!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Warszawie

21 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

0 komentarzy

Specyfika rynku pracy w Warszawie
Warszawa jest stolicą biznesową i finansową Polski. Największa metropolia w kraju przyciąga inwestorów z całego świata i oferuje niezwykle rozbudowany rynek pracy, na którym każdy znajdzie coś dla siebie.

W przypadku Warszawy ciężko mówić o uzależnieniu od jednego sektora rynku. W stolicy pracują przedsiębiorstwa prezentujące niemal każdą branżę. Mnogość firm pozwala mieszkańcom na dobór dowolnej drogi kariery. Praca na produkcji, w handlu, czy w nowoczesnych korporacjach międzynarodowych, to tylko ułamek opcji jakie mają Warszawiacy. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi pracy w stolicy Polski.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Warszawie?

Warszawa kojarzy się z pracownikami wielkich korporacji, wysoko wykwalifikowanymi specjalistami nowoczesnych branż i finansistami. Wiele osób jednak zapomina, że znaczną część pracowników w stolicy stanowią osoby reprezentujące branże niewymagające wysokich kwalifikacji. Owszem w Warszawie nie brakuje pracy dla osób z wyższym wykształceniem, czy fachowców IT i nowych technologii, ale to nie oni są najbardziej poszukiwani.

Jakich pracowników brakuje w Warszawie?

  • W stolicy kraju brakuje pracowników fizycznych oraz fachowców niższego szczebla. Według analiz rynku pracodawcy mają poważne problemy ze znalezieniem osób do prac budowlanych, transportowych czy w gastronomii.
  • Na rynku pracy brakuje specjalistów znających się na pracach remontowych.
  • W szeroko pojętej gastronomii brakuje kelnerów, barmanów czy kucharzy.
  • Branża handlowa nie może znaleźć sprzedawców i kasjerów.
  • Przedsiębiorstwa transportowe nie mogą znaleźć kierowców, a w wielu biurach brakuje szeregowych pracowników ze znajomością języka angielskiego.

Taka sytuacja prowadzi do walki o pracowników. Od kilku lat rosną średnie zarobki w Warszawie, a firmy oferują dodatkowe świadczenia dla pracowników. Mimo to niskie bezrobocie wynoszące 1,3% sprawiało, że pracowników po prostu brakowało.

Nie sposób pominąć branżę IT. W Warszawie ciągle powiększa się ilość firm działająca w sektorze IT. To generuje wysokie zapotrzebowanie na specjalistów i spora część ofert pracy ze stolicy dotyczy właśnie tego sektora. Warto jednak zaznaczyć, że coraz więcej firm z tej branży preferuje pracę zdalną specjalistów. To oznacza, że część pracowników warszawskich firm IT wcale nie uszczupli stopy bezrobocia miasta.

Status stolicy gwarantem rozwiniętego rynku pracy w Warszawie

Warszawa czerpie masę korzyści z faktu bycia stolicą kraju. Przede wszystkim dzięki temu istnieje ona w świadomości zagranicznych inwestorów i rozważając inwestycje w Polsce, w pierwszej kolejności przyglądają się warszawskiemu rynkowi.

Do stolicy ściąga wiele zagranicznych korporacji otwierających swoje biurowce, a także zakłady produkcyjne. Obecność wielkich firm przyciąga uwagę mniejszych przedsiębiorstw kooperujących z gigantami. Warszawa jest również bazą dla korporacji handlowych i finansowych. Swoje siedziby w stolicy ma wiele firm działających na rynkach międzynarodowych, co daje szerokie możliwości budowy kariery.

Przez dekady do stolicy ściągały duże ilości mieszkańców, których obecnie może być nawet około 2 milionów. Taka ilość ludzi daje szerokie pole działania dla wszelakich firm usługowych oraz sieci handlowych. Społeczeństwo ma swoje potrzeby, które należy zaspokoić. Praktycznie każda dzielnica to małe miasto, w którym powstają liczne galerie handlowe i punkty usługowe.

Warszawa jako stolica jest również miejscem popularnym wśród turystów.

Video

Metropolię odwiedza wiele osób z Polski i z zagranicy w celu zwiedzania. Nie sposób także pominąć wszystkich przyjezdnych robiących w stolicy interesy oraz osoby związane z dyplomacją czy w końcu Polaków tłumnie przybywających na wszelakie święta państwowe. W ten sposób wiele osób może znaleźć zatrudnienie w gastronomii czy hotelarstwie. Warszawa ma wiele atrakcji turystycznych potrzebujących pracowników. W efekcie można liczyć nie tylko na budowę kariery w tego typu usługach, ale też skorzystać z prac sezonowych, które między innymi pomogą przetrwać studentom.

Na koniec warto zwrócić uwagę na branżę logistyczną i transportową. Ogrom przedsiębiorstw działających w Warszawie sprawia, że sporo pracy mają firmy zajmujące się transportem oraz magazynowaniem towarów. Co więcej, takim przedsiębiorstwom sprzyja fakt zbiegania się w Warszawie najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. Zresztą wśród zawodów deficytowych można znaleźć kierowców ciężarówek, kurierów czy magazynierów.

Warszawa to także ważne centrum kulturowe. W mieście funkcjonują wytwórnie filmowe i muzyczne, największe stacje telewizyjne czy cenione teatry. Z pewnością stolica jest miejscem, gdzie można zaistnieć w branży rozrywkowej. To również przyciąga osoby pchające się przed ekran oraz te pracujące poza kadrem.

W tak wielkiej metropolii jak Warszawa możliwości rozwoju kariery zawodowej są praktycznie nieograniczone. Przynajmniej takie wrażenie może sprawiać Warszawa. Oczywiście znalezienie pracy w interesującym nas zawodzie nie zawsze może przyjść łatwo. Mimo to osoby chcące pracować w Warszawie z pewnością znajdą zatrudnienie. Ilość możliwości na budowanie kariery jest naprawdę duża, a niskie bezrobocie pokazuje, że bez pracy pozostają głównie ludzie, którzy pracować nie chcą.

To może Cię również zainteresować

Praca Warszawa

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.