Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy

Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy
Myślisz o założeniu firmy? Zanim podejmiesz wiążącą decyzję, sprawdź, jakie są plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej.

Najwięcej firm działających w Polsce to firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To właśnie one generują nawet do 70% PKB. Często jednak małe firmy mają pod górkę – nie tylko muszą zmierzyć się z aktualnie obowiązującymi i często zmieniającymi się przepisami, lecz także brakiem wsparcia ze strony urzędników. Masz pomysł na biznes? Chciałbyś spróbować swoich sił i rozpocząć pracę na własny rachunek? Sprawdź, jakie są plusy i minusy prowadzenia firmy.

Czy masz predyspozycje do prowadzenia biznesu?

Może ci się wydawać, że świetnie poradzisz sobie z prowadzeniem własnego biznesu. Nie musi to jednak być prawda. Pamiętaj, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością działania na wielu obszarach jednocześnie. Już na początku trzeba zorientować się w definicjach i wybrać odpowiednią formę działalności, opodatkowanie, a także postarać się o ewentualne dofinansowania. Trzeba też zdawać sobie sprawę z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które ponosi się zawsze, a jedynie ich wysokość zależy od tego, jak prosperuje firma.

Możesz oczywiście wspierać się pomocą zewnętrznych podmiotów, np. biura rachunkowego, ale wiele problemów będziesz musiał rozwiązać samodzielnie. Z tego względu dobrze, abyś w pierwszej kolejności odpowiedział sobie na pytanie, czy jesteś gotów prowadzić firmę.

Zanim założysz firmę...Warto zadać sobie kilka pytań, by przekonać się, czy własna działalność będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem:
 • Czy jesteś wystarczająco zmotywowany, aby w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej pracować po kilkanaście godzin dziennie?
   
 • Czy jesteś osobą odpowiedzialną, która nie panikuje lub nie poddaje się, gdy napotyka na problem?
   
 • Jak reagujesz na stres? Motywuje cię on do pracy czy raczej zniechęca do wysiłku?
   
 • Czy będziesz potrafił gospodarować pieniędzmi i wydawać je rozsądnie?
   
 • Pamiętaj, że to jedynie przykładowe pytania, ale gdy odpowiesz sobie na nie szczerze, będziesz wiedział, czy ruszanie z projektem pod tytułem własna firma faktycznie ma sens.

Jakie są minusy prowadzenia firmy?

Zacznijmy od minusów, bo to właśnie one mogą skutecznie zniechęcić cię do stania się własnym szefem. Do głównych należy zaliczyć:

 • Ryzyko niepowodzenia – nie możesz założyć, że biznes wypali. Nawet najlepszym zdarzało się ponieść porażkę, dlatego ważne, abyś wziął taką opcję pod uwagę.
   
 • Konieczność pozyskania środków na start – założenie działalności gospodarczej nie będzie cię kosztować ani złotówki, ale wyposażenie np. biura czy magazynu już tak. Czy posiadasz środki na start? Czy wiesz, jak je pozyskać wówczas, gdy nie masz własnych oszczędności?
   
 • Nienormowane godziny pracy – twoja firma będzie wymagać, abyś poświęcić jej wiele czasu. Czy jesteś na to gotowy? Jeżeli zakładasz, że po 8 godzinach pracy będziesz mógł się oderwać i pójść do domu, to jesteś w błędzie.
   
 • Walka o klienta – czy umiesz przekonać do siebie ludzi? – Niezależnie od branży, będziesz musiał pozyskiwać klientów. Oczywiście, możesz zatrudnić handlowców, ale w pierwszej fazie prowadzenia działalności może to być zbędny koszt.
   
 • Składki ZUS, podatki, VAT… – musisz mieć świadomość tego, że prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości i pilnowania dat. Czy jesteś na to przygotowany?

Plusy prowadzenia firmy

Minusów prowadzenia działalności gospodarczej jest naprawdę wiele, ale nie zapominaj również o plusach. Przecież na polskim rynku z powodzeniem działają firmy, a ich właściciele przyznają, że atutami samodzielnego stworzenia sobie miejsca pracy są:

 • Poczucie niezależności – gdy firma się rozwija, masz coraz więcej czasu dla siebie, możesz również cieszyć się niezależności od innych podmiotów.
   
 • Tworzenie nowych miejsc pracy – to właśnie ty dajesz innym pracę, nie oni tobie.
   
 • Wysokie dochody – z początku nie możesz na nie liczyć, ale im bardziej firma się rozwija, tym wyższe dochody będziesz osiągać.
   
 • Elastyczny czas pracy – sam jesteś sobie szefem, zatem to ty decydujesz, ile czasu spędzasz w firmie.

Czy mając wiedzę na temat minusów i plusów prowadzenia własnej działalności, zdecydujesz się otworzyć własną firmę? Pamiętaj: najważniejsze, by nie działać pochopnie – nie każdy nadaje się do biznesu, ale gdy rozważysz swoje predyspozycje oraz wszystkie „za” i „przeciw”, może się okazać, że to odpowiednia droga właśnie dla Ciebie.

Oceń ten wpis
Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy
Ocena: 3.5, liczba głosów: 30

Opinie

Roksana
2021-09-30, 11:02
Temat rzeka - wiele ludzi może podać multum przykładów na tak i nie.
Eryk
2021-09-22, 10:43
Przeprowadzaj badania rynku w swojej branży i rozmawiaj z klientami docelowymi, aby poznać potencjał Twojej firmy. Wszystko trzeba przemysleć.
zmartwiony
2019-12-20, 19:24
Mam firmę jednoosobową. Było ok przez ostatnie 2 lata. Ostatnio nie mam zysków, bo jest wielka konkurencja. Chyba zawieszę działalność.
Melmak
2019-12-06, 10:43
Oczywiście działania poprzedzające samą rejestrację są również ważne. Trzeba zawsze zobaczyć jakie są korzyści a jakie przeszkody by to zrewidować.
Igor
2019-05-28, 14:19
Własna firma wiadomo, ma plusy i minusy. Znam kilka osób co mieli z rok własna firmę i zawiesili działalność firm. Po prostu nie przynosiła im zysku. Swoją drogą warto przeczytać ten artykuł.
Zygmunt
2019-05-24, 17:40
utworzyłem własna firmę. Nawet bezzwrotną dotację dostałem 20 000 z UP. Za te sumę zakupiłem potrzebne rzeczy- m.in. komputer, laptop, drukarkę , faks, biuro i stolik komputerowy... Opłacałem ZUS. Starałem się jak mogłem, aby mieć klientów. Miałem klientów, aby ZUS opłacić. Zawiesiłem działalność mojej firmy. Może zły profil działalności firmy utworzyłem, a może nie mam predyspozycji do prowadzenia biznesu...
strateg
2019-05-03, 11:35
Jeśli planujesz zrezygnować z bieżącej pracy, aby skoncentrować się na swojej firmie, czy masz pieniądze odłożone na wsparcie, dopóki nie zaczniesz zarabiać?
sport
2019-04-18, 18:19
W biznesie, jak w sporcie! Wasze wewnętrzne podejście do tego jest również ważne! Twoje nastawienie umysłowe. Jeśli jesteś przygotowany psychicznie na nadchodzące trudności, wzloty i upadki, Twoja firma będzie trwała przez długi czas.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.