NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Gotowe wzory CV - czy warto z nich korzystać?

Gotowe wzory CV - czy warto z nich korzystać?

CV, czyli życiorys zawodowy. Każdy poszukujący pracy bądź planujący zmienić obecny angaż powinien zatroszczyć się o prawidłowe CV, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. W związku z tym w sieci pojawiają się setki gotowych wzorów i programów, by takowe stworzyć. Sprawdź, jakie są wady i zalety gotowych wzorów i dowiedz się, jak stworzyć profesjonalne CV.

Popularna „cefałka” nie jest wymysłem polskich pracodawców. Życiorysy zawodowe wymagane są niemal w każdym zawodzie, w każdym kraju i na każde stanowisko. W niniejszym artykule podpowiemy, jak powinno wyglądać CV, jakich zwrotów używać oraz czego w nim nie zamieszczać. CV jest skróconym zapisem słów Curriculum vitae. Ta łacińska fraza oznacza „przebieg życia” i została zaczerpnięta z mowy konsularnej Cycerona „W obronie Rabiriusza” (63 p.n.e.). CV jest formalnym zapisem życiorysu, który znacząco różni się od wersji biograficznej – przede wszystkim pod względem struktury i formy. Informacje zamieszczone w nim nie tylko należy przedstawiać w wyraźnie oddzielonych od siebie blokach tematycznych, ale również z zastosowaniem prostego języka, bez parafrazowania i odbiegania od tematu.


Profesjonalne CV


Czasy, kiedy CV pisane było „na kolanie”, nie miało zdjęcia, a jego struktura pozostawiała wiele do życzenia odeszły w niepamięć. Teraz CV stanowi wizytówkę każdego potencjalnego pracownika. Wymaga od niego nieco wysiłku, a także zastosowania się do obowiązujących zasad. Dane, które zamieszczamy w życiorysie powinny mieścić się na 1 stronie formatu A4, jednak nie powinien być on krótszy niż 2/3 strony. Jeśli przekroczysz optymalny rozmiar CV, nie ma powodu do obaw – pamiętaj wtedy, żeby nie kontynuować na odwrocie, a na kolejnej stronie.


Jakie cechy ma profesjonalne CV?

 

  • Zwięzłość. Nie da się stworzyć uniwersalnego CV, właściwego dla kilku firm i stanowisk. Dlaczego? Ponieważ wtedy, miałoby ono nie 1-2 strony a 4-5 i więcej. Zwięzłość jest ważnym kryterium, ponieważ pokazuje potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą konkretną, znasz swoje najmocniejsze strony oraz uważnie przeczytałeś ogłoszenie, na które odpowiadasz. Niestety, większość rekruterów nie czyta zbyt obszernych CV, zatem skup się na najważniejszych informacjach i przedstaw je w zwięzły i atrakcyjny sposób.

 

  • Rzeczowość. W ogłoszeniu pracy mieszczą się niezwykle istotne wskazówki, które pomogą Ci przygotować profesjonalne CV. To tam znajdziesz oczekiwania pracodawcy, a także pożądaną przez niego sylwetkę kandydata. Skrupulatne prześledzenie oferty umożliwi Ci stworzenie interesującego, a co za tym idzie rzeczowego życiorysu. Zatem jeśli aplikujesz na stanowisko księgowego, nie musisz uwzględniać swoich wszystkich dotychczasowych stanowisk – np., że byłeś kelnerem podczas wakacji kilka lat temu albo w liceum dorywczo roznosiłeś ulotki. Skup się na najistotniejszych stanowiskach czy wykształceniu, a o swoich dodatkowych pracach możesz wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w liście motywacyjnym, jeśli uważasz, że znacząco wpłynęły na to, kim jesteś.

 

  • Precyzja. Podając informacje odnośnie wykształcenia, kursów czy zajmowanych stanowisk, pamiętaj o poprawnym zapisie nazw placówek, kierunków, stanowisk, a także datach rozpoczęcia i zakończenia danej aktywności. W całej formule CV unikaj błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Przeczytaj swój dokument kilkukrotnie, aby wyeliminować ewentualne błędy językowe i stylistyczne. Możesz też poprosić bliskich o lekturę Twojego dzieła i ewentualną korektę.

 

  • Uczciwość. Nie warto kłamać, fantazjować, czy wyolbrzymiać. Informacje w CV powinny być jak najbardziej prawdziwe, ponieważ po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a nawet już po otrzymaniu pracy, mogą zostać zweryfikowane. Okłamanie pracodawcy już na starcie może przekreślić Twoje szanse na wymarzone stanowisko, a także na status osoby wiarygodnej i lojalnej. Ponadto może mieć poważne konsekwencje, np. jeśli napiszesz, że posiadasz dane kwalifikacje, a nie będzie to prawdą – szef może zwolnić Cię dyscyplinarnie. Nawet „drobne kłamstewka” w rubryce hobby mogą się nie opłacić. Postaw na szczerość, a to z pewnością zostanie docenione!

 

  • Przejrzystość i czytelność. Dobre CV to estetyczne CV. Powinno zawierać właściwy dla CV układ, a także właściwie dobrany krój pisma, wyodrębnienia akapitów i nagłówków. Pamiętaj także o marginesach i odstępach. Optymalnym rozmiarem czcionki jest „12”, która umożliwi rekruterowi swobodną lekturę Twojego dokumentu. Jeśli chcesz zwrócić uwagę na pewne informacje możesz użyć podkreślenia lub pogrubienia. Unikaj jednak używania wielu kolorów, a także nieczytelnych fontów oraz tła, na którym litery będą zbyt niewyraźne.

 

Narzędzia do tworzenia CV


Wraz z rozwojem Internetu i zmianą potrzeb na rynku pracy, powstały narzędzia, które umożliwiają szybkie i poprawne utworzenie CV. I o ile gotowe wzory CV do pobrania nie są najlepszym pomysłem, ponieważ wykorzystują sztampowe i oklepane zwroty, które znane są już niemal każdemu rekruterowi, tak narzędzia do tworzenia CV są przydatnym rozwiązaniem. 


Pierwszym z narzędzi jest odpowiedni program do obróbki tekstu i grafiki, w którym samodzielnie (bądź na bazie szablonu) możesz stworzyć swój życiorys. Dzięki temu będzie on wyjątkowy i bardzo spersonalizowany. Możesz tam dobrać właściwą szatę graficzną, obrobić swoje zdjęcie oraz dobrać czytelne kroje pisma. Aby takowy znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową pożądane hasło, a Twoim oczom ukaże się szereg programów i propozycji narzędzi do stworzenia indywidualnego i ciekawego CV. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej pożądane przez pracodawców, aniżeli wzory CV do pobrania.


Drugim narzędziem jest kreator CV. Dzięki niemu w kilku prostych krokach stworzysz skuteczne i profesjonalne CV. Zazwyczaj takie kreatory opierają się na kilku wersjach płatnych i bezpłatnych szablonów, opracowanych przez specjalistów z branży HR. Gotowy dokument możesz pobrać w formacie PDF, a następnie szybko i wygodnie wydrukować i dostarczyć pracodawcy bądź wysłać aplikację przez internet.


To, jak powinno wyglądać CV zależy wyłącznie od Ciebie oraz od tego, jakie informacje chcesz w nim umieścić. Jeśli będzie ono skonstruowane w oparciu o powyższe wskazówki, to zyskasz wiele w oczach rekrutera oraz potencjalnego pracodawcy. Nie warto zdawać się na gotowe wzory CV – w dzisiejszych czasach kreatywność jest w cenie!

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018