Działalność gospodarcza

Ile kosztuje założenie firmy?

24 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

13 komentarzy
Ile kosztuje założenie firmy?
Formalności związanych z założeniem pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest wiele. Nie sprawiają też one przyszłemu przedsiębiorcy większych problemów. Zdecydowana większość przyszłych właścicieli firm zastanawia się, ile będzie kosztować założenie firmy. Płacić trzeba nawet przed złożeniem wniosków – dotyczy to osób, które zdecydują się konsultować z biurem rachunkowym w sprawie formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Myśląc o założeniu własnej firmy, powinieneś mieć co najmniej kilkadziesiąt złotych na rachunku bankowym, aby pokryć pierwsze koszty związane z prowadzeniem działalności. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dopiero po otwarciu firmy będziesz zabiegał o pierwszych klientów. Oszczędności przydadzą się, aby pokryć koszty związane z reklamą firmy lub opłacić składki ZUS. Te bowiem nie zależą od uzyskanych przychodów – przedsiębiorca ma obowiązek płacić je od pierwszego dnia prowadzenia firmy.

Osoby chcące prowadzić firmę nie zawsze wiedzą, od czego zacząć. Są również tacy, którzy obawiają się kosztów. Czy założenie działalności gospodarczej jest kosztowne? Okazuje się, że… nie! Co więcej, polski ustawodawca, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zainteresowanych, zdecydował się uprościć procedurę zakładania firmy.

Koszty związane z rejestracją firmy

Forma prawna firmy jest niezwykle istotna. Aby stwierdzić, czy opłaca ci się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki handlowej, powinieneś zasięgnąć opinii specjalistów – księgowej lub doradcy podatkowego. Wybierając pozarolniczą działalność gospodarczą, nie będziesz musiał wykładać pieniędzy, gdyż załatwienie wszelkich formalności jest bezpłatne.

Video

W przypadku spółki handlowej sprawa wygląda inaczej. Decydując się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym (łączny koszt to 600 zł). Do tego dochodzi również konieczność opłacenia notariusza, gdyż umowę spółki handlowej należy sporządzić w formie aktu notarialnego.

Do kosztów związanych z rejestracją firmy można również zaliczyć zakup pieczątki. Choć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają obowiązku nabyć takiego produktu, to jednak zdecydowana większość z nich zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z korzystania z pieczątki.

Koszty prowadzenia firmy

Gdy prowadzisz już firmę, to kosztów jest znacznie więcej. Co miesiąc będziesz musiał liczyć się z koniecznością uregulowania składek ZUS i odprowadzenia podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Jeżeli jesteś VAT-owcem, to czeka cię również wyliczanie należnego podatku VAT i odprowadzanie go na wskazany przez urząd skarbowy rachunek, oraz prowadzenie rejestru JPK-VAT. Dodatkowe koszty generuje prowadzenie działalności regulowanej, np. kantoru.

Poniżej przedstawiamy aktualne składki obowiązujące od stycznia 2023:

Źródło: www.zus.pox.pl

Korzystając z pomocy doradców podatkowych czy księgowego, musisz pamiętać o uregulowaniu wystawionej przez nich faktury lub rachunku. Co miesiąc w budżecie musisz również zarezerwować pieniądze na opłaty (np. za energię elektryczną czy abonament telefoniczny). Wynajmując lokal, dojdą również koszty związane z jego wynajmem, utrzymaniem lub wyposażeniem.

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. IT

NVH POLAND Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

KIEROWNIK PROJEKTU (MONITORING KONSTRUKCJI)

GEO-Instruments Polska Sp. z o.o.

  • Ożarów Mazowiecki
Dodana

Instruktor nauki jazdy kat B

GRAND STAR sp. z o.o.

  • Warszawa
  • 45-75 zł / h
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika?

Gdy firma się rozwija, powstają miejsca pracy. Koszty związane z zatrudnieniem pracowników są uzależnione od rodzaju umowy, jaką pracodawca zdecydował się podpisać ze swoim podwładnym. W przypadku umowy o pracę pracodawca ponosi nie tylko koszty wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia, ale musi również pamiętać, że opłacenie części składek ZUS leży po jego stronie. Pracodawca pokrywa również koszty badań lekarskich czy szkoleń BHP. Poniższy film ilustruje proces zatrudniania pracowników, oraz koszty pracodawcy z tym związane:

Video

Poza umową o pracę pracodawca może zatrudnić pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy o dzieło. Dobrze jednak pamiętać, że praca wykonywana na podstawie tej umowy znacząco różni się od pracy na umowie o pracę (np. osoba zatrudniona samodzielnie wybiera godziny pracy).

Myślisz o porzuceniu etatu? Marzy ci się założenie firmy i działanie na własny rachunek? Obawiasz się kosztów?

Sprawdź, ile szczegółowo kosztuje założenie firmy.

Przedsiębiorcą możesz stać się w ciągu kilku godzin. Zależy ci na stworzeniu dobrze prosperującego biznesu? 

Krok pierwszy – sprawdź, czy będzie ci się opłacać prowadzić firmę

Zanim zdecydujesz się założyć działalność gospodarczą, powinieneś sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie opłacalne. Aby to sprawdzić, powinieneś przygotować biznesplan (przykładowe znajdziesz tutaj). To dokument, w którym uwzględnia się m.in. informacje o konkurencji, aktualnych cenach czy kosztach. Sporządzenie biznesplanu możesz zlecić osobie trzeciej, ale pamiętaj, że ona nie ma wiedzy o strategii, którą chciałbyś wdrożyć i rozwijać w swojej firmie.

Start firmy - wielka niewiadoma

Chcesz mieć profesjonalny biznesplan, czyli taki, który będziesz mógł przedstawić np. w banku, starając się o kredyt na rozwój przedsiębiorstwa? W takim razie najlepiej zrobisz, jeżeli zdecydujesz się współpracować z biurem rachunkowym lub doradcami zajmującymi się tworzeniem biznesplanów. Dzięki temu w przygotowanym dokumencie znajdą się dokładne wyliczenia, które bankowi analitycy będą mogli sprawdzić.

Koszt przygotowania biznesu może wynieść 0 zł (jeżeli przygotujesz go samodzielnie) lub od 500 do 2 000 zł (gdy zdecydujesz się współpracować z biurem rachunkowym lub specjalistami zajmującymi się przygotowywaniem takich dokumentów).

Krok drugi – wybierz formę opodatkowania

Od formy opodatkowania zależy to, jak będziesz rozliczał się z urzędem skarbowym. Poza zasadami ogólnymi możesz wybrać m.in. podatek liniowy lub ryczałt. Dodatkowo możesz rozważyć, czy będziesz czynnym płatnikiem podatku VAT.

Zarówno wybór formy opodatkowania, jak i zarejestrowanie się jako podatnik VAT jest bezpłatne. Zapłacisz wyłącznie wówczas, gdy będzie ci zależało na otrzymaniu potwierdzenia dokonania takiej czynności. Koszt otrzymania stosownego dokumentu z urzędu skarbowego wynosi 170 zł.

opłaty za prowadzenie firmy

Wpis do CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to podmiot powołany do gromadzenia informacji o przedsiębiorcach. Aby rozpocząć działalność, musisz wypełnić stosowny formularz, a dokładniej CEIDG-1.  W przypadku problemów, możesz skorzystać z instrukcji znajdującej się na tej stronie. Większość przyszłych przedsiębiorców nie ma jednak problemu z wypełnieniem formularza – część nawet wysyła go elektronicznie, dzięki czemu oszczędza sporo czasu.

Video


Pamiętaj, że za wpis do CEIDG nie musisz płacić. Formularz znajdziesz na stronie internetowej, a jego pobranie nie wiąże się z koniecznością uiszczenia żadnej opłaty.

Wynajem lokalu

Może się okazać, że zamierzasz prowadzić np. internetowy sklep. W takiej sytuacji odrębny lokal nie jest ci potrzebny – w początkowej fazie magazynem z powodzeniem może być twoje mieszkanie. Podobnie jest wówczas, gdy będziesz oferował przez internet usługi. W każdym z tych przypadków nie musisz wynajmować osobnego pomieszczenia.

jak dobrze zacząć start firmy?

Inaczej wówczas, gdy będziesz zainteresowany prowadzeniem lokalnej, tradycyjnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji niezbędne będzie wynajęcie lokalu. Koszty są zróżnicowane – zależą od miasta, w którym będziesz prowadził działalność gospodarczą.

Składki ZUS – co musisz o nich wiedzieć?

Założenie firmy wiąże się z koniecznością zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Taką czynność jest bezpłatna – wystarczy tylko wypełnić stosowny formularz. Od pierwszego dnia prowadzenia firmy będziesz jednak zobowiązany do uiszczania wspomnianych składek. Jako początkujący przedsiębiorca możesz jednak liczyć na preferencyjną wysokość składek ZUS.

Pierwsze składki będziesz musiał zapłacić dopiero w następnym miesiącu (zawsze płacisz za miesiąc poprzedni). Informacje o aktualnej wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne znajdziesz m.in. na internetowej stronie ZUS-u.

Podsumowując, zarejestrować działalność gospodarczą można w zasadzie bezkosztowo. Niestety opłaty za prowadzenie firmy pojawiają się już w pierwszym miesiącu jej funkcjonowania. Warto o tym pamiętać i zrobić odpowiedni plan finansowy.

Sprawdź także Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy.

Korzyści, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej są stosunkowo duże. Przede wszystkim dla wielu osób to zdecydowanie wygodniejsza forma życia zawodowego. Z psychologicznego punktu widzenia brak szefa, który często wie lepiej, jest wielkim odciążeniem. Ponadto, kreatywny przedsiębiorca ma możliwość samodzielnie ustalać cele swojej firmy, jak również czas swojej pracy. Ponieważ samodzielnie decyduje o nawiązaniu współpracy z poszczególnymi podmiotami, może samodzielnie kształtować swoje zyski, może również wyznaczać sobie urlop w dogodnych dla siebie terminach. Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać, że założenie firmy i jej prowadzenie w pierwszych miesiącach wcale nie musi być łatwe. Dzieje się tak dlatego, że liczyć trzeba się z określonymi kosztami.

Ile to kosztuje?

Założenie działalności gospodarczej jest kosztem jednorazowym. Jeżeli przedsiębiorca chce być płatnikiem VAT, to konieczne jest wniesienie stosownej opłaty do Urzędu Skarbowego. Ponadto, do kosztów, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaliczyć należy konieczność opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda, między innymi osoby, które po raz pierwszy otwierają firmę mogą skorzystać z preferencyjnej wysokości składek, to jednak te uiszczać należy niezależnie od dochodu wypracowanego w danym miesiącu. Z drugiej strony, mało kto zdaje sobie sprawę, że składki odprowadzane właśnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszają podatek dochodowy. Dzieje się tak dlatego, że zaliczane są do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Co z księgowością?

Niewielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy. Skomplikowane przepisy, jak również konieczność pilnowania terminów sprawia, że wielu początkujących szuka profesjonalnego wsparcia. Skorzystanie z biura księgowego jest dobrym, choć kosztownym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że do największych atutów takiego rozwiązania zaliczyć można to, że księgowa nie tylko rozlicza dokumenty, ale również przypomina o terminach czy nawet podpowiada w kwestiach rozliczeń z urzędem skarbowym.

Prowadzenie firmy na etacie

Takie rozwiązanie również ma swoje zalety. Osoby, które świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę i jednocześnie decydują się na otworzenie działalności gospodarczej, ponoszą jeszcze niższe koszty. Dzieje się tak dlatego, że nie są one zobowiązane do odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pełnym wymiarze ? opłacają wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wtedy gdy wynagrodzenie, które wynika z podpisanej umowy o pracę jest równe co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (od 1 stycznia 2014 roku wynosi ono 1680 zł brutto). Takie rozwiązanie jest też interesujące z uwagi na komfort, jaki daje. Zarobki z działalności są dodatkowymi funduszami, zaś przedsiębiorca może systematycznie rozwijać firmę bez strat.

Możesz zaoszczędzić

Prowadząc firmę, choć trzeba liczyć się z nakładami, można też zaoszczędzić. Od wypracowanego dochodu przedsiębiorca może odliczać różnorodne wydatki, w tym przede wszystkim zakup sprzętu, samochodu firmowego czy też narzędzi niezbędnych do wykonywania poszczególnych prac. Wszystkie te wydatki obciążają przychody, zaś w praktyce przekładają się na zmniejszenie kwoty podatku dochodowego, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego.
Każdy przedsiębiorca może też wybrać sposób opodatkowania, który będzie dla niego najkorzystniejszy. Poza liniowym, który opłaca się przede wszystkim przy wyższych dochodach, zainteresowany podmiot może też zdecydować się na bycie płatnikiem VAT. To właśnie odliczenie VAT-u od nabytych produktów zmniejsza realne koszty.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje założenie firmy?

Zarejestrowanie działalności gospodarczej w Polsce jest bezpłatne.

Jakie są koszty utrzymania firmy w Polsce?

Co roku obowiązkowe składki na ZUS są coraz wyższe. Obecnie pełen ZUS to około 1500 zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Paweł Dubois

Paweł Dubois

Artykuł jest bardzo przydatny także dla osób, które już prowadzą swoją firmę. Uświadomił mi, że koszty prowadzenia biznesu są o wiele wyższe niż myślałem, szczególnie zatrudnienie pracownika. Teraz będę musiał lepiej planować swoje wydatki.
Harek

Harek

Dzięki artykułowi zrozumiałem, że w prowadzeniu działalności gospodarczej nie chodzi tylko o koszty rejestracji firmy, ale również codzienne wydatki, takie jak wynajem lokalu czy opłacanie rachunków. Na pewno to przemyślę przed podjęciem decyzji.
Revers

Revers

Bardzo istotny artykuł dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes, ale nie wiedzą, od czego zacząć i obawiają się wysokich kosztów. Dzięki artykułowi dowiedziałem się, że zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej jest tańsze niż myślałem.
Harnik

Harnik

Ciekawy artykuł, krok po kroku wyjaśnione wszystkie koszty związane z prowadzeniem firmy. Nigdy nie wiedziałem, że załatwienie rejestracji jest darmowe. Na pewno poważnie się nad tym zastanowię.
Juli

Juli

Artykuł ciekawy. Założyć firmę nie sztuka, ale oby ona przynosiła zyski....
Robert Serafiniak

Robert Serafiniak

W każdym roku te liczby są względne. Taki koronawirus spowodował wielkie straty przez lockdowny. Inne liczby inne koszty inna złotówka.
zeus

zeus

Wszystko zależy co to są koszty, jeżeli jest duża firma w jednej branży to ma inne koszty niż jakiś mały człowiek. Koszty tej samej firmy np. ogólne muszą być takie same.
Ember

Ember

Do kosztów stałych trzeba doliczyć wszystkie koszty jakie są niezbędne by firma się rozwijała, reklama, środki trwałe i cała reszta. W ten sposób może wyjść niezła sumka.
Janko muzykant

Janko muzykant

Ważna jest osoba która pomoże Ci przenieść swój pomysł na nowy poziom. Same koszty dotyczą opłat stałych plus tego co się inwestuje w firmę.
Sraduk

Sraduk

Trudno dokładnie powiedzieć, ile kosztuje założenie firmy. To zależy jaka ma być ta firma, co potrzeba kupić na wyposażenie firmy... i nie tylko to....
Henryk L

Henryk L

Bardzo przydatne informacje w tym artykule. Ile kosztuje założenie firmy? Chyba nikt na to dokładnie nie odpowie. Każda odpowiedź może być prawdziwa. Założenie firmy nie kosztuje """nic"""""???. Ale aby prowadzić działalność gospodarczą, należy kupić potrzebne rzeczy.... Ja kupiłem tylko komputer, drukarkę, bo to mi było na początek tylko potrzebne.
Lendon2

Lendon2

Koszty zusu można powiedzieć to koszty firmy plus powyżej 540 coś zabawa z urzędem skarbowym jeżeli mówimy o najmniejszych mikroskopijnych firmach na rynku.
Cezary

Cezary

Z tego co wiem to samo założenie firmy nie kosztuje dzisiaj nic. Gorzej z kosztami, które nawet na ulgach pojawiają się od pierwszego miesiąca działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.