Urlop na żądanie

Urlop na żądanie - czy istnieją dla niego alternatywy?

9 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

8 komentarzy
Urlop na żądanie - czy istnieją dla niego alternatywy?
Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać urlopem na żądanie jako pracodawca. Odkryj alternatywne rozwiązania i zasady zgłaszania urlopu według Kodeksu pracy

Prawo do urlopu na żądanie zostało zapisane w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1672 pracodawca jest zobowiązany udzielić każdemu swojemu pracownikowi urlopu na żądanie, nie więcej jednak niż 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Jako pracownik możesz wykorzystać przysługujące ci dni wolne jednorazowo, możesz również zdecydować się na korzystanie z nich pojedynczo.

Na żądanie, ale...

Urlop na żądanie jest uregulowany w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1672 pracodawca ,,jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy". Urlop na żądanie nie jest jednak dodatkowym urlopem wypoczynkowym, z którego może skorzystać pracownik. Są to 4 dni z ogólnej puli urlopowej. Jeżeli pracownik nie skorzysta z urlopu na żądanie, to dni te są traktowane jako zwykłe dni urlopowe, które zatrudniony może wykorzystać zgodnie ze swoim uznaniem i w terminie ustalonym z pracodawcą.

Odrębną kwestią jest fakt, że pracownik nie może uzbierać większej liczby urlopu na żądanie niż właśnie 4. Dzieje się tak dlatego, że te dni się nie kumulują - w każdym roku kalendarzowym pracownik ma wyłącznie 4 dni. Jeżeli z nich nie skorzysta, to może je wybrać w roku przyszłym, ale już na zasadzie klasycznego urlopu. Takie stanowisko zaprezentował również Główny Inspektorat Pracy wskazując, że zawsze tracą one swój specyficzny charakter właśnie z końcem roku.

Kiedy zawnioskować o dzień urlopu?

Jako pracownik możesz wybrać dzień, w którym skorzystasz z urlopu na żądanie. Z drugiej strony powinieneś pamiętać, że nie zawsze będziesz mógł rozpocząć odpoczynek lub załatwianie swoich prywatnych spraw, bo w pewnych przypadkach pracodawca może odmówić zgody na twój urlop. Dlaczego? Może to wynikać z braku pracowników (np. przebywają na urlopach lub zaplanowanych czynności, które zostały ci powierzone i muszą zostać wykonane w terminie.

To, czy będziesz mógł skorzystać z urlopu na żądanie zależy wyłącznie od twojego pracodawcy. Jeżeli nie zgodzi się on na urlop, to wcale nie musi oznaczać, że nie będziesz mógł załatwić swoich pilnych spraw. Przeciwnie, poza urlopem na żądanie ustawodawca przewiduje również inne możliwości załatwienia przez pracownika prywatnych spraw.

Skorzystaj z elastycznego urlopu na żądanie!
Zgłaszaj do 4 dni wolnego według potrzeb, aby efektywnie załatwiać prywatne sprawy w trakcie pracy.

Alternatywa dla urlopu na żądanie?

Szukasz pracy?
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Manager Gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Z urlopu na żądanie korzystają pracownicy potrzebujący dnia wolnego na załatwienie swoich spraw, ale korzystają z niego również ci, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do zakładu pracy na czas. Jeżeli twój szef nie wyraża zgody na to, byś skorzystał z dnia wolnego, to możesz zdecydować się na inne rozwiązanie. O czym mowa? W Kodeksie pracy, poza urlopem na żądanie, została uregulowana również możliwość wyjścia pracownika z zakładu pracy celem załatwienia swoich prywatnych spraw.

Powyższa regulacja została wprowadzona przez ustawodawcę stosunkowo niedawno i rozwiała wątpliwości związane z pracą wykonywaną w nadgodzinach. Dotychczas bowiem pracodawca mógł mieć problemy wówczas, gdy zgodził się na wyjście swojego pracownika z firmy w godzinach pracy. Teraz, jeżeli twoja obecność w zakładzie pracy jest niezbędna, możesz zdecydować się na porozmawianie ze swoim przełożonym np. o opuszczeniu firmy na kilka godzin przed zakończeniem dnia pracy. By pracodawca udzielił ci zgody, powinieneś złożyć wniosek na piśmie.

Opieka na dziecko, a urlop na żądanie

Jeśli w zakładzie pracy pracują rodzice małych dzieci, urlop na żądanie może być szczególnie ważny. Rodzice często potrzebują dodatkowego czasu, aby zająć się swoimi dziećmi w sytuacjach awaryjnych. Warto więc wziąć pod uwagę tę kwestię i umożliwić pracownikom skorzystanie z urlopu na żądanie w przypadku opieki nad dzieckiem w nagłych sytuacjach.

Pamiętaj, że Kodeks pracy przewiduje różne opcje dla pracowników, którzy potrzebują elastyczności w swoim czasie pracy. Przemyślane podejście do urlopu na żądanie i alternatywnych rozwiązań może przyczynić się do zwiększenia zadowolenia pracowników oraz efektywności firmy.

To rozwiązanie może pomóc pracodawcy

Zdecydowana większość pracodawców uważa, że korzystanie przez pracowników z urlopu na żądanie może powodować problemy organizacyjne w zakładzie pracy. Alternatywą dla urlopu na żądanie może być również wprowadzenie przez pracodawcę godzinnej przerwy. Taką, pracownik może wykorzystać w dowolnym celu, również na załatwienie swoich prywatnych spraw. To jednak, czy pracownik będzie mógł skorzystać z dłuższej przerwy, zależy wyłącznie od pracodawcy – nie każdy decyduje się na zastąpienie 15-minutowych pauz jedną dłuższą, czyli właśnie godzinną.

Istnieją regulacje, które umożliwiają pracownikom odpracowanie prywatnych wyjść bez wystąpienia pracy w godzinach nadliczbowych i jednocześnie bez konieczności wykorzystywania urlopu na żądanie. Aby móc z takiego rozwiązania skorzystać, pracownik jest zobowiązany złożyć stosowny wniosek. Jednym ograniczeniem w liczbie godzin, które zainteresowana osoba może odpracować są odpoczynki dobowe i tygodniowe. Czy warto skorzystać z takiej możliwości? Okazuje się, że tak, gdyż dzięki temu całkiem sporo można zaoszczędzić.

Ciekawa alternatywa

Alternatywą dla osób, które nie potrzebują pełnego dnia wolnego może być więc wniosek o zwolnienie od pracy w celu załatwienia swoich osobistych spraw. Warto przy tym zauważyć, że to rozwiązanie jednocześnie wykluczyło problem, który był podnoszony w literaturze wiele razy. Mowa tu o tym, że dotychczas pracownik, który potrzebował kilku godzin wolnego i nie chciał wnioskować o urlop, po prostu dogadywał się ze swoim przełożonym. To jednak miało poważne skutki - zatrudniony de facto zostając po godzinach pracy świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Za tę zaś - zgodnie z przepisami prawa - przysługiwał mu dodatek. Taki paradoks wyeliminowała właśnie powyższa regulacja.

Nie obejdzie się bez wniosku

Z uwagi na wyżej wspomnianą kwestię i ewentualny problem z możliwością przekroczenia dobowych czy tygodniowych norm pracy, niezbędne jest, aby pracownik, który chce skorzystać z możliwości wyjścia z pracy na kilka godzin, złożył stosowny wniosek. Taki zabezpiecza podmiot zatrudniający, który nie musi obawiać się, że jego podwładny będzie dochodził roszczeń z tytułu pracy po godzinach. Dodatkowo pozwala on na obliczenie, w którym momencie dojdzie do naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy, czyli przekroczenia wyżej wspomnianych norm.

Formalnym warunkiem, aby pracownik mógł zostać zwolniony od pracy w celu załatwienia osobistych spraw jest zatem złożenie wniosku. Dodatkowo jednak pracownik musi uzyskać zgodę na wyście z pracy, czyli jego podanie musi zostać pozytywnie rozpatrzone przez pracodawcę.

Aspekt Kluczowe informacje Zastosowanie Alternatywy
Zasada Pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie rocznie. Załatwianie spraw osobistych w trakcie pracy. Skorzystanie z innych form urlopu.
Procedura Zgłoszenie urlopu pracodawcy w dniu rozpoczęcia. Możliwość wyboru konkretnego dnia. Składanie wniosku o zwolnienie celem załatwienia spraw osobistych.
Odmowa Pracodawca może odmówić, ale z odpowiednimi przyczynami. W przypadku braku pracowników  
Korzyści Skorzystanie z dni wolnych w trakcie pracy.   Odpoczynek w ramach godzinowej przerwy.

Wprowadzenie urlopu na żądanie oraz elastycznych rozwiązań dla pracowników może być korzystne dla Ciebie jako pracodawcy. To sposób na zwiększenie zadowolenia pracowników oraz poprawę organizacji pracy. Pamiętaj jednak, że istotne jest zachowanie równowagi między potrzebami pracowników, a wymaganiami firmy. Przyjrzyj się uważnie Kodeksowi pracy i regulaminowi firmy, aby zapewnić sprawiedliwe i skuteczne zarządzanie tym aspektem.

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracownik może zgłosić urlop na żądanie?

Tak, pracownik może zgłosić urlop na żądanie, aby załatwić swoje prywatne sprawy w trakcie pracy.

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi?

Pracownikowi przysługuje do 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym.

Jak zgłosić wniosek o urlop na żądanie?

Wniosek o urlop na żądanie można zgłosić pracodawcy poprzez dostarczenie pisemnego wniosku przed dniem rozpoczęcia urlopu lub poinformować go telefonicznie w dniu rozpoczęcia urlopu.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Tak, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie w pewnych sytuacjach, np. gdy jest brak pracowników lub pilne obowiązki.

Czy istnieje alternatywa dla urlopu na żądanie?

Tak, alternatywą dla urlopu na żądanie może być wniosek o zwolnienie z pracy celem załatwienia osobistych spraw.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

8 komentarzy

Małgorzata

Małgorzata

Czasami potrzeba wiedzieć szczegóły na dany temat i spoko, że takie poradniki ą na tej stronie. Szukam pracy i coś się dowiaduję więcej. Bardzo cenie obie konkrety i czytam rozbudowane artykuły. W tym dziale wszystko jest dobrze opisane i można posiłkować się podobnymi artykułami. Warto poznać temat dogłębnie.
Alek OP

Alek OP

Artykuł bardzo przydatny. Czasami na prawdę wyskoczy coś, że nie można dotrzeć do pracy. Dobrze, że jest urlop na żądanie.
Celina Pająk

Celina Pająk

Bardzo fajnie, że pracownikom na umowie o prace przysługuje "urlop na żądanie". Nieraz jest taki urlop bardzo potrzebny. Należy pamiętać, że wykorzystanie takiego urlopu wiąże się z tym, że potem ma się mniej urlopu wypoczynkowego. Fajnie zostało wszystko opisane w tym artykule.
Joanna

Joanna

Wszyscy pracownicy mają od pierwszego dnia zatrudnienia prawo do 26 dni płatnego urlopu rocznie. W kwestiach urlopu na żądanie wychodzi na to iż jest to kilka dni praktycznie.
Marcel

Marcel

Jeśli pracownik odejdzie z pracy, przysługuje mu wynagrodzenie zastępcze za każdy roczny urlop, który został naliczony i nie został wykorzystany. Ciekawe jak z tym na żądanie?
Osa

Osa

Bądź taktowny i cierpliwy. Tak, ważne jest, aby zapewnić jak najwięcej czasu realizacji - ale powinieneś również mieć strategiczne podejście do najlepszego czasu na zgłoszenie swojej prośby.
Tede

Tede

Ludzie też korzystają z urlopu bezpłatnego jednak po pierwsze minusem jest brak pieniędzy za to jak i nie wszyscy pracodawcy na to się zgodzą w porównaniu z na żądanie.
Opinion

Opinion

Jeżeli w firmie są nadgodziny to wielu pracodawców, którzy nie chcą dawać dodatkowych pieniędzy daje coś takiego jak wybór godzin. Taka alternatywa zatem także może w firmie mieć miejsce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka