Zatrudnienie pracownika na umowę o pracę wiąże się z szeregiem opłat, jakie musi ponieść pracodawca. Cześć podmiotów zatrudniających, chcąc obniżyć koszty zatrudnienia, proponuje swoim pracownikom przejście na umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie. Ta ostatnia forma pracy staje się coraz popularniejsza, choć część osób podkreśla, że prowadzenie własnej działalności nie jest pozbawione minusów. Wśród tych wymienić należy przede wszystkim mniejszą ochronę i konieczność samodzielnego pilnowania spraw formalnych. Czy warto rozważyć samozatrudnienie?
Kiedy etat, kiedy firma?
O samozatrudnieniu mowa wówczas, gdy osoba, która prowadzi działalność gospodarczą zawiera również umowę o świadczeniu usług i to w ramach prowadzonej przez siebie działalność. Z całą pewnością można powiedzieć, że ? zwłaszcza z punktu widzenia obciążeń podatkowych ? praca na własny rachunek jest opłacalna. Mowa tu o tym, że taki pracownik może zaoszczędzić nie tylko na podatku dochodowym, ale również na odliczeniach VAT, których dokonuje nabywając towary lub usługi. Z drugiej strony, jak wspomniano, to również konieczność dopełnienia licznych formalności ? osoba prowadząca działalność zawsze musi pamiętać o konieczności wystawienia faktur i ich prawidłowym rozliczeniu.
Osoby, które rozpoczynają prowadzić własną firmę mogą liczyć na szereg ulg. Takie wiążą się choćby z faktem możliwości opłacania niższych składek w okresie 24 miesięcy. Choć nie dla wszystkich taka ulga jest przewidziana, to większość pracowników, którzy nie prowadzili dotychczas firmy, może być pewna, że będzie mogła z takiej skorzystać.
Więcej pracy, większy zysk
Bez wątpienia autem założenia własnej firmy jest możliwość wykonywania pracy nie tylko dla byłego pracodawcy, ale również innych podmiotów działających na rynku. Trzeba przy tym uważać. Okazuje się, że część zatrudniających, wykorzystując nieznajomość prawa przez osoby, które zdecydowały się na założenie własnej działalności, zamieszcza klauzulę o zakazie konkurencji. W takim przypadku, jeżeli samozatrudniony podejmie dodatkowe działania na rzecz innych podmiotów, naraża się na odpowiedzialność ? najczęściej musi wypłacić stosowne odszkodowanie byłemu pracodawcy. Inaczej mówiąc, tylko pozornie taka współpraca będzie bardziej elastyczna niż dotychczas.
Urlop? Może być problem
Gdy mowa o minusach samozatrudnienia osoby, które w ten sposób pracują wskazują przede wszystkim na uprawnienia pracownicze. Dzieje się tak dlatego, że osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych ? co do zasady ? nie przysługuje urlop. Z drugiej strony, samozatrudniony może samodzielnie decydować o tym, kiedy będzie wypoczywał. Istotne jest tu jednak to, że nikt mu za odpoczynek nie zapłaci. Warto też wskazać, że pod tym względem samozatrudnienie jest mniej korzystne dla kobiet ? brak tu urlopu macierzyńskiego, wychowawczego czy nawet brak przerw na karmienie piersią.
A może ubezpieczenie?
Osoby, które boją się ryzyka, powinny pamiętać o możliwości wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma ono duże znaczenie zwłaszcza, gdy mowa o pracownikach, którzy wcześniej nie prowadzili firmy i boją się ponoszenia ewentualnych skutków za prowadzoną przez siebie działalność. W takiej sytuacji wykupienie odpowiedniego odszkodowania wydaje się być najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Z całą pewnością spełni swoją funkcję na początkowym etapie prowadzenia firmy, potem ? zgodnie z własnymi potrzebami ? można je przedłużyć lub z niego zrezygnować.
O tym pamiętaj!
Samozatrudnienie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Trzeba pamiętać, że osoby, które dotychczas wykonywały pracę na podstawie umowy o pracę były odpowiednio chronione ? między innymi okresem wypowiedzenia. Współpracując z byłym pracodawcą nie można na taką ochronę liczyć, gdyż takie umowy można rozwiązać w każdej chwili (jest to zgodne z Kodeksem cywilnym). W praktyce oznacza to, że z dnia na dzień osoba, która zdecydowała się założyć firmę, może zostać bez pracy, jeżeli jej były pracodawca wypowie umowę. Właśnie z tego względu tak istotne jest, aby dokładne przemyśleć samozatrudnienie i ewentualnie opracować strategię, która pomoże utrzymać się na rynku.
To może Cię również zainteresować