Urlop wypoczynkowy

Dodatkowy urlop: jak zdobyć nawet 35 dni wolnego?

14 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

9 komentarzy
Dodatkowy urlop: jak zdobyć nawet 35 dni wolnego?
Zapoznaj się z możliwościami zdobycia dodatkowych dni urlopu. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na nawet 35 dni wolnego. Odkryj klucz do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Dłuższe urlopy nie dla każdego

Jeżeli pracujesz, to z pewnością wiesz, ile dni wolnego ci przysługuje w ciągu roku kalendarzowego i że możesz skorzystać również z urlopu na żądanie. Kwestia ta została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy. Zgodnie z przepisami pracownicy mogą wnioskować o:

  • 20 dni – jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – wówczas, gdy pracuje co najmniej 10 lat.

Do lat pracy dodaje się również pewną pulę lat za ukończenie szkoły. Przykładowo absolwentom średniej szkoły ogólnokształcącej dodaje się 4 lata do stażu pracy.

Specjalne uprawnienia niektórych grup zawodowych

Niektórzy pracownicy mogą liczyć na urlop dłuższy niż wspomniane 20 czy 26 dni w ciągu roku kalendarzowego. Specjalne uprawnienia niektórych grup zawodowych wynikają z charakteru pracy, którą wykonują. Szczegółowe informacje na temat wysokości wymiaru urlopu wypoczynkowego można znaleźć w kodeksie pracy i ustawach.

Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na dodatkowe dni wolnego? Przykładem są nauczyciele i pracownicy socjalni. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą planować dłuższy urlop wypoczynkowy.

Urlop nauczyciela – ile odpoczywa nauczyciel?

Informacje na temat urlopów, z których mogą skorzystać nauczyciele, znajdują się w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Pedagodzy zatrudnieni w szkołach, w których są przewidziane ferie szkolne, mogą liczyć na dodatkowe dni wolnego. 35 dni dodatkowych dni urlopu zostały zapewnione również tym nauczycielom, którzy nauczają w szkołach, w których nie planuje się ferii szkolnych.

Szczególnym uprawnieniem pedagogów jest możliwość skorzystania z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Aby jednak zawnioskować o udzielenie takiego wypoczynku, nauczyciel musi przepracować w szkole co najmniej 7 lat.

Szukasz pracy?

Kierownik Magazynu

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Bielsko-Biała
Dodana

Mechanik - monter - Szwecja

Baltix.se sp. z o.o.

  • Szwecja
Dodana

Zbieranie zamówień w Holandii.

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Urlop pracowników socjalnych

Na dodatkowe dni wolnego mogą również liczyć pracownicy socjalni, choć nie wszyscy – taki zapis znajduje się w ustawie o pomocy społecznej. Urlop w wymiarze 10 dni przysługuje tym pracownikom, którzy:

  • są zatrudnieni w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie,
  • wykonują pracę socjalną, pracują z rodzinami, przeprowadzając wywiady środowiskowe,
  • przepracowali co najmniej 5 lat, przy czym wymaga się, aby praca była nieprzerwana i faktyczna.

Dodatkowy urlop może być przyznany jednorazowo lub w częściach – o sposobie jego wykorzystania powinien zdecydować zainteresowany. Pracownicy socjalni, którzy znaleźli zatrudnienie w innych jednostkach, mogą skorzystać wyłącznie z dni wolnych przysługujących im zgodnie z zapisami znajdującymi się w Kodeksie pracy.

Dlaczego pracownicy socjalni otrzymali prawo do dodatkowych dni wolnych? Ustawodawca kierował się faktem, że wykonują oni pracę obciążającą ich psychicznie. Specjalny urlop ma pozwolić im zregenerować siły.

Które zawody również mogą liczyć na dłuższy urlop wypoczynkowy?

Wymienione grupy zawodowe to nie jedyne, które mogą wnioskować o dłuższy urlop wypoczynkowy. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości, a dokładniej sędziowie i prokuratorzy, po spełnieniu konkretnych warunków, również mogą skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Z przywilejów korzystają również pracownicy służby cywilnej czy osoby zatrudnione w placówkach dyplomatycznych.

Skorzystaj z możliwości zdobycia dodatkowych dni urlopu w 2023 roku - to klucz do utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Dłuższy urlop wypoczynkowy – podstawa prawna

Urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie osobom, które zatrudnione są na umowę o pracę. Tr wa on maksymalnie 24 dni, choć niektóre grupy pracowników mają do wykorzystania 35 dni urlopu. Jednak już niedługo dłuższe urlopy wypoczynkowe odejdą w niepamięć – przygotowywana jest już nowelizacja ustawy, zgodnie z którą normą będzie wyłącznie urlop trwający 26 dni. Na razie jednak na dłuższy urlop mogą liczyć osoby niepełnosprawne, nauczyciele, kombatanci i inwalidzi wojenni, sędziowie i prokuratorzy oraz pracownicy socjalni. Dłuższe urlopy dla osób niepełnosprawnych przewiduje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią osoby, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, mogą skorzystać z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Prawo do dodatkowego urlopu mają też nauczyciele zatrudnieni w szkołach, w których przewidziane są ferie letnie i zimowe – określa to Karta Nauczyciela. W tym czasie przysługuje im wydłużony urlop – 35 dni musi być wykorzystanych zgodnie z przewidzianym planem urlopowym. W przypadku nauczycieli akademickich urlop wypoczynkowy trwa 36 dni, ale musi być wykorzystany w dni, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne – przepisy znajdują się w prawie o szkolnictwie wyższym. Inwalidzi wojenni oraz kombatanci mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w czasie pozostawania stosunku pracy – określa to ustawa o kombatantach i niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Osobom, które są zatrudnione w powiatowych centrach pomocy rodzinie lub w ośrodkach pomocy społecznej należy się dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego raz na 2 lata – podstawę prawną stanowi ustawa o pomocy społecznej. Dotyczy to pracowników, które wykonują pracę socjalną i przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe. Prawo do takiego urlopu nabywa się po przepracowaniu pełnych 5 lat na stanowisku pracownika socjalnego. Dłużej mogą też wypoczywać sędziowie i prokuratorzy, którzy rocznie mają do dyspozycji dodatkowe 6 dni wolnego. Mogą z nich skorzystać dopiero po 10 latach pracy, natomiast po 15 latach pracy dodatkowo należy im się 12 dni urlopu – określa to ustawa o prokuraturze i ustawa o ustroju sądów powszechnych. Pracownicy młodociani w pierwszym roku pracy nabywają prawo do 38 dni urlopu wypoczynkowego, po przepracowaniu 12 miesięcy – podstawa prawna znajduje się w Kodeksie pracy.

Nawet 35 dni urlopu

Warto również wspomnieć, że niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na aż 35 dni urlopu w ciągu roku. To ogromne ulgi dla tych, którzy szukają dodatkowego czasu na odpoczynek i regenerację. To ponadprogramowe dni urlopu, które mogą stanowić klucz do utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, pomagając pracownikom zasłużyć na zasłużony odpoczynek. Pamiętajmy, że prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynika z charakteru pracy, którą wykonują pracownicy, a nie z ich osobistych preferencji. To zasługa dla tych, którzy poświęcają się swojej pracy i zasługują na dodatkowe wolne, aby móc dalej służyć swojej społeczności.

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Najczęściej zadawane pytania

Czy w 2023 r. będzie możliwość uzyskania dłuższego urlopu?

Tak, niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na dodatkowe dni urlopu w 2023 roku.

Jak wiele dni urlopu mogę uzyskać w 2023 r.?

Niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na nawet 35 dni urlopu w ciągu roku.

Czy każdemu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu?

Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje grupom zawodowym wykonującym prace szczególnie ciężkie lub obciążające.

Czy dodatkowe dni wolne to tylko pięć dni urlopu?

Nie, liczba dodatkowych dni wolnego może wynosić pięć, siedem a nawet dziesięć dni, w zależności od grupy zawodowej.

Czy dodatkowy urlop jest dostępny dla wszystkich pracowników?

Nie, dodatkowy urlop jest przyznawany tylko niektórym grupom zawodowym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

9 komentarzy

Megan

Megan

Gdyby tak zliczyć pewne zawody co mają 13,14 i więcej profitów z wcześniejszą emeryturą to zupełnie inny pogląd ma się na to wszystko.
remek

remek

Fakty są takie, że nauczyciele mają wolne gdy uczniowie mają wolne. Trzeba tylko wiedzieć, że taka praca jest charakterystyczna. Np. ktoś w domu musi sprawdzać klasówki, przygotowywać różne rodzaje lekcji. To nie jest tak 5 godzinek i hawaje.
nauczycielka

nauczycielka

Do pracownika produkcyjnego. Wy możecie sobie brać urlop kiedy faktycznie chcecie. My mamy urlop wypoczynkowy w określonych dniach i miesiącach. Zmień zawód na nauczyciela, zobaczysz jaka to łatwa praca- po tygodniu znikniesz.
pracownik produkcyjny

pracownik produkcyjny

Nie wiem czy to sprawiedliwe, że nauczyciele mają bardzo dużo dni wolnych od pracy. Każdy prawie ma w lipcu i sierpniu dni wolne. Mają więcej niż 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Dykta

Dykta

Jeśli pracodawca odmówi przyznania ustawowego urlopu wypoczynkowego, pracownik powinien złożyć skargę. No ale jak 26 dni można mieć więcej? chyba bezpłatny za porozumieniem.
Holiday

Holiday

Jeśli urlop opiera się na latach stażu, pracownik zazwyczaj jest uprawniony do skorzystania z niego po przepracowaniu roku. Dość jednak szybko te 26 dni się ma.
Fabijan

Fabijan

Przy niewykorzystanym urlopie na następny rok można poszaleć. Mnie się to jednak nie zdarza ale wiem, że inni tak wykorzystują przusługujące do wykorzystania niewybrane dniówki.
red bull

red bull

W przypadku nauczycieli owszem mają oni wolne dłuższe dużo niż 26 dni ale to trzeba tez rozgraniczyć, że to wcale nie jest do porównania ze zwykła praca na etacie w innych zawodach.
Emka

Emka

Ze stażem także jest tak, że pracownicy którzy np. w technikum czy innej szkole mieli praktyki to do stażu się to także wlicza. W tym układzie osoby np. z roczników z lat 50, które pracowały od 15 roku życia np. w fabryce na praktykach mają to tak liczone.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka