Agencje pracy - czy one rzeczywiście pomagają znaleźć pracę?

Agencje pracy - czy one rzeczywiście pomagają znaleźć pracę?
Osoby poszukujące pracy najczęściej śledzą branżową prasę i przeglądają ogłoszenia publikowane na internetowych portalach. Tam anonse bardzo często publikują agencje pracy. Czy warto odpowiadać na takie ogłoszenia? Czy przez agencję pracy można znaleźć stałe zajęcie?

Czym zajmuje się agencja pracy?

Najprościej mówiąc, agencje pracy pośredniczą pomiędzy podmiotem zgłaszającym zapotrzebowanie (pracodawcą) a osobami poszukującymi pracy. Rola agencji sprowadza się najczęściej do przeprowadzenia wstępnej rekrutacji. Dzięki temu pracodawca nie tylko nie musi się ujawniać, lecz także nie ma potrzeby zatrudniać dodatkowych osób, które odpowiedzialne byłyby za przeprowadzenie rekrutacji. Rola agencji pracy może być jednak znacznie szersza. Nie należy zapominać, że takie podmioty mogą zatrudniać pracowników także w oparciu o umowę o pracę. Ten model popularny jest głównie na Zachodzie Europy. Wówczas agencja jest też odpowiedzialna za przeprowadzanie rozliczeń z pracownikami. Dzięki temu pracodawca ma możliwość oszczędności – nie musi zatrudniać lub podejmować współpracy z osobą odpowiedzialną za prowadzenie spraw kadrowych.

Praca przez agencję pracy

Poszukiwanie idealnej pracy przez agencje pracy staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Do niedawna agencje pracy były kojarzone przede wszystkim z pośrednictwem pracy poza granicami naszego kraju. Jednak obecnie działalność tych firm znacznie się rozszerza i szukanie tam pomocy jest doskonałym rozwiązaniem na pytanie – jak znaleźć pracę, która będzie w pełni odpowiadać naszym oczekiwaniom finansowym. A także taką, która przyniesie nam spełnienie zawodowe.

Jednak, aby to było możliwe, należy zwrócić uwagę na zaufane agencje pracy. Niestety na rynku pojawia się wiele firm, które żerują na osobach szukających uczciwej pracy. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, należy zatem sprawdzić wiarygodność takiej firmy. Agencje poszukujące pracowników powinny być przede wszystkim wpisane do Rejestru Agencji Zatrudniania. Taki rejestr prowadzony jest przez urzędy marszałkowskie. Oprócz tego warto też sprawdzić, z jakimi firmami współpracowała już dana agencja i oczywiście, jaką opinię ma wśród osób, które już korzystały z jej usług. Można to łatwo zweryfikować między innymi na forach tematycznych.

Wiele kontrowersji wzbudza kwestia pobierania pieniędzy przez agencje od osób szukających pracy. Agencja ma prawo do pobierania zwrotu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem pracownika, jeżeli będzie on pracował za granicą np. koszt załatwienia wizy czy badań lekarskich, a także tłumaczenia wymaganych dokumentów. Pobranie takich kosztów jest możliwe jedynie, gdy wyraźnie zostało to oznaczone w umowie, która została przedstawiona osobie szukającej zatrudnienia. Agencja natomiast nie może pobierać opłat takich jak kaucje czy przedpłaty. Kandydat nie może być też obciążony kosztem za wyszukanie prac. Pod żadnym pozorem nie mogą być również pobierane opłaty za koszty, jakie ponosi agencja w związku z zatrudnianiem swoich pracowników i koszty marketingowe (przykładowo chodzi o koszty reklamy w prasie i innych mediach, a także marketing internetowy), gdyż są to koszty prowadzenia działalności gospodarczej danej agencji.

Jak wygląda praca rekrutera w agencji pośrednictwa?

Agencje pracy zatrudniają specjalistów, których rola jest dość szeroka. Działają one na zlecenie klientów – zarówno dużych, jak i małych firm operujących w różnych branżach. Rekruter zatrudniony w agencji powinien przede wszystkim zrozumieć potrzeby klientów. Jego podstawowa rola polega bowiem na zapoznawaniu się ze spływającymi – w odpowiedzi na ogłoszenia – dokumentami aplikacyjnymi. Musi on wybrać te osoby, których sylwetki (doświadczenie, umiejętności, dotychczasowa ścieżka kariery itd.) są zgodne ze wymaganiami pracodawcy. W późniejszym okresie organizuje on wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Ta ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy poszczególni kandydaci są odpowiedni na zgłoszone stanowiska pracy. Dodatkowo rekruter dzięki temu ma możliwość bliżej poznać sylwetki osób aplikujących.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Decyzję podejmuje pracodawca

Choć rekruter ma za zadanie wytypować potencjalnych pracowników, istotne jest to, że ostateczną decyzję (o zatrudnieniu) podejmuje pracodawca. Zanim jednak kandydaci spotkają się w siedzibie firmy np. ze swoim przyszłym przełożonym, rekruter musi przygotować rekomendację poszczególnych osób. Ten krok nie ogranicza się do przesłania CV – pracownik agencji jest zobowiązany do opisania sylwetki zawodowej pracownika. To swoistego rodzaju list motywacyjny, który ma ułatwić wybór pracodawcy. Istotnym jego elementem jest to, że jest on pisany przez osobę trzecią, która miała okazję poznać kandydata. Dzięki temu jest to list obiektywny – rekruter może podkreślić zarówno mocne, jak i słabe strony poszczególnych aplikujących.

Przygotowanie kandydata do rozmowy przez agencję pracy

Na etapie przesłania rekomendacji o poszczególnych kandydatów rola pracowników agencji pracy się nie kończy. Istotną kwestią jest to, że rekruterzy mogą pomóc przygotować się wybranym przez pracodawcę osobom do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu przygotowaniu kandydat wie, jakich pytań może spodziewać się na rozmowie, jakie kwestie będą interesowały pracodawcę najbardziej. Jest to możliwe, gdyż agencje pracy najczęściej współpracują z poszczególnymi firmami przez wiele lat. Dzięki temu doskonale wiedzą, na czym danemu pracodawcy zależy najbardziej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wiedza ta pozwala kandydatowi na zredukowanie stresu, jaki zawsze pojawia się przed rozmową w cztery oczy z potencjalnym pracodawcą.

Czy agencja pośrednictwa pracy jest dobrym rozwiązaniem?

Skorzystanie z pomocy agencji pracy może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza wówczas, gdy mowa o osobach, które od dłuższego czasu poszukują zatrudnienia. W takim przypadku specjaliści z agencji nie tylko mogą sprawdzić to, w jaki sposób zostały przygotowane dokumenty aplikacyjne, lecz także mogą pomóc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Obszerna baza aktualizowanych codziennie ogłoszeń sprawia, że pracownicy z agencji pracy mogą zaoferować przynajmniej kilka posad w zaledwie kilka dni. Inaczej mówiąc, kandydat może otrzymać pracę w bardzo krótkim okresie.

 

Oceń ten wpis
Agencje pracy - czy one rzeczywiście pomagają znaleźć pracę?
Ocena: 3.9, liczba głosów: 13

Opinie

Fiona
2021-09-30, 14:02
Kiedy spotykasz się i rozmawiasz z rekruterem agencji rekrutacyjnej, powinieneś zachowywać się tak samo, jak w przypadku pracodawcy bezpośredniego. Przecież realnie dzięki agencji można znaleźć pracę.
Ewcia
2021-09-16, 14:03
Jak pokazuje praktyka zdaje to rezultat. Najważniejsze by znaleźć dzięki temu pracę ale nie tylko na okres próbny.
Wiluś
2019-12-03, 12:43
WIęcej jest serwisów gdzie można znaleźć pracę za granicą. Nawet w tym pojawia się sporo ofert z agencji i nie tylko dotyczących pracy za granicą.
Celina
2019-08-05, 13:11
OGIDO portal pracy zbiera oferty dla szukających zatrudnienia. Jeśli potrzebujesz pracy, lub jesteś pracodawcą poszukującym pracownika - nasz serwis to idealne miejsce dla Ciebie. Tutaj spotykają się ambitni ludzie i rzetelni właściciele firm. Kryteria wyszukiwania wolnych stanowisk pomogą Ci odnaleźć pracę lub pracownika, jakich potrzebujesz, zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami. Nasza platforma to kompleksowa oferta dla Agencji Zatrudnienia i Agencji Pracy - korzystaj w dowolnym czasie i z każdego miejsca na ziemi, 24/7.
Wiola
2019-05-16, 19:34
Kto poszukuje pracy to powinien wiedzieć, że nie zawsze praca oferowana w ogłoszeniach jest pracą pewną. Oszustów jest bardzo dużo. Warto znaleźć pracę za pośrednictwem agencji pracy. To z pewnością najlepsze rozwiązanie.
Diva
2019-05-08, 18:25
Najlepszym sposobem na pracę za granicą w tym przypadku jest złapanie roboczej wizy wakacyjnej i korzystanie z witryn takich jak LinkedIn lub konkretnych agencji.
Kinga
2019-05-08, 18:24
Po studiach istnieje wiele sposobów pracy za granicą. Twoja data ukończenia studiów zawsze wydaje się do tej pory, dopóki nie jest. Trzeba to wszystko zrealizować.
BB89
2019-05-02, 11:36
Dla tych, którzy mają to, czego potrzeba, aby pożegnać się ze znajomościami, papierami wartościowymi i wygodami domu na życie za granicą, praca za granicą sprawia, że ​​podróże są możliwe finansowo.
Idol
2019-04-01, 12:43
Patrząc na ogłoszenia o prace widać, że wiele agencji w Polsce zajmuje się pośrednictwem w pracy i nawet takie ogłoszenia są w urzędach pracy. Sporo jest znanych agencji nie tylko w Polsce działających.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.