Poziom bezrobocia w Warszawie

Poziom bezrobocia w Warszawie
Warszawa jest stolicą Polski i co za tym idzie naszą wizytówką przed światem. Właśnie dlatego miasto to powinno obrazować ogólny stan polskiej gospodarki, a ta w ostatnich latach radzi sobie bardzo dobrze. Efektem były duże spadki bezrobocia. Także w Warszawie stopa bezrobocia wypada bardzo dobrze i pokazuje, że sytuacja w kraju szła w dobrym kierunku.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki badań dotyczące lutego 2020 roku. Możemy z nich wyczytać między innymi o bardzo niskim bezrobociu w mieście stołecznym. Zgodnie z najnowszym raportem GUS w Warszawie odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 1,3%. W województwie mazowieckim zaś bezrobocie wyniosło 4,6%. Takie wyniki są bardzo dobre i plasują Warszawę w czołówce miast o najniższym bezrobociu.

Wyniki województwa mazowieckiego są też poniżej średniej krajowej. Zgodnie z raportem GUS stopa bezrobocia w Polsce minimalnie wzrosła z 5,2% na koniec zeszłego roku do 5,5%. Taki wzrost jest charakterystyczny dla początku roku.

Bezrobocie w Warszawie regularnie na niskim poziomie

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Warszawie na początku tego roku utrzymało się na poziomie 1,3%. Na podobnym poziomie zakończyło zeszły rok. Jak donoszą raporty mimo utrzymania takiego samego wyniku procentowego, bezrobotnych było mniej. Co ciekawe zmniejszyła się także ilość ofert pracy zgłaszanych przez lokalnych przedsiębiorców. Tutaj jednak można się dopatrywać wczesnych oznak kryzysu. Optymistycznie za to przedstawiała się ilość osób zatrudnionych na stałe, która wzrosła względem minionych lat.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Warszawa

Warszawa od dłuższego czasu może się pochwalić bardzo niskim bezrobociem. Początek tego roku utrzymał się na podobnym poziomie co w 2019 roku. Tymczasem w latach poprzednich notowano minimalne spadki stopy bezrobocia.

Według raportów Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w kolejnych latach prezentowało się następująco:

 • 2014: 4,2%
 • 2015: 3,3%
 • 2016: 2,6%
 • 2017: 2%
 • 2018: 1,5%

Jak widać, bezrobocie sukcesywnie spadało aż do poziomu nieco ponad 1%. Według analityków obecnie spora część bezrobotnych stanowi osoby niechcące się aktywizować zawodowo, bądź z jakichś konkretnych powodów niezdolne do podjęcia zatrudnienia.

Rozbudowany rynek pracy w Warszawie - zalety statusu stolicy

Warszawa jako stolica kraju jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Do najważniejszej metropolii w Polsce ściągają firmy z całego świata, co nie tylko generuje dużą ilość miejsc pracy, ale także odsłania przed pracownikami możliwości robienia kariery międzynarodowej. Praca dla zagranicznych korporacji jest szansą na bardzo dobre zarobki i możliwości interesujących awansów.

W Warszawie powstaje wiele przedsiębiorstw z różnych branż. Te oferują nie tylko pracę dla najbardziej wykwalifikowanych i wykształconych pracowników, ale także generują miejsca pracy dla niewykwalifikowanej kadry. W stolicy znajdą się wakaty dla osób na początku swojej kariery oraz dla specjalistów chcących zrobić kolejny krok w rozwoju.

Potencjał Warszawy:

 • Stolica przyciąga wiele nowoczesnych firm będących magnesem dla pracowników zainteresowanych nowymi technologiami.
 • Nie brakuje także dużych przedsiębiorstw produkcyjnych.
 • Ilość mieszkańców sięgająca niemal 2 milionów oznacza gigantyczne zapotrzebowanie na usługi, czego efektem jest multum małych i dużych firm.
 • W mieście powstaje masa centrów handlowych oraz mniejszych sklepów.
 • Nie bez znaczenia w stolicy jest przemysł turystyczny.
 • Restauracje, hotele i obiekty turystyczne generują wiele miejsc pracy stałej oraz tymczasowej.
 • Warszawa jest sercem kraju, do którego docierają najważniejsze szlaki komunikacyjne lądowe oraz powietrzne.
 • Miasto jest idealnym miejscem dla firm logistycznych zapewniających obsługę lokalnym przedsiębiorstwom.

Bezrobocie w Warszawie utrzymuje się na niskim poziomie głównie dlatego, że różnorodność lokalnego rynku pracy i jego ogrom jest w stanie zapewnić pracę dla osób o praktycznie każdych preferencjach. Warto także nadmienić, że mentalność Warszawiaków, jako osób żyjących w dużej metropolii jest nastawiona na budowę kariery. Przedsiębiorstwa w mieście oferują atrakcyjne zarobki i pozwalają spełniać marzenia o godnym życiu. Z drugiej strony wysokie koszta życia w stolicy wymuszają na ambitnych osobach budowanie kariery.

Czy bezrobocie w Warszawie będzie nadal spadać?

Wiele wskazywało na to, że stopa bezrobocia będzie się utrzymywać w Warszawie na bardzo niskim poziomie. Miasto ciągle przyciągało nowych inwestorów i choć tempo rozwoju gospodarczego trochę spowolniło, to nadal miejsc pracy w Warszawie dla osób zainteresowanych zatrudnieniem nie brakowało.

Początek roku pokazał także, że lokalny rynek pracy obronił się przed negatywnym efektem podniesienia płacy minimalnej. Wielu analityków wróżyło, że zwiększenie minimalnego wynagrodzenia może przynieść duże zwolnienia. Niestety zaistniała sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z pewnością przyniesie duży wzrost bezrobocia.

W tej chwili ciężko przewidzieć, jak spore wzrosty bezrobocia przyniesie pandemia, ale gospodarka ucierpi poważnie na tej sytuacji. Rynek pracy w Warszawie zdaje się być silny, ale przykład kryzysu z 2008 roku pokazuje, że podobne sytuacje natychmiast znajdują odzwierciedlenie w liczbach. Pozostaje pytanie, jak szybko warszawski rynek pracy odżyje po kryzysie i dojdzie do poziomu bezrobocia z początku 2020 roku.

Oceń ten wpis
Poziom bezrobocia w Warszawie
Ocena: 4.7, liczba głosów: 15

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.