Jak zacząć poszukiwanie pracy?

Jak zacząć poszukiwanie pracy?
Wydaje się, że szukanie pracy to żadna filozofia – wystarczy otworzyć serwis z ogłoszeniami. Wielu bezrobotnych ma jednak problem z rozpoczęciem poszukiwania posady. Dlaczego? Czy to obawa przed porażką, lenistwo czy może coś jeszcze?

Wbrew pozorom poszukiwanie pracy to wyzwanie. Dotyczy ono przede wszystkim absolwentów szkół średnich i studentów, którzy po raz pierwszy stykają się z rynkiem pracy. Z ponownym odnalezieniem się na tym rynku mają również problem osoby, które straciły posadę np. w wyniku restrukturyzacji lub zmiany sposobu organizacji firmy, w której przepracowały ostatnie 10 czy 20 lat. One najczęściej również nie wiedzą, w jaki sposób efektywnie szukać pracy. Pierwsze kroki kierują do urzędu pracy, lecz ten – nawet po reformie – nie zawsze jest w stanie pomóc w znalezieniu posady.

Bieg po firmach

Jeszcze kilka lat temu wiele osób szukało zatrudnienia roznosząc swoje CV po siedzibach firm działających w okolicy zamieszkania. Dziś pomysł taki wydaje się być chybiony. Większość pracodawców, jeżeli poszukuje pracownika, najczęściej nie wyciąga z szafy sterty CV, lecz po prostu publikuje ogłoszenie. Choć rozmowa w cztery oczy z pracodawcą może być owocna, taki sposób szukania pracy nie jest popularny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na inne formy poszukiwania zatrudnienia. Wśród najpopularniejszych wskazać należy na wykorzystanie portali ogłoszeniowych, na których publikowane są oferty pracy i na których można samodzielnie zamieścić anons.

Sieć to sprzymierzeniec

Poszukiwania pracy należy rozpocząć od przejrzenia portali ogłoszeniowych, których w sieci jest całkiem sporo. Taką czynność będzie trzeba powtarzać codziennie lub przynajmniej raz na kilka dni. Wszystko dlatego, że nowe oferty dodawane są tam nawet kilka razy dziennie. W efekcie zatem liczy się szybkość. Im szybciej osoba poszukująca pracy odpowie na ofertę, tym większa szansa, że otrzyma zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Inną możliwością jest dodanie własnego ogłoszenia. W nim należy zamieścić krótką informację na temat własnych osiągnięć, umiejętności czy doświadczenia. Pozostawienie danych kontaktowych, w tym np. numeru telefonu, powinno przyśpieszyć kontakt. To również dobrym sposób by szybko znaleźć zatrudnienie.

Agencje pracy – szukaj zajęcia z pomocą specjalistów

Dobrym rozwiązaniem może być też postawienie na profesjonalistów. Agencje pracy zatrudniają doradców zawodowych. Umówienie się na rozmowę z nimi to nie tylko szansa zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy, lecz także okazja, by specjalista sprawdził zestaw dokumentów aplikacyjnych i pomógł skorygować ewentualne błędy. O takiej możliwości zapomina wielu poszukujących pracy. Tymczasem agencje nie są nowością na rynku. Coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnianie pracowników właśnie przez takie podmioty. Wszystko dlatego, że to one przeprowadzają rekrutacje, pracodawca może zaś zaoszczędzić choćby na rozliczaniu pracownika (takie czynności przejmuje agencja, ona również wypłaca wynagrodzenie). Kandydatom poszukującym zatrudnienia trzeba przypomnieć, że agencje pracy zatrudniają również w oparciu o umowę o pracę.

Urząd pracy – pytaj o staż

Myli się ten, kto uważa, że pracownicy urzędu pracy znajdą mu zatrudnienie. Najczęściej nie jest to możliwe z uwagi na zbyt małą ilość ofert pracy i zbyt dużo osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Osoby, które zarejestrowały się w urzędzie pracy, by posiadać ubezpieczenie zdrowotne, powinny porozmawiać z pracownikami tego podmiotu o możliwości odbycia np. stażu. Można go potraktować jako rozwiązanie tymczasowe, doraźne i jednocześnie jako szansę na zdobycie cennego doświadczenia.

Oceń ten wpis
Jak zacząć poszukiwanie pracy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Mazan
2019-12-05, 15:05
Multum informacji na ten temat napisano. Jak człowiek sobie kilka artykułów na ten temat przeczyta to będzie mógł dość szybko się zorganizować, ale trzeba na wszystko mieć umiar.
Tutu
2019-05-02, 14:41
Jeśli chcesz wyszukać pracę, rozważ skorzystanie z aplikacji, która pomoże Ci znaleźć nowych potencjalnych klientów, a następnie przekaże Ci informacje o firmie, do której się zgłosisz.
Lord of 1993
2019-04-17, 10:25
Musimy znaleźć e-maile / numery telefonów rekrutujących z tej firmy i napisać do nich bezpośrednio. W liście należy krótko powiedzieć, że chcesz pracować w tej firmie, wyjaśnić dlaczego i określić, do czego możesz być przydatny. J
Pamela
2019-04-16, 16:41
Na dużych stronach jest wiele wolnych miejsc pracy w różnych miastach i branżach: nawet jeśli wystąpi kryzys w odpowiedniej branży, zawsze można znaleźć alternatywne opcje.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.