Spedytor - zarobki

Spedytor - zarobki
Rosnąca konsumpcja społeczeństwa prowadzi do rozwoju handlu oraz produkcji. Towary muszą być transportowane, a to podnosi znaczenie firm logistycznych. Jednym z najważniejszych trybów logistyki jest spedytor, czyli osoba odpowiedzialna za organizowanie procesu transportu oraz dbanie o to, aby towary dotarły do celu.

Zadania spedytora są bardzo szerokie, a odpowiedzialność ogromna. Właśnie dlatego nie każdy może zostać spedytorem, ponieważ oprócz wykształcenia potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Czym dokładnie zajmuje się spedytor i jak nim zostać? Przybliżmy jedno z najważniejszych stanowisk w transporcie i logistyce.

Spedycja - co to właściwie jest i ile można zarobić w Polsce?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem jest to, czym w ogóle jest spedycja? Odpowiedź jest bardzo prosta. Spedycja jest działalnością polegającą na organizowaniu przewozu towarów. Prosta definicja nie oznacza, że za zawodem spedytora znajdują się łatwe zadania. Wręcz przeciwnie spedytor musi znać się na wielu rzeczach i odpowiada za masę spraw organizacyjnych.

Pracę oraz stanowisko spedytora można sklasyfikować na kilka różnych sposobów wynikających z zakresu działania. Popularnymi specjalizacjami są stanowiska spedytora morskiego czy lotniczego. Najczęściej spotykany podział to jednak funkcja spedytora krajowego lub międzynarodowego. Nazwa stanowiska jasno pokazuje, w jakim dokładnie zakresie pracuje dany spedytor.

Na czym polegają zadania spedytora?

 • Najprościej mówiąc, odpowiada on za organizację bezpiecznego transportu z miejsca odbioru do miejsca docelowego.
 • Zadanie spedytora zaczyna się od pierwszego kontaktu z klientem i zawarcia umowy.
 • W zakresie obowiązków jest negocjowanie cen i możliwie jak najlepsze wykorzystanie zorganizowanych środków transportu.
 • Spedytor musi prowadzić szczegółową dokumentację, wystawiać listy przewozowe oraz rozliczać zlecenia.
 • Spedytor może też samodzielnie wykonać przewóz towaru, co czyni z niego na czas transportu przewoźnika.
 • Standardowo jednak spedytor odpowiada za znalezienie przewoźnika i zlecenie mu przetransportowania towaru.

Szeroki zakres obowiązków stawia przed spedytorem duże wymogi.

Wśród ogłoszeń o pracę na spedytora stawiane są różne wymogi. W przypadku najlepiej płatnych ofert pracodawcy wymagają stosownego wykształcenia. W tym wypadku ścieżek edukacji jest kilka. Najlepiej zacząć od technikum spedycyjnego. W przypadku braku odbycia edukacji w takiej szkole można również odbyć nauki w szkołach o kierunkach logistycznych. Na rynku nie brakuje firm organizujących kwalifikacyjne kursy spedycyjne. Takie zajęcia trwają zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni w zależności od ośrodka szkoleniowego i konkretnej oferty. Spedytorem może zostać również absolwent uczelni wyższych, który kształcił się w kierunkach logistyki, transportu bądź zarządzania.

To nie koniec wymagań stawianych spedytorom. Każda osoba na takim stanowisku powinna być obeznana w rynku i znać się na cenach w transporcie. Powinna także być na bieżąco zaznajomiona z przepisami dotyczącymi transportu ze szczególnym uwzględnieniem rewirów, w jakich działa. Spedytor międzynarodowy musi znać przepisy obowiązujące we wszystkich krajach, na których terenie organizuje usługi transportowe.

Warto jeszcze wspomnieć o kilku cechach, jakie powinien mieć spedytor:

 • Osoby na tym stanowisku muszą się wykazać dbałością o detale oraz nie mieć problemów z braniem odpowiedzialności.
 • Dobry spedytor nie może zrzucać odpowiedzialności na innych za błędy w transporcie, ale zadbać, aby zostały one wyeliminowane.
 • Nie bez znaczenia jest cierpliwość oraz umiejętność pracy w zespole. W tym wypadku chodzi także o współpracę z niecierpliwymi klientami.
 • W zawodzie spedytora niezwykle ważna jest również odporność na stres.

Czy tak duże wymagania i odpowiedzialność niosą za sobą odpowiednio wysokie zarobki? Pensje w zawodzie spedytora są atrakcyjne, choć należy mieć na uwadze, że ich rozrzut jest naprawdę duży. Każda firma stawia inne wymagania przed spedytorem i narzuca różny zakres obowiązków. W efekcie różnice między płacami mogą być naprawdę duże w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa.

Ile zarabia spedytor?

Zarobki spedytorów są zależne od całej masy czynników. Dużą rolę odgrywa doświadczenie oraz przedsiębiorstwo, w jakim wykonuje się pracę. W poszczególnych firmach zakres obowiązków może być dla spedytora różny.

Ile może zarobić spedytor w Polsce?

 • Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń spedytor w naszym kraju zarabia średnio 4 930 zł brutto. Jest to mediana zarobków mieszczących się w zakresie od 4 000 zł do 6 070 zł brutto. Zgodnie z badaniami ten przekrój zarobków dotyczy specjalistów spedycji o średnim stopniu doświadczenia.
 • Zdecydowanie mniej zarobią początkujący spedytorzy. Według badań ich pensje plasują się w przedziale od 3 260 zł do 4 810 zł brutto.
 • Doświadczeni spedytorzy zarabiają w Polsce od 4 640 zł do 7 570 zł brutto.
 • Warto nadmienić, że około 25% osób na tym stanowisku zarabia ponad 7 570 zł.

Najlepsi specjaliści mogą więc liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenia. Warto też nadmienić, że coraz częściej przedsiębiorstwa poszukują spedytorów zdalnych, czyli pracujących z domu.

Spedytor międzynarodowy - zarobki

Zgodnie z nazwą zawodu, spedytor międzynarodowy zajmuje się organizacją transportu pomiędzy przedsiębiorstwami znajdującymi się w obcych państwach. Zarobki spedytora międzynarodowego są wyższe od spedytorów krajowych. Wynika to z kilku czynników. Najważniejszym jest wymóg znajomości języków obcych oraz przepisów zagranicznych. Potężna wiedza jest odpowiednio opłacana przez pracodawców. Co więcej, często występujący system prowizyjny wynagrodzeń zależny od obrotów firmy pozwala mocno wywindować pensje.

Zarobki spedytorów międzynarodowych:

 • Szacuje się, że średnie zarobki spedytorów międzynarodowych wynoszą około 6 000 zł brutto.
 • W niektórych przypadkach pensje mogą sięgać nawet 9 000 zł brutto.
 • Warto zaznaczyć, że najbardziej doświadczeni specjaliści cenieni w branży zarobią jeszcze więcej.

Spedytor morski - zarobki

Spedytor morski zajmuje się organizacją transportu towarów drogą morską. To niezwykle odpowiedzialne zajęcie, ponieważ transport morski ma określone zasady funkcjonowania.

W przypadku błędów w spedycji nie da się szybko naprawić wpadek. Statki transportowe nie kursują w mgnieniu oka i organizacja wysyłek towarów drogą morską jest niezwykle skomplikowanym procesem logistycznym.

W efekcie spedytorzy pracujący w miastach portowych cieszą się jednymi z najwyższych zarobków. Oczywiście w tym wypadku to spedytorzy morscy ciągną średnie do góry. Według różnych źródeł średnie zarobki spedytorów morskich wynoszą około 6 300 zł brutto. To bardzo dobre wynagrodzenie, ale warto pamiętać, że najbardziej doświadczeni będą zarabiali dużo więcej.

Asystent spedytora - zarobki

Pierwszym krokiem w karierze spedytora może być funkcja asystenta. Asystent spedytora ma bardzo podobne obowiązki do spedytora, choć przede wszystkim zajmuje się wsparciem w zakresie organizacji i monitoringu transportu. Szczególnie w dużych firmach asystenci przejmują część obowiązków spedytora i między innymi dbają o relacje z klientami, czy zajmują się pozyskaniem podwykonawców. Wśród zadań asystenta spedytora jest sporządzanie raportów oraz zestawień.

Zarobki asystentów spedytora są oczywiście niższe od pensji, na jakie mogą liczyć spedytorzy. Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń wskazują na wynagrodzenia w przedziale od 1 870 zł do 4 010 zł brutto. Mediana zarobków wyniosła na początku 2020 roku około 3 330 zł. Jak widać, zarobki asystenta spedycji są znacznie niższe niż pensje spedytorów. Wynika to z przejściowego charakteru stanowiska. Rola asystenta jest przeznaczona przede wszystkim dla początkujących adeptów tego zawodu i ma na celu zdobycie doświadczenia.

Spedycja to niezwykle ważna gałąź rynku. Od spedytorów zależy czy towary będą sprawnie przemierzały szlaki komunikacyjne i czy na czas trafią w miejsca przeznaczenia. Nie dziwi więc fakt, że zarobki spedytorów mogą być naprawdę imponujące. Należy jednak pamiętać, że ta praca zdecydowanie nie jest dla każdego. Warto dobrze przemyśleć wybór takiej ścieżki kariery.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się spedytor?

Spedycja to jedna z gałęzi branży TSL. Spedytor zajmuje się organizacją transportu oraz zawieraniem umów z klientami i przewoźnikami.

Ile może zarobić spedytor?

Doświadczony spedytor może zarobić ponad 7000 zł.
Oceń ten wpis
Spedytor - zarobki
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.