Specyfika rynku pracy w Warszawie

Specyfika rynku pracy w Warszawie
Warszawa jest stolicą biznesową i finansową Polski. Największa metropolia w kraju przyciąga inwestorów z całego świata i oferuje niezwykle rozbudowany rynek pracy, na którym każdy znajdzie coś dla siebie.

W przypadku Warszawy ciężko mówić o uzależnieniu od jednego sektora rynku. W stolicy pracują przedsiębiorstwa prezentujące niemal każdą branżę. Mnogość firm pozwala mieszkańcom na dobór dowolnej drogi kariery. Praca na produkcji, w handlu, czy w nowoczesnych korporacjach międzynarodowych, to tylko ułamek opcji jakie mają Warszawiacy. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi pracy w stolicy Polski.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Warszawie?

Warszawa kojarzy się z pracownikami wielkich korporacji, wysoko wykwalifikowanymi specjalistami nowoczesnych branż i finansistami. Wiele osób jednak zapomina, że znaczną część pracowników w stolicy stanowią osoby reprezentujące branże niewymagające wysokich kwalifikacji. Owszem w Warszawie nie brakuje pracy dla osób z wyższym wykształceniem, czy fachowców IT i nowych technologii, ale to nie oni są najbardziej poszukiwani.

Jakich pracowników brakuje w Warszawie?

  • W stolicy kraju brakuje pracowników fizycznych oraz fachowców niższego szczebla. Według analiz rynku pracodawcy mają poważne problemy ze znalezieniem osób do prac budowlanych, transportowych czy w gastronomii.
  • Na rynku pracy brakuje specjalistów znających się na pracach remontowych.
  • W szeroko pojętej gastronomii brakuje kelnerów, barmanów czy kucharzy.
  • Branża handlowa nie może znaleźć sprzedawców i kasjerów.
  • Przedsiębiorstwa transportowe nie mogą znaleźć kierowców, a w wielu biurach brakuje szeregowych pracowników ze znajomością języka angielskiego.

Taka sytuacja prowadzi do walki o pracowników. Od kilku lat rosną średnie zarobki w Warszawie, a firmy oferują dodatkowe świadczenia dla pracowników. Mimo to niskie bezrobocie wynoszące 1,3% sprawiało, że pracowników po prostu brakowało.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Warszawa

Nie sposób pominąć branżę IT. W Warszawie ciągle powiększa się ilość firm działająca w sektorze IT. To generuje wysokie zapotrzebowanie na specjalistów i spora część ofert pracy ze stolicy dotyczy właśnie tego sektora. Warto jednak zaznaczyć, że coraz więcej firm z tej branży preferuje pracę zdalną specjalistów. To oznacza, że część pracowników warszawskich firm IT wcale nie uszczupli stopy bezrobocia miasta.

Status stolicy gwarantem rozwiniętego rynku pracy w Warszawie

Warszawa czerpie masę korzyści z faktu bycia stolicą kraju. Przede wszystkim dzięki temu istnieje ona w świadomości zagranicznych inwestorów i rozważając inwestycje w Polsce, w pierwszej kolejności przyglądają się warszawskiemu rynkowi.

Do stolicy ściąga wiele zagranicznych korporacji otwierających swoje biurowce, a także zakłady produkcyjne. Obecność wielkich firm przyciąga uwagę mniejszych przedsiębiorstw kooperujących z gigantami. Warszawa jest również bazą dla korporacji handlowych i finansowych. Swoje siedziby w stolicy ma wiele firm działających na rynkach międzynarodowych, co daje szerokie możliwości budowy kariery.

Przez dekady do stolicy ściągały duże ilości mieszkańców, których obecnie może być nawet około 2 milionów. Taka ilość ludzi daje szerokie pole działania dla wszelakich firm usługowych oraz sieci handlowych. Społeczeństwo ma swoje potrzeby, które należy zaspokoić. Praktycznie każda dzielnica to małe miasto, w którym powstają liczne galerie handlowe i punkty usługowe.

Warszawa jako stolica jest również miejscem popularnym wśród turystów.

Metropolię odwiedza wiele osób z Polski i z zagranicy w celu zwiedzania. Nie sposób także pominąć wszystkich przyjezdnych robiących w stolicy interesy oraz osoby związane z dyplomacją czy w końcu Polaków tłumnie przybywających na wszelakie święta państwowe. W ten sposób wiele osób może znaleźć zatrudnienie w gastronomii czy hotelarstwie. Warszawa ma wiele atrakcji turystycznych potrzebujących pracowników. W efekcie można liczyć nie tylko na budowę kariery w tego typu usługach, ale też skorzystać z prac sezonowych, które między innymi pomogą przetrwać studentom.

Na koniec warto zwrócić uwagę na branżę logistyczną i transportową. Ogrom przedsiębiorstw działających w Warszawie sprawia, że sporo pracy mają firmy zajmujące się transportem oraz magazynowaniem towarów. Co więcej, takim przedsiębiorstwom sprzyja fakt zbiegania się w Warszawie najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. Zresztą wśród zawodów deficytowych można znaleźć kierowców ciężarówek, kurierów czy magazynierów.

Warszawa to także ważne centrum kulturowe. W mieście funkcjonują wytwórnie filmowe i muzyczne, największe stacje telewizyjne czy cenione teatry. Z pewnością stolica jest miejscem, gdzie można zaistnieć w branży rozrywkowej. To również przyciąga osoby pchające się przed ekran oraz te pracujące poza kadrem.

W tak wielkiej metropolii jak Warszawa możliwości rozwoju kariery zawodowej są praktycznie nieograniczone. Przynajmniej takie wrażenie może sprawiać Warszawa. Oczywiście znalezienie pracy w interesującym nas zawodzie nie zawsze może przyjść łatwo. Mimo to osoby chcące pracować w Warszawie z pewnością znajdą zatrudnienie. Ilość możliwości na budowanie kariery jest naprawdę duża, a niskie bezrobocie pokazuje, że bez pracy pozostają głównie ludzie, którzy pracować nie chcą.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Warszawie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.