Czy praca tymczasowa się opłaca?

Czy praca tymczasowa się opłaca?
Od strony formalnej praca tymczasowa to współpraca między trzema podmiotami, czyli pracownikiem, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą. Agencja jest przy tym pośrednikiem między osobą szukającą zatrudnienia a podmiotem zainteresowanym zatrudnieniem pracownika. Zgodnie z przepisami, agencja pracy zatrudnia pracownika, który świadczy pracę na rzecz pracodawcy.

 Gdy mowa o pracy tymczasowej, nie sposób nie wskazać, że może być ona korzystna zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dużo zależy od samego charakteru pracy i sytuacji osobistej pracownika. Z agencji pracy tymczasowej najczęściej korzystają osoby, które nie mogą podjąć zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (np. studenci, matki wychowujące małe dzieci).

Nie tylko pracownicy fizyczni

Powszechnie uważa się, że agencje pracy tymczasowej zatrudniają głównie pracowników fizycznych. Świadczą oni pracę dla firm produkcyjnych, znajdują zatrudnienie w magazynach, pracują często w centrach logistycznych. Ten pogląd jest słuszny, ale tylko w połowie. Coraz częściej, na wzór agencji z Zachodu Europy, polskie agencje pracy tymczasowej zatrudniają również pracowników umysłowych.

W przypadku tzw. white-collarworkers najczęściej chodzi o okres próbny, pozwalający pracodawcy zorientować się w umiejętnościach osoby zainteresowanej zatrudnieniem. Po jego upłynięciu, podmiot zainteresowany przedłużeniem umowy z pracownikiem zatrudnia go już bezpośrednio, najczęściej w oparciu o umowę o pracę.

Z perspektywy pracodawcy

Z punktu widzenia osoby zatrudniającej pracowników, współpraca z agencją pracy tymczasowej jest korzystna głównie od strony formalnej. Sprawy administracyjno-kadrowe realizuje agencja, gdyż to ona podpisuje umowę z zainteresowanym kandydatem. Oznacza to, że pracodawca, decydując się na współpracę, może optymalizować koszty zatrudnienia – nie musi zatrudniać np. księgowej lub korzystać z usług biura rachunkowego w tym zakresie.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Firma przeprowadzająca rekrutację najczęściej nie ma możliwości sprawdzić, czy poszczególni kandydaci, którzy odpowiedzieli na ofertę pracy, rzeczywiście sprawdzą się na stanowisku. Praca tymczasowa to również możliwość zweryfikowania kompetencji przyszłego pracownika. Zatrudnianie w taki sposób to możliwość zatrudnienia najlepiej sprawdzających się osób, potrafiących poradzić sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami.

Pracownik – aby sprawdzić firmę

O pracy tymczasowej można mówić również z perspektywy pracownika. Osoba podejmująca zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej może zarówno pracować w dni, jakie jej pasują, jak i może sprawdzić swoje kompetencje zawodowe na danym stanowisku. Jeżeli okaże się, że potrafi wypełniać powierzone jej zadania bez większego problemu, może szukać zatrudnienia w innych zakładach pracy lub negocjować warunki zatrudnienia z przełożonym.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej opłaca się również pracownikom, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego. W ten sposób mogą oni zdobyć nowe umiejętności, kwalifikacje i poszerzyć swoja wiedzę. To, jak wiadomo, jest bezcenne z punktu widzenia każdego pracownika, gdyż pozwala na znalezienie lepszej posady.

Podstawa prawna

W Polsce zatrudnianie przez agencje pracy tymczasowej jest możliwe na podstawie konkretnych przepisów. Odwołać należy się przede wszystkim do ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. To właśnie ta ustawa reguluje zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez agencje pracy tymczasowej. W przywołanej ustawie można znaleźć również informacje na temat tego, w jaki sposób pracownicy powinni być kierowani do pracy.

Oceń ten wpis
Czy praca tymczasowa się opłaca?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Freddy
2019-12-04, 11:32
Lepiej mieć pracę niż jej nie mieć. Dzisiaj wiele ludzi co chwile zmienia pracę, więc sytuacja na całym świecie pod tym względem jest naturalna. Tymczasowa praca za granicą także jest normalnością pod tym względem.
Pamela
2019-05-17, 21:00
Fajny artykuł. Bardzo przydatny. "Od strony formalnej praca tymczasowa to współpraca między trzema podmiotami, czyli pracownikiem, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą". Uważam osobiście, że praca tymczasowa jak ktoś nie ma innej pracy, może być bardzo opłacalna...
Oliwia
2019-05-02, 12:19
Musi być minimum od państwa. Wartość dla każdego rodzaju rekompensaty jest łatwa do ustalenia dla zwykłego wynagrodzenia, świadczeń, premii pieniężnych i zachęt pieniężnych, ale wartość podatkowa zachęt bezgotówkowych może być trudniejsza do ustalenia.
Gosia
2019-04-01, 17:35
To musi każdy sobie powiedzieć czy się opłaca. Niektórzy wolą umowy cywilno-prawne bo nie zważają na emeryturę. Każda sytuacja jest inna a praca często każda się opłaca.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.