Praca lokalnie

Oferta Urzędu Pracy w Kielcach

16 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Oferta Urzędu Pracy w Kielcach
Wielu bezrobotnych nie potrafi się samodzielnie aktywizować na rynku pracy. Takie osoby pozostające długo w stanie nieaktywności zawodowej powinny odwiedzić lokalny urząd pracy. Publiczne Służby Zatrudnienia oferują wiele usług zarówno dla bezrobotnych, jak i osób chcących zmienić zatrudnienie.

Mieszkańcy Kielc oraz okolic mogą skorzystać z oferty dwóch urzędów w związku z faktem, że miasto jest stolicą województwa. Bezrobotni mogą się zwrócić po pomoc do Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Placówki te nie tylko rejestrują bezrobotnych i pozwalają zdobyć zasiłek, ale przede wszystkim na bieżąco analizują lokalny rynek oraz prowadzą programy aktywizacyjne. W swojej ofercie posiadają również szereg usług pomocnych dla osób bezrobotnych. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie PUP i WUP w Kielcach.

Poradnictwo zawodowe w kieleckim Powiatowym i Wojewódzkim Urzędzie Pracy

Osoby bezrobotne, szczególnie pozostające długo w bezczynności zawodowej mają spore problemy z aktywizacją na rynku pracy. Takie osoby przed rozpoczęciem poszukiwań zatrudnienia powinny zdobyć kilka cennych informacji. WUP i PUP w Kielcach świadczą usługi z zakresu poradnictwa zawodowego. Przyjmuje ono formę poradnictwa grupowego i indywidualnego. Celem tej usługi jest edukacja oraz pomoc w podjęciu pewnych decyzji przez bezrobotnych.

  • Poradnictwo grupowe - w przypadku tej formy poradnictwa mamy do czynienia z warsztatami prowadzonymi przez specjalistów. Bezrobotni mają okazję w czasie różnych zajęć poznać techniki sprawnego poszukiwania zatrudnienia oraz planowania kariery. Petenci mogą się nauczyć sposobów na odpowiednie określenie swoich kwalifikacji oraz preferencji zawodowych. Poznają również tajniki odpowiedniego przygotowania dokumentów rekrutacyjnych oraz zachowania na rozmowach kwalifikacyjnych. PUP i WUP prowadzą również zajęcia dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane skorzystaniem z poradnictwa grupowego powinny zgłosić ten fakt w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery zawodowej.
  • Poradnictwo indywidualne - w przypadku tej formy petenci mogą liczyć na indywidualne spotkania bądź rozmowy telefoniczne z doradcą. Pracownik PUP w tej sytuacji może się zająć konkretnym przypadkiem i pomóc w określeniu kwalifikacji zawodowych oraz w wyborze ścieżki zawodowej lub konkretnego miejsca pracy. Urzędnik wskaże także odpowiednie szkolenia i kursy pomagające w dokształceniu. Z poradnictwa indywidualnego mogą skorzystać nie tylko bezrobotni, ale także osoby czynne zawodowo, które chcą zmienić miejsce pracy. Osoby zainteresowane poradnictwem indywidualnym powinny zgłosić ten fakt swojemu doradcy klienta.

Informacje na temat aktualnie prowadzonych warsztatów i usług PUP w Kielcach można znaleźć na stronie internetowej: https://kielce.praca.gov.pl. Oferta WUP w Kielcach jest dostępna pod adresem: https://wupkielce.praca.gov.pl

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kielce

Konstruktor

GERVASI TRADE COMPANY sp. z o.o.

  • Kielce
Dodana
Dodana

MAGAZYNIER Z WÓZKIEM EPT

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

  • Holandia
Dodana

MONTER PŁYT KARTON-GIPS

Techvisie B.V.

  • 2 200-3 000 € / mc
  • Holandia
Dodana

Formy wsparcia osób bezrobotnych w Kielcach

Dłuższe pozostawanie na bezrobociu wiąże się z wieloma niedogodnościami. Niektóre osoby mają spore problemy z aktywizacją zawodową, dlatego urząd pracy świadczy usługi wsparcia pozwalające przetrwać cięższy czas do znalezienia stałego zatrudnienia.

WUP i PUP w Kielcach organizują prace interwencyjne, roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne. Zajęcia te mają charakter tymczasowy i są najczęściej finansowane z programów rządowych oraz przez kasy samorządów. To nie jedyne formy wsparcia osób bezrobotnych.

Video

Urzędy pracy oferują także bony zatrudnieniowe będące gwarancją częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia posiadacza bonu. Wniosek o pozyskanie bonu mogą złożyć bezrobotni w wieku poniżej 30 roku życia, którzy znaleźli pracodawcę zainteresowanego ich zatrudnieniem na czas co najmniej 18 miesięcy.

Bezrobotni w wieku poniżej 30 lat mogą także się starać o bon na zasiedlenie. Stanowi on gwarancję otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania wynikających z konieczności przeprowadzki związanej z podjęciem zatrudnienia bądź rozpoczęciem działalności gospodarczej. Wymogiem otrzymania bonu jest przeprowadzka do miejsca oddalonego o co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania.

Urząd pracy przewiduje także pomoc dla bezrobotnych zakładających działalność gospodarczą w postaci dofinansowania bądź pożyczki. Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie formy pomocy są uzależnione od budżetu, jakim dysponuje urząd. W efekcie wsparcie jest ograniczone i nie każdy będzie mógł z niego skorzystać.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji osób bezrobotnych w Kielcach

Na brak powodzenia w poszukiwaniach pracy wpływ ma wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest brak odpowiednich kwalifikacji. Wiele zawodów wymaga odpowiednich umiejętności oraz uprawnień, a ich zdobycie nie jest kwestią chwili. WUP i PUP pomagają bezrobotnym w podniesieniu kwalifikacji zawodowych i tym samym ze spełnieniem wymogów pracodawców.

Urzędy pracy między innymi pośredniczą w organizacji staży, które są świetną okazją do zdobycia wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia w konkretnym zawodzie. Staż może być również okazją do zdobycia stałego zatrudnienia w firmie, w której odbywało się praktyki. WUP i PUP oferują również bony stażowe pozwalające odbyć praktyki u wybranego wcześniej pracodawcy.

Wojewódzki i Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach organizują również szkolenia zawodowe, a także mogą kierować na kursy pozwalające podnieść kwalifikacje i zdobyć odpowiednie certyfikaty. Osoby bezrobotne w wieku poniżej 30 roku życia mogą również skorzystać z bonów szkoleniowych. Pozwalają one na opłacenie kursu zawodowego wybranego przez bezrobotnego. Urząd pracy posiada w ofercie także dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowanie kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Video

Oferty pracy w Wojewódzkim i Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach

Kieleckie urzędy pracy na bieżąco monitorują lokalny rynek pracy i zajmują się gromadzeniem ofert pracy z miasta oraz regionu. Dzięki objęciu Polski programem Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) w WUP i PUP można znaleźć nie tylko ogłoszenia z regionu, ale także z państw europejskich.

Wśród ofert pracy dostępnych w kieleckich urzędach prym wiodą wakaty w branży budowlanej. Lokalne przedsiębiorstwa poszukują zarówno fachowców budowlanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Duża ilość ofert dotyczy kierowców ciężarówek, magazynierów oraz mechaników samochodowych. Firmy poszukują również sprzedawców oraz kucharzy i pomocy kuchennych. Co ciekawe, mimo iż w Kielcach funkcjonuje kilka dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, to brakuje ofert pracy w tych firmach.

Bezrobotni w Kielcach zdecydowanie powinni się udać do lokalnych urzędów pracy. Znajdą w nich nie tylko oferty pracy, ale także szereg usług pomagających w aktywizacji zawodowej.

Podsumowanie:
  • Urzędy pracy w Kielcach, WUP i PUP, oferują poradnictwo zawodowe w formie grupowej i indywidualnej dla osób bezrobotnych, mające na celu pomoc w podjęciu decyzji dotyczących poszukiwań zatrudnienia oraz planowania kariery zawodowej.
  • WUP i PUP prowadzą również formy wsparcia dla osób bezrobotnych, takie jak prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne oraz bony zatrudnieniowe i bon na zasiedlenie dla osób do 30 roku życia.
  • Urzędy pracy pomagają również w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych poprzez organizowanie staży, szkoleń zawodowych oraz bony stażowe i szkoleniowe.
  • Wszystkie formy wsparcia są uzależnione od budżetu, dlatego pomoc jest ograniczona i nie każdy bezrobotny będzie mógł z niej skorzystać.

To może Cię również zainteresować

Praca Kielce

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

4 komentarze

zawiedziona

zawiedziona

Bardzo doceniam działania WUP i PUP w Kielcach. Oferowane przez nie formy wsparcia dla osób bezrobotnych i zakładających własną działalność są bardzo cenne. Szkolenia zawodowe i staże pomagają zdobyć wartościowe doświadczenie, dzięki czemu łatwiej znaleźć dobrych pracowników.
weekend

weekend

Bardzo cieszy mnie fakt, że WUP i PUP oferują pomoc nie tylko bezrobotnym, ale też osobom, które chcą zmienić pracę. Poradnictwo indywidualne na pewno pomoże mi określić, jakie kwalifikacje mam i w jakim kierunku warto iść.
Sysia

Sysia

Jestem wdzięczna za wsparcie, jakie oferuje WUP i PUP w Kielcach. Dzięki nim czuję się pewniej w poszukiwaniu pracy. Szkolenia i staże są świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia i podniesienie kwalifikacji.
akt. kierownik

akt. kierownik

WUP i PUP w Kielcach zrobiły naprawdę dużo, by pomóc osobom bezrobotnym. Poradnictwo jest bardzo pomocne, szczególnie poradnictwo grupowe. Sama brałam udział i nauczyłam się wiele o tym, jak szukać pracy i jak się przygotowywać do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.