Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Warszawie

30 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Poziom bezrobocia w Warszawie
Warszawa jest stolicą Polski i co za tym idzie naszą wizytówką przed światem. Właśnie dlatego miasto to powinno obrazować ogólny stan polskiej gospodarki, a ta w ostatnich latach radzi sobie bardzo dobrze. Efektem były duże spadki bezrobocia. Także w Warszawie stopa bezrobocia wypada bardzo dobrze i pokazuje, że sytuacja w kraju szła w dobrym kierunku.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki badań dotyczące października 2022 roku. Możemy z nich wyczytać między innymi o bardzo niskim bezrobociu w mieście stołecznym. Zgodnie z najnowszym raportem GUS w Warszawie odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 1,5%. W województwie mazowieckim zaś bezrobocie wyniosło 4,2%. Takie wyniki są bardzo dobre i plasują Warszawę w czołówce miast o najniższym bezrobociu.

Wyniki województwa mazowieckiego są też poniżej średniej krajowej. Zgodnie z raportem GUS stopa bezrobocia w Polsce minimalnie wzrosła z 5,2% na koniec zeszłego roku do 5,5%. Taki wzrost jest charakterystyczny dla początku roku.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Warszawa
Dodana

Doradca motoryzacyjny

Wirtualny Salon Samochodowy - Kingsman Sp. z o.o

 • Warszawa
 • 5 000-16 000 zł / mc
Dodana

Monter elektronik na wydziale montażu elektronicznego

PCO SPÓŁKA AKCYJNA

 • Warszawa
 • 5 000-7 500 zł / mc
Dodana

Monter Mechanik-Optyk

PCO SPÓŁKA AKCYJNA

 • Warszawa
 • 5 000-7 500 zł / mc
Dodana

Tokarz CNC / Frezer CNC / Operator CNC

PCO SPÓŁKA AKCYJNA

 • Warszawa
Dodana

Bezrobocie w Warszawie regularnie na niskim poziomie

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Warszawie na początku tego roku utrzymało się na poziomie 1,3%. Na podobnym poziomie zakończyło zeszły rok. Jak donoszą raporty mimo utrzymania takiego samego wyniku procentowego, bezrobotnych było mniej. Co ciekawe zmniejszyła się także ilość ofert pracy zgłaszanych przez lokalnych przedsiębiorców. Tutaj jednak można się dopatrywać wczesnych oznak kryzysu. Optymistycznie za to przedstawiała się ilość osób zatrudnionych na stałe, która wzrosła względem minionych lat.

Warszawa od dłuższego czasu może się pochwalić bardzo niskim bezrobociem. Początek tego roku utrzymał się na tym samym poziomie co w ubiegłym roku. Tymczasem w latach poprzednich notowano minimalne spadki stopy bezrobocia.

Według raportów Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w kolejnych latach prezentowało się następująco:

 • 2014: 4,2%
 • 2015: 3,3%
 • 2016: 2,6%
 • 2017: 2%
 • 2018: 1,5%
 • 2019: 1,3%
 • 2020: 1,8%
 • 2021: 1,8%

Jak widać, bezrobocie sukcesywnie spadało aż do poziomu nieco ponad 1%. Według analityków obecnie spora część bezrobotnych stanowi osoby niechcące się aktywizować zawodowo bądź z jakichś konkretnych powodów, niezdolne do podjęcia zatrudnienia.

Rozbudowany rynek pracy w Warszawie - zalety statusu stolicy

Warszawa jako stolica kraju jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Do najważniejszej metropolii w Polsce ściągają firmy z całego świata, co nie tylko generuje dużą ilość miejsc pracy, ale także odsłania przed pracownikami możliwości robienia kariery międzynarodowej. Praca dla zagranicznych korporacji jest szansą na bardzo dobre zarobki i możliwości interesujących awansów.

W Warszawie powstaje wiele przedsiębiorstw z różnych branż. Te oferują nie tylko pracę dla najbardziej wykwalifikowanych i wykształconych pracowników, ale także generują miejsca pracy dla niewykwalifikowanej kadry. W stolicy znajdą się wakaty dla osób na początku swojej kariery oraz dla specjalistów chcących zrobić kolejny krok w rozwoju.

Potencjał Warszawy:

 • Stolica przyciąga wiele nowoczesnych firm będących magnesem dla pracowników zainteresowanych nowymi technologiami.
 • Nie brakuje także dużych przedsiębiorstw produkcyjnych.
 • Ilość mieszkańców sięgająca niemal 2 milionów oznacza gigantyczne zapotrzebowanie na usługi, czego efektem jest multum małych i dużych firm.
 • W mieście powstaje masa centrów handlowych oraz mniejszych sklepów.
 • Nie bez znaczenia w stolicy jest przemysł turystyczny.
 • Restauracje, hotele i obiekty turystyczne generują wiele miejsc pracy stałej oraz tymczasowej.
 • Warszawa jest sercem kraju, do którego docierają najważniejsze szlaki komunikacyjne lądowe oraz powietrzne.
 • Miasto jest idealnym miejscem dla firm logistycznych zapewniających obsługę lokalnym przedsiębiorstwom.

Bezrobocie w Warszawie utrzymuje się na niskim poziomie głównie dlatego, że różnorodność lokalnego rynku pracy i jego ogrom jest w stanie zapewnić pracę dla osób o praktycznie każdych preferencjach. Warto także nadmienić, że mentalność Warszawiaków, jako osób żyjących w dużej metropolii jest nastawiona na budowę kariery. Przedsiębiorstwa w mieście oferują atrakcyjne zarobki i pozwalają spełniać marzenia o godnym życiu. Z drugiej strony wysokie koszta życia w stolicy wymuszają na ambitnych osobach budowanie kariery.

Czy bezrobocie w Warszawie będzie nadal spadać?

Wiele wskazywało na to, że stopa bezrobocia będzie się utrzymywać w Warszawie na bardzo niskim poziomie. Miasto ciągle przyciągało nowych inwestorów i choć tempo rozwoju gospodarczego trochę spowolniło, to nadal miejsc pracy w Warszawie dla osób zainteresowanych zatrudnieniem nie brakowało.

Początek roku pokazał także, że lokalny rynek pracy obronił się przed negatywnym efektem podniesienia płacy minimalnej. Wielu analityków wróżyło, że zwiększenie minimalnego wynagrodzenia może przynieść duże zwolnienia. Niestety zaistniała sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z pewnością przyniesie duży wzrost bezrobocia.

W tej chwili ciężko przewidzieć, jak spore wzrosty bezrobocia przyniesie pandemia, ale gospodarka ucierpi poważnie na tej sytuacji. Rynek pracy w Warszawie zdaje się być silny, ale przykład kryzysu z 2008 roku pokazuje, że podobne sytuacje natychmiast znajdują odzwierciedlenie w liczbach. Pozostaje pytanie, jak szybko warszawski rynek pracy odżyje po kryzysie i dojdzie do poziomu bezrobocia z początku 2020 roku.

Podsumowanie:
 • Stopa bezrobocia w Polsce minimalnie wzrosła do 5,5%, charakterystycznie dla początku roku, natomiast w Warszawie utrzymała się na poziomie 1,3%, mimo zmniejszenia ilości ofert pracy zgłaszanych przez lokalnych przedsiębiorców.
 • Warszawa jako stolica kraju jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, generując dużą ilość miejsc pracy dla pracowników o różnym poziomie kwalifikacji, co utrzymuje niski poziom bezrobocia.
 • Chociaż początek roku wskazywał na kontynuację tendencji spadkowej w poziomie bezrobocia, pandemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może przynieść duży wzrost bezrobocia i wpłynąć negatywnie na gospodarkę.
 • Rynek pracy w Warszawie, chociaż silny, jest podatny na podobne sytuacje kryzysowe, jak w 2008 roku, ze względu na gwałtowne zmiany sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą.

To może Cię również zainteresować

Praca Warszawa

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Marek

Marek

Mówiąc jako pracodawca, potwierdzam, że rynek pracy w Warszawie jest naprawdę silny. Moja firma ma siedzibę tutaj od wielu lat i zawsze miałem łatwość znajdowania dobrych pracowników. Oczywiście obecna sytuacja epidemiologiczna może przynieść wiele wyzwań, ale mam nadzieję, że uda nam się je przetrwać.
Norma

Norma

Mieszkam i pracuję w Warszawie od kilku lat i uważam, że to naprawdę dobre miejsce do życia i do pracy. Stawki wynagrodzeń są tutaj naprawdę dobre, a jakość życia jest wysoka. Do tego dochodzi fakt, że tu jest wiele dużych firm, gdzie można zrobić ciekawą karierę.
Karol

Karol

Cieszę się, że Warszawa jest miastem o silnym rynku pracy. Mam wrażenie, że tu jest wiele ciekawych ofert, ale konkurencja też jest spora. Przesyłam głównie swoje aplikacje online, ale niestety rzadko udaje mi się na rozmowę kwalifikacyjną. Mam jednak nadzieję, że coś dobrego w końcu się trafi.
Lucyna

Lucyna

Jako osoba bezrobotna nie mogę zgodzić się z tym artykułem. Warszawa może i jest bogata i atrakcyjna dla inwestorów, ale dla mnie jako osoby bez zatrudnienia, jest to nieistotne. Nawet, gdyby tutaj było najwięcej miejsc pracy w kraju, to bez odpowiedniego wykształcenia nie miałabym tu szansy na pracę.
milka

milka

Jako pracodawca z wieloletnim doświadczeniem w Warszawie mogę powiedzieć, że lokalny rynek pracy jest naprawdę silny. W miastach trudno znaleźć pracowników, zwłaszcza o wysokich kwalifikacjach. Oczywiście sytuacja związana z pandemią może wpłynąć na to, ale mam nadzieję, że z czasem uda nam się wrócić do wyników z początku roku.
beno201255@gmail.com

beno201255@gmail.com

Po jakiego grzyba posyłacie mi całkiem WADLIWE OFERTY-pracy i to po całej EUROPIE !? Ludzie jak ja bym pracował tak jak WY to by mi pracodawca po paru godzinach PODZIĘKOWAŁ ZA Pracę !? Ja nie mam czasu ślęczeć nad monitorem i szukać przestawiać kombinować tracić cenny czas i nerwy !? WASZA działalność w internecie to daremny czas i nieudolność !?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.