!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urlop wypoczynkowy

Kiedy pracownik nie chce iść na urlop

17 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 29 głosów

29 głosów

15 komentarzy

Kiedy pracownik nie chce iść na urlop
Prawo do urlopu przysługuje każdemu pracownikowi, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę. Zdarza się jednak, że niektórzy zatrudnieni wcale nie są zainteresowani płatnym wypoczynkiem. Dlaczego? W jaki sposób skłonić pracownika do tego, aby wykorzystał on przysługujące mu dni wolne?

Co zrobić, gdy pracownik nie chce iść na urlop wypoczynkowy?

Jeszcze kilka lat temu pracownicy, pracodawcy i inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy zauważali poważny problem związany z udzielaniem urlopów. Zbyt krótki okres, który przewidywał ustawodawca na wykorzystanie przysługujących pracownikowi dni wolnych, sprawiał, że wiele podmiotów zatrudniających natrafiało na trudność, aby udzielić pracownikowi urlopu. Po zmianach w Kodeksie pracy i wydłużeniu okresu, w którym można udzielić takiego wypoczynku, problem praktycznie przestał istnieć. Teraz pracodawcy z kolei najczęściej muszą uporać się z tymi pracownikami, którzy nie są zainteresowani wykorzystaniem przysługujących im dni wolnych od pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy

Zmiany w Kodeksie pracy, które miały miejsce w 2012 roku, dotyczyły wydłużenia okresu, w jakim pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu. Zgodnie z art. 168 podmiot zatrudniający powinien udzielić dni wolnych pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego (wcześniej datą graniczną był dzień 31 marca następnego roku). Nowelizacja dała więc zarówno pracodawcom, jak i pracownikom więcej swobody. Zwłaszcza ci drudzy mogą zaległy urlop wykorzystać w bardziej atrakcyjnym, letnim okresie roku. Z drugiej strony, również pracodawcy mogą lepiej przygotować się na nieobecność pracownika w zakładzie pracy. W okresie letnim znacznie łatwiej o pracowników sezonowych niż w innych miesiącach roku.

Video

Z punktu widzenia wszystkich zatrudnionych istotne powinno być to, że wyżej przywołany art. 168 Kodeksu pracy jest wyjątkiem od ogólnej reguły. Zasadą jest bowiem, że pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jest to o tyle ważne, że w przypadku skumulowania się większej ilości dni wolnych pojawia się nie tylko problem z udzieleniem urlopu w wybranym przez pracownika okresie, ale również pracodawca musi przeorganizować pracę w firmie. Ponadto, dodatkowy problem pojawia się wówczas, gdy stosunek pracy zostaje zakończony - podmiot zatrudniający musi bowiem wypłacić swoim podwładnym stosowny ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopowe.

Czy można przymusić do wykorzystania urlopu?

Co do zasady, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi na jego wniosek, w roku, w którym pracownik prawo do urlopu nabył. Próby przymuszania pracowników do wykorzystania bieżącego urlopu zawsze będą niezgodne z prawem. Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie są jednak precyzyjne w zakresie przymuszania pracowników do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Można z całą pewnością przywołać dwa wyjątki od obowiązującej zasady.

Kiedy można przymusić do wykorzystania urlopu:

  • pracownik jest w okresie wypowiedzenia i pracodawca udzieli mu urlopu
  • pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu, a zbliża się data 30 września

W trakcie okresu wypowiedzenia pracodawca może zdecydować o wysłaniu pracownika na urlop, ten zaś ma obowiązek się do takiej decyzji zastosować. Ta praktyka jest najczęściej spowodowana tym, że pracownicy, którzy dostali wypowiedzenie umowy o pracę, mogą obniżać morale innych pracowników, co przynosi szkodę dla całego przedsiębiorstwa.

Drugi wyjątek przywołany powyżej budzi niemałe kontrowersje, jednak pomocny w rozpatrywaniu podobnych przypadków może okazać się wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 (sygn. I PK 124/05) - „Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody”.

Pracownik nie chce iść na urlop wypoczynkowy

Choć większość pracowników zazwyczaj odlicza dni do wyczekanego urlopu wypoczynkowego, to często zdarza się także tak, że ktoś w ogóle nie chce wykorzystać przysługującego mu urlopu. Przyczyny takiej postawy mogą być rozmaite od pracoholizmu, po brak środków na atrakcyjny wyjazd.

Gdy pracownik nie chce iść na urlop, to pracodawca powinien przekonać go do konieczności odpoczęcia od obowiązków zawodowych. W tym celu warto przeprowadzić rozmowę, podczas której pracodawca będzie przyjmował postawę bardziej przyjaciela niż przełożonego, tłumacząc pracownikowi, że po powrocie z urlopu na pewno będzie mógł powrócić do swoich obowiązków z większą werwą. W większości przypadków dobrze sprawdza się także poinformowanie, że pracownik jest osobą bardzo potrzebną w firmie, ale dla jego zdrowia psychicznego powinien skorzystać z przysługującego mu urlopu, tak samo, jak każda inna osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie.

Często pracownicy nie chcą wykorzystać przysługującego im urlopu, ponieważ obawiają się, że podczas ich nieobecności praca nie będzie odpowiednio dobrze wykonana i po powrocie z wypoczynku będą mieli jeszcze więcej pracy. W takiej sytuacji warto pokazać pracownikowi, że znaleźliśmy odpowiedniego zastępcę oraz to, w jaki sposób podzielimy jego obowiązki na innych pracowników, a które zadania pozostawimy do czasu, aż wróci z wakacji.

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Zasadniczo urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w roku kalendarzowym, za który urlop przysługuje. Niewykorzystany urlop przechodzi na kolejny rok i należy go wykorzystać do 30 września.

Czy pracodawca może przymusić do urlopu?

Przepisy Kodeksu pracy mówią, że urlop wypoczynkowy jest udzielany na wniosek pracownika. Istnieją jednak od tej zasady dwa wyjątki, uregulowane Prawem pracy i orzecznictwem Sądu Najwyższego. Pracodawca może przymusić do urlopu pracownika w trakcie wypowiedzenia oraz w momencie niewykorzystania przez niego urlopu zaległego.

Podziel się

15 komentarzy

Zeus2

Zeus2

Także zmieniły się pod tym względem przepisy i musi zostać on wykorzystany.
Chmura2211

Chmura2211

Część osób pisze tu o pieniądzach. Przecież urlop wypoczynkowy jest w pełni płatny. Chyba, że mówicie o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop to tylko informuje was, że to niezgodne z prawem. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop można wypłacić tylko w przypadku śmierci pracownika lub zakończenia stosunku pracy. 2 tygodnie urlopu też są obowiązkowe, po to jest KP- każdy pracownik powinien go znać a nie tylko kadrowe.
Baran45

Baran45

Jeżeli taka jest sytuacja to wypłaca się pieniądze i tyle. Zawsze tak do tego podchodzę, ale kto dzisiaj nie chce odpocząć od rutyny jaką jest codzienne chodzenie do roboty?
Ola

Ola

Co jeżeli po dwutygodniowym urlopie pracodawca dalej wysyła mnie na urlop bez mojej zgody
Ewa

Ewa

Potrzebuję pomocy czy ktoś może wie jakim artykułem mogę się poratować ponieważ pracodawca nie chce okazać moich wniosków urlopowych i chce napisać pismo
Wycior

Wycior

A mnie pracodawca co roku od 7lat zmusza żebym szedł na urlop 2tygodniowy,ale mi bardziej pasuje brać urlop w pojedyncze dni
Tolek

Tolek

Urlop wypoczynkowy jest płatny. Chyba każdy z niego korzysta. To mnie zainteresowało w tym artykule: Kiedy można przymusić do wykorzystania urlopu: pracownik jest w okresie wypowiedzenia i pracodawca udzieli mu urlopu, pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu, a zbliża się data 30 września.
Inny

Inny

Nie rozumiem tego całego zamieszania, ostatni raz na urlopie takim "prawdziwym" coś koło 2000 roku. Od tamtej pory nie byłem urlopie w celach "wypoczynkowych", zawsze jest coś do zrobienia.Problem polega na tym, że większość pracuje ze karę w pracy która nie daje satysfakcji oraz pieniędzy. Ja lubię to co robię i urlop nie jest mi do niczego potrzebny. Jest jeden plus urlopów, jak większość pójdzie na urlop wtedy mogę sobie spokojnie pracować nikt mi d.... nie zawraca, nikt nie próbuje podrzucić swoich tematów. Pełen luz.
Janek

Janek

Mnie szef zwolnił po dwóch latach pracy na umowę o pracę na czas nieokreślony bo poprosiłem o zaległy urlop od 2 lat
Aleksander Wróbel

Aleksander Wróbel

Potrzebuję pieniędzy a nie przysługującego mi urlopu wypoczynkowego. Chyba pracodawca nie może mnie zmusić, abym z niego skorzystał?
Michał Zając

Michał Zając

Zwolnienie pracowników z inicjatywy pracodawców w okresie ich pobytu w corocznym płatnym urlopie jest niedozwolone, z wyjątkiem przypadku całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa. Przypadki są różne.
Wul11

Wul11

Nie wiem czy tak mozna komuś na siłe kazać iść na urlop. Oczywiście osoba taka musiałaby się zgodzić, jednak zgodnie z prawem chyba tak nie można. Ale to teoria.
Nitek

Nitek

MOże go pracownik zmusić. Tutaj jednak zachodzi temat jakiejś sytuacji stresowej, przepracowania czy pracoholizmu? Nie wyobrażam sobie bym musiał tak nie chcieć iść na urlop ;)
Gerwazy

Gerwazy

Nie brakuje przecież pracoholików. Oni z pewnością docenią pieniądze. W przypadku jednak przepracowania dobrze, że są jakieś czynniki pozwalające na inne realizacje.
Ula

Ula

Sytuacje jak na filmach się zdarzają. Znam osobiście osoby które bez pracy nie żyją. Dla mnie to jednak jest chore. Trzeba się wyluzować, wypocząć i wtedy jest wszystko odpowiednie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.