Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4079        SUBSKRYBUJE: 7524
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się głównie z pytaniami zadawanymi przez rekrutera osobie, która aplikowała na wolne stanowisko, czyli tobie. A jakie pytania ty możesz zadać potencjalnemu pracodawcy?

Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej zapada niezręczna cisza, gdy pojawia się to pytanie – rekruter pyta siedzącej przed nim osoby, czy ta ma do niego pytania. Stres i oszołomienie już uzyskanymi informacjami często powodują, że nie wiemy, jak sformułować pytanie czy nawet o co zapytać. Zdarzyła ci się taka sytuacja? Zatem czas zastanowić się jeszcze przed wyjściem z domu na spotkanie w sprawie pracy, o co możesz zapytać potencjalnego pracodawcę.


Czego powinieneś się dowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się po to, aby strony zainteresowane podjęciem współpracy mogły się lepiej poznać. Wiele osób błędnie zakłada, że prawo do zadawania pytań ma wyłącznie pracodawca. Przeciwnie – również ty, jako potencjalny kandydat, możesz dopytać o niejasne dla ciebie kwestie. Aby łatwiej było ci sformułować pytania, powinieneś wiedzieć, jakie zagadnienia powinny zostać poruszone w czasie spotkania.

Oto, czego masz prawo dowiedzieć się na spotkaniu o pracę:

 • Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikowałeś – w ogłoszeniach o pracę publikowanych na portalach ogłoszeniowych często brakuje takich informacji. Jeżeli po przeczytaniu zamieszczonego ogłoszenia nie uzyskałeś dokładnej wiedzy na ten temat, ale mimo to zdecydowałeś się przesłać swoje dokumenty aplikacyjne, to czas dopytać pracodawcę o zakres obowiązków na stanowisku, na którym być może będziesz wykonywał pracę.
   
 • Jaki jest czas pracy – wiele zależy od stanowiska, o które się ubiegasz. W przypadku pracy biurowej najczęściej pracownicy wykonują obowiązki w godzinach od 8 do 16, ale w sklepach spożywczych pracują już na zmianę, bo takie są często otwarte od 6 do nawet 24.
   
 • Z kim będziesz pracował – pracodawca nie poda ci oczywiście konkretnych nazwisk, ale w rozmowie może brać udział np. twój potencjalny bezpośredni przełożony. Z twojego punktu istotne jest, czy będziesz pracował samodzielnie czy też w grupie.
   
 • Czy będziesz musiał odbywać podróże służbowe – dziś pracodawcy cenią sobie mobilnych pracowników. Wcale jednak nie musi ci odpowiadać praca, która będzie od ciebie wymagać pakowania walizki co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli tej kwestii nie poruszy pracodawca, możesz śmiało zapytać.
   
 • Czy będziesz mógł korzystać ze szkoleń, a jeżeli tak, to jakich – każda praca rozwija, ale wykonując niektóre zawody będziesz miał szczególnie łatwy dostęp do szkoleń. Pracodawca powinien już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej poinformować cię, na co możesz liczyć w tej kwestii. Jeżeli nie poruszy on takiego zagadnienia, nie obawiaj się zapytać.


Powyższa lista nie jest pełna – w czasie rozmowy kwalifikacyjnej możesz otrzymać znacznie więcej informacji, np. o służbowym stroju, który będzie od ciebie wymagany. Mając jednak wiedzę na temat podstawowych kwestii, które powinny zostać omówione, będziesz wiedział, o co ewentualnie zapytań, wychodząc tym samym obronną ręką, gdy zacznie się twoja kolej na zadawanie pytań.


Wynagrodzenie - temat tabu?

Jak widzisz, kwestii do omówienia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest naprawdę wiele. Może zdarzyć się, że pracodawca zapomni o niektórych. Szczególnie ma to miejsce wówczas, gdy pracodawca prowadzi niewielką firmę i nie korzysta z pomocy profesjonalistów – pracowników agencji.

Być może zastanawiasz się, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto poruszyć kwestię zarobków. W większości publikowanych ogłoszeń brak takiej informacji. Czy to zatem dobry temat? Tak, choć w tej kwestii z inicjatywą powinien wyjść pracodawca. Jeżeli jednak milczy on, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zapytań o rodzaj umowy i warunki płacowe.


Czy teraz wiesz już, o co pytać, gdy udasz się na rozmowę o pracę?

Oceń ten wpis
Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej
Ocena: 3.5, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.