Decydując się na staż możemy rozważyć różne czynniki, takie jak m.in. własne zainteresowania, wybrana ścieżka kariery czy przyszłościowe zawody na rynku pracy. Wykonując dane praktyki lub staż możemy sprawdzić czy dana profesja faktycznie nam odpowiada. Mamy także możliwość, aby wypróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym, tym samym poszerzając swoje horyzonty. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi stażów.
Staż z urzędu pracy to doskonała możliwość rozwoju dla osób w różnych przedziałach wiekowych. Tego typu staże finansowane są dzięki funduszom unijnym oraz z Funduszu Pracy. Forma stażu nie różni się, ale inne jest jego źródło finansowania, a czasem także jego długość. Staż z urzędu pracy może odbyć każda osoba z opracowanym Indywidualnym Planem Działania. Kandydaci muszą odbyć rozmowę z opiekunem, po czym złożyć wniosek o staż. W wyniku pomyślnego przebiegu rozmowy, kandydat otrzymuje skierowanie z urzędu pracy i może podpisać umowę ze starostą.
Podejmując się stażu z urzędu pracy, stażysta otrzymuje stypendium oraz przysługuje mu 2 dni wolnego na miesiąc. Wysokość stypendium wynosi 120% wielkości zasiłku dla bezrobotnych i wypłacane jest co miesiąc. Stażu nie można przerwać (chyba, że nie zostaną dotrzymane warunki umowy), a jeśli jednak stażysta zdecyduje się na taki krok – zostanie pozbawiony statusu bezrobotnego. Po wykonanym stażu, stażysta może zostać zatrudniony na sprawowanym stanowisku, jednak zależy to w dużej mierze od warunków umowy, którą podpisał. Jeżeli w umowie pojawia się zapis o obowiązku zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu, wówczas pracodawca powinien dotrzymać warunków umowy.
Sprawozdanie z przebiegu stażu to specjalny dokument, który stanowi podsumowanie zdobytego na stażu doświadczenia. Wielu pracodawców uznaje staże za ważny element rozwoju przyszłego pracownika, dlatego warto opisać w sprawozdaniu wszystko, czego się nauczyliśmy i co może się nam przydać w przyszłym zawodzie.
Każde sprawozdanie powinno zawierać kilka podstawowych elementów:
Kiedy zdecydujemy się na podjęcie stażu, niezbędnym elementem rekrutacji będzie złożenie podania o staż. Ważne, aby podczas jego tworzenia, pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:
Kiedy już podanie o staż zostanie pozytywnie rozpatrzone, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o staż. Tego typu umowa funkcjonuje od 2009 roku i należy do kategorii umów cywilnoprawnych. W umowie powinny zostać zawarte wszystkie warunki współpracy podczas stażu, rodzaje obowiązków, czas trwania stażu, wysokość wynagrodzenia (jeśli takowe występuje) oraz tygodniowy wymiar godzin. Dodatkowo do umowy może zostać dołączony dokument wewnętrzny z regulaminem stażu oraz wypłacania stypendium.
Umowa o staż powinna mieć formę pisemną. Podpisywana jest między dwoma stronami – stażystą oraz zatrudniającym. Obowiązujący czas trwania takiej umowy to maksymalnie 3 miesiące. Należy pamiętać, że czas ten nie może zostać wydłużony w kolejnej umowie o staż. Stażysta może jednak zawierać nieograniczoną liczbę umów z różnymi zatrudniającymi.
Podczas wykonywania stażu niezbędna jest lista obecności, która stanowi potwierdzenie stawienia się w miejscu pracy przez zatrudnionego. Obowiązkiem każdego stażysty jest podpisywanie listy u zatrudniającego. W przypadku stażu w urzędzie pracy, podczas dłuższej nieobecności pracownika, zatrudniający jest zobowiązany w ciągu 7 dni poinformować urząd pracy o przerwaniu stażu przez bezrobotnego lub o nieusprawiedliwionych nieobecnościach.
Lista obecności ze stażu powinna być dostarczona do urzędu pracy każdego miesiąca podczas odbywania stażu przez bezrobotnego oraz potwierdzona przez zatrudniającego w terminie 2 dni od ostatniego dnia miesiąca. Brak listy może wiązać się z brakiem zaliczenia stażu i nienaliczeniem stypendium.
Staże dla studentów to okazja, aby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe oraz umiejętności niezbędne na rynku pracy. Odbycie stażu jest obowiązkowe na większości uczelni publicznych i prywatnych. Możliwości odbycia stażu dla studentów jest wiele – mogą to być polecane przez uczelnie instytucje lub przedsiębiorstwa oferty w lokalnych firmach czy też np. wymiany zagraniczne. O staż można się także starać w firmie niezwiązanej z uczelnią. Bardzo popularne są również programy stażowe dużych korporacji. Dzięki temu można zdobyć wiele cennych kontaktów oraz podróżować po kraju czy za granicą. Staże dla studentów są zazwyczaj bezpłatne, ale można także znaleźć stanowiska, które oferują stypendium.
Umowę o staż można rozwiązać po upływie czasu, na jaki była zawarta. Stażysta nie może zrezygnować wcześniej, jeżeli staż jest odpłatny. Rezygnacja ze stażu nie jest wówczas usprawiedliwiona, nawet jeśli dojdzie do nieporozumienia z zatrudniającym. W przypadku staży bezpłatnych, umowa może być rozwiązana w każdym momencie, a rezygnacja ze stażu odbywa się bez żadnych konsekwencji.
Podsumowując, staże to doskonała możliwość, aby zdobyć nowe kwalifikacje oraz zyskać cenne doświadczenie. Szczególnie popularne są staże dla studentów, ale mogą je odbyć osoby w każdym wieku, np. z ramienia urzędu pracy. Przed przystąpieniem do stażu należy pamiętać o złożeniu podania o staż, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu podpisać umowę o staż z zatrudniającym. W trakcie stażu niezbędne jest także prowadzenie sprawozdania oraz listy obecności.