Praca na etacie a prowadzenie działalności gospodarczej - najważniejsze kwestie

Praca na etacie a prowadzenie działalności gospodarczej - najważniejsze kwestie
Łączenie pracy na etacie i działalności gospodarczej to zjawisko, które nie występuje bardzo często. Teoretycznie pracownik zatrudniony na umowę o pracę może prowadzić własną firmę, jednak musi spełnić pewne wymagania i zwrócić szczególną uwagę na przepisy prawne. Kiedy praca na etacie może być łączona z prowadzeniem działalności gospodarczej? Z czym wiążą się takie podwójne obowiązki i czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Wyjaśniamy.

Czy można połączyć pracę na etacie z własną działalnością?

Polskie przepisy prawne nie wykluczają łączenia pracy na etacie z własną działalnością gospodarczą. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją pewne określone warunki, które musi spełnić osoba łącząca te dwa rodzaje pracy. Z jednej strony chodzi o to, aby nie narazić się na konflikt z pracodawcą, a z drugiej na to, aby nie pojawiły się problemy z urzędem skarbowym.

Działalność gospodarcza i etat to dobre rozwiązanie, jednak tylko wtedy, jeśli w umowie o pracę nie ma wpisanej klauzuli o zakazie konkurencji. Dotyczy to sytuacji, w której pracownik prowadzi działalność o profilu zbliżonym do swojego pracodawcy. W takim przypadku pracownik-przedsiębiorca mógłby zostać o pozwany o „podebranie" klienta swojemu pracodawcy, a to będzie wiązało się z karą.

Własna firma a etat

Własna firma a etat - o czym warto wiedzieć?

Działalność gospodarcza i praca na etat to rozwiązanie, które może brzmieć naprawdę kusząco, głównie ze względów finansowych.

Warto jednak pamiętać o następujących aspektach:

 • nie ma możliwości opodatkowania podatkiem liniowym, co zwiększa koszty ,
 • w niektórych przypadkach nie obowiązują preferencyjne składki ZUS,
 • część przedsiębiorstw wpisuje w umowę klauzulę o zakazie konkurencji - w takim wypadku profil działalności powinien być inny od profilu pracodawcy.

Okazuje się więc, że prowadzenie własnej firmy w czasie zatrudnienia na umowę o pracę jest bardzo dobrym pomysłem i jeśli nie ma przeciwskazań ze strony pracodawcy, to samozatrudnienie będzie bardzo logicznym krokiem do niezależności i warto się na to zdecydować. Warto przeczytać interesujący artykuł: Umowa kontraktowa - kiedy wybrać taką formę zatrudnienia?

Koszty prowadzenia własnej firmy na etacie

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z pewnymi dodatkowymi opłatami. Założenie własnej działalności jest bezpłatne, jednak przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS, odprowadzania podatków oraz innych ponoszenia innych obciążeń finansowych. Warto pamiętać jednak o tym, że etat i działalność gospodarcza równają się zmniejszonym kosztom, jeśli chodzi o składki ZUS.

Przedsiębiorca musi jednak ponieść następujące opłaty:

 • podatek dochodowy,
 • koszty prowadzenia księgowości,
 • opłaty za rachunek bankowy,
 • opłaty za stronę internetową,
 • dodatkowo mogą pojawić się opłaty za media, wynajem lokalu, samochód lub ubezpieczenie, jednak te elementy zależą od typu działalności gospodarczej.

Dokładny opis kosztów warto sprawdzić w materiale:  Założenie firmy a koszty

Koszty prowadzenia własnej firmy na etacie są jednak znacznie niższe niż w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę bez zatrudnienia na umowę o pracę. Przed założeniem własnej firmy warto przeczytać: Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Działalność gospodarcza i praca na etacie a czas pracy

Osoba, która jest zatrudniona na etacie i prowadzi działalność gospodarczą, może teoretycznie pracować w dowolnym wymiarze czasu. Ważne jest to, aby pracownik otrzymywał pensję minimalną, ponieważ tylko wtedy nie będzie musiał opłacać składek ZUS z działalności. Oznacza to, że równie dobrze pracownik może być zatrudniony na pół etatu, jednak jego pensja powinna wynosić minimum tyle, ile minimalna krajowa w danym roku kalendarzowym. Czas pracy poświęcany własnej działalności zależy już od pracownika-przedsiębiorcy.

Prowadzenie własnej firmy będąc na zatrudnionym na etacie

Prowadzenie własnej firmy i praca na etacie - czy to się opłaca?

Okazuje się, że praca na pełen etat i działalność gospodarcza to świetny sposób na obniżenie swoich comiesięcznych kosztów. Pracownik-przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS (w większości przypadków), a składkę zdrowotną może odejmować od podatku. Poza względami finansowymi, warto także pamiętać o innych aspektach, na przykład możliwościach samorozwoju i wyrobienia własnej marki w danej branży. Etat daje komfort stałego zatrudnienia, natomiast własna firma niezależność, swobodę i znacznie większe możliwości.

Praca na etacie i działalność gospodarcza a składki ZUS

Osoby, które są na etacie i chcą założyć własną działalność gospodarczą często zastanawiają się nad tym, czy muszą opłacać składki ZUS z obu źródeł. Okazuje się, że taki pracownik-przedsiębiorca nie musi samodzielnie opłacać całości składek ZUS ale tylko w sytuacji, gdy na umowie o pracę otrzymuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

Składki ZUS na samozatrudnieniuW takim przypadku należy opłacać tylko i wyłącznie składki zdrowotne - w 2021 roku ta składka wynosi 381,81 zł, natomiast prawdopodobnie od 2022 roku konieczne będzie odprowadzenie składki zdrowotnej w formie 9% od dochodu, co może nie być już aż tak opłacalne. Warto jednak pamiętać o tym, że pracownik-przedsiębiorca nie musi opłacać całego ZUSu, który obecnie wynosi 1 457,49 zł (lub 1 380,18 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Na tę kwotę składa się także składka zdrowotna. Oznacza to, że pracownik-przedsiębiorca może zaoszczędzić aż 1076 złotych miesięcznie.

Warto także przeczytać artykuł: 3 sposoby, aby płacić niższe składki, prowadząc firmę

Praca na etacie i własna działalność gospodarcza a zwolnienie lekarskie

Z pracą na etacie i własną działalnością gospodarczą związany jest pewien problem, dotyczący zwolnienia lekarskiego. Pracownik-przedsiębiorca może otrzymać zasiłek chorobowy, ale tylko z ZUS, a nie z tytułu swojej działalności gospodarczej. Dodatkowo w czasie przebywania na zasiłku chorobowym nie można wykonywać żadnych czynności zawodowych. Właśnie dlatego obowiązki firmowe można przekazać innej osobie, albo też pracować normalnie w ramach własnej działalności, ale bez prawa do zasiłku chorobowego.

Praca kosmetyczki jako dodatkowe samozatrudnienie

Połączenie etatu i własna firma a rozliczanie podatków

Działalność gospodarcza i etat - jaki PIT trzeba zapłacić? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań u pracowników-przedsiębiorców. Najwygodniejszą formą jest płacenie podatku na zasadach ogólnych, a więc zgodnie ze stawką podatkową 17% lub 32%. W takim przypadku można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, a także odliczać różnego rodzaju ulgi, w tym tę na dziecko.

Pracuję i chcę założyć własną firmę – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, że praca na etacie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dużymi nakładami czasowymi. Zwykle po powrocie do domu z pracy, trzeba zająć się prowadzeniem firmy. Do tego często może dochodzić praca w weekendy i święta, zwłaszcza na początku, gdy konieczne jest rozwijanie swojej działalności.

Własna działalność gospodarcza a praca na etacie – jaką podjąć decyzję?

Praca na etacie i prowadzenie własnej firmy

niesie sporo korzyści, do których można zakwalifikować:

 • otrzymywanie regularnych przychodów z etatu, poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego,
 • znacznie niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
 • mniejsze ryzyko, związane z utratą płynności finansowej - nawet w sytuacji, gdy pojawią się problemy w firmie, to wciąż będzie wynagrodzenie z etatu.

Założenie własnej firmy to także pierwszy etap na drodze do swobody, niezależności i wolności.

Zachęcamy także do przeczytania innych artykułów na naszej stronie, na przykład o zawodzie spedytora i prowadzenia tego typu działalności.

 

Najczęściej zadawane pytania

Praca na etacie a zasiłek macierzyński - jak rozwiązać tę kwestię?

W przypadku kobiet spore znaczenie ma także kwestia działalności gospodarczej i etatu a zasiłku macierzyńskiego. Okazuje się, że zasiłek macierzyński przyznawany jest tylko z pracy na etacie, a nie tytułu działalności.

Działalność gospodarcza a umowa o pracę w tym samym zakresie - czy można prowadzić konkurencyjną działalność?

Zgodnie z zapisami w Kodeksie Pracy, pracownik nie może prowadzić konkurencyjnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zakres świadczonych usług powinien być inny niż ten w branży pracodawcy.
Oceń ten wpis
Praca na etacie a prowadzenie działalności gospodarczej - najważniejsze kwestie
Ocena: 4.6, liczba głosów: 24

Opinie

Edyta
2022-01-12, 15:16
zamierzam otworzyć sklep, czy może czasem pracować w nim córka lub mama osoby bezpośrednio spokrewnione, czy nikt się nie przyczepi- muszę dać umowę jeżeli to będzie sporadycznie?
Pracuś
2021-10-13, 13:04
Wszędzie piszą że fajnie i wogóle 17% a teraz pytanie dostałem propozycję założenia własnej działalności nie rezygnując z własnej pracy gdzie zarabiam na picie 65 tyś jeśli w założę działalność w której bym wystawiał miesięczna faktóre na 20000 tys co daje rocznie 220000 wiadomo minus koszty typu leasing kupno sprzęty itd czyli nawet jak bym zszedł z działalności do do tych 85000 to rozliczam się z tych 85000 czy 85000 plus wynagrodzenie z etatu 65000 co daje kwotę 150000?
Uliana
2021-09-30, 10:41
Podstawy jakie warto znać - wszystko jest tutaj zawarte w sposób ciekawy.
Emilia
2021-09-22, 10:13
Wiadomo, że to różnica. Będzie trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wydatki biznesowe niezbędne do uruchomienia i działania. Samemu inaczej się działa.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.