Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1049        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracownika, Dokumentacja pracownicza, Płaca minimalna, Handlowiec, Zainteresowania w CV, Praca na macierzyńskim, Działalność gospodarcza

Agencje pracy - czy one rzeczywiście pomagają znaleźć pracę?

Agencje pracy - czy one rzeczywiście pomagają znaleźć pracę?

Osoby poszukujące pracy najczęściej śledzą branżową prasę i przeglądają ogłoszenia publikowane na internetowych portalach. Tam anonse bardzo często publikują agencje pracy. Czy warto odpowiadać na takie ogłoszenia? Czy przez agencję pracy można znaleźć stałe zajęcie?

Najprościej mówiąc, agencje pracy pośredniczą pomiędzy podmiotem zgłaszającym zapotrzebowanie (pracodawcą) a osobami poszukującymi pracy. Rola agencji sprowadza się najczęściej do przeprowadzenia wstępnej rekrutacji. Dzięki temu pracodawca nie tylko nie musi się ujawniać, lecz także nie ma potrzeby zatrudniać dodatkowych osób, które odpowiedzialne byłyby za przeprowadzenie rekrutacji. Rola agencji pracy może być jednak znacznie szersza. Nie należy zapominać, że takie podmioty mogą zatrudniać pracowników także w oparciu o umowę o pracę. Ten model popularny jest głównie na Zachodzie Europy. Wówczas agencja jest też odpowiedzialna za przeprowadzanie rozliczeń z pracownikami. Dzięki temu pracodawca ma możliwość oszczędności – nie musi zatrudniać lub podejmować współpracy z osobą odpowiedzialną za prowadzenie spraw kadrowych.

Jak wygląda praca rekrutera?

Agencje pracy zatrudniają specjalistów, których rola jest dość szeroka. Działają one na zlecenie klientów – zarówno dużych, jak i małych firm operujących w różnych branżach. Rekruter zatrudniony w agencji powinien przede wszystkim zrozumieć potrzeby klientów. Jego podstawowa rola polega bowiem na zapoznawaniu się ze spływającymi – w odpowiedzi na ogłoszenia – dokumentami aplikacyjnymi. Musi on wybrać te osoby, których sylwetki (doświadczenie, umiejętności, dotychczasowa ścieżka kariery itd.) są zgodne ze wymaganiami pracodawcy. W późniejszym okresie organizuje on wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Ta ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy poszczególni kandydaci są odpowiedni na zgłoszone stanowiska pracy. Dodatkowo rekruter dzięki temu ma możliwość bliżej poznać sylwetki osób aplikujących.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Decyzję podejmuje pracodawca

Choć rekruter ma za zadanie wytypować potencjalnych pracowników, istotne jest to, że ostateczną decyzję (o zatrudnieniu) podejmuje pracodawca. Zanim jednak kandydaci spotkają się w siedzibie firmy np. ze swoim przyszłym przełożonym, rekruter musi przygotować rekomendację poszczególnych osób. Ten krok nie ogranicza się do przesłania CV – pracownik agencji jest zobowiązany do opisania sylwetki zawodowej pracownika. To swoistego rodzaju list motywacyjny, który ma ułatwić wybór pracodawcy. Istotnym jego elementem jest to, że jest on pisany przez osobę trzecią, która miała okazję poznać kandydata. Dzięki temu jest to list obiektywny – rekruter może podkreślić zarówno mocne, jak i słabe strony poszczególnych aplikujących.

Przygotowanie kandydata do rozmowy

Na etapie przesłania rekomendacji o poszczególnych kandydatów rola pracowników agencji pracy się nie kończy. Istotną kwestią jest to, że rekruterzy mogą pomóc przygotować się wybranym przez pracodawcę osobom do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu przygotowaniu kandydat wie, jakich pytań może spodziewać się na rozmowie, jakie kwestie będą interesowały pracodawcę najbardziej. Jest to możliwe, gdyż agencje pracy najczęściej współpracują z poszczególnymi firmami przez wiele lat. Dzięki temu doskonale wiedzą, na czym danemu pracodawcy zależy najbardziej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wiedza ta pozwala kandydatowi na zredukowanie stresu, jaki zawsze pojawia się przed rozmową w cztery oczy z potencjalnym pracodawcą.

Dobre rozwiązanie?

Skorzystanie z pomocy agencji pracy może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza wówczas, gdy mowa o osobach, które od dłuższego czasu poszukują zatrudnienia. W takim przypadku specjaliści z agencji nie tylko mogą sprawdzić to, w jaki sposób zostały przygotowane dokumenty aplikacyjne, lecz także mogą pomóc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Obszerna baza aktualizowanych codziennie ogłoszeń sprawia, że pracownicy z agencji pracy mogą zaoferować przynajmniej kilka posad w zaledwie kilka dni. Inaczej mówiąc, kandydat może otrzymać pracę w bardzo krótkim okresie.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.