Oferta Urzędu Pracy w Kielcach

Oferta Urzędu Pracy w Kielcach
Wielu bezrobotnych nie potrafi się samodzielnie aktywizować na rynku pracy. Takie osoby pozostające długo w stanie nieaktywności zawodowej powinny odwiedzić lokalny urząd pracy. Publiczne Służby Zatrudnienia oferują wiele usług zarówno dla bezrobotnych, jak i osób chcących zmienić zatrudnienie.

Mieszkańcy Kielc oraz okolic mogą skorzystać z oferty dwóch urzędów w związku z faktem, że miasto jest stolicą województwa. Bezrobotni mogą się zwrócić po pomoc do Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Placówki te nie tylko rejestrują bezrobotnych i pozwalają zdobyć zasiłek, ale przede wszystkim na bieżąco analizują lokalny rynek oraz prowadzą programy aktywizacyjne. W swojej ofercie posiadają również szereg usług pomocnych dla osób bezrobotnych. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie PUP i WUP w Kielcach.

Poradnictwo zawodowe w kieleckim Powiatowym i Wojewódzkim Urzędzie Pracy

Osoby bezrobotne, szczególnie pozostające długo w bezczynności zawodowej mają spore problemy z aktywizacją na rynku pracy. Takie osoby przed rozpoczęciem poszukiwań zatrudnienia powinny zdobyć kilka cennych informacji. WUP i PUP w Kielcach świadczą usługi z zakresu poradnictwa zawodowego. Przyjmuje ono formę poradnictwa grupowego i indywidualnego. Celem tej usługi jest edukacja oraz pomoc w podjęciu pewnych decyzji przez bezrobotnych.

  • Poradnictwo grupowe - w przypadku tej formy poradnictwa mamy do czynienia z warsztatami prowadzonymi przez specjalistów. Bezrobotni mają okazję w czasie różnych zajęć poznać techniki sprawnego poszukiwania zatrudnienia oraz planowania kariery. Petenci mogą się nauczyć sposobów na odpowiednie określenie swoich kwalifikacji oraz preferencji zawodowych. Poznają również tajniki odpowiedniego przygotowania dokumentów rekrutacyjnych oraz zachowania na rozmowach kwalifikacyjnych. PUP i WUP prowadzą również zajęcia dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą. Osoby zainteresowane skorzystaniem z poradnictwa grupowego powinny zgłosić ten fakt w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery zawodowej.
  • Poradnictwo indywidualne - w przypadku tej formy petenci mogą liczyć na indywidualne spotkania bądź rozmowy telefoniczne z doradcą. Pracownik PUP w tej sytuacji może się zająć konkretnym przypadkiem i pomóc w określeniu kwalifikacji zawodowych oraz w wyborze ścieżki zawodowej lub konkretnego miejsca pracy. Urzędnik wskaże także odpowiednie szkolenia i kursy pomagające w dokształceniu. Z poradnictwa indywidualnego mogą skorzystać nie tylko bezrobotni, ale także osoby czynne zawodowo, które chcą zmienić miejsce pracy. Osoby zainteresowane poradnictwem indywidualnym powinny zgłosić ten fakt swojemu doradcy klienta.

Informacje na temat aktualnie prowadzonych warsztatów i usług PUP w Kielcach można znaleźć na stronie internetowej: https://kielce.praca.gov.pl. Oferta WUP w Kielcach jest dostępna pod adresem: https://wupkielce.praca.gov.pl

Formy wsparcia osób bezrobotnych w Kielcach

Dłuższe pozostawanie na bezrobociu wiąże się z wieloma niedogodnościami. Niektóre osoby mają spore problemy z aktywizacją zawodową, dlatego urząd pracy świadczy usługi wsparcia pozwalające przetrwać cięższy czas do znalezienia stałego zatrudnienia.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Kielce

WUP i PUP w Kielcach organizują prace interwencyjne, roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne. Zajęcia te mają charakter tymczasowy i są najczęściej finansowane z programów rządowych oraz przez kasy samorządów. To nie jedyne formy wsparcia osób bezrobotnych.

Urzędy pracy oferują także bony zatrudnieniowe będące gwarancją częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia posiadacza bonu. Wniosek o pozyskanie bonu mogą złożyć bezrobotni w wieku poniżej 30 roku życia, którzy znaleźli pracodawcę zainteresowanego ich zatrudnieniem na czas co najmniej 18 miesięcy.

Bezrobotni w wieku poniżej 30 lat mogą także się starać o bon na zasiedlenie. Stanowi on gwarancję otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania wynikających z konieczności przeprowadzki związanej z podjęciem zatrudnienia bądź rozpoczęciem działalności gospodarczej. Wymogiem otrzymania bonu jest przeprowadzka do miejsca oddalonego o co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania.

Urząd pracy przewiduje także pomoc dla bezrobotnych zakładających działalność gospodarczą w postaci dofinansowania bądź pożyczki. Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie formy pomocy są uzależnione od budżetu, jakim dysponuje urząd. W efekcie wsparcie jest ograniczone i nie każdy będzie mógł z niego skorzystać.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji osób bezrobotnych w Kielcach

Na brak powodzenia w poszukiwaniach pracy wpływ ma wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest brak odpowiednich kwalifikacji. Wiele zawodów wymaga odpowiednich umiejętności oraz uprawnień, a ich zdobycie nie jest kwestią chwili. WUP i PUP pomagają bezrobotnym w podniesieniu kwalifikacji zawodowych i tym samym ze spełnieniem wymogów pracodawców.

Urzędy pracy między innymi pośredniczą w organizacji staży, które są świetną okazją do zdobycia wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia w konkretnym zawodzie. Staż może być również okazją do zdobycia stałego zatrudnienia w firmie, w której odbywało się praktyki. WUP i PUP oferują również bony stażowe pozwalające odbyć praktyki u wybranego wcześniej pracodawcy.

Wojewódzki i Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach organizują również szkolenia zawodowe, a także mogą kierować na kursy pozwalające podnieść kwalifikacje i zdobyć odpowiednie certyfikaty. Osoby bezrobotne w wieku poniżej 30 roku życia mogą również skorzystać z bonów szkoleniowych. Pozwalają one na opłacenie kursu zawodowego wybranego przez bezrobotnego. Urząd pracy posiada w ofercie także dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowanie kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Oferty pracy w Wojewódzkim i Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach

Kieleckie urzędy pracy na bieżąco monitorują lokalny rynek pracy i zajmują się gromadzeniem ofert pracy z miasta oraz regionu. Dzięki objęciu Polski programem Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) w WUP i PUP można znaleźć nie tylko ogłoszenia z regionu, ale także z państw europejskich.

Wśród ofert pracy dostępnych w kieleckich urzędach prym wiodą wakaty w branży budowlanej. Lokalne przedsiębiorstwa poszukują zarówno fachowców budowlanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Duża ilość ofert dotyczy kierowców ciężarówek, magazynierów oraz mechaników samochodowych. Firmy poszukują również sprzedawców oraz kucharzy i pomocy kuchennych. Co ciekawe, mimo iż w Kielcach funkcjonuje kilka dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, to brakuje ofert pracy w tych firmach.

Bezrobotni w Kielcach zdecydowanie powinni się udać do lokalnych urzędów pracy. Znajdą w nich nie tylko oferty pracy, ale także szereg usług pomagających w aktywizacji zawodowej.

Oceń ten wpis
Oferta Urzędu Pracy w Kielcach
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.