!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Czy praca tymczasowa się opłaca?

2 lipca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

6 komentarzy

Czy praca tymczasowa się opłaca?
Od strony formalnej praca tymczasowa to współpraca między trzema podmiotami, czyli pracownikiem, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą. Agencja jest przy tym pośrednikiem między osobą szukającą zatrudnienia a podmiotem zainteresowanym zatrudnieniem pracownika. Zgodnie z przepisami, agencja pracy zatrudnia pracownika, który świadczy pracę na rzecz pracodawcy. Osoby, które nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia bardzo często podejmują pracę tymczasową. Ta polega na zatrudnieniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej. W niektórych sytuacjach takie rozwiązanie jest równie opłacalne dla pracodawcy, jak i pracownika.

Gdy mowa o pracy tymczasowej, nie sposób nie wskazać, że może być ona korzystna zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dużo zależy od samego charakteru pracy i sytuacji osobistej pracownika. Z agencji pracy tymczasowej najczęściej korzystają osoby, które nie mogą podjąć zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (np. studenci, matki wychowujące małe dzieci).  Agencje pracy tymczasowej nie są na naszym rynku nowością. Ich działalność polega na świadczeniu usług dla firm, które same ? z różnych przyczyn ? nie przeprowadzają rekrutacji. I tak, agencja nie tylko prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z zainteresowanymi kandydatami, ale również samodzielnie poszukuje pracowników posiadających określone umiejętności lub wykształcenie. Ponadto, w obrębie jej działalności leży też delegowanie pracowników do wykonywania na rzecz danego podmiotu określonych prac. Na rynku funkcjonuje ona jako przedsiębiorstwo, które działa w zakresie rekrutacji, selekcji i zatrudniania pracowników. Z prawnego punktu widzenia ich działalność regulowana jest między innymi przez Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Praca tymczasowa - co i jak?

Najprościej mówiąc, praca tymczasowa jest stosunkiem prawnym zawieranym przez trzy podmioty. W pierwszej kolejności agencja pracy tymczasowej zawiera umowę z podmiotem zainteresowanym wynajęciem pracowników sezonowych, w drugiej zaś podpisuje stosowne dokumenty z samym pracownikiem. Ten kierowany jest do pracy na rzecz określonego pracodawcy. Jednocześnie warto pamiętać, że nie w każdym przypadku zatrudnienie pracownika tymczasowego przez zainteresowane przedsiębiorstwo będzie możliwe. Przepisy wyraźnie wskazują, że pracodawcy mogą wynajmować pracowników tymczasowych do wykonywania tylko określonych prac.

Video

Nie tylko pracownicy fizyczni

Powszechnie uważa się, że agencje pracy tymczasowej zatrudniają głównie pracowników fizycznych. Świadczą oni pracę dla firm produkcyjnych, znajdują zatrudnienie w magazynach, pracują często w centrach logistycznych. Ten pogląd jest słuszny, ale tylko w połowie. Coraz częściej, na wzór agencji z Zachodu Europy, polskie agencje pracy tymczasowej zatrudniają również pracowników umysłowych.

W przypadku tzw. white-collarworkers najczęściej chodzi o okres próbny, pozwalający pracodawcy zorientować się w umiejętnościach osoby zainteresowanej zatrudnieniem. Po jego upłynięciu, podmiot zainteresowany przedłużeniem umowy z pracownikiem zatrudnia go już bezpośrednio, najczęściej w oparciu o umowę o pracę.

Video

Dynamiczny rozwój

Praca tymczasowa może być świetnym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia pracownika, jak pracodawcy. Ten drugi ma możliwość wywiązać się z określonych zadań przede wszystkim w okresach zwiększonej ilości zamówień. Najczęściej z takiej formy zatrudnienia korzystają duże firmy, w których natężenie pracy jest zmienne lub takie, których działalność ogranicza się jedynie do świadczenia usług w sezonie letnim lub zimowym. Dalej, warto też zauważyć, że pracodawca może skorzystać z pomocy pracowników tymczasowych zawsze wtedy, gdy część jego stałych pracowników przebywa na urlopie wypoczynkowym.

Przy jakich pracach nie zatrudnisz?

 Jak wspominano powyżej, choć firmy chętnie zatrudniają pracowników tymczasowych, nie we wszystkich sytuacjach jest to możliwe. Ograniczenia dotyczą między innymi takich prac, jak:

  • praca w szczególnie niebezpiecznych warunkach,
  • praca na stanowisku pracownika, który bierze udział w strajku,
  • praca na stanowisku pracy, na którym to w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających zatrudnienie pracownika tymczasowego świadczył pracę pracownik zwolniony przez podmiot zatrudniający i to z przyczyn, które nie dotyczą pracowników.

Pracodawca musi o pamiętać o tych punktach zawsze wtedy, gdy zgłasza swoje zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych do agencji pracy tymczasowej.

Jak zatrudnia się pracownika tymczasowego?

Pracownik zainteresowany podjęciem pracy tymczasowej podpisuje umowę z agencją pracy tymczasowej, nie zaś z samym pracodawcą, na rzecz którego świadczy pracę. W każdym przypadku zawarcie umowy jest jednak niezbędne, aby móc rozpocząć pracę. W praktyce agencje zatrudniają pracowników najczęściej w oparciu o umowy cywilnoprawne, choć warto podkreślić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudniały również w oparciu o umowę o pracę. Sama praca tymczasowa świadczona przez danego pracownika na rzecz jednego pracodawcy nie powinna łącznie przekroczyć 12 miesięcy w okresie 36 kolejnych miesięcy. Wyjątkiem jest tu taka sytuacja, w której to pracownik tymczasowy zastępuje nieobecnego pracownika. Wówczas może on pracować maksymalnie przez 36 kolejnych miesięcy.

Praca tymczasowa i jej charakterystyka

Czas pracy i wynagrodzenie

Pracownik tymczasowy może wykonywać swoją pracę w każdym systemie pracy, który przewidziany został przez ustawodawcę. W praktyce najczęściej świadczy pracę w takich samych godzinach, jak pozostali zatrudnieni w danej firmie.

Oczywistym jest, że pracownikom tymczasowym należy się ustalone wynagrodzenie za pracę. Warto jednak zauważyć, że nie mogą być oni gorzej traktowani niż pracownicy, którzy zatrudnieni są bezpośrednio u pracodawcy. Ich wynagrodzenie zaś nie może być niższe niż to, które otrzymują pracownicy zatrudnieni na takim samym lub podobnym stanowisku.

I pracownik skorzysta

Z tej formy zatrudnienia korzystają różne osoby, najczęściej jednak młode, które poszukują chwilowego zajęcia. Praca tymczasowa najbardziej korzystna jest jednak dla tych osób, które rozpoczynają dopiero swoją ścieżkę zawodową. W ten sposób mogą zainteresowani mogą zdobyć pierwsze punkty doświadczenia do swoich dokumentów aplikacyjnych. Nie brakuje także chętnych do świadczenia pracy tymczasowej również wśród studentów, którzy chcą dorobić w okresie wakacji. Wszystko to sprawia, że w ostatnim czasie agencje pracy tymczasowej rozwijają się niezwykle prężnie, zaś na rynku wciąż pojawiają się nowe.

Z perspektywy pracodawcy

Z punktu widzenia osoby zatrudniającej pracowników, współpraca z agencją pracy tymczasowej jest korzystna głównie od strony formalnej. Sprawy administracyjno-kadrowe realizuje agencja, gdyż to ona podpisuje umowę z zainteresowanym kandydatem. Oznacza to, że pracodawca, decydując się na współpracę, może optymalizować koszty zatrudnienia – nie musi zatrudniać np. księgowej lub korzystać z usług biura rachunkowego w tym zakresie.

praca tymczasowa  kobiety na hali

Firma przeprowadzająca rekrutację najczęściej nie ma możliwości sprawdzić, czy poszczególni kandydaci, którzy odpowiedzieli na ofertę pracy, rzeczywiście sprawdzą się na stanowisku. Praca tymczasowa to również możliwość zweryfikowania kompetencji przyszłego pracownika. Zatrudnianie w taki sposób to możliwość zatrudnienia najlepiej sprawdzających się osób, potrafiących poradzić sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami.

Pracownik – aby sprawdzić firmę

O pracy tymczasowej można mówić również z perspektywy pracownika. Osoba podejmująca zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej może zarówno pracować w dni, jakie jej pasują, jak i może sprawdzić swoje kompetencje zawodowe na danym stanowisku. Jeżeli okaże się, że potrafi wypełniać powierzone jej zadania bez większego problemu, może szukać zatrudnienia w innych zakładach pracy lub negocjować warunki zatrudnienia z przełożonym.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej opłaca się również pracownikom, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego. W ten sposób mogą oni zdobyć nowe umiejętności, kwalifikacje i poszerzyć swoja wiedzę. To, jak wiadomo, jest bezcenne z punktu widzenia każdego pracownika, gdyż pozwala na znalezienie lepszej posady.

praca tymczasowa na hali

Podstawa prawna

W Polsce zatrudnianie przez agencje pracy tymczasowej jest możliwe na podstawie konkretnych przepisów. Odwołać należy się przede wszystkim do ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. To właśnie ta ustawa reguluje zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez agencje pracy tymczasowej. W przywołanej ustawie można znaleźć również informacje na temat tego, w jaki sposób pracownicy powinni być kierowani do pracy.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

6 komentarzy

Łucja

Łucja

Czasami praca lepsza jest niż się ją posiada niż jej nie ma.
andrzej

andrzej

Praca dorywcza to zatrudnianie pracowników na bardzo krótki okres lub okazjonalnie. Widać się opłąca w wielu branżach.
Freddy

Freddy

Lepiej mieć pracę niż jej nie mieć. Dzisiaj wiele ludzi co chwile zmienia pracę, więc sytuacja na całym świecie pod tym względem jest naturalna. Tymczasowa praca za granicą także jest normalnością pod tym względem.
Pamela

Pamela

Fajny artykuł. Bardzo przydatny. "Od strony formalnej praca tymczasowa to współpraca między trzema podmiotami, czyli pracownikiem, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą". Uważam osobiście, że praca tymczasowa jak ktoś nie ma innej pracy, może być bardzo opłacalna...
Oliwia

Oliwia

Musi być minimum od państwa. Wartość dla każdego rodzaju rekompensaty jest łatwa do ustalenia dla zwykłego wynagrodzenia, świadczeń, premii pieniężnych i zachęt pieniężnych, ale wartość podatkowa zachęt bezgotówkowych może być trudniejsza do ustalenia.
Gosia

Gosia

To musi każdy sobie powiedzieć czy się opłaca. Niektórzy wolą umowy cywilno-prawne bo nie zważają na emeryturę. Każda sytuacja jest inna a praca często każda się opłaca.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.