Spis treści
Mieszkańcy Kielc oraz okolic mogą skorzystać z oferty dwóch urzędów w związku z faktem, że miasto jest stolicą województwa. Bezrobotni mogą się zwrócić po pomoc do Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Placówki te nie tylko rejestrują bezrobotnych i pozwalają zdobyć zasiłek, ale przede wszystkim na bieżąco analizują lokalny rynek oraz prowadzą programy aktywizacyjne. W swojej ofercie posiadają również szereg usług pomocnych dla osób bezrobotnych. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie PUP i WUP w Kielcach.
Osoby bezrobotne, szczególnie pozostające długo w bezczynności zawodowej mają spore problemy z aktywizacją na rynku pracy. Takie osoby przed rozpoczęciem poszukiwań zatrudnienia powinny zdobyć kilka cennych informacji. WUP i PUP w Kielcach świadczą usługi z zakresu poradnictwa zawodowego. Przyjmuje ono formę poradnictwa grupowego i indywidualnego. Celem tej usługi jest edukacja oraz pomoc w podjęciu pewnych decyzji przez bezrobotnych.
Informacje na temat aktualnie prowadzonych warsztatów i usług PUP w Kielcach można znaleźć na stronie internetowej: https://kielce.praca.gov.pl. Oferta WUP w Kielcach jest dostępna pod adresem: https://wupkielce.praca.gov.pl
Dłuższe pozostawanie na bezrobociu wiąże się z wieloma niedogodnościami. Niektóre osoby mają spore problemy z aktywizacją zawodową, dlatego urząd pracy świadczy usługi wsparcia pozwalające przetrwać cięższy czas do znalezienia stałego zatrudnienia.
WUP i PUP w Kielcach organizują prace interwencyjne, roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne. Zajęcia te mają charakter tymczasowy i są najczęściej finansowane z programów rządowych oraz przez kasy samorządów. To nie jedyne formy wsparcia osób bezrobotnych.
Urzędy pracy oferują także bony zatrudnieniowe będące gwarancją częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia posiadacza bonu. Wniosek o pozyskanie bonu mogą złożyć bezrobotni w wieku poniżej 30 roku życia, którzy znaleźli pracodawcę zainteresowanego ich zatrudnieniem na czas co najmniej 18 miesięcy.
Bezrobotni w wieku poniżej 30 lat mogą także się starać o bon na zasiedlenie. Stanowi on gwarancję otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania wynikających z konieczności przeprowadzki związanej z podjęciem zatrudnienia bądź rozpoczęciem działalności gospodarczej. Wymogiem otrzymania bonu jest przeprowadzka do miejsca oddalonego o co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania.
Urząd pracy przewiduje także pomoc dla bezrobotnych zakładających działalność gospodarczą w postaci dofinansowania bądź pożyczki. Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie formy pomocy są uzależnione od budżetu, jakim dysponuje urząd. W efekcie wsparcie jest ograniczone i nie każdy będzie mógł z niego skorzystać.
Na brak powodzenia w poszukiwaniach pracy wpływ ma wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest brak odpowiednich kwalifikacji. Wiele zawodów wymaga odpowiednich umiejętności oraz uprawnień, a ich zdobycie nie jest kwestią chwili. WUP i PUP pomagają bezrobotnym w podniesieniu kwalifikacji zawodowych i tym samym ze spełnieniem wymogów pracodawców.
Urzędy pracy między innymi pośredniczą w organizacji staży, które są świetną okazją do zdobycia wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia w konkretnym zawodzie. Staż może być również okazją do zdobycia stałego zatrudnienia w firmie, w której odbywało się praktyki. WUP i PUP oferują również bony stażowe pozwalające odbyć praktyki u wybranego wcześniej pracodawcy.
Wojewódzki i Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach organizują również szkolenia zawodowe, a także mogą kierować na kursy pozwalające podnieść kwalifikacje i zdobyć odpowiednie certyfikaty. Osoby bezrobotne w wieku poniżej 30 roku życia mogą również skorzystać z bonów szkoleniowych. Pozwalają one na opłacenie kursu zawodowego wybranego przez bezrobotnego. Urząd pracy posiada w ofercie także dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowanie kosztów egzaminów zawodowych i licencji.
Kieleckie urzędy pracy na bieżąco monitorują lokalny rynek pracy i zajmują się gromadzeniem ofert pracy z miasta oraz regionu. Dzięki objęciu Polski programem Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) w WUP i PUP można znaleźć nie tylko ogłoszenia z regionu, ale także z państw europejskich.
Wśród ofert pracy dostępnych w kieleckich urzędach prym wiodą wakaty w branży budowlanej. Lokalne przedsiębiorstwa poszukują zarówno fachowców budowlanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Duża ilość ofert dotyczy kierowców ciężarówek, magazynierów oraz mechaników samochodowych. Firmy poszukują również sprzedawców oraz kucharzy i pomocy kuchennych. Co ciekawe, mimo iż w Kielcach funkcjonuje kilka dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, to brakuje ofert pracy w tych firmach.
Bezrobotni w Kielcach zdecydowanie powinni się udać do lokalnych urzędów pracy. Znajdą w nich nie tylko oferty pracy, ale także szereg usług pomagających w aktywizacji zawodowej.