!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Gliwicach

16 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

0 komentarzy

Poziom bezrobocia w Gliwicach
Gliwice znajdują się na obszarze bardzo rozwiniętym przemysłowo. Od wielu lat miasto może się pochwalić sporymi spadkami stopy bezrobocia i najnowsze wyniki są również bardzo dobre. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki badań rynku pracy pokazujące, że bezrobocie w Polsce minimalnie wzrosło z 5,2% do 5,5% względem grudnia minionego roku. Nieznaczny wzrost bezrobocia jest efektem między innymi podniesienia płacy minimalnej.

Zgodnie z raportem GUS za luty 2020 bezrobocie w Gliwicach wyniosło zaledwie 2,5%. Również powiat gliwicki może się pochwalić bardzo dobrą stopą bezrobocia na poziomie 3,9%. Gliwice tym samym legitymują się bezrobociem niższym od średniej w województwie śląskim. To wyniosło początkiem roku 3,8%.

Wiele wskazuje na to, że rynek pracy Gliwic jest bardzo chłonny i prężnie funkcjonuje. Przeanalizujmy dokładnie sytuację. Bezrobocie w Gliwicach jest niskie, ale ostatnio odnotowało minimalny wzrost.

Delikatny wzrost bezrobocia w Gliwicach

Bezrobocie w Gliwicach wyniosło na początku 2020 roku zaledwie 2,5%. To bardzo dobry wynik pokazujący, że lokalny rynek ma się dobrze. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyniki minimalnie się pogorszyły, ponieważ na koniec zeszłego roku bezrobocie w Gliwicach wyniosło 2,3%.

Gliwice notowały spadki bezrobocia od wielu lat i rekordowy poziom stopy bezrobocia świętowano w 2019 roku. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny w ostatnich latach co roku notowano regularne spadki bezrobocia.

Wyniki prezentowały się następująco:

  • 2014: 6,4%
  • 2015: 5,5%
  • 2016: 4,3%
  • 2017: 3,6%
  • 2018: 3,2%
  • 2019: 2,3%
  • 2020: 2,5%

Jak widać, początek roku przyniósł minimalny wzrost bezrobocia, ale nie należy się nim przejmować. Początek roku zawsze oznacza podwyższenie bezrobocia, co wynika z końca umów wielu pracowników oraz podejmowaniu różnych kluczowych decyzji przez pracowników i pracodawców.

Czemu Gliwice zawdzięczają niskie bezrobocie?

Gliwice leżą w bardzo rozwiniętym przemysłowo regionie, co ma znaczący wpływ na kształt rynku pracy. Przynależność do specjalnej strefy ekonomicznej zaowocowała regularnym wzrostem miejsc pracy. Przez lata kolejni inwestorzy ściągali w okolice Gliwic i budowali swoje fabryki.

Obecnie w mieście i jego okolicach funkcjonuje wiele nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Dzięki dobrej koniunktorze na rynku w okolicy nie tylko powstawały nowe firmy, ale też istniejące przedsiębiorstwa rozbudowywały swoje placówki, generując kolejne miejsca pracy. Dobra passa trwała latami, a mieszkańcy Gliwic mieli dostęp do coraz ciekawszych miejsc pracy.

Video

Warto podkreślić, że przemysłowa specyfika regionu sprawiła, iż znaczną część bezrobotnych stanowią kobiety. Liczne zakłady produkcyjne przyciągnęły do Gliwic także innych przedsiębiorców z branży logistycznej czy usługowej. Według analiz rynku, bezrobocie w Gliwicach jest na tyle niskie, że przedsiębiorstwa produkcyjne oraz logistyczne i transportowe mają poważne problemy z deficytem pracowników. Strefa ekonomiczna w Gliwicach stała się też jako całość największym pracodawcą w regionie.

Osoby niechcące wiązać swojej przyszłości zawodowej z przemysłem produkcyjnym także mają spore możliwości. W Gliwicach nie brakuje nowoczesnych firm z różnych innych branż, choć nie da się ukryć że pozostają w cieniu dużych zakładów. Niedaleka odległość od Katowic daje też dostęp Gliwiczanom do bogatego rynku pracy stolicy województwa.

Czy bezrobocie w Gliwicach będzie jeszcze spadać?

Wiele wskazywało na to, że w 2020 roku bezrobocie w Gliwicach może osiągnąć kolejny rekordowy wynik. Początek roku przyniósł drobny wzrost ilości bezrobotnych, ale to charakterystyczny objaw początku roku. Wpływ na wzrost miała także podwyżka płacy minimalnej. Według analityków większość bezrobotnych w Gliwicach to obecnie osoby, które nie chcą się aktywizować zawodowo bądź z jakiegoś powodu tego nie robią. Pracy w mieście oraz regionie nie brakuje.

Niestety o ile w normalnych warunkach bezrobocie mogło jeszcze spaść, o tyle obecna sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może poważnie pogorszyć wyniki. Ciężko ocenić jak bardzo negatywny wpływ będzie miała pandemia na gospodarkę. Przedsiębiorcy już teraz zwalniają pracowników, których tylko mogą, aby przetrwać okres postoju. Pozostaje pytanie, jak szybko gospodarka się odbije i kiedy osoby pozbawione pracy powrócą do życia zawodowego? Wzrost bezrobocia jest nieunikniony, ale gospodarka Gliwic zdaje się być silna i zdolna do szybkiego odrobienia strat.

To może Cię również zainteresować

Praca Gliwice

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.