!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Jak wygląda lokalny rynek pracy w Polsce? Wielu osobom praca lokalnie kojarzy się z niższymi zarobkami i mniejszymi możliwościami. Wiele zależy jednak od tego, o jakim regionie mówimy, czy interesuje nas praca stacjonarna, zdalna czy własna firma, a także od samej branży. Praca w okolicy to często lepszy wybór niż zatrudnienie w innym mieście lub – co gorsza – za granicą.

Rynek pracy w Polsce można podzielić na rynek lokalny (obejmujący mały teren np. miasto Warszawa) lub rynek regionalny (dotyczący większego regionu np. województwa mazowieckiego). Jego specyfika uzależniona jest od tego, o jakiej części Polski mówimy – zarówno praca w okolicy, jak i sama rekrutacja, czyli możliwości zatrudnienia, będą zupełnie inne. Warto przyjrzeć się temu bliżej, gdy rozpoczynamy poszukiwanie pracy na lokalnym rynku.

Praca lokalnie. W mieście czy poza miastem?

Pierwszy dylemat, na który napotka każdy, kto myśli o zmianie miejsca zatrudnienia lub jest zmuszony do tego z uwagi na utratę pracy, to obszar poszukiwań. Miejsca takie jak Powiatowy Urząd Pracy czy też agencje pracy gromadzą wszystkie oferty pracy z okolicy, a więc znajdziemy tam zarówno ogłoszenia o pracę w mieście, jak i na jego obrzeżach, czy w mniejszych miejscowościach. Co wybrać?

Praca w mieście

Większe zarobki i więcej możliwości – to tylko niektóre plusy, jakie ma praca w mieście. W niektórych sektorach rekrutacja odbywa się wieloetapowo, a dziś coraz częściej przeniesiona jest do Internetu, co jest dużym ułatwieniem. Podobnie jak praca zdalna, która w większości ofert możliwa jest przede wszystkim u firm z miasta. Warto jednak pamiętać, że praca w Warszawie lub innym większym mieście to często konieczność męczących i kosztownych dojazdów. Co nie zmienia faktu, że poszukiwanie pracy w mieście może być bardziej owocne, bo ofert pracy jest zdecydowanie więcej. Są to też oferty pracy z przedsiębiorstw działających nie tylko lokalnie, ale też globalnie, w których rekrutacja dotyczy przede wszystkim stanowisk specjalistycznych w branżach takich jak IT, e-commerce, handel, administracja czy gastronomia.

Praca poza miastem

Praca na obrzeżach miasta czy w mniejszej miejscowości, wcale nie musi oznaczać węższej palety możliwości. W wielu przypadkach poszukiwanie pracy lokalnie opłaca się głównie z powodu dojazdów, których brak zaoszczędza nie tylko pieniądze, ale też czas. Kto nie chciałby spędzać 5 minut w samochodzie, zamiast godziny w korku? Tu co prawda króluje praca stacjonarna, ale rekrutacja jest prostsza, bo kandydatów na jedno stanowisko jest zdecydowanie mniej. Warto jednak pamiętać, że praca w okolicy miast to przede wszystkim praca w branżach transportowych, usługowych np. w budownictwie czy małych firmach lokalnych, gdzie możliwości rozwoju jest mniej.

Lokalny rynek pracy. Czym się charakteryzuje?

Drugą ważną kwestią jest lokalizacja. Od tego, o jakim regionie Polski mówimy, zależy, jakie będą dostępne oferty pracy. Każdy Powiatowy Urząd pracy skupia nieco inne branże, co doskonale zauważają też agencje pracy. Okazuje się, że lokalne oferty pracy mogą być inne, gdy mowa o Warszawie i jej okolicach, a zupełnie inne w rejonach turystycznych np. Gdańsku czy Zakopanem. Jak to wygląda?

Praca w Warszawie i okolicy

Marzeniem wielu osób jest praca w stolicy. Mówisz „praca Warszawa” – myślisz „morze możliwości”. To jedno z największych miast w Polsce, które zatrudnia największą liczbę specjalistów z największej liczby branż. To sprawia, że poszukiwanie pracy w Warszawie jest trudniejsze, bo konkurencja jest duża, ale finalnie opłaca się bardziej. Lokalny rynek pracy w mazowieckim to przede wszystkim eksport oraz import m.in. maszyn, sprzętu elektronicznego, metali i wyrobów z metalu. Choć oferty pracy z Warszawy i praca w okolicy tej aglomeracji to przede wszystkim praca w handlu. Nie brakuje tu też pracy w branżach naukowych i technicznych, a także działalności profesjonalnych. Bardzo często jednak wymogiem jest tu własna firma, a preferowana forma zatrudnienia to B2B, ale za to wynagradza nam to praca zdalna.

Praca w centralnej Polsce

Łódź, Poznań, Bydgoszcz, a nawet Radom to miasta, które można skupić w jednej grupie i określić jako centralny rynek pracy w Polsce, rozciągający się przez jej środkowo-zachodnią i środkowo-wschodnią część. Praca w okolicy tych miast lub w nich samych to nieco mniejsza możliwość rozwoju niż w przypadku ofert z Warszawy, co nie oznacza, że jest to opcja gorsza. Króluje tutaj handel hurtowy i detaliczny, przetwórstwo przemysłowe i sektor nieruchomości. Sama „praca Poznań” to średnio ponad 2,5 tys. różnorodnych ofert na portalach z ogłoszeniami o zatrudnienie, a „praca Łódź” zaledwie kilkaset mniej. Jeśli po głowie chodzi nam działalność gospodarcza i niestraszny nam ZUS, PIP czy Urząd Skarbowy, to np. rynek pracy w Wielkopolsce jest świetnym miejscem na większe inwestycje – na terenie województwa jest kilka Specjalnych Stref Ekonomicznych, a zatem i pracy w okolicy jest zdecydowanie więcej.

Praca w Krakowie

Południowa część Polski, czyli Małopolska, praca w Krakowie i jego okolicy. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę „praca Kraków”, to przed naszymi oczami pojawi się doskonały przekrój lokalnego rynku pracy w tym regionie. To tutaj zarejestrowane jest ponad 390 tys. podmiotów, które działalność gospodarczą prowadzą w sektorach takich jak handel i naprawa pojazdów, budownictwo i przetwórstwo profesjonalne. Jeśli interesuje cię praca w okolicy, to są tu dogodne warunku dla sektora technologii oraz BDO (outsorcingu procesów biznesowych). Śmiało można powiedzieć, że praca w Krakowie to bardzo podobne warunki zatrudnienia, co w Warszawie, a i sama rekrutacji przebiega bardzo podobnie – są to bowiem dwa lokalne rynki pracy, które konkurują ze sobą o pracowników, zwłaszcza tych wyspecjalizowanych czy z branż kreatywnych.

Praca we Wrocławiu i na Śląsku

Śląsk to nie tylko kopalnie, choć jest to najbardziej uprzemysłowione województwo w Polsce. Spadek bezrobocia w ostatnich latach był największy właśnie w województwie śląskim i wyniósł 13,9 proc, więc jest to rynek stale się rozwijający. Co daje praca lokalnie na Śląsku? Przede wszystkim możliwość rozwoju w branży węglowej i energetycznej, ale również motoryzacyjnej, włókienniczej czy chemicznej. Tychy, Zabrze, Chorzów, Katowice to więc rynek pracy odpowiedni dla inżynierów. Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę „praca Wrocław”, żeby przekonać się, że ten region Polski to nie tylko przemysł, ale też nowoczesny i dynamicznie rozwijający się rynek pracy, gdzie ofert jest dużo, a ich różnorodność zaskakuje. To dobry kierunek do studentów, ponieważ praca w okolicy Wrocławia, jak i samej stolicy dolnośląskiego, to możliwość rozwoju w sektorze nowych technologii, motoryzacji, farmaceutyki, elektroniki czy komunikacji.

Praca nad morzem. Pracodawcy w Gdańsku i Szczecinie

Miejscowości nadmorskie i region Polski rozciągający się wzdłuż naszej północnej granicy i Morza Bałtyckiego, to bardzo różnorodny rynek pracy lokalnej. Jeśli myślimy „praca Gdańsk” czy „praca Szczecin”, to często mamy przed oczami wyłącznie pracę sezonową. Fakty są jednak takie, że siłą napędową pomorskiej czy zachodniopomorskiej gospodarski są trzy kluczowe sektory: usługi, przemysł i budownictwo. Rozwijające się Porty w Gdyni i Gdańsku to miejsce zatrudnienia dla tysięcy wyspecjalizowanych pracowników, a praca w okolicy miejscowości nadmorskich jest często dużo bardziej opłacalna niż w innym regionach. Oprócz ofert w przemyśle stoczniowym, drzewno-papierniczym i petrochemicznym, Gdańsk, Gdynia czy Szczecin to bardzo dobrze rozwijające się miasta pod względem branż ICT, BSS, logistyki czy biotechnologii. Dla wielu pracowników może się okazać, że praca nad morzem to spełnienie nie tylko wakacyjnych marzeń. Samo Trójmiasto to jedna z lepszych lokalizacji dla nowoczesnych usług biznesowych.

Praca w regionach turystycznych

Turystyczne regiony Polski to nie tylko nadmorskie miasta jak Gdańsk, Szczecin czy Koszalin, ale też góry (Zakopane), Lubelszczyzna (Lublin) czy Mazury (Łomża, Ostrołęka, Olsztyn). Tutaj lokalny rynek pracy stoi agroturystyką, gastronomią i usługami turystycznymi np. hotelarstwem. Stąd agencje pracy przedstawiają tu przede wszystkim oferty pracy w okolicy jako kucharz, kelner, przewodnik czy taksówkarz. To oczywiście tylko niektóre z możliwości. Polska to kraj turystów, a więc praca w regionach turystycznych zawsze się znajdzie. Warto jednak mieć na uwadze, że często jest to praca sezonowa, do której chętniej przyjmowane są np. osoby młode, bez doświadczenia, szukające np. tylko pracy na wakacje.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.