Urlop wypoczynkowy

Kiedy pracownik nie chce iść na urlop

7 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 32 głosy

32 głosy

23 komentarze
Kiedy pracownik nie chce iść na urlop
Prawo do urlopu przysługuje każdemu pracownikowi, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę. Zdarza się jednak, że niektórzy zatrudnieni wcale nie są zainteresowani płatnym wypoczynkiem. Dlaczego? W jaki sposób skłonić pracownika do tego, aby wykorzystał on przysługujące mu dni wolne?

Co zrobić, gdy pracownik nie chce iść na urlop wypoczynkowy?

Jeszcze kilka lat temu pracownicy, pracodawcy i inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy zauważali poważny problem związany z udzielaniem urlopów. Zbyt krótki okres, który przewidywał ustawodawca na wykorzystanie przysługujących pracownikowi dni wolnych, sprawiał, że wiele podmiotów zatrudniających natrafiało na trudność, aby udzielić pracownikowi urlopu. Po zmianach w Kodeksie pracy i wydłużeniu okresu, w którym można udzielić takiego wypoczynku, problem praktycznie przestał istnieć. Teraz pracodawcy z kolei najczęściej muszą uporać się z tymi pracownikami, którzy nie są zainteresowani wykorzystaniem przysługujących im dni wolnych od pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy

Zmiany w Kodeksie pracy, które miały miejsce w 2012 roku, dotyczyły wydłużenia okresu, w jakim pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu. Zgodnie z art. 168 podmiot zatrudniający powinien udzielić dni wolnych pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego (wcześniej datą graniczną był dzień 31 marca następnego roku). Nowelizacja dała więc zarówno pracodawcom, jak i pracownikom więcej swobody. Zwłaszcza ci drudzy mogą zaległy urlop wykorzystać w bardziej atrakcyjnym, letnim okresie roku. Z drugiej strony, również pracodawcy mogą lepiej przygotować się na nieobecność pracownika w zakładzie pracy. W okresie letnim znacznie łatwiej o pracowników sezonowych niż w innych miesiącach roku.

Video

Szukasz pracy?

Instruktor Tańca Latino

Akademia Tańca Krok po Kroku

  • Cieszyn
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana

Pracownik Pralni Chemicznej Panda Warszawa Praga Płd. / Hotel Marriott

LAUNDRY SERVICE Sp. z o.o.

  • Warszawa
  • 4 300-4 900 zł / mc
Dodana

Mechanik Utrzymania Ruchu

LUDWIG CZEKOLADA SP. Z O.O.

  • Skoczów
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

  • Legnica
Dodana

Z punktu widzenia wszystkich zatrudnionych istotne powinno być to, że wyżej przywołany art. 168 Kodeksu pracy jest wyjątkiem od ogólnej reguły. Zasadą jest bowiem, że pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jest to o tyle ważne, że w przypadku skumulowania się większej ilości dni wolnych pojawia się nie tylko problem z udzieleniem urlopu w wybranym przez pracownika okresie, ale również pracodawca musi przeorganizować pracę w firmie. Ponadto dodatkowy problem pojawia się wówczas, gdy stosunek pracy zostaje zakończony — podmiot zatrudniający musi bowiem wypłacić swoim podwładnym stosowny ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopowe.

Czy można przymusić do wykorzystania urlopu?

Co do zasady, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi na jego wniosek, w roku, w którym pracownik prawo do urlopu nabył. Próby przymuszania pracowników do wykorzystania bieżącego urlopu zawsze będą niezgodne z prawem. Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie są jednak precyzyjne w zakresie przymuszania pracowników do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Można z całą pewnością przywołać dwa wyjątki od obowiązującej zasady.

Kiedy można przymusić do wykorzystania urlopu:

  • pracownik jest w okresie wypowiedzenia i pracodawca udzieli mu urlopu
  • pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu, a zbliża się data 30 września

W trakcie okresu wypowiedzenia pracodawca może zdecydować o wysłaniu pracownika na urlop, ten zaś ma obowiązek się do takiej decyzji zastosować. Ta praktyka jest najczęściej spowodowana tym, że pracownicy, którzy dostali wypowiedzenie umowy o pracę, mogą obniżać morale innych pracowników, co przynosi szkodę dla całego przedsiębiorstwa.

Drugi wyjątek przywołany powyżej budzi niemałe kontrowersje, jednak pomocny w rozpatrywaniu podobnych przypadków może okazać się wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 (sygn. I PK 124/05) - „Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody”.

Pracownik nie chce iść na urlop wypoczynkowy

Choć większość pracowników zazwyczaj odlicza dni do wyczekanego urlopu wypoczynkowego, to często zdarza się także tak, że ktoś w ogóle nie chce wykorzystać przysługującego mu urlopu. Przyczyny takiej postawy mogą być rozmaite od pracoholizmu, po brak środków na atrakcyjny wyjazd.

Gdy pracownik nie chce iść na urlop, to pracodawca powinien przekonać go do konieczności odpoczęcia od obowiązków zawodowych. W tym celu warto przeprowadzić rozmowę, podczas której pracodawca będzie przyjmował postawę bardziej przyjaciela niż przełożonego, tłumacząc pracownikowi, że po powrocie z urlopu na pewno będzie mógł powrócić do swoich obowiązków z większą werwą. W większości przypadków dobrze sprawdza się także poinformowanie, że pracownik jest osobą bardzo potrzebną w firmie, ale dla jego zdrowia psychicznego powinien skorzystać z przysługującego mu urlopu, tak samo, jak każda inna osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie.

Często pracownicy nie chcą wykorzystać przysługującego im urlopu, ponieważ obawiają się, że podczas ich nieobecności praca nie będzie odpowiednio dobrze wykonana i po powrocie z wypoczynku będą mieli jeszcze więcej pracy. W takiej sytuacji warto pokazać pracownikowi, że znaleźliśmy odpowiedniego zastępcę oraz to, w jaki sposób podzielimy jego obowiązki na innych pracowników, a które zadania pozostawimy do czasu, aż wróci z wakacji.

O urlopie najczęściej nie myślimy aż do momentu, gdy pracodawca nie ustala planu urlopów. Sporządzenie takiego planu ma zagwarantować, że firma w mniejszym niż normalnie składzie personalnym, będzie mogła prawidłowo funkcjonować. Wówczas też pracownicy zadają sobie pytanie, kiedy i czy na pewno muszą udać się na urlop. Jeżeli chodzi o przepisy prawa pracy, to są one bardzo precyzyjne – każdy pracownik ma do wykorzystania w roku kalendarzowym 20 lub 26 dni urlopu.
 

To jest błędne myślenie

Prawdą jest, że wiele ludzi nie potrafi odpoczywać. Zasłużony odpoczynek kojarzy się nam z lenistwem. To zaś uważamy za coś niewłaściwego. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Co najmniej dwutygodniowy urlop pozwala nam zregenerować zarówno ciało, jak i umysł. Gdy jesteśmy wypoczęci, łatwiej nam się skupić i wykonać wszystkie otrzymane zadania.

Wyobraź sobie, że nie korzystasz z urlopu. Ile tygodni, miesięcy czy nawet lat będziesz potrafił pracować wyłącznie z krótkimi (np. weekendowymi) przerwami? Czy w pewnym momencie nie będziesz zbyt bardzo zniechęcony do miejsca swojej pracy, do wykonywanych codziennie czynności? Odpoczynek jest nam niezbędny, aby móc pracować wydajnie i zapobiec rutynie.

Oderwij się, aby osiągnąć nową perspektywę postrzegania

Specjaliści nie mają wątpliwości – urlop to czas, który powinniśmy spędzać poza stałym miejscem zamieszkania. W ten sposób możemy oderwać się od codziennych spraw i otoczenia, w którym przebywamy na co dzień. Dzięki temu zyskujemy również nową perspektywę postrzegania – inaczej podchodzimy do naszych obowiązków, problemów i planów na przyszłość.

Wakacyjny wyjazd to idealny moment, aby przełamać rutynę. Wcale nie musisz od razu wypływać na głęboką wodę, decydując się np. na skok na bungee – wystarczy, że sięgniesz choćby po potrawę, której dotychczas nie miałeś przyjemności skosztować. Zmiana otoczenia może skutecznie sprawić, że na swoje życie spojrzysz zupełnie inaczej niż dotychczas.

Nie stać cię na brak urlopu

Być może stoisz na stanowisku, że nie stać cię na urlop. Nic bardziej mylnego – nie stać cię na to, aby z niego nie skorzystać. Jeżeli zrezygnujesz z dni wolnych, pozbawisz się wypoczynku. Czy uważasz, że szef będzie z ciebie zadowolony wówczas, gdy będziesz pracował w sposób nieefektywny? Czy w takiej sytuacji będziesz brany pod uwagę, gdy okaże się, że szef zdecydował, że awansuje jednego z pracowników? To główne powody, dla których nie stać cię, aby nie skorzystać z urlopu.

Nie wyobrażasz sobie spędzić wakacji, leżąc plackiem na plaży? A kto powiedział, że właśnie tak ma wyglądać twój urlop? Jeżeli masz ochotę, spakuj się i wybierz się na spontaniczny wypad w góry. Możesz również zapisać się na spływ kajakowy lub jeden z wielu obozów survivalowych. W efekcie będziesz wypoczywał aktywnie, a do pracy powrócisz pełen sił.

A Ty, jak masz zamiar spędzić tegoroczny urlop?

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Zasadniczo urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w roku kalendarzowym, za który urlop przysługuje. Niewykorzystany urlop przechodzi na kolejny rok i należy go wykorzystać do 30 września.

Czy pracodawca może przymusić do urlopu?

Przepisy Kodeksu pracy mówią, że urlop wypoczynkowy jest udzielany na wniosek pracownika. Istnieją jednak od tej zasady dwa wyjątki, uregulowane Prawem pracy i orzecznictwem Sądu Najwyższego. Pracodawca może przymusić do urlopu pracownika w trakcie wypowiedzenia oraz w momencie niewykorzystania przez niego urlopu zaległego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

23 komentarze

Rafał

Rafał

Ja znalazłem na to dobry sposób. W ciągu roku wiadomo jestem na urlopie jak firma stoi (Wielkanoc, majówka czy Boże Narodzenie) w ciągu roku w ogóle nie biorę wolnego jako urlop. Zazwyczaj zostaje mi 12-15 dni wolnego (jeszcze obowiązuje mnie urlop 20 dni dzięki Bogu). Jak szef mnie wygania na wolne zaległe to idę do innej firmy na umowę zlecenie bo u innego pracodawcy podczas urlopu u tego pierwszego można normalnie pracować.
Magiel

Magiel

Zdrowy rozsądek nakazuje, aby korzystać z urlopu w rozsądnej ilości i często. Kiedy jesteś bezrobotny, zawsze ciężko zrobić sobie przerwę i odpocząć, ale to bardzo istotne dla naszych zdrowia i dobrej formy na rynku pracy.
Dimm

Dimm

Dobry artykuł. Prawie zawsze staramy się proponować pracownikom, aby wykorzystali urlop jeszcze w tym samym roku kalendarzowym, ale czasami mamy problemy z organizacją pracy, kiedy nasi pracownicy chcą wykorzystać urlop w ostatniej chwili.
Eee

Eee

Dziwne. Raczej pracodawcy nie chcą dawać urlopu. Jeszcze się nie spotkałam z tym żeby pracownik zrezygnował. Zazwyczaj po prostu nie dostał. Ja w zeszłym roku dostałam 10 dni. Z przysługujących mi 25. 5 dni było z powodu zamknięcia firmy . 10 dni poszło się paść. Bo nie dostałam W tym roku wogole nie dostałam. Nawet 1 dnia na wizytę u okulisty ani na egzamin na prawko..i jeszcze pewnie dostanę karę że urlopu nie wybrałam
Femia

Femia

Czyli mniej więcej to samo, co było wcześniej, tylko innymi datami. Nie wiem, czy to o tyle dobrze, że pracodawca ma więcej czasu na udzielanie urlopów, ale może to ułatwić planowanie wyjazdów.
Chriss

Chriss

U nas jest to irytujące zostaje Ci około 10dni w grudniu to już je narzucanie że trzeba wybrać urlop jakby nie można go sobie na spokojnie zaplanować i wybierać po trochu.
Pracownik

Pracownik

Czy pracodawca może zmusić pracownika do pójścia na urlop w momencie gdy nie ma pracy z winy np.zakładu?
Kno

Kno

U nas pracodawca blokuję 2 tygodniowe urlopy w lato, a przymusza do wzięcia w zimę. Rozumiem połowie mojego urlopu może decydować, ale o całym? Jak to ma się prawnie?
Zeus2

Zeus2

Także zmieniły się pod tym względem przepisy i musi zostać on wykorzystany.
Chmura2211

Chmura2211

Część osób pisze tu o pieniądzach. Przecież urlop wypoczynkowy jest w pełni płatny. Chyba, że mówicie o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop to tylko informuje was, że to niezgodne z prawem. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop można wypłacić tylko w przypadku śmierci pracownika lub zakończenia stosunku pracy. 2 tygodnie urlopu też są obowiązkowe, po to jest KP- każdy pracownik powinien go znać a nie tylko kadrowe.
Baran45

Baran45

Jeżeli taka jest sytuacja to wypłaca się pieniądze i tyle. Zawsze tak do tego podchodzę, ale kto dzisiaj nie chce odpocząć od rutyny jaką jest codzienne chodzenie do roboty?
Ola

Ola

Co jeżeli po dwutygodniowym urlopie pracodawca dalej wysyła mnie na urlop bez mojej zgody
Ewa

Ewa

Potrzebuję pomocy czy ktoś może wie jakim artykułem mogę się poratować ponieważ pracodawca nie chce okazać moich wniosków urlopowych i chce napisać pismo
Wycior

Wycior

A mnie pracodawca co roku od 7lat zmusza żebym szedł na urlop 2tygodniowy,ale mi bardziej pasuje brać urlop w pojedyncze dni
Tolek

Tolek

Urlop wypoczynkowy jest płatny. Chyba każdy z niego korzysta. To mnie zainteresowało w tym artykule: Kiedy można przymusić do wykorzystania urlopu: pracownik jest w okresie wypowiedzenia i pracodawca udzieli mu urlopu, pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu, a zbliża się data 30 września.
Inny

Inny

Nie rozumiem tego całego zamieszania, ostatni raz na urlopie takim "prawdziwym" coś koło 2000 roku. Od tamtej pory nie byłem urlopie w celach "wypoczynkowych", zawsze jest coś do zrobienia.Problem polega na tym, że większość pracuje ze karę w pracy która nie daje satysfakcji oraz pieniędzy. Ja lubię to co robię i urlop nie jest mi do niczego potrzebny. Jest jeden plus urlopów, jak większość pójdzie na urlop wtedy mogę sobie spokojnie pracować nikt mi d.... nie zawraca, nikt nie próbuje podrzucić swoich tematów. Pełen luz.
Janek

Janek

Mnie szef zwolnił po dwóch latach pracy na umowę o pracę na czas nieokreślony bo poprosiłem o zaległy urlop od 2 lat
Aleksander Wróbel

Aleksander Wróbel

Potrzebuję pieniędzy a nie przysługującego mi urlopu wypoczynkowego. Chyba pracodawca nie może mnie zmusić, abym z niego skorzystał?
Michał Zając

Michał Zając

Zwolnienie pracowników z inicjatywy pracodawców w okresie ich pobytu w corocznym płatnym urlopie jest niedozwolone, z wyjątkiem przypadku całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa. Przypadki są różne.
Wul11

Wul11

Nie wiem czy tak mozna komuś na siłe kazać iść na urlop. Oczywiście osoba taka musiałaby się zgodzić, jednak zgodnie z prawem chyba tak nie można. Ale to teoria.
Nitek

Nitek

MOże go pracownik zmusić. Tutaj jednak zachodzi temat jakiejś sytuacji stresowej, przepracowania czy pracoholizmu? Nie wyobrażam sobie bym musiał tak nie chcieć iść na urlop ;)
Gerwazy

Gerwazy

Nie brakuje przecież pracoholików. Oni z pewnością docenią pieniądze. W przypadku jednak przepracowania dobrze, że są jakieś czynniki pozwalające na inne realizacje.
Ula

Ula

Sytuacje jak na filmach się zdarzają. Znam osobiście osoby które bez pracy nie żyją. Dla mnie to jednak jest chore. Trzeba się wyluzować, wypocząć i wtedy jest wszystko odpowiednie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka