Własna firma

Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy

21 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 28 głosów

28 głosów

12 komentarzy
Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy
Myślisz o założeniu firmy? Zanim podejmiesz wiążącą decyzję, sprawdź, jakie są plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej.

Najwięcej firm działających w Polsce to firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To właśnie one generują nawet do 70% PKB. Często jednak małe firmy mają pod górkę – nie tylko muszą zmierzyć się z aktualnie obowiązującymi i często zmieniającymi się przepisami, lecz także brakiem wsparcia ze strony urzędników. Masz pomysł na biznes? Chciałbyś spróbować swoich sił i rozpocząć pracę na własny rachunek? Sprawdź, jakie są plusy i minusy prowadzenia firmy.

Czy masz predyspozycje do prowadzenia biznesu?

Może ci się wydawać, że świetnie poradzisz sobie z prowadzeniem własnego biznesu. Nie musi to jednak być prawda. Pamiętaj, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością działania na wielu obszarach jednocześnie. Już na początku trzeba zorientować się w definicjach i wybrać odpowiednią formę działalności, opodatkowanie, a także postarać się o ewentualne dofinansowania. Trzeba też zdawać sobie sprawę z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które ponosi się zawsze, a jedynie ich wysokość zależy od tego, jak prosperuje firma.

Możesz oczywiście wspierać się pomocą zewnętrznych podmiotów, np. biura rachunkowego, ale wiele problemów będziesz musiał rozwiązać samodzielnie. Z tego względu dobrze, abyś w pierwszej kolejności odpowiedział sobie na pytanie, czy jesteś gotów prowadzić firmę.

Zanim założysz firmę...
Warto zadać sobie kilka pytań, by przekonać się, czy własna działalność będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem:
 • Czy jesteś wystarczająco zmotywowany, aby w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej pracować po kilkanaście godzin dziennie?
   
 • Czy jesteś osobą odpowiedzialną, która nie panikuje lub nie poddaje się, gdy napotyka na problem?
   
 • Jak reagujesz na stres? Motywuje cię on do pracy czy raczej zniechęca do wysiłku?
   
 • Czy będziesz potrafił gospodarować pieniędzmi i wydawać je rozsądnie?
   
 • Pamiętaj, że to jedynie przykładowe pytania, ale gdy odpowiesz sobie na nie szczerze, będziesz wiedział, czy ruszanie z projektem pod tytułem własna firma faktycznie ma sens.

Jakie są minusy prowadzenia firmy?

Zacznijmy od minusów, bo to właśnie one mogą skutecznie zniechęcić cię do stania się własnym szefem. Do głównych należy zaliczyć:

 • Ryzyko niepowodzenia – nie możesz założyć, że biznes wypali. Nawet najlepszym zdarzało się ponieść porażkę, dlatego ważne, abyś wziął taką opcję pod uwagę.
   
 • Konieczność pozyskania środków na start – założenie działalności gospodarczej nie będzie cię kosztować ani złotówki, ale wyposażenie np. biura czy magazynu już tak. Czy posiadasz środki na start? Czy wiesz, jak je pozyskać wówczas, gdy nie masz własnych oszczędności?
   
 • Nienormowane godziny pracy – twoja firma będzie wymagać, abyś poświęcić jej wiele czasu. Czy jesteś na to gotowy? Jeżeli zakładasz, że po 8 godzinach pracy będziesz mógł się oderwać i pójść do domu, to jesteś w błędzie.
   
 • Walka o klienta – czy umiesz przekonać do siebie ludzi? – Niezależnie od branży, będziesz musiał pozyskiwać klientów. Oczywiście, możesz zatrudnić handlowców, ale w pierwszej fazie prowadzenia działalności może to być zbędny koszt.
   
 • Składki ZUS, podatki, VAT… – musisz mieć świadomość tego, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości i pilnowania dat. Czy jesteś na to przygotowany?

Video

Szukasz pracy?

Technik Serwisu ds. urządzeń HVAC

SMART-HR

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Praca Niemcy | Pomocnik montera rusztowań | 2000 € na rękę | od zaraz

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 10 000-14 000 zł / mc
 • Katowice
Dodana

Kasjer

Golden Serwis Sp. z o. o.

 • 28-29 zł / h
 • Warszawa
Dodana

Asystent kas ekspresowych - praca weekendowa w Jankach

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 175 zł / mc
 • Janki
Dodana

Tapicer->bez doświadczenia->do przyuczenia

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kępno
Dodana

Plusy prowadzenia firmy

Minusów prowadzenia działalności gospodarczej jest naprawdę wiele, ale nie zapominaj również o plusach. Przecież na polskim rynku z powodzeniem działają firmy, a ich właściciele przyznają, że atutami samodzielnego stworzenia sobie miejsca pracy są:

 • Poczucie niezależności – gdy firma się rozwija, masz coraz więcej czasu dla siebie, możesz również cieszyć się niezależności od innych podmiotów.
   
 • Tworzenie nowych miejsc pracy – to właśnie ty dajesz innym pracę, nie oni tobie.
   
 • Wysokie dochody – z początku nie możesz na nie liczyć, ale im bardziej firma się rozwija, tym wyższe dochody będziesz osiągać.
   
 • Elastyczny czas pracy – sam jesteś sobie szefem, zatem to ty decydujesz, ile czasu spędzasz w firmie.

Czy mając wiedzę na temat minusów i plusów prowadzenia własnej działalności, zdecydujesz się otworzyć własną firmę? Pamiętaj: najważniejsze, by nie działać pochopnie – nie każdy nadaje się do biznesu, ale gdy rozważysz swoje predyspozycje oraz wszystkie „za” i „przeciw”, może się okazać, że to odpowiednia droga właśnie dla Ciebie.

Zdecydowanie nie posiada jedynie plusów, lecz ma także bolesne minusy. Stąd nie można powiedzieć by była darem i wykorzystaniem okazji oraz talentu gdyż nasz sukces przerodzić się może w przekleństwo. Ten czarny scenariusz bierze się z kilku prostych czynników.

Po pierwsze własna działalność to często szansa na zarabianie sporych pieniędzy. Jednak by je mieć trzeba bardzo wiele pracować, kontrolować innych, rozdzielać zadania, najlepiej nadzorować ich wykonanie i siedzieć w biurze nocami by "nasze dziecko" przetrwało na rynku kolejny dzień. A dlaczego tak o to trudno ? Gdyż właśnie przeżywamy kryzys jak wszyscy dobrze wiemy, a on w szczególności nie pomaga przedsiębiorcom. Ani tym młodym, chętnym do ciężkiej pracy i gotowym zaryzykować ani tym którzy już swoje osiągnęli i ciągną z tego profity. Kryzys powoduje, że wszelkie koszty są na bardzo wysokim poziomie i mogą wciąż rosnąć. Przez to z kolei nie możemy sobie pozwolić na większe zatrudnienie. Wręcz dochodzi do redukcji etatów co zrzuca jeszcze więcej obowiązków na pracodawcę. Miła wizja ? Jak najbardziej nie...

Po drugie w zdecydowanej większości przypadków zakładamy przedsiębiorstwo i zaciągamy ogromne kredyty, które jak już się pewnie domyślacie nie dość, że ciężko spłacić mając na głowie kryzys to jeszcze odsetki są wysokie przez niego i ciężko jest spłacić zobowiązania. Jakby tego było mało każdego dnia musimy walczyć ze wszystkich sił ( zwłaszcza w obecnej sytuacji ) by przetrwać na rynku i osiągać przychody większe od kosztów ich uzyskania, czyli krótko mówiąc musimy walczyć o jakikolwiek zysk, już nie mówiąc o takim zysku przy którym moglibyśmy spać spokojnie i rozwijać naszą firmę. A jeśli przegramy to co nam zostaje? DŁUG. Kolejna niezbyt miła wizja.

Po trzecie wniosek z poprzednich dwóch punktów. Lepiej być przeciętnym Kowalskim, przynajmniej teraz niż ryzykować i ponieść bolesną porażkę. Oczywiście nie wolno tu nikogo skreślać gdyż są tacy, którzy zaryzykowali, założyli firmę w dobie kryzysu i mają się świetnie. Jednak nie każdy ma takie umiejętności i talent by tego dokonać.

Po czwarte nie zapominajmy o rodzinie. Przedsiębiorca to osoba, która jak już wspomniałem powyżej MUSI być nastawiona na ciężką, długą pracę po nocach nie rzadko, przynajmniej do czasu ustabilizowania swojej pozycji na rynku. Pytanie ile to może potrwać ? I czy nasza ewentualna rodzina będzie miała ochotę jeszcze na nas patrzeć jeśli ciągle będziemy w pracy? To zależy od naszych charakterów i gotowości do poświęceń. Jednak nie zawsze warto sprawdzać tą gotowość i siłę wnętrza.

Skupiłem się na wadach, niekoniecznie najistotniejszych gdyż uważam, że szala przechyla się w tej sprawie ku przekleństwu. Jednak nie można zapominać, że zalety są bardzo kuszące. Jakby nie patrzeć jeśli nam się udaje rozkręcić interes i utrzymać to mamy z tego ogromne korzyści, duże pieniądze i rodzina również nam w takim wypadku musi wybaczyć wszelkie niedociągnięcia, a my możemy być dumni z siebie. Ponadto własna firma ( zwłaszcza dobrze prosperująca ) oznacza przydatne i cenne kontakty, uznanie oraz szanse na jeszcze większy sukces.

Podsumowując wielki wpływ na ogólną ocenę ma tutaj kryzys gospodarczy panujący na świecie od ładnych paru lat. On powoduje, że bardzo uważnie należy rozważyć wszelkie za i przeciw własnej działalności gdyż nasz talent bardzo łatwo zamiast darem, może okazać się naszym przekleństwem i zgubą.

Jacek Nowak

Jakie są koszty założenia własnej firmy? Sprawdź: Założenie firmy a koszty.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Irka

Irka

Artykuł ten daje mi nadzieję na przyszłość. Zastanawiałem się nad założeniem własnej firmy, ale nie miałem pojęcia, od czego zacząć. Teraz przynajmniej wiem, co mnie czeka i czego powinienem się spodziewać.
Robert Bilnik

Robert Bilnik

Jestem zadowolony ze swojej pracy w korporacji i nie planuję założenia własnej firmy. Artykuł bardzo dobrze przedstawia minusy i plusy prowadzenia własnego biznesu, a ja wolę nie ryzykować i cieszyć się stabilnością w zatrudnieniu.
Gabi

Gabi

Od dawna marzę o tym, aby założyć swoją własną firmę, ale obawiam się, że nie dam sobie rady. Artykuł potwierdza moje obawy - to naprawdę trudne zadanie. Może w przyszłości, kiedy nabiorę więcej doświadczenia.
Dora

Dora

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale również daje wiele satysfakcji. Jestem zadowolony z mojej decyzji o założeniu biznesu i naprawdę polecam to doświadczenie każdemu.
Roksana

Roksana

Temat rzeka - wiele ludzi może podać multum przykładów na tak i nie.
Eryk

Eryk

Przeprowadzaj badania rynku w swojej branży i rozmawiaj z klientami docelowymi, aby poznać potencjał Twojej firmy. Wszystko trzeba przemysleć.
zmartwiony

zmartwiony

Mam firmę jednoosobową. Było ok przez ostatnie 2 lata. Ostatnio nie mam zysków, bo jest wielka konkurencja. Chyba zawieszę działalność.
Melmak

Melmak

Oczywiście działania poprzedzające samą rejestrację są również ważne. Trzeba zawsze zobaczyć jakie są korzyści a jakie przeszkody by to zrewidować.
Igor

Igor

Własna firma wiadomo, ma plusy i minusy. Znam kilka osób co mieli z rok własna firmę i zawiesili działalność firm. Po prostu nie przynosiła im zysku. Swoją drogą warto przeczytać ten artykuł.
Zygmunt

Zygmunt

utworzyłem własna firmę. Nawet bezzwrotną dotację dostałem 20 000 z UP. Za te sumę zakupiłem potrzebne rzeczy- m.in. komputer, laptop, drukarkę , faks, biuro i stolik komputerowy... Opłacałem ZUS. Starałem się jak mogłem, aby mieć klientów. Miałem klientów, aby ZUS opłacić. Zawiesiłem działalność mojej firmy. Może zły profil działalności firmy utworzyłem, a może nie mam predyspozycji do prowadzenia biznesu...
strateg

strateg

Jeśli planujesz zrezygnować z bieżącej pracy, aby skoncentrować się na swojej firmie, czy masz pieniądze odłożone na wsparcie, dopóki nie zaczniesz zarabiać?
sport

sport

W biznesie, jak w sporcie! Wasze wewnętrzne podejście do tego jest również ważne! Twoje nastawienie umysłowe. Jeśli jesteś przygotowany psychicznie na nadchodzące trudności, wzloty i upadki, Twoja firma będzie trwała przez długi czas.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.