien pochodzić od naszych wcześniejszych przełożonych i zawierać dane kontaktowe.

9. Odpowiedni format załącznika.

CV i inne dokumenty aplikacyjne podczas wysyłania poprzez pocztę e-mail należy wysłać w formacie PDF, ponieważ format .doc lub .odt może być nieobsługiwany przez oprogramowanie pracodawcy. Pamiętajmy aby w tytule wiadomości napisać nazwę stanowiska lub/i numer referencyjny. Warto też umieścić w treści wiadomości krótką informację o aplikacji na dane stanowisko.

10. Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

Jest to obowiązkowy zwrot jaki należy umieścić na samym końcu Curriculum Vitae. Bez tego nasze CV wyląduje w koszu bez rozpatrzenia. Oto jak powinna wyglądać taka klauzula:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym CV dla potrzeb realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 922).”

Podsumowanie.

Jak widać pisanie CV nie jest takie trudne jak by się mogło wydawać. Należy przestrzegać pewnych reguł i trafnie odczytywać wymagania pracodawcy. Stosując się do powyższych zasad możesz być pewien, że twoje CV będzie dobrze odebrane przez przyszłego pracodawce, a twoje szanse na nową pracę będą coraz większe. Dlatego zanim zaczniemy pisać CV zastanówmy się czego naprawdę chcemy, jakie są nasze atuty, a przede wszystkim co pragniemy osiągnąć i zaoferować.

Przykładowe wzory CV:

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 4,83 Liczba głosów: 6
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań