Twoje wsparcie w rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?
Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie pracodawcy z potencjalnym pracownikiem. Z punktu widzenia kandydatów istotna może być jej długość, tryb i sposób przeprowadzenia. Ile czasu należy zarezerwować z myślą o spotkaniu z osobą przeprowadzającą rekrutację? Jak dobrze się do niej przygotować?

W Polsce przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych przez pracodawców jest często spotykaną praktyką. Takie spotkanie pozwala nie tylko lepiej poznać potencjalnego pracownika, ale także opowiedzieć mu o sposobie działania firmy i oczekiwaniach wobec pracowników. Jest to szczególnie istotne, bo przyjęcie nowego pracownika wiąże się z konkretnymi kosztami. Do tych zaliczyć należy konieczność przeszkolenia pracownika czy przygotowania go do wykonywania pracy na danym stanowisku. Jeżeli zrezygnuje on po kilku tygodniach zatrudnienia, to firma odnotuje stratę. By ograniczyć te wydatki, większość przedsiębiorców decyduje się na przeprowadzenie właśnie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Od czego zależy długość trwania takiej rozmowy? Zasadniczo od wielu czynników: tego, czy w planach są zadania praktyczne, z jakimi będzie musiał zmierzyć się potencjalny pracownik, czy zaproszeni zostali również inni kandydaci, wreszcie nie bez znaczenia jest również to, jakie zagadnienia będą na rozmowie omawiane oraz stanowisko, na jakie aplikował kandydat.

 

Jak przeprowadzić dobrą rozmowę kwalifikacyjną

 

Różne firmy mają różne sposoby na przeprowadzenie całego procesu rekrutacji. Może on przebiegać wieloetapowo, ciągnąć się przez naprawdę wiele dni, lub zamknąć się na kilku rozmowach. Trudno o uniwersalną receptą na idealną rozmowę kwalifikacyjną, ale z pewnością da się wyróżnić kilka żelaznych zasad, których przestrzeganie z pewnością będzie miało ogromny wpływ na jakość tego specyficznego spotkania.

 

Przede wszystkim niezwykle istotne są dobra organizacja i solidne przygotowanie. I dotyczy to obu stron biorących udział w rozmowie kwalifikacyjnej! Podczas takiej rozmowy, z najlepszej strony powinien zaprezentować się nie tylko kandydat na pracownika, ale także i firma przyjmująca jego aplikację. Dobrze rozplanowana rozmowa i przygotowanie osób rekrutujących pozytywnie wpłynie na przebieg spotkania. Obu stronom zależy przecież na tym, by było profesjonalne.

 

Niezwykle ważne są także dbałość o pozytywną atmosferę, kultura osobista i wzajemny szacunek. Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być stresującą, do bólu formalną sytuacją komunikacyjną. Otwartość i dobre nastawienie obu stron będą sprzyjać szczerej rozmowie – a na tym zależy chyba najbardziej obu stronom. Pracodawca chce zatrudnić dobrego pracownika, a pracownik chce pracować w odpowiednim dla niego przedsiębiorstwie.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
 

Jakich pytań spodziewać się na rozmowie rekrutacyjnej? Z pewnością dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z informacjami na temat firmy, do której się aplikuje. Osoby odpowiedzialne za rekrutację mogą sprawdzać poziom tej wiedzy u kandydata – pracodawcy może zależeć, by przyszły pracownik miał pełną świadomość tego, do jakiej firmy aplikuje i dlaczego akurat do tej. Kolejnym pytaniem, które komisja rekrutacyjna może zadać, będzie więc pytanie o to, dlaczego aplikuje się na to stanowisko i do tej firmy.
 

Popularne ostatnio stały się także pytania otwarte, tzn. takie, na których odpowiedź może być bardzo dowolna i w pełni zależy od poglądów, fantazji, kompetencji czy charakteru starającego się o pracę. Odpowiednio sformułowane, pozwalają na bliższe poznanie osoby przyszłego pracownika. Im bardziej niestandardowe, tym lepiej. To zwiększy szansę na poznanie faktycznych kompetencji przyszłego pracownika i zminimalizuje ryzyko, że ten tylko wyrecytuje przygotowane wcześniej, wyuczone przemowy.
 

Często rekrutujący zadają także pytania problemowe – kandydat odpowiadając na nie ma udowodnić, że nadaje się na stanowisko, na które aplikuje. Podczas rozmowy można więc zostać zapytanym o to, jakby postąpiło się w hipotetycznej sytuacji, jakie rozwiązania i jakie kroki by się podjęło itp. Dzięki temu, przyszły pracodawca sprawdzi, czy kandydat ma wiedzę praktyczną.
 

Z bardziej klasycznych pytań, najczęściej pojawiają się te dotyczące wymienienia słabych i mocnych stron, opowiedzenia czegoś o sobie, oraz opisania swoich oczekiwań co do przyszłej pracy. Chociaż pozornie to dość proste pytania, dobrze przemyśl, jakbyś na nie opowiedział. Zawsze staraj się stawiać siebie w dobrym świetle.
 

Ile powinna trwać rozmowa o pracę?
 

Trudno ocenić, ile powinno trwać spotkanie rekrutacyjne. Nie ma żadnej reguły odnośnie czasu trwania tego procesu. Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko się aplikuje i do jakiego przedsiębiorstwa. Za optymalny czas można uznać godzinę zegarową, czyli 60 minut. W tym czasie można przeprowadzić spokojną, pogłębioną rozmowę.
 

Rozmowy kwalifikacyjne trwające krócej niż 45 min mogą wzbudzać wątpliwości – kandydat mógł okazać się ewidentnie nieodpowiedni. Żadna poważna firma nie przyjmie do pracy osobę, o której ma jedynie podstawowe informacje. Nawet jeśli starający się o pracę spełnia wszystkie wymagania, ma idealne kwalifikacje i niezbędne doświadczenie, przyjęcie go do pracy po kilkunastu minutach byłoby nierozsądne. Rozmowa kwalifikacyjna jest też przecież sposobem, by sprawdzić, czy to co dana osoba napisała w CV, jest prawdą.
 

Jeśli więc czeka cię rozmowa kwalifikacyjna, najlepiej zarezerwuj dla siebie kilka godzin i odwołaj inne plany na ten dzień. Podejdziesz do wszystkiego z większym spokojem i unikniesz ryzyka, że dłuższa rozmowa zakłóci twój plan dnia.
 

Od 20 minut do… kilku dni
 

Najkrótsze rozmowy kwalifikacyjne trwają około 20 minut. To czas wystarczający, by poznać kandydata, który będzie pracował w większym zespole i dopiero po przyjęciu zostanie wdrożony w swoje obowiązki. Krótka rozmowa kwalifikacja najczęściej odbywa się wówczas, gdy do obsadzenia są stanowiska, które nie wymagają on kandydatów specjalnej wiedzy czy umiejętności.
 

Inaczej jest w sytuacji, gdy właściciel firmy spotyka się z kandydatami, by np. wyłonić dyrektora oddziału. Wówczas nawet godzinna rozmowa to za mało, by poznać bliżej kandydata i porozmawiać z nim o prowadzeniu biznesu. W takiej sytuacji właściciel firmy najczęściej jest zainteresowany wnikliwym zapoznaniem się ze ścieżką kariery potencjalnego pracownika czy jego planami na przyszłość. Często też w rozmowie udział bierze więcej niż jedna osoba a i pytań jest znacznie więcej.
 

Dłużej trwają także rekrutacje do firm poszukujących pracowników o konkretnych umiejętnościach. Takie spotkania mogą odbywać się nawet kilka dni pod rząd, zwłaszcza jeżeli firma zdecyduje się na testowanie umiejętności praktycznych kandydatów. Wówczas powinni być oni uprzedzeni o tym, że będą musieli poświęcić znacznie więcej czasu na rozmowy z potencjalnym pracodawcą.
 

Nie tylko tradycyjne spotkanie
 

Współcześnie pracodawcy, obok tradycyjnych spotkań z pracownikami, często korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzięki nim rozmowa kwalifikacyjna może odbyć się zdalnie, np. przez Skype’a.  Taka rekrutacja jest mniej czasochłonna i wygodniejsza zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Rozmowa może trwać również krócej, choć i tu dużo zależy m.in. od stanowiska, na jakie aplikuje zainteresowany. Przygotowując się do takiej rozmowy, należy przygotować się w taki sam sposób, jak na klasyczne spotkanie w cztery oczy. Jeśli będzie to rozmowa z wizją, należy zadbać o odpowiedni strój. Warto też znaleźć spokojne otoczenie i nierozpraszające tło.
 

Niezależnie od tego, czy pracodawca decyduje się na przeprowadzenie tradycyjnej rozmowy w siedzibie swojej firmy, czy też jest zwolennikiem wideokonferencji, powinien pamiętać o tym, by pod uwagę wziąć nie tylko pytania zadawane przez siebie, lecz także uwzględnić czas na pytania osoby zainteresowanej i chcącej rozpocząć dla niego pracę. Takie rozplanowanie poszczególnych rozmów kwalifikacyjnych powinno pozwolić na ich przeprowadzanie bez nerwowego spoglądania na zegarek.
 

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów rekrutacji. Obie strony muszą się do niej odpowiednio przygotować. Przeprowadzona ze spokojem, w przyjaznej, ale profesjonalnej atmosferze, będzie ważnym doświadczeniem i drogą pozyskania istotnych informacji zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 6
Tematy, które interesują czytelników:  Podanie o pracę, Obowiązki pracodawcy, Wolontariat, Gdzie szukać pracy, Prokurent

Zobacz inne porady

Opinie

Ary
2019-05-28, 13:38
Jak się przejdzie wiele rozmów kwalifikacyjnych to można bez problemu potem chodzić na każda gdyż zna sie wszystkie schematy jak się pozytywnie podczas rozmowy zaprezentować.
psycholog RO
2019-05-24, 07:00
Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać? Przydatne informacje w tym artykule. Przeczytajcie. W każdy razie ubierz się stosownie na taką rozmowę, nie dajcie się, aby zauważono u was zdenerwowanie, starać się być na luzie, bez stresu...
Endek
2019-05-07, 08:57
Czy masz jakieś słabości? Jeśli tak, podaj 3 z nich. Zadając takie pytanie, osoba rekrutująca chce zrozumieć twój poziom dojrzałości. Osoba, która mówi, że nie widzę w sobie żadnych wad lub długo zastanowię się, jak odpowiedzieć na to pytanie, straci punkty w oczach specjalisty.
Barańska Oliwia
2019-04-15, 09:53
Po przybyciu do firmy serce zaczyna bić coraz głośniej, a kiedy wchodzisz do biura w celu przeprowadzenia wywiadów, dosłownie wyskakuje z twojej piersi. Pojawiają się nerwowość, strach i zwątpienie. Jeśli ta sytuacja jest ci znana, najprawdopodobniej nie przygotowałeś się zbyt dokładnie do rozmowy.
Monika Smak
2019-04-07, 18:14
Dobre przygotowanie się do rozmowy jest zawsze korzystne bo nawet jeśli się nie uda zdobyć zatrudnienia, to można przecież poćwiczyć w tym układzie samą rozmowę by było lepiej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.