Praca lokalnie

Oferta Urzędu Pracy w Cieszynie

3 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Oferta Urzędu Pracy w Cieszynie
Wielu bezrobotnych pozostaje nieczynnymi zawodowo przez dłuższy czas, a część osób pozbawionych długoletniej pracy nie potrafi się odnaleźć. Aktywizacja takich osób nie jest sprawą łatwą i wymaga konkretnych działań. Bezrobotni z Cieszyna chcący powrócić do pracy mogą skorzystać z oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie.

Utarło się w polskim społeczeństwie, że urzędy pracy służą jedynie rejestracji bezrobotnych i przyznawaniu zasiłków. To krzywdzące przeświadczenie, ponieważ państwowa służba zatrudnienia zajmuje się programami aktywizacji bezrobotnych. Warto sprawdzić co ma do zaoferowania PUP w Cieszynie.

Poradnictwo grupowe i indywidualne w cieszyńskim Powiatowym Urzędzie Pracy

Pierwszym krokiem osoby bezrobotnej na drodze do aktywizacji zawodowej powinno być skorzystanie z poradnictwa zawodowego. W ten sposób można zdobyć cenne informacje oraz umiejętności pozwalające na sprawniejsze przejście przez rekrutację. PUP w Cieszynie prowadzi usługi z zakresu poradnictwa zawodowego podzielone na dwie formy.

 • Poradnictwo grupowe - bezrobotni korzystający z tej formy pomocy mogą wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie pozwalających zdobyć cenne informacje na przykład odnośnie technik sprawnego poszukiwania zatrudnienia czy planowania kariery. Bardzo ważna jest umiejętność określenia swoich kompetencji oraz preferencji zawodowych. Dzięki temu osoby szukające pracy będą aplikować na stanowiska, na których mogą odnieść sukces. Specjaliści na warsztatach pomogą przygotować się na proces rekrutacji oraz nauczą, jak sporządzić odpowiednie dokumenty. PUP organizuje także szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Osoby zainteresowane poradnictwem grupowym powinny zgłosić ten fakt w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery.
 • Poradnictwo indywidualne - ta forma pomocy przyjmuje indywidualne spotkania z doradcami z urzędu pracy. Bezrobotni mają okazję uzyskać pomoc w konkretnych przypadkach. Pracownik PUP pomoże w określeniu kwalifikacji oraz obraniu drogi kariery zawodowej. Z poradnictwa indywidualnego mogą skorzystać zarówno osoby bezrobotne, jak i czynne zawodowo, które chciałyby zmienić miejsce zatrudnienia. Doradca może między innymi wskazać odpowiednie szkolenia i kursy zawodowe. Zainteresowani poradnictwem indywidualnym powinni zgłosić ten fakt swojemu doradcy klienta.

Informacje na temat aktualnych warsztatów oraz usług Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie są publikowane na stronie: https://cieszyn.praca.gov.pl

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Cieszyn
Dodana
Dodana
Dodana

Ślusarz Narzędziowy

Prosperplast 1 Sp. z o.o.

 • Rybarzowice
Dodana
Dodana

Formy wsparcia osób bezrobotnych w PUP w Cieszynie

Osoby bezrobotne niepotrafiące znaleźć zatrudnienia przez dłuższy czas wymagają wsparcia. Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie przygotował wiele form wsparcia osób bezrobotnych. Te pozwalają między innymi na podjęcie tymczasowych prac pozwalających na przetrwanie do czasu podjęcia bardziej atrakcyjnego zatrudnienia.

Jak PUP w Cieszynie wspiera bezrobotnych?

 • PUP w Cieszynie uczestniczy w organizacji prac interwencyjnych, robót publicznych czy też prac społecznie użytecznych.
 • Zajęcia przybierające tę formę mają charakter tymczasowy i są finansowane najczęściej przez kasy samorządów bądź z programów rządowych.
 • Bezrobotni mają okazję czerpania dochodu przez ograniczony czas, a przy tym osoby pozostające długo nieaktywnymi zawodowo mają okazję aktywizacji.
 • Urząd pracy w Cieszynie oferuje również bony zatrudnieniowe dające gwarancję częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia posiadacza bonu.
 • Taką formę wsparcia mogą otrzymać bezrobotni w wieku poniżej 30 lat, którzy znajdą pracodawcę zainteresowanego ich zatrudnieniem na okres 18 miesięcy.
 • W ofercie cieszyńskiego urzędu znajduje się także bon na zasiedlenie. Ponownie skorzystać z niego mogą bezrobotni w wieku poniżej 30 roku życia.
 • Bon jest gwarancją otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem pracy bądź rozpoczęciem działalności gospodarczej poza miejscem stałego zamieszkania.

Ta forma pomocy jest bardzo przydatna, gdy podjęcie zatrudnienia wymaga przeprowadzki. Warunkiem otrzymania bonu jest przeprowadzka do miejsca odległego o co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania.

Wsparcie urzędu obejmuje również dofinansowania i pożyczki dla bezrobotnych otwierających własną działalność gospodarczą. Trzeba jednak zaznaczyć, że usługi wsparcia jak dofinansowania są zależne od budżetu urzędu i nie są realizowane przez cały rok. W efekcie ilość bezrobotnych, którzy mogą skorzystać z pomocy, jest ograniczona.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji w PUP w Cieszynie

Wielu bezrobotnych poszukując pracy, napotyka na trudności w postaci braku kwalifikacji. Poszczególne zawody wymagają konkretnych umiejętności bądź doświadczenia, a ich brak dyskwalifikuje aplikującą osobę. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji nie jest procesem szybkim, ale pewne czynności mogą usprawnić ten proces.

Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie przygotował kilka usług w zakresie kształcenia zawodowego:

 • Urząd między innymi pośredniczy w organizacji staży. Te pozwalają zdobyć doświadczenie oraz umiejętności w konkretnych zawodach. Co więcej, staż może się przerodzić w stałe zatrudnienie u pracodawcy, u którego odbywało się praktyki.
 • Bezrobotni mają możliwość skorzystania z bonu stażowego pozwalającego na odbycie stażu u wybranego wcześniej pracodawcy.
 • W urzędzie pracy organizowane są także szkolenia zawodowe, a doradcy z PUP mogą także skierować na stosowne kursy zawodowe. Takie zajęcia pozwalają podnieść kwalifikacje oraz zdobyć odpowiednie certyfikaty potwierdzające umiejętności czy prawo do wykonywania zawodu.
 • Bezrobotni w wieku poniżej 30 lat mogą także skorzystać z bonów szkoleniowych. Stanowią one gwarancję opłacenia kursu zawodowego wybranego przez bezrobotnego.
 • PUP posiada także ofertę dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowania kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Oferty pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie

PUP w Cieszynie na bieżąco monitoruje lokalny rynek pracy i gromadzi oferty pracy z całego regionu. Oprócz wakatów z powiatu cieszyńskiego w urzędzie pracy można znaleźć także ogłoszenia z państw europejskich. Jest to efekt przynależności Polski do sieci Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES).

Wśród ofert dotyczących Cieszyna trzeba zaznaczyć, że nie jest ich dużo. Nie ma też dominującej branży, a większość wakatów znajduje się w okolicznych miejscowościach, ale i tu nie ma dominującego sektora. Osoby bezrobotne mogą znaleźć oferty dotyczące posad sprzedawców, księgowych, pracowników produkcji bądź fachowców budowlanych. Dużo wakatów z ostatniego czasu dotyczyło także prac biurowych.

Bezrobotni z Cieszyna powinni odwiedzić urząd pracy, ponieważ otrzymają w nim pomoc związaną z aktywizacją zawodową. Skorzystanie z usług urzędu nie oznacza gwarancji sukcesu, ale z pewnością pozyskanie pewnej wiedzy i umiejętności może zaowocować podczas poszukiwań zatrudnienia.

Podsumowanie:
  • Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie oferuje poradnictwo grupowe i indywidualne dla osób bezrobotnych, co pomaga im w aktywizacji zawodowej i podejmowaniu działań na rynku pracy.
  • Urzędnicy PUP w Cieszynie pomagają osobom bezrobotnym w podnoszeniu kwalifikacji poprzez szkolenia i kursy, a także monitorują lokalny rynek pracy i zbierają oferty z całego regionu, w tym z sieci EURES.
  • Osoby bezrobotne mogą skorzystać z wsparcia urzędu w postaci tymczasowej pracy i dofinansowań lub pożyczek na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, jednak usługi te są zależne od budżetu i są ograniczone.

To może Cię również zainteresować

Praca Cieszyn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Bodzio

Bodzio

Jako pracodawca cieszę się, że PUP w Cieszynie oferuje wiele form wsparcia dla osób bezrobotnych. To z pewnością pomaga w aktywizacji zawodowej i może zwiększyć dostępność pracowników na rynku pracy. Bardzo cenię sobie także monitorowanie przez urząd pracy lokalnego rynku pracy i gromadzenie ofert pracy z całego regionu.
Lena

Lena

Nie wiedziałem, że w PUP w Cieszynie jest tak wiele form wsparcia dla bezrobotnych. Zastanawiam się nad tymczasową pracą, aby przetrwać do momentu podjęcia bardziej atrakcyjnej pracy. Na pewno skorzystam również z poradnictwa zawodowego, żeby lepiej przygotować się na proces rekrutacji.
Buba

Buba

Poradnictwo Zawodowe w PUP w Cieszynie to świetna opcja dla osób szukających pracy. Warto skorzystać z warsztatów oraz porad indywidualnych, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Cieszę się, że taki urząd działa w moim regionie.
Hania

Hania

Bardzo warto skorzystać z usług Poradnictwa Zawodowego w PUP w Cieszynie. Mają one formę zarówno indywidualną, jak i grupową. Dzięki nim bezrobotni mogą zdobyć cenną wiedzę oraz umiejętności, która przyda się w procesie rekrutacji oraz w poszukiwaniu pracy. Polecam!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.