Własna firma

Praca na etacie a prowadzenie działalności gospodarczej - najważniejsze kwestie

8 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

8 komentarzy
Praca na etacie a prowadzenie działalności gospodarczej - najważniejsze kwestie
Łączenie pracy na etacie i działalności gospodarczej to zjawisko, które nie występuje bardzo często. Teoretycznie pracownik zatrudniony na umowę o pracę może prowadzić własną firmę, jednak musi spełnić pewne wymagania i zwrócić szczególną uwagę na przepisy prawne. Kiedy praca na etacie może być łączona z prowadzeniem działalności gospodarczej? Z czym wiążą się takie podwójne obowiązki i czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Wyjaśniamy.

Czy można połączyć pracę na etacie z własną działalnością?

Polskie przepisy prawne nie wykluczają łączenia pracy na etacie z własną działalnością gospodarczą. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją pewne określone warunki, które musi spełnić osoba łącząca te dwa rodzaje pracy. Z jednej strony chodzi o to, aby nie narazić się na konflikt z pracodawcą, a z drugiej na to, aby nie pojawiły się problemy z urzędem skarbowym.

Działalność gospodarcza i etat to dobre rozwiązanie, jednak tylko wtedy, jeśli w umowie o pracę nie ma wpisanej klauzuli o zakazie konkurencji. Dotyczy to sytuacji, w której pracownik prowadzi działalność o profilu zbliżonym do swojego pracodawcy. W takim przypadku pracownik-przedsiębiorca mógłby zostać o pozwany o „podebranie" klienta swojemu pracodawcy, a to będzie wiązało się z karą.

Własna firma a etat

Własna firma a etat - o czym warto wiedzieć?

Działalność gospodarcza i praca na etat to rozwiązanie, które może brzmieć naprawdę kusząco, głównie ze względów finansowych.

Warto jednak pamiętać o następujących aspektach:

 • nie ma możliwości opodatkowania podatkiem liniowym, co zwiększa koszty ,
 • w niektórych przypadkach nie obowiązują preferencyjne składki ZUS,
 • część przedsiębiorstw wpisuje w umowę klauzulę o zakazie konkurencji - w takim wypadku profil działalności powinien być inny od profilu pracodawcy.

Okazuje się więc, że prowadzenie własnej firmy w czasie zatrudnienia na umowę o pracę jest bardzo dobrym pomysłem i jeśli nie ma przeciwskazań ze strony pracodawcy, to samozatrudnienie będzie bardzo logicznym krokiem do niezależności i warto się na to zdecydować. Warto przeczytać interesujący artykuł: Umowa kontraktowa - kiedy wybrać taką formę zatrudnienia?

Koszty prowadzenia własnej firmy na etacie

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z pewnymi dodatkowymi opłatami. Założenie własnej działalności jest bezpłatne, jednak przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS, odprowadzania podatków oraz innych ponoszenia innych obciążeń finansowych. Warto pamiętać jednak o tym, że etat i działalność gospodarcza równają się zmniejszonym kosztom, jeśli chodzi o składki ZUS.

Przedsiębiorca musi jednak ponieść następujące opłaty:

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik Inwentaryzacji Kruszwica

Work&Profit sp. z o.o.

 • Kruszwica
Dodana
 • podatek dochodowy,
 • koszty prowadzenia księgowości,
 • opłaty za rachunek bankowy,
 • opłaty za stronę internetową,
 • dodatkowo mogą pojawić się opłaty za media, wynajem lokalu, samochód lub ubezpieczenie, jednak te elementy zależą od typu działalności gospodarczej.

Dokładny opis kosztów warto sprawdzić w materiale:  Założenie firmy a koszty

Koszty prowadzenia własnej firmy na etacie są jednak znacznie niższe niż w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę bez zatrudnienia na umowę o pracę. Przed założeniem własnej firmy warto przeczytać: Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Działalność gospodarcza i praca na etacie a czas pracy

Osoba, która jest zatrudniona na etacie i prowadzi działalność gospodarczą, może teoretycznie pracować w dowolnym wymiarze czasu. Ważne jest to, aby pracownik otrzymywał pensję minimalną, ponieważ tylko wtedy nie będzie musiał opłacać składek ZUS z działalności. Oznacza to, że równie dobrze pracownik może być zatrudniony na pół etatu, jednak jego pensja powinna wynosić minimum tyle, ile minimalna krajowa w danym roku kalendarzowym. Czas pracy poświęcany własnej działalności zależy już od pracownika-przedsiębiorcy.

Prowadzenie własnej firmy będąc na zatrudnionym na etacie

Prowadzenie własnej firmy i praca na etacie - czy to się opłaca?

Okazuje się, że praca na pełen etat i działalność gospodarcza to świetny sposób na obniżenie swoich comiesięcznych kosztów. Pracownik-przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS (w większości przypadków), a składkę zdrowotną może odejmować od podatku. Poza względami finansowymi, warto także pamiętać o innych aspektach, na przykład możliwościach samorozwoju i wyrobienia własnej marki w danej branży. Etat daje komfort stałego zatrudnienia, natomiast własna firma niezależność, swobodę i znacznie większe możliwości.

Praca na etacie i działalność gospodarcza a składki ZUS

Osoby, które są na etacie i chcą założyć własną działalność gospodarczą często zastanawiają się nad tym, czy muszą opłacać składki ZUS z obu źródeł. Okazuje się, że taki pracownik-przedsiębiorca nie musi samodzielnie opłacać całości składek ZUS ale tylko w sytuacji, gdy na umowie o pracę otrzymuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

Składki ZUS na samozatrudnieniu
W takim przypadku należy opłacać tylko i wyłącznie składki zdrowotne - w 2021 roku ta składka wynosi 381,81 zł, natomiast prawdopodobnie od 2022 roku konieczne będzie odprowadzenie składki zdrowotnej w formie 9% od dochodu, co może nie być już aż tak opłacalne. Warto jednak pamiętać o tym, że pracownik-przedsiębiorca nie musi opłacać całego ZUSu, który obecnie wynosi 1 457,49 zł (lub 1 380,18 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Na tę kwotę składa się także składka zdrowotna. Oznacza to, że pracownik-przedsiębiorca może zaoszczędzić aż 1076 złotych miesięcznie.

Warto także przeczytać artykuł: 3 sposoby, aby płacić niższe składki, prowadząc firmę

Praca na etacie i własna działalność gospodarcza a zwolnienie lekarskie

Z pracą na etacie i własną działalnością gospodarczą związany jest pewien problem, dotyczący zwolnienia lekarskiego. Pracownik-przedsiębiorca może otrzymać zasiłek chorobowy, ale tylko z ZUS, a nie z tytułu swojej działalności gospodarczej. Dodatkowo w czasie przebywania na zasiłku chorobowym nie można wykonywać żadnych czynności zawodowych. Właśnie dlatego obowiązki firmowe można przekazać innej osobie, albo też pracować normalnie w ramach własnej działalności, ale bez prawa do zasiłku chorobowego.

Praca kosmetyczki jako dodatkowe samozatrudnienie

Połączenie etatu i własna firma a rozliczanie podatków

Działalność gospodarcza i etat - jaki PIT trzeba zapłacić? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań u pracowników-przedsiębiorców. Najwygodniejszą formą jest płacenie podatku na zasadach ogólnych, a więc zgodnie ze stawką podatkową 17% lub 32%. W takim przypadku można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, a także odliczać różnego rodzaju ulgi, w tym tę na dziecko.

Pracuję i chcę założyć własną firmę – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, że praca na etacie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dużymi nakładami czasowymi. Zwykle po powrocie do domu z pracy, trzeba zająć się prowadzeniem firmy. Do tego często może dochodzić praca w weekendy i święta, zwłaszcza na początku, gdy konieczne jest rozwijanie swojej działalności.

Video

Własna działalność gospodarcza a praca na etacie – jaką podjąć decyzję?

Praca na etacie i prowadzenie własnej firmy

niesie sporo korzyści, do których można zakwalifikować:

 • otrzymywanie regularnych przychodów z etatu, poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego,
 • znacznie niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
 • mniejsze ryzyko, związane z utratą płynności finansowej - nawet w sytuacji, gdy pojawią się problemy w firmie, to wciąż będzie wynagrodzenie z etatu.

Założenie własnej firmy to także pierwszy etap na drodze do swobody, niezależności i wolności.

Zachęcamy także do przeczytania innych artykułów na naszej stronie, na przykład o zawodzie spedytora i prowadzenia tego typu działalności.

 

Podsumowanie:
 • Prowadzenie własnej firmy w czasie zatrudnienia na umowę o pracę może być dobrym pomysłem, jeśli nie ma przeciwskazań ze strony pracodawcy, a umowa o pracę nie zawiera klauzuli o zakazie konkurencji.
 • Prowadzenie własnej firmy na etacie pozwala na obniżenie miesięcznych kosztów, ze względu na nieobowiązkowe składki ZUS.
 • Pracownik-przedsiębiorca na etacie może pracować w dowolnym wymiarze czasu, ale powinien otrzymywać pensję minimalną, żeby nie musieć opłacać składek ZUS z działalności.
 • Rozliczanie podatków jako pracownik-przedsiębiorca jest możliwe zgodnie ze stawką podatkową 17% lub 32%, a także na zasadzie rozliczenia wspólnie z małżonkiem i odliczenia ulg, w tym tych na dziecko.

Najczęściej zadawane pytania

Praca na etacie a zasiłek macierzyński - jak rozwiązać tę kwestię?

W przypadku kobiet spore znaczenie ma także kwestia działalności gospodarczej i etatu a zasiłku macierzyńskiego. Okazuje się, że zasiłek macierzyński przyznawany jest tylko z pracy na etacie, a nie tytułu działalności.

Działalność gospodarcza a umowa o pracę w tym samym zakresie - czy można prowadzić konkurencyjną działalność?

Zgodnie z zapisami w Kodeksie Pracy, pracownik nie może prowadzić konkurencyjnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zakres świadczonych usług powinien być inny niż ten w branży pracodawcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Edi_dm

Edi_dm

Ja nie wpisuję klauzuli o zakazie konkurencji i uważam, że pracownicy, którzy prowadzą swoją firmę, są bardziej zmotywowani i przedsiębiorczy. Dlatego uważam, że warto rozmawiać o takiej opcji z pracownikami.
Wunka

Wunka

Nie wiedziałem, że można tak połączyć etat i działalność. Zastanowię się nad tym, gdy będę miał już stałą pracę.
Ola

Ola

Ciekawe opcje, ale niestety ja na razie szukam pracy na pełen etat. Może w przyszłości zdecyduję się na własną firmę.
Lucyna

Lucyna

Fajny artykuł, wiele ciekawych informacji. Myślę, że warto połączyć pracę na etacie z własną firmą, jeśli jest taka możliwość i spełnione są odpowiednie warunki.
Edyta

Edyta

zamierzam otworzyć sklep, czy może czasem pracować w nim córka lub mama osoby bezpośrednio spokrewnione, czy nikt się nie przyczepi- muszę dać umowę jeżeli to będzie sporadycznie?
Pracuś

Pracuś

Wszędzie piszą że fajnie i wogóle 17% a teraz pytanie dostałem propozycję założenia własnej działalności nie rezygnując z własnej pracy gdzie zarabiam na picie 65 tyś jeśli w założę działalność w której bym wystawiał miesięczna faktóre na 20000 tys co daje rocznie 220000 wiadomo minus koszty typu leasing kupno sprzęty itd czyli nawet jak bym zszedł z działalności do do tych 85000 to rozliczam się z tych 85000 czy 85000 plus wynagrodzenie z etatu 65000 co daje kwotę 150000?
Uliana

Uliana

Podstawy jakie warto znać - wszystko jest tutaj zawarte w sposób ciekawy.
Emilia

Emilia

Wiadomo, że to różnica. Będzie trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wydatki biznesowe niezbędne do uruchomienia i działania. Samemu inaczej się działa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.