Spis treści
Dłuższe urlopy nie dla każdego
Jeżeli pracujesz, to z pewnością wiesz, ile dni wolnego ci przysługuje w ciągu roku kalendarzowego i że możesz skorzystać również z urlopu na żądanie. Kwestia ta została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy. Zgodnie z przepisami pracownicy mogą wnioskować o:
- 20 dni – jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni – wówczas, gdy pracuje co najmniej 10 lat.
Do lat pracy dodaje się również pewną pulę lat za ukończenie szkoły. Przykładowo absolwentom średniej szkoły ogólnokształcącej dodaje się 4 lata do stażu pracy.
Specjalne uprawnienia niektórych grup zawodowych
Niektórzy pracownicy mogą liczyć na urlop dłuższy niż wspomniane 20 czy 26 dni w ciągu roku kalendarzowego. Specjalne uprawnienia niektórych grup zawodowych wynikają z charakteru pracy, którą wykonują. Szczegółowe informacje na temat wysokości wymiaru urlopu wypoczynkowego można znaleźć w kodeksie pracy i ustawach.
Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na dodatkowe dni wolnego? Przykładem są nauczyciele i pracownicy socjalni. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą planować dłuższy urlop wypoczynkowy.
Urlop nauczyciela – ile odpoczywa nauczyciel?
Informacje na temat urlopów, z których mogą skorzystać nauczyciele, znajdują się w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Pedagodzy zatrudnieni w szkołach, w których są przewidziane ferie szkolne, mogą liczyć na dodatkowe dni wolnego. 35 dni dodatkowych dni urlopu zostały zapewnione również tym nauczycielom, którzy nauczają w szkołach, w których nie planuje się ferii szkolnych.
Szczególnym uprawnieniem pedagogów jest możliwość skorzystania z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Aby jednak zawnioskować o udzielenie takiego wypoczynku, nauczyciel musi przepracować w szkole co najmniej 7 lat.
Urlop pracowników socjalnych
Na dodatkowe dni wolnego mogą również liczyć pracownicy socjalni, choć nie wszyscy – taki zapis znajduje się w ustawie o pomocy społecznej. Urlop w wymiarze 10 dni przysługuje tym pracownikom, którzy:
- są zatrudnieni w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie,
- wykonują pracę socjalną, pracują z rodzinami, przeprowadzając wywiady środowiskowe,
- przepracowali co najmniej 5 lat, przy czym wymaga się, aby praca była nieprzerwana i faktyczna.
Dodatkowy urlop może być przyznany jednorazowo lub w częściach – o sposobie jego wykorzystania powinien zdecydować zainteresowany. Pracownicy socjalni, którzy znaleźli zatrudnienie w innych jednostkach, mogą skorzystać wyłącznie z dni wolnych przysługujących im zgodnie z zapisami znajdującymi się w Kodeksie pracy.
Dlaczego pracownicy socjalni otrzymali prawo do dodatkowych dni wolnych? Ustawodawca kierował się faktem, że wykonują oni pracę obciążającą ich psychicznie. Specjalny urlop ma pozwolić im zregenerować siły.
Które zawody również mogą liczyć na dłuższy urlop wypoczynkowy?
Wymienione grupy zawodowe to nie jedyne, które mogą wnioskować o dłuższy urlop wypoczynkowy. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości, a dokładniej sędziowie i prokuratorzy, po spełnieniu konkretnych warunków, również mogą skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Z przywilejów korzystają również pracownicy służby cywilnej czy osoby zatrudnione w placówkach dyplomatycznych.
Dłuższy urlop wypoczynkowy – podstawa prawna
Urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie osobom, które zatrudnione są na umowę o pracę. Tr wa on maksymalnie 24 dni, choć niektóre grupy pracowników mają do wykorzystania 35 dni urlopu. Jednak już niedługo dłuższe urlopy wypoczynkowe odejdą w niepamięć – przygotowywana jest już nowelizacja ustawy, zgodnie z którą normą będzie wyłącznie urlop trwający 26 dni. Na razie jednak na dłuższy urlop mogą liczyć osoby niepełnosprawne, nauczyciele, kombatanci i inwalidzi wojenni, sędziowie i prokuratorzy oraz pracownicy socjalni. Dłuższe urlopy dla osób niepełnosprawnych przewiduje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią osoby, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, mogą skorzystać z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego.
Prawo do dodatkowego urlopu mają też nauczyciele zatrudnieni w szkołach, w których przewidziane są ferie letnie i zimowe – określa to Karta Nauczyciela. W tym czasie przysługuje im wydłużony urlop – 35 dni musi być wykorzystanych zgodnie z przewidzianym planem urlopowym. W przypadku nauczycieli akademickich urlop wypoczynkowy trwa 36 dni, ale musi być wykorzystany w dni, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne – przepisy znajdują się w prawie o szkolnictwie wyższym. Inwalidzi wojenni oraz kombatanci mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w czasie pozostawania stosunku pracy – określa to ustawa o kombatantach i niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Osobom, które są zatrudnione w powiatowych centrach pomocy rodzinie lub w ośrodkach pomocy społecznej należy się dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego raz na 2 lata – podstawę prawną stanowi ustawa o pomocy społecznej. Dotyczy to pracowników, które wykonują pracę socjalną i przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe. Prawo do takiego urlopu nabywa się po przepracowaniu pełnych 5 lat na stanowisku pracownika socjalnego. Dłużej mogą też wypoczywać sędziowie i prokuratorzy, którzy rocznie mają do dyspozycji dodatkowe 6 dni wolnego. Mogą z nich skorzystać dopiero po 10 latach pracy, natomiast po 15 latach pracy dodatkowo należy im się 12 dni urlopu – określa to ustawa o prokuraturze i ustawa o ustroju sądów powszechnych. Pracownicy młodociani w pierwszym roku pracy nabywają prawo do 38 dni urlopu wypoczynkowego, po przepracowaniu 12 miesięcy – podstawa prawna znajduje się w Kodeksie pracy.
Nawet 35 dni urlopu
Warto również wspomnieć, że niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na aż 35 dni urlopu w ciągu roku. To ogromne ulgi dla tych, którzy szukają dodatkowego czasu na odpoczynek i regenerację. To ponadprogramowe dni urlopu, które mogą stanowić klucz do utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, pomagając pracownikom zasłużyć na zasłużony odpoczynek. Pamiętajmy, że prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynika z charakteru pracy, którą wykonują pracownicy, a nie z ich osobistych preferencji. To zasługa dla tych, którzy poświęcają się swojej pracy i zasługują na dodatkowe wolne, aby móc dalej służyć swojej społeczności.
To może Cię również zainteresować