Twoje wsparcie w rekrutacji

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się głównie z pytaniami zadawanymi przez rekrutera osobie, która aplikowała na wolne stanowisko, czyli tobie. A jakie pytania Ty możesz zadać potencjalnemu pracodawcy?

Czy warto zadawać pytania do rekrutera?

Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej zapada niezręczna cisza, gdy pojawia się to pytanie – rekruter pyta siedzącej przed nim osoby, czy ta ma do niego pytania. Stres i oszołomienie już uzyskanymi informacjami często powodują, że nie wiemy, jak sformułować pytanie, a nawet, o co zapytać. Potem okazuje się, że pozostałeś z kilkoma wątpliwościami i nie dowiedziałeś się wszystkiego, co istotne na temat tego stanowiska pracy. Zdarzyła Ci się taka sytuacja? Zatem czas zastanowić się jeszcze przed wyjściem z domu na spotkanie w sprawie pracy, o co możesz zapytać potencjalnego pracodawcę.

Czego powinieneś się dowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się po to, aby strony zainteresowane podjęciem współpracy mogły się lepiej poznać. Wiele osób błędnie zakłada, że prawo do zadawania pytań ma wyłącznie pracodawca. Przeciwnie – również ty, jako potencjalny kandydat, możesz dopytać rekrutera o niejasne dla Ciebie kwestie. Aby łatwiej było Ci sformułować pytania, powinieneś wiedzieć, jakie zagadnienia powinny zostać poruszone w czasie spotkania.

Przykłady, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej:

 • Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikowałeś – w ogłoszeniach o pracę publikowanych na portalach ogłoszeniowych często brakuje takich informacji. Jeżeli po przeczytaniu zamieszczonego ogłoszenia nie uzyskałeś dokładnej wiedzy na ten temat, ale mimo to zdecydowałeś się przesłać swoje dokumenty aplikacyjne, to czas dopytać pracodawcę o zakres obowiązków na stanowisku, na którym być może będziesz wykonywał pracę.
   
 • Jaki jest czas i godziny pracy – wiele zależy od stanowiska, o które się ubiegasz. W przypadku pracy biurowej najczęściej pracownicy wykonują obowiązki w godzinach od 8 do 16, ale w sklepach spożywczych pracują już na zmianę, bo takie są często otwarte od 6 do nawet 24.
   
 • Z kim będziesz pracował – pracodawca nie poda ci oczywiście konkretnych nazwisk, ale w rozmowie może brać udział np. twój potencjalny bezpośredni przełożony. Z twojego punktu istotne jest, czy będziesz pracował samodzielnie, czy też w grupie.
   
 • Czy będziesz musiał odbywać podróże służbowe – dziś pracodawcy cenią sobie mobilnych pracowników. Wcale jednak nie musi ci odpowiadać praca, która będzie od ciebie wymagać pakowania walizki co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli tej kwestii nie poruszy pracodawca, możesz śmiało zapytać.
   
 • Czy będziesz mógł korzystać ze szkoleń, a jeżeli tak, to jakich – każda praca rozwija, ale wykonując niektóre zawody, będziesz miał szczególnie łatwy dostęp do szkoleń. Pracodawca powinien już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej poinformować cię, na co możesz liczyć w tej kwestii. Jeżeli nie poruszy on takiego zagadnienia, nie obawiaj się zapytać.

Powyższa lista nie jest oczywiście pełna – w czasie rozmowy kwalifikacyjnej możesz uzyskać znacznie więcej informacji, np. o służbowym stroju, który będzie od Ciebie wymagany, możliwości ustalania grafiku (jeśli praca jest zmianowa) itp. Mając jednak wiedzę na temat podstawowych kwestii, które powinny zostać omówione, będziesz wiedział, o co ewentualnie dopytać, wychodząc tym samym obronną ręką, gdy zacznie się Twoja kolej na prośbę o wyjaśnienia.

Pytania do pracodawcy o wynagrodzenie – temat tabu?

Jak widzisz, kwestii do omówienia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest naprawdę wiele. Może zdarzyć się, że pracodawca zapomni o niektórych. Szczególnie ma to miejsce wówczas, gdy pracodawca prowadzi niewielką firmę i nie korzysta z pomocy profesjonalistów – pracowników agencji.

Być może zastanawiasz się, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto poruszyć kwestię zarobków. W większości publikowanych ogłoszeń brak takiej informacji. Czy to zatem dobry temat? Tak, choć w tej kwestii z inicjatywą powinien wyjść pracodawca. Jeżeli jednak on milczy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać o szczegóły dotyczące rodzaju umowy i warunków płacowych. Ostatecznie w niektórych sytuacjach wysokość wynagrodzenia to jeden z czynników decydujących o tym, czy zgodzimy się objąć dane stanowisko, czy raczej skłoni nas to do przyjęcia oferty innego pracodawcy.

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej – czego unikać?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, należy nie tylko zastanowić się, jak odpowiemy na pytania pracodawcy, ale również nad tym, jakie będziemy mieć pytania do pracodawcy. Nie wszystkie pytania do rekrutera warto zadać. Z drugiej strony na pytanie osoby rekrutującej, czy mamy jeszcze jakieś kwestie, które chcielibyśmy poruszyć, lepiej nie ograniczać się do milczenia.

Zapamiętaj!Zawsze warto zadać przynajmniej jedno pytanie w odpowiednim momencie rozmowy o pracę. Kandydat, który nie zadaje żadnych pytań i nic w ofercie nie wzbudza jego większej ciekawości, może zostać odebrany jako osoba niezainteresowana i mało zmotywowana do nowej pracy. 

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej powinny być przede wszystkim konkretne i stricte związane z informacjami poruszanymi na spotkaniu, z samym stanowiskiem pracy lub firmą. Można zapytać o organizację pracy obowiązującą w danym zakładzie czy możliwość awansu. Pytania do pracodawcy powinny być też w miarę proste, aby nie przedłużać za bardzo spotkania. Poważniejsze tematy można poruszyć na pierwszym dniu próbnym.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie warto zadawać pytań, które sugerowałby nasze nieprzygotowanie lub niekompetencje. To na przykład: „Czym właściwie zajmuje się Państwa firma?”. Źle brzmią też pytania pokazujące, że nie jesteśmy wysoko zmotywowani do pracy, jak np.: „Kiedy można wziąć pierwsze wolne?”, „Czy równolegle mogę pracować również w innym przedsiębiorstwie?”.

Rozmowa z pracodawcą o pracę to forma egzaminu i tak warto do niej podchodzić. Zarówno to, jak odpowiemy na pytania, które padają w naszym kierunku, jak i to, jakie pytania zadamy pracodawcy, będzie przez niego dokładnie oceniane. Ważne jest to, aby tematy poruszane na spotkaniu dotyczyły przede wszystkim kwestii związanych z pracą. Nie warto poruszać zagadnień prywatnych. Należy również wykazać się dużą swobodą w ogólnym zachowaniu, co na pewno udowodni pracodawcy, że doskonale odnajdujemy się w nowych, stresujących sytuacjach.

Czy teraz wiesz już, o co pytać, gdy udasz się na rozmowę o pracę? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł lepiej się przygotować.

Oceń ten wpis
Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej
Ocena: 3.6, liczba głosów: 24

Opinie

lidzia
2019-12-11, 06:17
Każdy kto przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną - odpowiada na zadane mu pytania. Musi też być przygotowany na to, że może zostać poproszony, aby on zadał pytania komisji, które go interesują. Są fajne rady w tym artykule - jakich pytań nie zadawać pracodawcy.
Heniek YU
2019-05-24, 08:51
Jak przyszły pracodawca spyta się, czy macie jakieś pytania jeszcze. Można je zadać ale nie koniecznie. Jak dacie pytanie to ono musi być, jak pisz w artykule: przede wszystkim konkretne i stricte związane z informacjami poruszanymi na spotkaniu, z samym stanowiskiem pracy lub firmą.
vv33
2019-05-07, 09:13
Mam nadzieję, że dzięki tym prostym zasadom łatwo zdasz wywiad podczas ubiegania się o pracę. Na koniec spotkania dowiedz się, kiedy i w jakiej formie czekać na odpowiedź na temat wyników wywiadu.
Michał
2019-04-15, 09:26
Jest oczywiste, że nikt nie jest w stanie z góry określić wszystkich pytań, które mogą zostać zadane podczas rozmowy. Wyjątkiem teoretycznym są wywiady ustrukturyzowane, gdy wszyscy kandydaci są proszeni o tę samą wstępnie przygotowaną listę pytań.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.