Rozmowa kwalifikacyjna

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej

8 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 23 głosy

23 głosy

10 komentarzy
Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się głównie z pytaniami zadawanymi przez rekrutera osobie, która aplikowała na wolne stanowisko, czyli tobie. A jakie pytania Ty możesz zadać potencjalnemu pracodawcy?

Czy warto zadawać pytania do rekrutera?

Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej zapada niezręczna cisza, gdy pojawia się to pytanie – rekruter pyta siedzącej przed nim osoby, czy ta ma do niego pytania. Stres i oszołomienie już uzyskanymi informacjami często powodują, że nie wiemy, jak sformułować pytanie, a nawet, o co zapytać. Potem okazuje się, że pozostałeś z kilkoma wątpliwościami i nie dowiedziałeś się wszystkiego, co istotne na temat tego stanowiska pracy. Zdarzyła Ci się taka sytuacja? Zatem czas zastanowić się jeszcze przed wyjściem z domu na spotkanie w sprawie pracy, o co możesz zapytać potencjalnego pracodawcę.

Video

Czego powinieneś się dowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się po to, aby strony zainteresowane podjęciem współpracy mogły się lepiej poznać. Wiele osób błędnie zakłada, że prawo do zadawania pytań ma wyłącznie pracodawca. Przeciwnie – również ty, jako potencjalny kandydat, możesz dopytać rekrutera o niejasne dla Ciebie kwestie. Aby łatwiej było Ci sformułować pytania, powinieneś wiedzieć, jakie zagadnienia powinny zostać poruszone w czasie spotkania.

Szukasz pracy?
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 6 000-8 000 zł / mc
 • Wrocław
Dodana
Dodana
Dodana

Przykłady, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej:

 • Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikowałeś – w ogłoszeniach o pracę publikowanych na portalach ogłoszeniowych często brakuje takich informacji. Jeżeli po przeczytaniu zamieszczonego ogłoszenia nie uzyskałeś dokładnej wiedzy na ten temat, ale mimo to zdecydowałeś się przesłać swoje dokumenty aplikacyjne, to czas dopytać pracodawcę o zakres obowiązków na stanowisku, na którym być może będziesz wykonywał pracę.
   
 • Jaki jest czas i godziny pracy – wiele zależy od stanowiska, o które się ubiegasz. W przypadku pracy biurowej najczęściej pracownicy wykonują obowiązki w godzinach od 8 do 16, ale w sklepach spożywczych pracują już na zmianę, bo takie są często otwarte od 6 do nawet 24.
   
 • Z kim będziesz pracował – pracodawca nie poda ci oczywiście konkretnych nazwisk, ale w rozmowie może brać udział np. twój potencjalny bezpośredni przełożony. Z twojego punktu istotne jest, czy będziesz pracował samodzielnie, czy też w grupie.
   
 • Czy będziesz musiał odbywać podróże służbowe – dziś pracodawcy cenią sobie mobilnych pracowników. Wcale jednak nie musi ci odpowiadać praca, która będzie od ciebie wymagać pakowania walizki co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli tej kwestii nie poruszy pracodawca, możesz śmiało zapytać.
   
 • Czy będziesz mógł korzystać ze szkoleń, a jeżeli tak, to jakich – każda praca rozwija, ale wykonując niektóre zawody, będziesz miał szczególnie łatwy dostęp do szkoleń. Pracodawca powinien już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej poinformować cię, na co możesz liczyć w tej kwestii. Jeżeli nie poruszy on takiego zagadnienia, nie obawiaj się zapytać.

Powyższa lista nie jest oczywiście pełna – w czasie rozmowy kwalifikacyjnej możesz uzyskać znacznie więcej informacji, np. o służbowym stroju, który będzie od Ciebie wymagany, możliwości ustalania grafiku (jeśli praca jest zmianowa) itp. Mając jednak wiedzę na temat podstawowych kwestii, które powinny zostać omówione, będziesz wiedział, o co ewentualnie dopytać, wychodząc tym samym obronną ręką, gdy zacznie się Twoja kolej na prośbę o wyjaśnienia.

Pytania do pracodawcy o wynagrodzenie – temat tabu?

Jak widzisz, kwestii do omówienia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest naprawdę wiele. Może zdarzyć się, że pracodawca zapomni o niektórych. Szczególnie ma to miejsce wówczas, gdy pracodawca prowadzi niewielką firmę i nie korzysta z pomocy profesjonalistów – pracowników agencji.

Być może zastanawiasz się, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto poruszyć kwestię zarobków. W większości publikowanych ogłoszeń brak takiej informacji. Czy to zatem dobry temat? Tak, choć w tej kwestii z inicjatywą powinien wyjść pracodawca. Jeżeli jednak on milczy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać o szczegóły dotyczące rodzaju umowy i warunków płacowych. Ostatecznie w niektórych sytuacjach wysokość wynagrodzenia to jeden z czynników decydujących o tym, czy zgodzimy się objąć dane stanowisko, czy raczej skłoni nas to do przyjęcia oferty innego pracodawcy.

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej – czego unikać?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, należy nie tylko zastanowić się, jak odpowiemy na pytania pracodawcy, ale również nad tym, jakie będziemy mieć pytania do pracodawcy. Nie wszystkie pytania do rekrutera warto zadać. Z drugiej strony na pytanie osoby rekrutującej, czy mamy jeszcze jakieś kwestie, które chcielibyśmy poruszyć, lepiej nie ograniczać się do milczenia.

Zapamiętaj!
Zawsze warto zadać przynajmniej jedno pytanie w odpowiednim momencie rozmowy o pracę. Kandydat, który nie zadaje żadnych pytań i nic w ofercie nie wzbudza jego większej ciekawości, może zostać odebrany jako osoba niezainteresowana i mało zmotywowana do nowej pracy. 

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej powinny być przede wszystkim konkretne i stricte związane z informacjami poruszanymi na spotkaniu, z samym stanowiskiem pracy lub firmą. Można zapytać o organizację pracy obowiązującą w danym zakładzie czy możliwość awansu. Pytania do pracodawcy powinny być też w miarę proste, aby nie przedłużać za bardzo spotkania. Poważniejsze tematy można poruszyć na pierwszym dniu próbnym.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie warto zadawać pytań, które sugerowałby nasze nieprzygotowanie lub niekompetencje. To na przykład: „Czym właściwie zajmuje się Państwa firma?”. Źle brzmią też pytania pokazujące, że nie jesteśmy wysoko zmotywowani do pracy, jak np.: „Kiedy można wziąć pierwsze wolne?”, „Czy równolegle mogę pracować również w innym przedsiębiorstwie?”.

Rozmowa z pracodawcą o pracę to forma egzaminu i tak warto do niej podchodzić. Zarówno to, jak odpowiemy na pytania, które padają w naszym kierunku, jak i to, jakie pytania zadamy pracodawcy, będzie przez niego dokładnie oceniane. Ważne jest to, aby tematy poruszane na spotkaniu dotyczyły przede wszystkim kwestii związanych z pracą. Nie warto poruszać zagadnień prywatnych. Należy również wykazać się dużą swobodą w ogólnym zachowaniu, co na pewno udowodni pracodawcy, że doskonale odnajdujemy się w nowych, stresujących sytuacjach.

Czy teraz wiesz już, o co pytać, gdy udasz się na rozmowę o pracę? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł lepiej się przygotować.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dochodzi do spotkania rekrutera z kandydatem ubiegającym się o dane stanowisko. Prawie zawsze to rekruter prowadzi rozmowę – to on informuje o firmie i zadaje pytania. Podczas większości rozmów o pracę następuje taka chwila, gdy rekruter przekazuje pałeczkę siedzącemu naprzeciw niego rozmówcy. Wówczas to ty możesz zadawać pytania. To doskonały sposób, by lepiej zapoznać się z przyszłym pracodawcą. Jak się jednak okazuje, wielu kandydatów rezygnuje z tej możliwości.

Choć poradników przygotowujących pracowników do rozmów kwalifikacyjnych jest wiele, to wciąż wiele osób poszukujących zatrudnienia nie ma pomysłu na to, o co zapytać rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak jednak przekonują specjaliści, pytać warto.

A co wy możecie mi zaoferować?

W takcie rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padnie pytanie o to, co pracownik może zaoferować potencjalnemu pracodawcy. To pytanie warto też zadać osobie przeprowadzającej rekrutację. Przykładowe może brzmieć: „Jak firma widzi rozwój pracownika, którego zatrudnieni?” lub „Jak będzie wyglądać moja ścieżka kariery?”.

Sposób sformułowania pytania powinien zależeć m.in. od wielkości firmy. W przypadku niewielkich, działających lokalnie nie ma sensu pytać o ścieżkę kariery, bo takiej pracodawca z pewnością nie opracował z myślą o przyszłym pracowniku. Wówczas pytanie powinno raczej brzmieć: „Czego będę mógł się nauczyć w firmie?”.

Mój zakres obowiązków

Przyszłego pracodawcę warto również zapytać o zakres obowiązków. Obowiązki nie zawsze są wyszczególnione w ogłoszeniu o pracę – zdarza się, że pracodawca bardzo ogólnie informuje o tym, czym będzie zajmował się pracownik. W takiej sytuacji pytanie o zakres obowiązków jest uzasadnione.

Jak sformułować pytanie? Przykładowe może brzmieć: „Jaki zakres obowiązków jest przewidziany na stanowisku x?” lub „Czym dokładnie zajmują się pracownicy, którzy pracują na stanowisku, o które się ubiegam?”. Po odpowiedzi udzielonej przez rozmówcę będziesz miał również obraz tego, czy rekruter zna dobrze firmę i przygotował się do rozmowy z tobą. Może zdarzyć się, że pytanie zostanie bez odpowiedzi, bo osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie umiała udzielić szczegółowej odpowiedzi.

Ile czasu będzie trwała rekrutacja?

Sporo firm przewiduje 2- lub nawet 3- stopniową rekrutację. Pytanie o to, kiedy poznasz wyniki rekrutacji jest bardzo ważne. Może się okazać, że pracodawca przewiduje, że po rozmowie odbędą się kolejne, podczas których kandydaci będą musieli się zmierzyć z rozwiązaniem konkretnych problemów. Mając wiedzę w tym zakresie, będziesz mógł przygotować się do kolejnego etapu rekrutacji.

Jeżeli rekrutacja ma trwać jeszcze kilka tygodni, to możesz również zdecydować, czy będziesz aplikował do innych firm. To jedno z pytań, o których nie powinieneś zapomnieć – może się okazać, że będzie ono dla ciebie kluczowe, zwłaszcza gdy pracę musisz znaleźć szybko.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Zofia Szpok

Zofia Szpok

Mam wrażenie, że wiele osób boi się pytać na rozmowie kwalifikacyjnej - boją się, że dadzą się poznać jako niekompetentni czy niewystarczająco przygotowani. Ale to często przeciwnie - pokazuje, że jesteśmy zainteresowani pracą i chcemy lepiej poznać firmę.
Morwa

Morwa

Jako pracodawca uważam, że ważne jest, by kandydaci zadawali pytania i wyrażali swoje wątpliwości. To pozwala nam lepiej poznać siebie nawzajem i zapobiec późniejszym nieporozumieniom.
Jan

Jan

Dobrze wiedzieć, jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, szczególnie gdy nie mamy dużego doświadczenia. To pomaga nam lepiej przygotować się do rozmowy.
Jerzyk

Jerzyk

Zawsze warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby lepiej poznać firmę i wymagania związane z wykonywanym zawodem. Dzięki temu możemy uniknąć nieporozumień w przyszłości.
Laliza

Laliza

Rozmowa kwalifikacyjna jest ważną częścią doświadczenia kandydata z firmą. Ważne jest, aby rekruterzy poświęcili czas na przygotowanie się do każdej rozmowy kwalifikacyjnej i upewnili się, że proces przebiega sprawnie.
Janek

Janek

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną daje osobie poszukującej pracy pewność. Trzeba po prostu wiedzieć na co się spodziewać.
lidzia

lidzia

Każdy kto przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną - odpowiada na zadane mu pytania. Musi też być przygotowany na to, że może zostać poproszony, aby on zadał pytania komisji, które go interesują. Są fajne rady w tym artykule - jakich pytań nie zadawać pracodawcy.
Heniek YU

Heniek YU

Jak przyszły pracodawca spyta się, czy macie jakieś pytania jeszcze. Można je zadać ale nie koniecznie. Jak dacie pytanie to ono musi być, jak pisz w artykule: przede wszystkim konkretne i stricte związane z informacjami poruszanymi na spotkaniu, z samym stanowiskiem pracy lub firmą.
vv33

vv33

Mam nadzieję, że dzięki tym prostym zasadom łatwo zdasz wywiad podczas ubiegania się o pracę. Na koniec spotkania dowiedz się, kiedy i w jakiej formie czekać na odpowiedź na temat wyników wywiadu.
Michał

Michał

Jest oczywiste, że nikt nie jest w stanie z góry określić wszystkich pytań, które mogą zostać zadane podczas rozmowy. Wyjątkiem teoretycznym są wywiady ustrukturyzowane, gdy wszyscy kandydaci są proszeni o tę samą wstępnie przygotowaną listę pytań.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.