Działalność gospodarcza

Ile kosztuje założenie firmy?

24 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

9 komentarzy

Ile kosztuje założenie firmy?
Formalności związanych z założeniem pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest wiele. Nie sprawiają też one przyszłemu przedsiębiorcy większych problemów. Zdecydowana większość przyszłych właścicieli firm zastanawia się, ile będzie kosztować założenie firmy. Płacić trzeba nawet przed złożeniem wniosków – dotyczy to osób, które zdecydują się konsultować z biurem rachunkowym w sprawie formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Myśląc o założeniu własnej firmy, powinieneś mieć co najmniej kilkadziesiąt złotych na rachunku bankowym, aby pokryć pierwsze koszty związane z prowadzeniem działalności. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dopiero po otwarciu firmy będziesz zabiegał o pierwszych klientów. Oszczędności przydadzą się, aby pokryć koszty związane z reklamą firmy lub opłacić składki ZUS. Te bowiem nie zależą od uzyskanych przychodów – przedsiębiorca ma obowiązek płacić je od pierwszego dnia prowadzenia firmy.

Osoby chcące prowadzić firmę nie zawsze wiedzą, od czego zacząć. Są również tacy, którzy obawiają się kosztów. Czy założenie działalności gospodarczej jest kosztowne? Okazuje się, że… nie! Co więcej, polski ustawodawca, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zainteresowanych, zdecydował się uprościć procedurę zakładania firmy.

Koszty związane z rejestracją firmy

Forma prawna firmy jest niezwykle istotna. Aby stwierdzić, czy opłaca ci się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki handlowej, powinieneś zasięgnąć opinii specjalistów – księgowej lub doradcy podatkowego. Wybierając pozarolniczą działalność gospodarczą, nie będziesz musiał wykładać pieniędzy, gdyż załatwienie wszelkich formalności jest bezpłatne.

Video

W przypadku spółki handlowej sprawa wygląda inaczej. Decydując się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym (łączny koszt to 600 zł). Do tego dochodzi również konieczność opłacenia notariusza, gdyż umowę spółki handlowej należy sporządzić w formie aktu notarialnego.

Do kosztów związanych z rejestracją firmy można również zaliczyć zakup pieczątki. Choć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają obowiązku nabyć takiego produktu, to jednak zdecydowana większość z nich zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z korzystania z pieczątki.

Koszty prowadzenia firmy

Gdy prowadzisz już firmę, to kosztów jest znacznie więcej. Co miesiąc będziesz musiał liczyć się z koniecznością uregulowania składek ZUS i odprowadzenia podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Jeżeli jesteś VAT-owcem, to czeka cię również wyliczanie należnego podatku VAT i odprowadzanie go na wskazany przez urząd skarbowy rachunek, oraz prowadzenie rejestru JPK-VAT. Dodatkowe koszty generuje prowadzenie działalności regulowanej, np. kantoru.

Szukasz pracy?

PRACOWNIK PRODUKCJI SERÓW (RÓWNIEŻ DLA PAR)

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

  • Holandia
Dodana
Polecana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana
Polecana

Praca w magazynie. Układanie towarów. Niemcy

GRUPA CONTRAIN

  • Warmińsko-Mazurskie
Dodana

Lokalizacja: region Eindhoven – Holandia.

Derksen Polska Sp. z o.o.

  • Holandia
Dodana
Polecana
Dodana

Poniżej przedstawiamy aktualne składki obowiązujące od stycznia 2023:

Źródło: www.zus.pox.pl

Korzystając z pomocy doradców podatkowych czy księgowego, musisz pamiętać o uregulowaniu wystawionej przez nich faktury lub rachunku. Co miesiąc w budżecie musisz również zarezerwować pieniądze na opłaty (np. za energię elektryczną czy abonament telefoniczny). Wynajmując lokal, dojdą również koszty związane z jego wynajmem, utrzymaniem lub wyposażeniem.

Video

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika?

Gdy firma się rozwija, powstają miejsca pracy. Koszty związane z zatrudnieniem pracowników są uzależnione od rodzaju umowy, jaką pracodawca zdecydował się podpisać ze swoim podwładnym. W przypadku umowy o pracę pracodawca ponosi nie tylko koszty wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia, ale musi również pamiętać, że opłacenie części składek ZUS leży po jego stronie. Pracodawca pokrywa również koszty badań lekarskich czy szkoleń BHP. Poniższy film ilustruje proces zatrudniania pracowników, oraz koszty pracodawcy z tym związane:

Video

Poza umową o pracę pracodawca może zatrudnić pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy o dzieło. Dobrze jednak pamiętać, że praca wykonywana na podstawie tej umowy znacząco różni się od pracy na umowie o pracę (np. osoba zatrudniona samodzielnie wybiera godziny pracy).

Myślisz o porzuceniu etatu? Marzy ci się założenie firmy i działanie na własny rachunek? Obawiasz się kosztów?

Sprawdź, ile szczegółowo kosztuje założenie firmy.

Przedsiębiorcą możesz stać się w ciągu kilku godzin. Zależy ci na stworzeniu dobrze prosperującego biznesu? 

Krok pierwszy – sprawdź, czy będzie ci się opłacać prowadzić firmę

Zanim zdecydujesz się założyć działalność gospodarczą, powinieneś sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie opłacalne. Aby to sprawdzić, powinieneś przygotować biznesplan (przykładowe znajdziesz tutaj). To dokument, w którym uwzględnia się m.in. informacje o konkurencji, aktualnych cenach czy kosztach. Sporządzenie biznesplanu możesz zlecić osobie trzeciej, ale pamiętaj, że ona nie ma wiedzy o strategii, którą chciałbyś wdrożyć i rozwijać w swojej firmie.

Start firmy - wielka niewiadoma

Chcesz mieć profesjonalny biznesplan, czyli taki, który będziesz mógł przedstawić np. w banku, starając się o kredyt na rozwój przedsiębiorstwa? W takim razie najlepiej zrobisz, jeżeli zdecydujesz się współpracować z biurem rachunkowym lub doradcami zajmującymi się tworzeniem biznesplanów. Dzięki temu w przygotowanym dokumencie znajdą się dokładne wyliczenia, które bankowi analitycy będą mogli sprawdzić.

Koszt przygotowania biznesu może wynieść 0 zł (jeżeli przygotujesz go samodzielnie) lub od 500 do 2 000 zł (gdy zdecydujesz się współpracować z biurem rachunkowym lub specjalistami zajmującymi się przygotowywaniem takich dokumentów).

Krok drugi – wybierz formę opodatkowania

Od formy opodatkowania zależy to, jak będziesz rozliczał się z urzędem skarbowym. Poza zasadami ogólnymi możesz wybrać m.in. podatek liniowy lub ryczałt. Dodatkowo możesz rozważyć, czy będziesz czynnym płatnikiem podatku VAT.

Zarówno wybór formy opodatkowania, jak i zarejestrowanie się jako podatnik VAT jest bezpłatne. Zapłacisz wyłącznie wówczas, gdy będzie ci zależało na otrzymaniu potwierdzenia dokonania takiej czynności. Koszt otrzymania stosownego dokumentu z urzędu skarbowego wynosi 170 zł.

opłaty za prowadzenie firmy

Wpis do CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to podmiot powołany do gromadzenia informacji o przedsiębiorcach. Aby rozpocząć działalność, musisz wypełnić stosowny formularz, a dokładniej CEIDG-1.  W przypadku problemów, możesz skorzystać z instrukcji znajdującej się na tej stronie. Większość przyszłych przedsiębiorców nie ma jednak problemu z wypełnieniem formularza – część nawet wysyła go elektronicznie, dzięki czemu oszczędza sporo czasu.

Video


Pamiętaj, że za wpis do CEIDG nie musisz płacić. Formularz znajdziesz na stronie internetowej, a jego pobranie nie wiąże się z koniecznością uiszczenia żadnej opłaty.

Wynajem lokalu

Może się okazać, że zamierzasz prowadzić np. internetowy sklep. W takiej sytuacji odrębny lokal nie jest ci potrzebny – w początkowej fazie magazynem z powodzeniem może być twoje mieszkanie. Podobnie jest wówczas, gdy będziesz oferował przez internet usługi. W każdym z tych przypadków nie musisz wynajmować osobnego pomieszczenia.

jak dobrze zacząć start firmy?

Inaczej wówczas, gdy będziesz zainteresowany prowadzeniem lokalnej, tradycyjnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji niezbędne będzie wynajęcie lokalu. Koszty są zróżnicowane – zależą od miasta, w którym będziesz prowadził działalność gospodarczą.

Składki ZUS – co musisz o nich wiedzieć?

Założenie firmy wiąże się z koniecznością zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Taką czynność jest bezpłatna – wystarczy tylko wypełnić stosowny formularz. Od pierwszego dnia prowadzenia firmy będziesz jednak zobowiązany do uiszczania wspomnianych składek. Jako początkujący przedsiębiorca możesz jednak liczyć na preferencyjną wysokość składek ZUS.

Pierwsze składki będziesz musiał zapłacić dopiero w następnym miesiącu (zawsze płacisz za miesiąc poprzedni). Informacje o aktualnej wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne znajdziesz m.in. na internetowej stronie ZUS-u.

Podsumowując, zarejestrować działalność gospodarczą można w zasadzie bezkosztowo. Niestety opłaty za prowadzenie firmy pojawiają się już w pierwszym miesiącu jej funkcjonowania. Warto o tym pamiętać i zrobić odpowiedni plan finansowy.

Sprawdź także Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje założenie firmy?

Zarejestrowanie działalności gospodarczej w Polsce jest bezpłatne.

Jakie są koszty utrzymania firmy w Polsce?

Co roku obowiązkowe składki na ZUS są coraz wyższe. Obecnie pełen ZUS to około 1500 zł.

Podziel się

9 komentarzy

Juli

Juli

Artykuł ciekawy. Założyć firmę nie sztuka, ale oby ona przynosiła zyski....
Robert Serafiniak

Robert Serafiniak

W każdym roku te liczby są względne. Taki koronawirus spowodował wielkie straty przez lockdowny. Inne liczby inne koszty inna złotówka.
zeus

zeus

Wszystko zależy co to są koszty, jeżeli jest duża firma w jednej branży to ma inne koszty niż jakiś mały człowiek. Koszty tej samej firmy np. ogólne muszą być takie same.
Ember

Ember

Do kosztów stałych trzeba doliczyć wszystkie koszty jakie są niezbędne by firma się rozwijała, reklama, środki trwałe i cała reszta. W ten sposób może wyjść niezła sumka.
Janko muzykant

Janko muzykant

Ważna jest osoba która pomoże Ci przenieść swój pomysł na nowy poziom. Same koszty dotyczą opłat stałych plus tego co się inwestuje w firmę.
Sraduk

Sraduk

Trudno dokładnie powiedzieć, ile kosztuje założenie firmy. To zależy jaka ma być ta firma, co potrzeba kupić na wyposażenie firmy... i nie tylko to....
Henryk L

Henryk L

Bardzo przydatne informacje w tym artykule. Ile kosztuje założenie firmy? Chyba nikt na to dokładnie nie odpowie. Każda odpowiedź może być prawdziwa. Założenie firmy nie kosztuje """nic"""""???. Ale aby prowadzić działalność gospodarczą, należy kupić potrzebne rzeczy.... Ja kupiłem tylko komputer, drukarkę, bo to mi było na początek tylko potrzebne.
Lendon2

Lendon2

Koszty zusu można powiedzieć to koszty firmy plus powyżej 540 coś zabawa z urzędem skarbowym jeżeli mówimy o najmniejszych mikroskopijnych firmach na rynku.
Cezary

Cezary

Z tego co wiem to samo założenie firmy nie kosztuje dzisiaj nic. Gorzej z kosztami, które nawet na ulgach pojawiają się od pierwszego miesiąca działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka