Twoje wsparcie w rekrutacji

Kiedy trzeba wypłacić ekwiwalent za urlop?

Kiedy trzeba wypłacić ekwiwalent za urlop?
Moment wręczenia pracownikowi zwolnienia to konieczność uporządkowania szeregu kwestii. Jeżeli pracownik posiada urlop zaległy i bieżący do wykorzystania, pracodawca ma możliwość wysłać go na taki w okresie wypowiedzenia.

Rozstanie się stron, które odpowiednio wcześniej podpisały umowę o pracę niesie za sobą określone konsekwencje. Przede wszystkim konieczne jest wzajemne rozliczenie się. Po stronie pracodawcy leży obowiązek udzielenia podwładnemu zaległego i bieżącego urlopu lub wypłaty ekwiwalentu czy sporządzenia świadectwa pracy. W praktyce zatem podmiot zatrudniający musi zdecydować się na określoną drogę postępowania i uzgodnić szczegóły ze swoim podwładnym. Pracownik powinien zdać sprzęt otrzymany w użytkowanie lub rzeczy, które pozwalały mu wywiązywać się z powierzonych mu obowiązków zawodowych.

Przymusowy urlop?

W zależności od tego, jak długi jest okres wypowiedzenia, pracodawca może udzielić w tym czasie pracownikowi urlopu. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 kwietnia 2011 roku (sygn. akt II PK 302/10), pracodawca nie musi pracownika pytać o zgodę. Jeżeli zdecyduje, że chce udzielić podwładnemu takiego urlopu, po prostu powinien go o tym poinformować. Pracownik nie ma przy tym możliwości, by skutecznie domagać się zmiany decyzji swojego przełożonego. Może on, co prawda, spróbować porozmawiać ze swoim pracodawcą, niemniej jednak nie może domagać się, by pracodawca wypłacił mu ekwiwalent za urlop. W praktyce zatem termin „urlop przymusowy” nie jest bezpodstawny.

Krótki okres wypowiedzenia

W Kodeksie pracy ustawodawca dokładnie wskazał długość okresów wypowiedzenia. W przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, jest ona uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia może być jednak znacznie krótszy. Ma to miejsce choćby przy umowie zawartej na okres próbny, gdzie wynosi on odpowiednio:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

W praktyce może zdarzyć się tak, że w trakcie okresu wypowiedzenia pracownik nie wykorzysta wszystkich przysługujących mu dni wolnych. W takim przypadku pracodawca będzie zobowiązany również do wypłaty ekwiwalentu za zaległy urlop.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego

To nie urlop

W przypadku, gdy pracodawca składa oświadczenie woli musi liczyć się z tym, że pracownikowi przysługiwać będą również dni wolne na poszukiwanie pracy. Nie są to jednak dni, które wchodzą w skład puli dni urlopowych, ale dodatkowe dni do wykorzystania przez pracownika. Zasadniczo właśnie w te dni powinien on szukać pracy. Ponieważ jednak szukanie zatrudnienia to nie tylko wysyłanie CV (co pracownik mógł robić odpowiednio szybciej), lecz także rozmowy kwalifikacyjne, pracodawca może przychylić się do wniosku pracownika i udzielić mu dni wolnych w tych dniach, o jakie wnioskuje.

Liczba dodatkowych dni wolnych zależy wyłącznie od długości okresu wypowiedzenia. Przykładowo przy miesięcznym wypowiedzeniu osoba zatrudniona ma prawo do 2 dni wolnego. Warto przy tym pamiętać, że ustawodawca za dni na szukanie pracy rozumie wyłącznie dni od poniedziałku do soboty. Wyłączone są zatem niedziele i święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Zasadniczo jednak pracodawca powinien kierować się grafikiem zatrudnionego – może zdarzyć się, że świadczy on pracę w niedzielę i akurat ten dzień wskaże jako dzień, który chciałby otrzymać na poszukiwanie pracy.

Oceń ten wpis
Kiedy trzeba wypłacić ekwiwalent za urlop?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 13

Opinie

Jerzy Biegun
2019-05-14, 09:07
U mnie w zakładzie nastąpiły zwolnienia - redukcja etatów. Mnie to też dotyczyło. Nie wykorzystałem swojego urlopu, ale zapłacono mi za niewykorzystany urlop.
Aleksander Gowin
2019-05-09, 13:10
Zastąpienie urlopu rekompensatą pieniężną jest niedozwolone, z wyjątkiem przypadków zwolnienia pracownika, który nie korzystał z urlopu. Zasady mają znaczenie.
Girova
2019-05-07, 11:23
Dobrze napisane, człowiek niby wszystko wie a potem okazuje się, że wcale nie wiedział i rzeczywistość okazuje się inna. Urlop wypoczynkowy jednak to sprawa korzystna zawsze.
Ewa
2019-04-15, 15:09
W wielu firmach różnie podchodzą do tego. U nas nawet dłużej można wykorzystywać należny urlop. W ten sposób można zrealizować jakieś plany ale wcześniej trzeba uzgodnić.
Lecter
2019-04-05, 09:19
Przy zwolnieniach niewykorzystany urlop jest płatny i dobrze. To jest logiczne rozwiązanie. Także zdarzyło mi się zmieniać prac ę w różnych okolicznościach i także tak było.
Cypis
2019-03-30, 14:07
Czasami może to być dobra suma, ale w wielu przypadkach osoba może mieć problem ze znalezieniem pracy, ze względu na brak wakatów lub wiek i kasa się szybko przecież kończy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.